Προς το περιεχόμενο

Playstation 2 Emulator - PCSX2


Netuser

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά, αν κάνουν κάτι ανάλογο με το Visualboy Advance, όπου εξομοιώνουν ό,τι hardware έχει και δεν έχει το GBA, νομίζω ότι δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Μιλάμε εξομοιώνει ακόμα και το in-game realtime clock που έχουν μέσα παιχνίδια όπως Pokemon Emerald για παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δες προσεκτικοτερα στην φωτο κατω απο το Dead

(θα διακρινεις : well not really, the site is being re-designed)

 

αλλωστε

Disgaea - Hour of Darkness [sLUS 20666] (U) - PCSX2 0.9 WIP

http://www.ngemu.com/forums/showthread.php?t=64648

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω λάθος ή μου φαίνεται οτι όσο πλησιάζει η κυκλοφορία του ps3 αρχίζει και δουλεύει ο emulator του ps2? Ίσως να είναι θεωρεία συνομοσίας άλλα κανείς δεν ξέρει....:)))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σε όλους σας!

Έβαλα πριν λίγο αυτόν τον emulator στο pc μου (PCX2 Playstation 2 Emulator v0.8.1) για να προσπαθήσω να παίξω το 'Destroy All Humans'...

 

Όλα πάνε καλά στον emulator (σε ότι αφορά τουλάχιστον τις ρυθμίσεις και την ταχύτητά του) αλλά δυστυχώς αντιμετοπίζω ένα πρόβλημα λίγο μετά τις εισαγωγικές οθόνες του Playstation! Με βγάζει συνέχεια στο menu του configuration του Playstation και συμπεριφέρεται λες και δεν έχω βάλει μέσα DVD από το παιχνίδι! Δηλαδή, μπορώ να πειράξω όλες τις ρυθμίσεις της 'εικονικής συσκευής' αλλά δε μπορώ να φορτώσω το ίδιο το παιχνίδι! Επειδή μοιάζει να νομίζει πως δεν έχω βάλει τίποτα στο DVD, μήπως παίζει να χρειάζεται να φορτώσω και τίποτα άλλο στον εξομοιωτή;

 

Και κάτι τελευταίο! Το .ELF αρχείο τι είναι;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθειά σας! :grin:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρες ppl

 

Ελπίζω να postαρα στη σωστή κατηγορία...

 

anyway καθώς ψαχνόμουν για emulators γενικά, ανακάλυψα το site του pcsx2 (http://www.pcsx2.net/). Απο όσα ξέρω πολύ λίγα παιχνίδια μπορούν να παίξουν σε ps2 emulators προς το παρόν (μόνο το Turok αν θυμάμαι καλά), αλλα ανακοίνωση στην κεντρική σελίδα του pcsx2 αναφέρει το εξής:

 

Gran Turismo 4 - Ingame [ Posted by CKemu @ 17:17 on 26 08 05 ]

 

Thanks to current WIP, the somewhat famous Gran Turismo 4 goes ingame! Expect plenty more to come!

 

Αν δεν κάνω λάθος, ingame χαρακτηρίζονται τα playable παιχνίδια...

 

Λέτε; :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Merlin, ναι, το bios το έχω περάσει. (PS2 Bios 30004R V6 PAL.bin)

 

Olorin, ψάχνοντας εχτές λίγο στο ιντερνετ είδα ότι πράγματι κάποιοι μιλούσαν για το ότι ακόμα ο emulator είναι σε δοκιμαστικό επίπεδο... Αλλά τα άρθρα τους ήταν πολύ παλιά! Θεώρησα ότι τώρα πια τα πράγματα θα είναι καλύτερα! Πάντως από άποψη ταχύτητας, τα εισαγωγικά menu είναι πολύ γρήγορα. Το ίδιο το παιχνίδι πιστεύεις ότι θα παίζει αργά;

 

Το κουμπί Start πότε το πατάω; Δοκιμάζω να ξεκινήσω το παιχνίδι καθώς περιηγούμαι μέσα στο menu του Playstation, πατώντας το Start σε διάφορα σημεία που θεωρώ ότι ίσως 'πιάσει' αλλά τίποτα! Μήπως κάνω κάτι λάθος με τα κουμπιά και τις επιλογές μου στο menu; Τι πατάω για να μπω στο παιχνίδι και σε ποια περιοχή του menu; Δεν έχω Playstation και γι'αυτό ρωτάω.

Πίστευα πάντως ότι όπου και αν πατούσα το 'Start' μέσα στο menu θα ξεκινούσε.... :neutral:

 

Υπάρχει κανείς εδώ μέσα που να έχει παίξει με (όποιονδήποτε) emulator, έστω και αργά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους σας!

Έβαλα πριν λίγο αυτόν τον emulator στο pc μου (PCX2 Playstation 2 Emulator v0.8.1) για να προσπαθήσω να παίξω το 'Destroy All Humans'...

mhn elpizeis kai polla' date=' kapoia paixnidia elaxista trexoyn kai ayta se tragikes taxythtes akoma kai se poly dynata mhxanhmata, xreiazetai poly doyleia akoma o emulator kai kalytero hardware epishs, oi dhmiourgoi toy lene oti mono se 64bit epexergasth tha mporesei kapoia stigmh na paizei ikanopoihtika.

Και κάτι τελευταίο! Το .ELF αρχείο τι είναι;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθειά σας! :grin:

Executable and linkable format einai basika ta ektelesima arxeia toy ps2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον man δεν ξερω αν εχεις PS2 αλλα εγω θα το δοκιμασω το GT4(αυθεντικο) και αν καταφερω να εχω καποιο αξιολογο αποτελεσμα, καθως πρωτη φορα ασχολουμαι με emulation, θα ενημερωσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ingame δεν σημαίνει playable...Απλώς οτι μπόρεσαν και κατάφεραν και μπήκαν στο παιχνίδη.Αν δείτε τα περισσότερα screenshots Που έχουν ποστάρει λένε και τα frames/sec που έχουν..Σχεδόν όλα παίζουν γύρω στα 5-6 frames .Δλδ δεν μπορείς να παίξεις με τίποτα.Υπομονή λοιπόν γιατι υποψιάζομαι οτι με το που βγεί το ps3 μετά απο λίγο θα φτάσει και σε playable επίπεδο ο emulator του 2...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...