Προς το περιεχόμενο

Βόλτα στο Metro με τα Windows 8 Consumer Preview


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ουάου. :wub:

 

θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία.

 

τώρα που το καλοσκέφτομαι...λογικό να κλείνουν τα "παράθυρα" με ALT+F4 :-D

 

σουρεάλ καταστάσεις ή φοβερό MS χιούμορ ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εντελος αχριστα τα win 8 απογοητευση πληρης.Παραμενω στα windows 7 . Το επομενο σταδιο ειναι linux .Απο θεμα office μετα την 2003 τα αντικατεστισα με libre office.Οσο παει η microshoft και χαλαει ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντος οταν κάποιος μεταβεί απο κατι που εχει συνηθίσει σε κατι τελειως καινούριο ειναι περίεργο και πολλες φορες ενοχλητικό..

ειχα ασχολειθει με την χρηση των 8 οταν ειχε βγει το developer preview..

 

μου πήρε 3 μερες να συνηθίσω το ολο θεμα, μετα απο τρεις ευδομαδες όταν γύρισα στα 7 (κυριως λόγο ασυμβατότητας καποιων προγραμμάτων, τα περισοτερα διορθώθηκαν στην consumer..)

μου φενοτανε παλι περίεργο.. με λιγα λόγια τα είχα συνηθίσει τα 8..

 

δεν μπορείς να πεις, αχ τι βλακεία είναι αυτή μονο μέσω ενως review.. παρτα, κρατατα για μια ευδομαδα+ ως κυριο λειτουργικό και μετά κράξε τα..

τι να πω, ο τασκ manager πολυ καλύτερος, και απο άποψη εμφάνισης και χρηστικότητας

η μεταφορά αρχείων παλυ πολύ καλύτερη σε θέμα εμφάνισης και των προσθετων ιδιοτητων (οταν βρισκει ιδια αρχεια.. να επιλέγεις απο πριν πια θες να κανουν τι και να μην περιμένεις οταν αυτο τα βρίσκει ενα ενα..)

το rainbow το βρίσκω και αυτο πολύ όμορφο, θυμίζει πολυ απο office..

αυτο που μου πηρε πιο πολύ να συνηθίσω ήταν η έναρξη (η οποία πλέων ''αφερεθηκε''το βαζω σε ισαγογικα, επιδη δεν φενετε δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχει.. )

όλο αυτό το πέρα δοθε δεν μπορώ να πω καθόλου ότι με ζάλισε, αντιθέτως το βρήκα πολύ ''cool''

 

 

παρεμπίπτοντος πολυ καλη παρουσιαση, αν και παραλειψατε την μεταφορα αρχειων.. ισως τη βαλετε σε αλλο review :huh:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

μου πήρε 3 μερες να συνηθίσω το ολο θεμα, μετα απο τρεις ευδομαδες όταν γύρισα στα 7 (κυριως λόγο ασυμβατότητας καποιων προγραμμάτων, τα περισοτερα διορθώθηκαν στην consumer..)

μου φενοτανε παλι περίεργο.. με λιγα λόγια τα είχα συνηθίσει τα 8..

[...]

Το θέμα είναι να μας πείσει για ποιον λόγο αξίζει τον κόπο να αφιερώσουμε χρόνο (ή και χρήμα) για να τα συνηθίσουμε. Θα γίνουμε πιο παραγωγικοί (σε επίπεδο home user); Υπάρχουν κάποια σημαντικά features που λείπουν απ τα 7;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι να μας πείσει για ποιον λόγο αξίζει τον κόπο να αφιερώσουμε χρόνο (ή και χρήμα) για να τα συνηθίσουμε. Θα γίνουμε πιο παραγωγικοί (σε επίπεδο home user); Υπάρχουν κάποια σημαντικά features που λείπουν απ τα 7;

Δε τη νoιαζει να σε πεισει,να τo χρησημoπoιεισεις,για τo λαπτoπ/ντεσκτoπ στη θεση των 7!

Θελει να μας πεισει oτι αξιζει για τα ταπλετ της,πoυ μπoρεις να τα χρησημoπoιεισεις και σαν ντεσκτoπ/λαπτoπ και κυριoς oτι θα εχει την ,Intel μαζι της σ'αυτη τη πρoσπαθεια να καλυψει τo χαμενo εδαφoς στα ταπλετς!

 

Και πoια σημαντικά features,ειπαμε oτι λειπoυν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι να μας πείσει για ποιον λόγο αξίζει τον κόπο να αφιερώσουμε χρόνο (ή και χρήμα) για να τα συνηθίσουμε. Θα γίνουμε πιο παραγωγικοί (σε επίπεδο home user); Υπάρχουν κάποια σημαντικά features που λείπουν απ τα 7;

 

παραγωγικοι δεν νομιζω..

καινουρια πραγματα δεν εχει μονο στην εμφανιση.. τοσα καινουρια πραγματα τα εχουν βαλει να κανουν..

η διαδραστικότητα των apps μεταξυ τους για παραδειγμα, μπορουν να επικοινωνουν η μια με την αλλη..

επισης ολες οι ρυθμισεις σου αποθηκευονται στο windows live lογαριασμο σου, ετσι οταν πας να κανει log in σε αλλο pc να ειναι σα το δικο σου.

(ειχα καταστρεψει μια εφαρμογη καταλαθως στα developer.. συνεχισε να ειναι ετσι και στα consumer..)

 

και οχι δεν βρισκω κατι που να λείπει απο τα 7 και να τα εχουν τα 8 το οποιο να ειναι πολυ σημαντικό.. απλα τα 8 εχουν κατι παραπανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το point μου δεν ήταν ότι κάτι λείπει απ τα 7 αλλά το τι επιπλέον, νέα χαρακτηριστικά έχουν τα 8 ώστε να με τραβήξουν.

 

ΟΚ το μέλλον μπορεί να ναι τα tablets, δεν ξέρω, αλλά απ τη στιγμή που δε θα χουν εδραιωθεί μέχρι την παρουσίαση των 8, μου φαίνεται κάπως βεβιασμένη κίνηση αυτό το υβριδικό λειτουργικό. Τέλος πάντων, ο χρόνος θα δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα πραγμα να πω αν δεν εχει υπωθει. Αυτο που λεει οτι εχεις ενα αρχειο κειμενου ας πουμε που λεγεται γιαννης και λεει μεσα γιωργος, αμα κανεις αναζητηση γιωργος οτι το βρισκει, το κανει και στα 7, δεν ειναι κατι νεο δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα πραγμα να πω αν δεν εχει υπωθει. Αυτο που λεει οτι εχεις ενα αρχειο κειμενου ας πουμε που λεγεται γιαννης και λεει μεσα γιωργος, αμα κανεις αναζητηση γιωργος οτι το βρισκει, το κανει και στα 7, δεν ειναι κατι νεο δηλαδη.

 

Το νέο είναι ότι το search μπορεί να κάνει αναζήτηση και μέσα σε μια εφαρμογή (φυσικά και όταν είναι κλειστή). Ο χειρισμός του search για κάθε εφαρμογή γίνεται από τον developer. Αν για παράδειγμα έχουμε μια metro εφαρμογή που έχει ειδήσεις μέσα και έχει οριστεί να δίνει αποτελέσματα στο search, ή κάτι από το περιεχόμενο της γενικά, θα μπορείς να κάνεις search και να ανοίγεις άμεσα αυτό που θες απο(στην προκειμένη την είδηση) της συγκεκριμένης εφαρμογής.Αυτός είναι ο λόγος που στα αποτελέσματα της αναζήτησης εμφανίζει και εφαρμογές που εντοπίστηκε κάτι μέσα σε αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τα 8 στο νετμπουκ μου απο τοτε που βγηκαν, μου πηρε 1-2 μερες να τα μαθω.

 

Ειναι υπερβολικα πιο γρηγορα σε σχεση με τα 7.

Ανοιγουν και κλεινουν σε δευτερολεπτα, ενω με τα 7 περιμενα 1μιση λεπτο.

 

Εχει το Στορ, που ειναι οτι επρεπε δεν καθεσε να ψαχνεις σαν μ*λακας νεες καλες εφαρμογες απο εδω και απο 'κει.

 

Το Μετρο ειναι και γ*μω! Πολυ γρηγορο, ωραια χρωματα, μεγαλα εικονιδια και καρφιτσωνεις οτι θες! (Εχω καρφιτσωσει το ινσομνια φυσικα.

 

Ειμαι Εξμποξ γιουζερ και φυσικα κ*υλωσα οταν το ειδα στα 8. Κανω το λογκ ιν μου και ειμαι κομπλε, κανονιζω οτι θελω απο εκει.

 

Μ'αρεσει παρα πολυ επισης που οταν μπαινω στο χοτμειλ μου εχει ετοιμο το ακαουντ, και γενικα μ'αρεσει πολυ το Μεσειτζινγκ, που εχω μεσα το χοτμειλ μου, ειδοποιησεις απο το φεισμπουκ κλπ.

 

Το Ημερολογιο σου εχει τα γενεθλια απο καθε φεισμπουκ φιλο σου.. εχει φαση.

 

Για το Εξπλορερ 10 δεν εχω λογια, ειναι πολυ γρηγορο και πολυ πιο 'ομορφο' απο οτι υπαρχει μεχρι στιγμης.

 

Ενα ακομα που μ'αρεσει ειναι οι Χαρτες. Μπαι μπαι γκουγκλ ερθ.

 

Η αναζητηση ειναι 'σφαιρα' με το που πατησεις κατι στο βρηκε αμεσως και δεν περιμενεις σαν μ*λακας οπως στην αναζητηση των 7.

 

Ειναι και αλλα τοσα που μ'αρεσουν αλλα βαριεμαι να τα γραψω 5 παρα τα ξημερωματα, ισως τα γραψω μετα αν δεν εχω ακομα υπνο.

 

Και οσο για τους χειτερς. Η δεν τα εχουν δοκιμασει και ειναι χρηστες αλλου λογισμικου ή ειναι τοσο ηλιθιοι που δεν μπορουν να μαθουν το Μετρο.

 

Καλη σας μερα ινσομνια χομιζ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και οσο για τους χειτερς. Η δεν τα εχουν δοκιμασει και ειναι χρηστες αλλου λογισμικου ή ειναι τοσο ηλιθιοι που δεν μπορουν να μαθουν το Μετρο.

 

 

 

 

δε χρειάζονται τέτοιοι χαρακτηρισμοί..

υπάρχει πολύς κόσμος που τα δοκίμασε και τα θεωρεί αντιπαραγωγικά. δε σημαίνει οτι δε μπορεί να μάθει το καινούργιο ui ή είναι ηλίθιος.. έχεις γράψει 10 θετικά πράγματα απο τα οποία τα 7-8 έχουν να κάνουν με facebook,μηνύματα, παιχνίδια..

ναι εκεί τα 8 μπορεί να είναι οτι καλύτερο υπάρχει..αλλά για επαγγελματική χρήση είναι πολύ δύσκολο να τραβήξει αυτό το ui...

προσωπικά, ελπίζω τουλάχιστον στα Professional να υπάρχει επιλογή για απενεργοποίηση του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αναρωτιέμαι πως θα πουλήσουν αυτό το πράγμα σε εταιρείες. Τί να το κάνουν το metro;

Οι εταιρείες τώρα σιγά σιγά περνάνε στα 7

Τα win8 δεν στοχεύουν σε αυτή την κατηγορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε χρειάζονται τέτοιοι χαρακτηρισμοί..

υπάρχει πολύς κόσμος που τα δοκίμασε και τα θεωρεί αντιπαραγωγικά. δε σημαίνει οτι δε μπορεί να μάθει το καινούργιο ui ή είναι ηλίθιος.. έχεις γράψει 10 θετικά πράγματα απο τα οποία τα 7-8 έχουν να κάνουν με facebook,μηνύματα, παιχνίδια..

ναι εκεί τα 8 μπορεί να είναι οτι καλύτερο υπάρχει..αλλά για επαγγελματική χρήση είναι πολύ δύσκολο να τραβήξει αυτό το ui...

προσωπικά, ελπίζω τουλάχιστον στα Professional να υπάρχει επιλογή για απενεργοποίηση του..

Υπαρχουν τετοιοι χαρακτηρισμοι για αυτους που λενε "Ειναι χαλια" η "Τα Linux πχ ειναι καλυτερα" χωρις να το αιτιολογισουν οπως εκανες εσυ..

 

Και η απαντηση μου στο ερωτημα σου: Πιστευω πως δεν βγηκαν για επαγγελματικη χρηση, τα 7 ειναι για αυτην την δουλεια, κα τα 8 για ολους τους υπολοιπους. Η ισως βγει καποια 8 προφεσιοναλ βερσιον που θα ειναι διαφορετικη απο την κανονικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...