Προς το περιεχόμενο

Βόλτα στο Metro με τα Windows 8 Consumer Preview


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μια ενδιαφερουσα αποψη απο τον Black Viper

 

http://www.blackviper.com/category/articles/

 

Computers, Tablets, and Phones Oh My!

 

Microsoft is currently in a push to “unify” devices with the up and coming Windows 8. As a person that has had the displeasure of using the Windows 8 Consumer Preview on a desktop as well as a laptop, I can tell you with certainty Microsoft will fail that goal. Let’s not forget that Windows 8 is not “new” in the tablet genre. Microsoft had “Windows XP Tablet PC Edition” as well as Vista and 7 running on tablets and “Windows Phone” running on phones. Granted, when XP came out, the tablet scene was not ready and the price of said tablets were beyond what people were really willing to pay. They also had an easily misplaced stylus as an input device requiring users to seemingly take a step back to pen and paper. As such, “tablet” systems have not taken off with Microsoft as its OS… and for good reason. Face it, Apple did several things right with the release of the iPad build around their iOS that spawned initially from portable devices. Unfortunately, Microsoft is going the other way and all new PC users will suffer as a result. Microsoft wants you to use Windows on your phone, tablet, laptop and desktop and it is not going to work. The only thing they are going to really accomplish is diminish market share and raise Apples stock price. Each of those devices do not need “the same” interface.

 

Windows 8 has the “Metro” interface (an uncomfortable replacement for the start button) that is big square and rectangle tiles (oddly enough, most are two colors) instead of icons, presumably, easier to “touch” with a touch screen computer or tablet. That is all fine and dandy if said tablet did not have any “other” functions that one comes to expect from a Windows PC, such as using Explorer to wander around the file tree. Said Explorer actually drops the Metro style full screen view and dumps back to the standard desktop that we have all come to enjoy (or at least put up with). In its current version, I cannot imagine actually using Explorer on a tablet as the interface just does not follow that type of interaction. What is even worse is that two different versions of IE are in use in Windows 8. One that is full screen if activated from Metro with the address bar at the bottom, and another one if on the desktop and opening up IE from there with the address bar at the top. How is this going to win over desktop users as well as tablet purchasers? Having the address bar at the bottom of a tablet makes a certain amount of sense… touch keyboards often appear from the bottom and it would be easier to glance right above the keys to the address bar to see what is being typed, but with the insane push of “apps” that are just short cuts directly to a website and the long standing bookmark feature, I find it hard to believe the address bar will be used often, but it still does not need to move from North to South for the average user. It makes for a confusing experience and just scratches the surface of how users will lash out at the OS and should not be taken lightly. I may expand more on this later, but off to my point.

 

Microsoft is all too familiar with epic failures in the past (Windows ME) and most recently with the release of Windows Vista. Vista was (and still is) a bloated OS that took a speedy XP on modern systems and brought them to a crawl. As far as the end user was concerned, it was just a pretty interface that caused this slowdown and consumers wanted answers. That answer was to give Vista users the opportunity to go back to XP, further advancing the overall opinion of the OS in a downward spiral. Oddly enough, people will probably bash Windows 8 for not being pretty, just as I did, but also discredit the usability factor on desktops… Microsoft’s current bread and butter. Why piss off your absolutely largest audience just to capture a small percent of users that are already very happy with the great alternatives available? Thankfully, Windows 7 fixed many of those nagging Vista performance issues and has resulted in a great OS that I use daily and I will guarantee that after only a short period of time, people will be screaming to get Windows 7 on their new PC’s shipped with Windows 8. Unfortunately for Microsoft, I also use other OS’s daily and they are not Windows based.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

Και η απαντηση μου στο ερωτημα σου: Πιστευω πως δεν βγηκαν για επαγγελματικη χρηση, τα 7 ειναι για αυτην την δουλεια, κα τα 8 για ολους τους υπολοιπους. Η ισως βγει καποια 8 προφεσιοναλ βερσιον που θα ειναι διαφορετικη απο την κανονικη.

 

συμφωνώ..άλλωστε τα 7 είναι ακόμα τόσο φρέσκα που δεν υπάρχει λόγος για τις εταιρίες (οι περισσότερες έχουν ακόμα xp) να πάνε σε 8. απλά ίσως ήταν καλύτερα να υπάρχει και μια έκδοση σε 8αρια που να έχει την επιλογή ή οχι του μετρο, για να πιάσει ακόμα μεγαλύτερο κοινό που θα ήθελε την αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αναρωτιέμαι πως θα πουλήσουν αυτό το πράγμα σε εταιρείες. Τί να το κάνουν το metro;

Δε ξερω για τις αλλες εταιριες,αλλα μου φαινεται υπαρχει μια εταιρια που ειναι πιο ενθουσιοδης για τα windows8,απ'οτι η ιδια η ms!

 

 

 

H intel!!! :lol:

 

σιγουρα θα βρεθει καποιο χακ ωστε να δουλευουν σε desktop mode μονιμα

1000%!!!

Απλα το 99% που λενε τωρα οτι θα τα αφαιρεσουν,στο τελος δε θα μπουν καν στη διαδικασια,να το κανουν!

 

Και η απαντηση μου στο ερωτημα σου: Πιστευω πως δεν βγηκαν για επαγγελματικη χρηση, τα 7 ειναι για αυτην την δουλεια, κα τα 8 για ολους τους υπολοιπους. Η ισως βγει καποια 8 προφεσιοναλ βερσιον που θα ειναι διαφορετικη απο την κανονικη.

Πως γινεται να μην ειναι για επαγγελματικη χρηση,εφοσων εχουν ολες τις δυνατοτητες και το περιβαλλον του 7ριου?Ο στοχος των 8,ειναι να μπορουν να μετατρεψουν ενα ταπλετ,απο gadget σε workstation(ιδιως τα ivy bridge tablets)!

 

συμφωνώ..άλλωστε τα 7 είναι ακόμα τόσο φρέσκα που δεν υπάρχει λόγος για τις εταιρίες (οι περισσότερες έχουν ακόμα xp) να πάνε σε 8. απλά ίσως ήταν καλύτερα να υπάρχει και μια έκδοση σε 8αρια που να έχει την επιλογή ή οχι του μετρο, για να πιάσει ακόμα μεγαλύτερο κοινό που θα ήθελε την αναβάθμιση.

Αυτο ξεχνα το!Η MS,θελει να το διαδοσει παντου-desktop+laptop+tablet+xbox,δε προκειται να σου δωσει την επιλογη να το αφαιρεις!

Αυτο θα γινει σιγουρα με καποιο hackαρισμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου μυρίζει ΜΠΡΑΦ βίντεο!!! :D

 

Πέραν της πλάκας, αν δεν το δοκιμάσουμε για κανένα μήνα δεν θα μπορέσουμε να βγάλουμε συμπέρασμα. Νομίζω ότι οι εταιρείες πάνε να εθίσουν τον κάθε χρήστη στην πλατφόρμα της...Η apple Mac και iphone, ipad, η canonical ubuntu με unity και πιθανότατα σύντομα tablet με unity και τώρα η Microsoft με το metro. Κομματάκι δύσκολο να συνηθίσουν πολλοί το metro (νομίζω ότι λιγότερες αντιδράσεις έχει το unity, ειδικά τώρα με την 12.04) αλλά θα δείξει στο τέλος, ανάλογα και με το πόσο σταθερό θα είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα θα βρεθει καποιο χακ ωστε να δουλευουν σε desktop mode μονιμα

 

ειχε βγει για την developer edition, τορα δεν ξερω εαν ειναι το ιδιο και για αυτην..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Πως γινεται να μην ειναι για επαγγελματικη χρηση,εφοσων εχουν ολες τις δυνατοτητες και το περιβαλλον του 7ριου?Ο στοχος των 8,ειναι να μπορουν να μετατρεψουν ενα ταπλετ,απο gadget σε workstation(ιδιως τα ivy bridge tablets)!

 

όταν λέμε οτι δεν είναι για επαγγελματική χρήση δεν εννούμε τις εφαρμογές και τα προγράμματα αλλά για τον τρόπο εργασίας και πόσο παραγωγικός μπορεί να είναι κάποιος στη δουλειά του. μη το βλέπεις μόνο από τη μεριά του home user που έχεις περιθώριο και χρόνο προσαρμογής.καλώς ή κακώς για να είσαι το ίδιο αποδοτικός χρειάζεται χρόνος και δεν είναι εύκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λέμε οτι δεν είναι για επαγγελματική χρήση δεν εννούμε τις εφαρμογές και τα προγράμματα αλλά για τον τρόπο εργασίας και πόσο παραγωγικός μπορεί να είναι κάποιος στη δουλειά του. μη το βλέπεις μόνο από τη μεριά του home user που έχεις περιθώριο και χρόνο προσαρμογής.καλώς ή κακώς για να είσαι το ίδιο αποδοτικός χρειάζεται χρόνος και δεν είναι εύκολο.

Μπορεις να δουλεψεις κανονικα χωρις να μπεις καν στο metro!Οποταν τι ειναι αυτο που σε εμποδιζει να κανεις την επαγγελματικη σου εργασια,στα windows8?

Δωσε παραδειγμα!

 

Διαδικασια προσαρμογης επαγγελματια:

1.Ανοιγει το κομπιουτερ.

2.Βαζει το κωδικο'

3.Πατα το τιτλο του desktop.

4.Χρησιμοποιει το WindowsExplorer στη θεση του Start(ή εγκαθιστας ενα third-party apps,για το start)!

 

Συγχαρητηρια,πηρατε το διπλωμα "προσαρμογης επαγγελματια στα windows8"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στα παιδιά που μπήκαν στη διαδικασία να φτιάξουν την παρουσίαση για μας..

Επειδή τα δοκίμασα κι εγώ τα 8,θα προτιμήσω να παραμείνω στα 7ρια κι ας χάσω τα νέα features..

Sorry αλλά δεν έχω υπομονή να πειραματίζομαι,στα χρονάκια μου.

Λίγα πραγματάκια και απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας έρθει η στιγμή που θα μπορώ να τρέχω την ίδια ακριβώς εφαρμογή σε smartphone,tablet,laptop και desktop και δεν με πείράζει αν με αναγκάσουν ακόμη και να κάνω τεμενάδες αντί για gestures.

Είμαι σε θέση να ανεχτώ πολλά πράγματα, αρκεί όλα αυτά τα διαβολάκια που έχω γύρω μου για να μου κάνουν τη ζωή ευκολότερη (λέμε τώρα...) να είναι πραγματικά ενοποιημένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα αυτές οι αλλάγες οθόνης απο desktop σε μετρο κ αντιστροφα δεν ειναι σε σας κουραστικες; στα 7αρια πας εναρξη και ανοιγεις το προγραμμα , στα 8 μπαινεις στο μετρο βρισκεις το πρόγραμμα κ μετα ξανα αλλαγη οθόνης σε desktop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα έβαλα σε ένα μικρό λαπτοπακι hp mini που έχω και δεν μου ανοίγει το store λόγο χαμηλής ανάλυσης αλλα το laptop δεν έχει μεγαλύτερη ανάλυση τι γίνετε εδώ καμια ρύθμισις κάτι?

έλεος δεν μπορούσαν να το προβλέψουν αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα έβαλα σε ένα μικρό λαπτοπακι hp mini που έχω και δεν μου ανοίγει το store λόγο χαμηλής ανάλυσης αλλα το laptop δεν έχει μεγαλύτερη ανάλυση τι γίνετε εδώ καμια ρύθμισις κάτι?

έλεος δεν μπορούσαν να το προβλέψουν αυτό?

 

Σου λεει με τον τροπο της οτι τα windows 8 δεν προοριζονται για Netbooks ή τουλαχιστον για παλια netbooks

 

Y.Γ. Ευχαριστουμε για την παρουσιαση Hal και gsarig

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου λεει με τον τροπο της οτι τα windows 8 δεν προοριζονται για Netbooks ή τουλαχιστον για παλια netbooks

 

Y.Γ. Ευχαριστουμε για την παρουσιαση Hal και gsarig

 

 

 

xaxaxa δηλαδή σου λέει ξέρεις κάτι πάρε ένα tablet που σίγουρα είναι πολύ χειρότερο σε επίδοσης από το laptop αλλα ένταξη τα 8 θα κάτσου σίγουρα καλά εκεί αρκεί να πάρεις κάτι καινούργιο....

κλεφτες θα γίνουμε :)

 

Edit: μια ευκαιρία είχα και εγώ μπας και συμπαθήσω αυτά τα 8 αλλα πάει και αυτή.

το μονο σίγουρο είναι ότι δεν μπαίνουν ούτε σε 100 χρονια στον σταθερό μου pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...