Προς το περιεχόμενο

Βόλτα στο Metro με τα Windows 8 Consumer Preview


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

xaxaxa δηλαδή σου λέει ξέρεις κάτι πάρε ένα tablet που σίγουρα είναι πολύ χειρότερο σε επίδοσης από το laptop αλλα ένταξη τα 8 θα κάτσου σίγουρα καλά εκεί αρκεί να πάρεις κάτι καινούργιο....

κλεφτες θα γίνουμε :)

 

Edit: μια ευκαιρία είχα και εγώ μπας και συμπαθήσω αυτά τα 8 αλλα πάει και αυτή.

το μονο σίγουρο είναι ότι δεν μπαίνουν ούτε σε 100 χρονια στον σταθερό μου pc

http://www.netbooklive.com/how-to-get-better-resolution-on-your-standard-10-inch-netbook-2772/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν μου αρέσουν, κυρίως σχεδιαστικά.

 

Κάτι σοβαρό που διάβασα όμως, είναι ότι θα ενσωματώσουν μια λειτουργία kill switch όπως στα smartphone os, που θα τους επιτρέπει να ΣΒΗΝΟΥΝ apps στα pc ΜΑΣ από μόνοι τους. Αυτό σε περίπτωση που πρόκειται για malware (και καλά για την προστασία μας).

Το βρίσκω ιδιαίτερα ενοχλητικό και τρομαχτικό, να έχουν τέτοια λειτουργία (και ποιος ξέρει τι άλλο θα μπορούν να αλλάζουν, σβήνουν) στον προσωπικό μου υπολογιστή. Άσε που κάτι τέτοιο θα ήταν χρυσή ευκαιρία για χάκερς, έτοιμο backdoor δηλαδή.

 

Το λένε σε διάφορα μέρη, αν κάνετε αναζήτηση. Ενδεικτικά αναφέρω το Link.png Site: businessinsider.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβάζω όλα αυτά τα σχόλια και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω για πιο λόγο να κάνω τον σταθερό μου υπολογιστή tablet...

τι μου δίνη όλο αυτό?

ok καταλαβαίνω το να έχω μια οθόνη αφής η με kinetic ας πούμε ok εφέ super αλλα μέχρι εκεί...

το pc είναι pc και ανέκαθεν τα windows είναι windows όπως τα έχουμε συνηθίσει από τα 95.

γενικός μου φαίνεται πολύ ανούσιο όλο αυτό το παιχνιδάκι με παραθυράκια νιώθω ότι είμαι σε net cafe.

προσωπική μου άποψη με μια οθόνη αφής σίγουρα θα είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα αλλα τώρα με μια οθόνη μεγαλύτερη τον 24" δεν με φτάνει το γραφείο για να ανοίξω το "start" η τις ρύθμισις...

πολύ τέντωμα να πούμε :-D

το μονο σίγουρο είναι ότι πράγματι είναι αρκετά γρήγορα σε σχέση με τα 7 δεν νομίζω να είναι ιδέα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλύτερη βλακεία από τα τάμπλετ δεν υπάρχει. Η μάλλον υπάρχει... τα Windows 8.

 

Η ονομασία windiws 8 είναι λάθος, θα έπρεπε να λέγονται Vista II, να το θυμάστε! Εκτός και αν έχεις τη δυνατότητα απενεργοποίησης του metro ui, είναι άχρηστο για desktop χρήση και κάθε φορά που το βλέπω το συχαίνομαι και περισσότερο.

 

Πόσο με καλύπτεις!!! Εκνευρίστηκα για το χρόνο που έχασα για να περάσω αυτό το πατσαβούρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλύτερη βλακεία από τα τάμπλετ δεν υπάρχει. Η μάλλον υπάρχει... τα Windows 8.

 

 

 

Πόσο με καλύπτεις!!! Εκνευρίστηκα για το χρόνο που έχασα για να περάσω αυτό το πατσαβούρι.

Απαντηση!

Όλοι οι software engineers εδώ μαζευτήκατε. Γιατί δε βρίσκεστε όλοι μαζί κάπου να φτιάξετε το τέλειο os;

 

Υ.Γ.Το θεμα,ειναι αν η MS,Google,Apple ειχαν τετοιους software enginners,ενα θα ηταν σιγουρο!

Δε θα τους ηξερε κανεις και δε θα επλεαν στα δισεκατομυρια! :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταμπλέτες μόνο για τα κουνούπια... Κακοαντέγραψαν το γραφικό περιβάλλον των linux και θέλουν να τους πουμε και μπράβο... Έβαλα τα 7 και νιώθω ξανά άνθρωπος. Ήταν ένα κακό όνειρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά εμένα προσωπικά με ζαλίζει το πέρα δώθε πάνω κάτω... Ναυτία!!!

Καταλαβαίνω να το βάλουν αυτό το Μέτρο σε τάμπλετ, οκ.

 

Αλλά σε desktop έκδοση συστήματος γιατί να βάλεις τα windows 8????

 

Από ότι καταλαβαίνω τα Windows 7 θα αποτελέσουν τα νέα Xp

(τουλάχιστον για τα συστήματα desktop)

 

Δεν είναι τυχαίο ότι σιγά σιγά το γυρνάω σε λινουξάκι τελικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακοαντέγραψαν το γραφικό περιβάλλον των linux

 

 

Σε ποιο DE/WM αναφερεσαι?

 

Γιατι δεν εχω δει τετοιο πραμα στο linux.

 

Screenshot?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντηση!

 

 

Υ.Γ.Το θεμα,ειναι αν η MS,Google,Apple ειχαν τετοιους software enginners,ενα θα ηταν σιγουρο!

Δε θα τους ηξερε κανεις και δε θα επλεαν στα δισεκατομυρια! :devil:

 

Ναι, εντάξει. Το ότι δεν είμαστε καν software engineers, πόσο μάλλον καλοί, μας διαγράφει αμέσως το δικαίωμα να κρίνουμε ένα προϊόν. Και μη νομίζεις ότι στη Microsoft δουλεύουν τα αλάνια του προγραμματισμού... Ο καθένας έχει το δικαίωμα να κρίνει ένα προϊόν μιας εταιρίας και να το χαρακτηρίσει όπως θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εντάξει. Το ότι δεν είμαστε καν software engineers, πόσο μάλλον καλοί, μας διαγράφει αμέσως το δικαίωμα να κρίνουμε ένα προϊόν. Και μη νομίζεις ότι στη Microsoft δουλεύουν τα αλάνια του προγραμματισμού... Ο καθένας έχει το δικαίωμα να κρίνει ένα προϊόν μιας εταιρίας και να το χαρακτηρίσει όπως θέλει.

Το δοκίμασαν για να το κρίνουν?

Και αν ναι, γιατί δε μας γραφούν ποια είναι τα σοβαρά μειονεκτήματα έναντι του καλού windows7, παρά να αναλώνονται σε αναφορές του τύπου, είναι χάλια,η μεγαλύτερη βλακεία, αηδία, κακογραμμένη αντιγραφή του linux κ.τ.λ.?

Αν θες απάντησε εσύ στη θέση τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα ώπα. Συγγνώμη, με είδες εμένα να αναφέρομαι καθόλου στο λειτουργικό, αν είναι καλό ή κακό ή να λέω τη γνώμη μου? Εγώ αναφέρθηκα στο ότι δεν μπορεί κάποιος να λέει σε κάποιον άλλον "μη μιλάς,είσαι πολύ λίγος" ή "άσε, εσύ δεν ξέρεις". Ο καθένας μπορεί να λέει την άποψή του.

 

Το λειτουργικό το έχω χρησιμοποιήσει πολύ λίγο, σχετικά πάντα με τον χρόνο που εγώ θεωρώ κατάλληλο ότι πρέπει να το χρησιμοποιήσω για να έχω μια σωστή άποψη. Και γι' αυτό δεν έχω πει τίποτα. Αν κάποιος το βάζει, πατάει κανά δυο κλικ και καταλήγει σε συμπέρασμα, κάνει λάθος κατά τη γνώμη μου. Πρέπει να φτάσεις σε σημείο να το συνηθίσεις το λειτουργικό για να καταλάβεις αν είναι τελικά χρηστικό.

 

Πάντως, αν θες τη μέχρι τώρα γνώμη μου για το φλέγον θέμα (metro ui) συνοπτικά, πιστεύω πως δεν είναι η καλύτερη υλοποίηση που θα μπορούσε να κάνει η ms για κάτι καινούργιο. Οπότε δεν ξέρω αν θα πρέπει ή αν έχει έρθει η ώρα για να υιοθετήσει το ίδιο γραφικό περιβάλλον παντού. Βασικά δεν είμαι σίγουρος αν είναι χρηστικό να έχουμε παντού το ίδιο περιβάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφνων με τα παραπανω,το 8 δειχνει να ειναι το νεο Vista.

 

Θα φαει την φολα της η MS με αυτο τουλαχιστον οσο αφορα τα Desktops (τα smartphones,tablets ειναι αλλο θεμα),οι χρηστες θα απαξιωσουν,και δικαιολογημενα,το λειτουργικο

και μετα θα τρεχει και δεν θα φτανει να βγαλει το 9 που θα εξαλειφει τα προηγουμενα προβληματα και θα προσφερει την εμπρειρια που απετυχε να δωσει το 8.

 

Οτι εγινε με 8 και Vista δηλαδη.

 

Εγω αυτο που θελω να σχολιασω ειναι το εξης:

 

Συνηθως οταν πουλας ενα καινουργιο,ρηξικελευθο και τελειως διαφορεικο προιον σε μια καθιερωμενη και μακροχρονη βαση πελατων που ειναι συνηθισμενοι εδω και δεκαετιες με το παλιοτερο προιον,

η κοινη λογικη λεει οτι φροντιζεις η μεταβαση απο το παλιο στο νεο προιον για τους πελατες να ειναι οσο το δυνατον λιγοτερο επωδυνη και περισσοτερη ευκολη ωστε να προσαρμοστουν πιο γρηγορα

στις νεες λειτουργιες του προιοντος.

 

Και ενω στην αρχη λεγανε οτι το 8 θα υποστηριζε τοσο το κλασικο GUI οσο και το νεο METRO UI ωστε οι χρηστες να κανουν την τελικη επιλογη,κατι τετοιο δεν υφισταται πλεον.

Το κλασικο GUI μπορει να ενεργοποιηθει μονο με ανεπισιμο hacking ενω το ΜΕΤΡΟ ειναι μονοδρομος.

 

Εμενα αυτο μου δειχνει ξεκαθαρα επιθετικη πολιτικη της MS και οχι ανικανοτητας των software engineers της οπως μερικοι πανω εχουν αφησει να εννοηθει.

 

Βλεπετετα τελευταια χρονια εγινε ενα τεραστιο μπαμ στην αγορα των tablets και smartphones,με δυο λειτουργικα συστηματα και μαζι με αυτα τα οικοσυστηματα τους να κυριαρχουν.

Τα Android και iOS ενω η απουσια των Windows ειναι το λιγοτερο ηχηρη.

 

Η MS ειδε οτι εχει πολυ χρημα στις παραπανω δυο αγορες,ξερει οτι εχει μεινει παρα πολυ πισω στις εξελιξεις οποτε τι προσπαθει να κανει τωρα για να μπει γερα στο παιχνιδι.

Αυτο που εκανε τοσα χρονια με την παντοκρατορια των Windows στα Desktop συστηματα: Χρησιμοποιει το λειτουργικο της ως Δουρειο Ιππο για να προωθησει τις δικες της τεχνολογιες,να τις κανει να υιοθετηθουν καθολικα απο τους

χρηστες και τις αλλες τεχνολογικες εταιρειες και τελικα να πετυχει την επεκταση της αυτοκρατοριας της και σε αλλους νεους τομεις της ψηφιακης αγορας.

 

Αυτο κανει η MS με το 8,αλλα αυτη την φορα ομως η σταση της ειναι τελειως επιθετικη επειδη ακριβως εχει μεινει πολυ πισω και θελει να κερδισει το χαμενο εδαφος.

Θεωρητικα το σκεφτονται ως εξης:

Αυτοι βγαζουν ενα νεο λειτουργικο με ενα ενιαιο UI.Οι πρωτοι που θα βαλουν αυτο το λειτουργικο ειναι λογικο να ειναι οι desktop χρηστες.Εδω μαλιστα θα παρακαλανε η ισως και οι ιδιοι να το κανουν,να βγουν

πειρατικες κοπιες του 8 πριν ακομη την επισημη κυκλοφορια τους.Εδω η πειρατια ειναι μεγαλος συμμαχος με το σχεδιο τους,αφου θα βοηθησει στην διαδοση των 8 στο μεγιστο.

 

Βγαινει το 8 και το βαζουν οι PC users και αναγκαστικα ερχονται σε επαφη με το νεο UI.Το οποιο ιδιο UI βγαινει και στα tablets/smartphones.Βγαινουν επισης και πολλα applications για το συγκεκριμενο οικοσυστημα (ηδη υπαρχουν 80κ νομιζω),πολλα απο τα οποια θα ειναι ηδη γνωστα στους desktop users απο τα προηγουμενα windows.Eπομενως ο μεσος PC User αρχιζει πλεον να γνωριζεται και σιγα σιγα να εξοικειωνεται με μια εντελως νεα και ενιαια πλατφορμα.Αυτη η γνωριμια και εξοικειωση ειναι το πρωτο σημαντικο βημα για την τελικη υιοθετηση της πλατφορμας αυτης.

 

Αν ενας μεσος χρηστης περναει την μιση του μερα στο PC,χρησιμοποιωντας (αναγκαστικα)το ΜΕΤRO UI,δεν θα ειχε προβλημα να δουλευει με το ιδιο UI και στις smartphονε/tablet συσκευες του.Και εφοσων αυτο το UI ειναι μερος ενος λειτουργικου που του προσφερει ολικη υποστηριξη για ολες τις συσκευες του,δικο του οικοσυστημα,διευκολυνσεις στον συγχρονισμο των δεδομενων του και στην επικοινωνια μεταξυ ολων των συσκευων του,κοκ,δεν θα υπηρχε λογος να μην προτιμησει το 8 εναντι του Android η του iOS.

 

Θεωρητιακ ετσι το σκεφτεται η MS και απο επιχειρηματικη σκοπια οντως αυτο που προσπαθει να επιχειρησει εχει λογικη.To προβλημα ομως ειναι οτι το παιζει πολυ επιθετικα το παινχιδι και δεν μπορει ετσι απλα να υποχρεωσει

τον μεσο χρηστη να υιοθετησει την νεα της πλατφορμα της με το ετσι θελω,αγνοωντας βασικες ανακγες αλλα και αδυναμιες του χρηστη.Δεν μπορει να περιμενε απο τον χρηστη να παρατησει ξαφνικα την taskbar και start menu που χρησιμοποιει εδω και 15+χρονια χωρις ο ιδιος να αντιδρασει και να δυσανασχετησει με το νεο λειτουργικο συστημα,κατι που θα οδηγησει στην απαξιωση του.

 

Η MS παει για τα πολλα αλλα ετσι παιζει το παιχνιδι αυτη την στιγμη,θα φαει το κεφαλι της.Εγω προσωπικα πιστευω οτι το 8,τεχνικα θα ειναι αρτια και ανωτερο απο το 7.Αλλα οσο αφορα το ολο θεμα το UI,η MS τα εχει κανει θαλασσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα ώπα. Συγγνώμη, με είδες εμένα να αναφέρομαι καθόλου στο λειτουργικό, αν είναι καλό ή κακό ή να λέω τη γνώμη μου? Εγώ αναφέρθηκα στο ότι δεν μπορεί κάποιος να λέει σε κάποιον άλλον "μη μιλάς,είσαι πολύ λίγος" ή "άσε, εσύ δεν ξέρεις". Ο καθένας μπορεί να λέει την άποψή του.

Γι'αυτο δεν αναφερθηκα σε σενα και χρησημοποιησα τριτο προσωπο,αντις δευτερο!Αν το προσεξες καθολου,φυσικα!;)

 

Το λειτουργικό το έχω χρησιμοποιήσει πολύ λίγο, σχετικά πάντα με τον χρόνο που εγώ θεωρώ κατάλληλο ότι πρέπει να το χρησιμοποιήσω για να έχω μια σωστή άποψη. Και γι' αυτό δεν έχω πει τίποτα. Αν κάποιος το βάζει, πατάει κανά δυο κλικ και καταλήγει σε συμπέρασμα, κάνει λάθος κατά τη γνώμη μου. Πρέπει να φτάσεις σε σημείο να το συνηθίσεις το λειτουργικό για να καταλάβεις αν είναι τελικά χρηστικό.

Γι'αυτο εγινε και το σχολιο,περι software enginners!Οι περισσοτεροι μπηκα στο κοπο μονο για το κρινουν και οχι να το δοκιμασουν!

Πάντως, αν θες τη μέχρι τώρα γνώμη μου για το φλέγον θέμα (metro ui) συνοπτικά, πιστεύω πως δεν είναι η καλύτερη υλοποίηση που θα μπορούσε να κάνει η ms για κάτι καινούργιο. Οπότε δεν ξέρω αν θα πρέπει ή αν έχει έρθει η ώρα για να υιοθετήσει το ίδιο γραφικό περιβάλλον παντού. Βασικά δεν είμαι σίγουρος αν είναι χρηστικό να έχουμε παντού το ίδιο περιβάλλον.

Ουτε εγω μπορω να ειμαι σιγουρος,αν ητα το καλυτερο γραφικο περιβαλλο που θα μπορουσε να βαλει,αλλα δεν ειναι καθολου κακο,ουτε για touch,ουτε για mouse/keyboard χρηση!Τα δουλευω και με τους δυο τροπους καθημερινα!

Εγω προσωπικα,απο τη στιγμη που βγηκε το consumer preview,το εχω σαν κυριο λογισμικο,για το HP TX2,για τους εξης λογους:

1.Το λαπτοπ ειναι touchscreen!

2.Τρεχει&ανταποκρινεται πολυ πιο γρηγορα και αμεσα,ακομη και στο desktop ui(ασχετο αν μερικες φορες εχει κολημματα&ασυβατοτητες=Beta),απο τα windows7!

3.Το λαπτοπ βρηκε την υγεια του,σε θεματα θερμοκρασιων(γνωστο προβλημα του μοντελου) και εγινε αρκετα πιο αθορυβο,λογο αυτου!

4.Επιτελους βλεπω τα email μου και μπορουν να με βρισκουν οι γνωστοι μου,γιατι παντα ξεχναω να κοιταξω και τα email και να συνδεθω με facebook/skype/messenger!

5.Επειδη ποτε δε με εμποδισε το metro ui,οταν δουλευω επι ωρες στo desktop!

6.Task Manager

Αυτα προς το παρων,θα βρεθουν και αλλα στη συνεχεια!

 

Συμφνων με τα παραπανω,το 8 δειχνει να ειναι το νεο Vista.

 

Θα φαει την φολα της η MS με αυτο τουλαχιστον οσο αφορα τα Desktops (τα smartphones,tablets ειναι αλλο θεμα),οι χρηστες θα απαξιωσουν,και δικαιολογημενα,το λειτουργικο

και μετα θα τρεχει και δεν θα φτανει να βγαλει το 9 που θα εξαλειφει τα προηγουμενα προβληματα και θα προσφερει την εμπρειρια που απετυχε να δωσει το 8.

 

Οτι εγινε με 8 και Vista δηλαδη.

 

Εγω αυτο που θελω να σχολιασω ειναι το εξης:

 

Συνηθως οταν πουλας ενα καινουργιο,ρηξικελευθο και τελειως διαφορεικο προιον σε μια καθιερωμενη και μακροχρονη βαση πελατων που ειναι συνηθισμενοι εδω και δεκαετιες με το παλιοτερο προιον,

η κοινη λογικη λεει οτι φροντιζεις η μεταβαση απο το παλιο στο νεο προιον για τους πελατες να ειναι οσο το δυνατον λιγοτερο επωδυνη και περισσοτερη ευκολη ωστε να προσαρμοστουν πιο γρηγορα

στις νεες λειτουργιες του προιοντος.

 

Και ενω στην αρχη λεγανε οτι το 8 θα υποστηριζε τοσο το κλασικο GUI οσο και το νεο METRO UI ωστε οι χρηστες να κανουν την τελικη επιλογη,κατι τετοιο δεν υφισταται πλεον.

Το κλασικο GUI μπορει να ενεργοποιηθει μονο με ανεπισιμο hacking ενω το ΜΕΤΡΟ ειναι μονοδρομος.

 

Εμενα αυτο μου δειχνει ξεκαθαρα επιθετικη πολιτικη της MS και οχι ανικανοτητας των software engineers της οπως μερικοι πανω εχουν αφησει να εννοηθει.

 

Βλεπετετα τελευταια χρονια εγινε ενα τεραστιο μπαμ στην αγορα των tablets και smartphones,με δυο λειτουργικα συστηματα και μαζι με αυτα τα οικοσυστηματα τους να κυριαρχουν.

Τα Android και iOS ενω η απουσια των Windows ειναι το λιγοτερο ηχηρη.

 

Η MS ειδε οτι εχει πολυ χρημα στις παραπανω δυο αγορες,ξερει οτι εχει μεινει παρα πολυ πισω στις εξελιξεις οποτε τι προσπαθει να κανει τωρα για να μπει γερα στο παιχνιδι.

Αυτο που εκανε τοσα χρονια με την παντοκρατορια των Windows στα Desktop συστηματα: Χρησιμοποιει το λειτουργικο της ως Δουρειο Ιππο για να προωθησει τις δικες της τεχνολογιες,να τις κανει να υιοθετηθουν καθολικα απο τους

χρηστες και τις αλλες τεχνολογικες εταιρειες και τελικα να πετυχει την επεκταση της αυτοκρατοριας της και σε αλλους νεους τομεις της ψηφιακης αγορας.

 

Αυτο κανει η MS με το 8,αλλα αυτη την φορα ομως η σταση της ειναι τελειως επιθετικη επειδη ακριβως εχει μεινει πολυ πισω και θελει να κερδισει το χαμενο εδαφος.

Θεωρητικα το σκεφτονται ως εξης:

Αυτοι βγαζουν ενα νεο λειτουργικο με ενα ενιαιο UI.Οι πρωτοι που θα βαλουν αυτο το λειτουργικο ειναι λογικο να ειναι οι desktop χρηστες.Εδω μαλιστα θα παρακαλανε η ισως και οι ιδιοι να το κανουν,να βγουν

πειρατικες κοπιες του 8 πριν ακομη την επισημη κυκλοφορια τους.Εδω η πειρατια ειναι μεγαλος συμμαχος με το σχεδιο τους,αφου θα βοηθησει στην διαδοση των 8 στο μεγιστο.

 

Βγαινει το 8 και το βαζουν οι PC users και αναγκαστικα ερχονται σε επαφη με το νεο UI.Το οποιο ιδιο UI βγαινει και στα tablets/smartphones.Βγαινουν επισης και πολλα applications για το συγκεκριμενο οικοσυστημα (ηδη υπαρχουν 80κ νομιζω),πολλα απο τα οποια θα ειναι ηδη γνωστα στους desktop users απο τα προηγουμενα windows.Eπομενως ο μεσος PC User αρχιζει πλεον να γνωριζεται και σιγα σιγα να εξοικειωνεται με μια εντελως νεα και ενιαια πλατφορμα.Αυτη η γνωριμια και εξοικειωση ειναι το πρωτο σημαντικο βημα για την τελικη υιοθετηση της πλατφορμας αυτης.

 

Αν ενας μεσος χρηστης περναει την μιση του μερα στο PC,χρησιμοποιωντας (αναγκαστικα)το ΜΕΤRO UI,δεν θα ειχε προβλημα να δουλευει με το ιδιο UI και στις smartphονε/tablet συσκευες του.Και εφοσων αυτο το UI ειναι μερος ενος λειτουργικου που του προσφερει ολικη υποστηριξη για ολες τις συσκευες του,δικο του οικοσυστημα,διευκολυνσεις στον συγχρονισμο των δεδομενων του και στην επικοινωνια μεταξυ ολων των συσκευων του,κοκ,δεν θα υπηρχε λογος να μην προτιμησει το 8 εναντι του Android η του iOS.

 

Θεωρητιακ ετσι το σκεφτεται η MS και απο επιχειρηματικη σκοπια οντως αυτο που προσπαθει να επιχειρησει εχει λογικη.To προβλημα ομως ειναι οτι το παιζει πολυ επιθετικα το παινχιδι και δεν μπορει ετσι απλα να υποχρεωσει

τον μεσο χρηστη να υιοθετησει την νεα της πλατφορμα της με το ετσι θελω,αγνοωντας βασικες ανακγες αλλα και αδυναμιες του χρηστη.Δεν μπορει να περιμενε απο τον χρηστη να παρατησει ξαφνικα την taskbar και start menu που χρησιμοποιει εδω και 15+χρονια χωρις ο ιδιος να αντιδρασει και να δυσανασχετησει με το νεο λειτουργικο συστημα,κατι που θα οδηγησει στην απαξιωση του.

 

Η MS παει για τα πολλα αλλα ετσι παιζει το παιχνιδι αυτη την στιγμη,θα φαει το κεφαλι της.Εγω προσωπικα πιστευω οτι το 8,τεχνικα θα ειναι αρτια και ανωτερο απο το 7.Αλλα οσο αφορα το ολο θεμα το UI,η MS τα εχει κανει θαλασσα.

Α μπράβο, αυτό ακριβώς προσπαθούμε να εξηγήσουμε,σε μερικούς τόσο καιρό, ότι κάνει η ms ,που νομίζουν ακόμη ότι το metro ui,μας ήρθε ουρανοκατέβατο στα νέα windows για desktop/laptop! Αλλά δυστυχώς δε δύνανται να το καταλάβουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μεσος(βαζω τον εαυτο μου μεσα) χρηστης χρησιμοποιει τα windows 7 για gaming,ταινιες,surfing και μερικες απλες εφαρμογες.Για κατι πιο εξειδικευμενο,εχει λιγες εμπορικες εφαρμογες που εχει συνηθισει και τις ξερει και τον βολευουν.

 

Τα windows 8 εξυπηρετουν την στρατηγικη που αναλυθηκε πιο πανω και περα απο αυτο,εχουν σαφως μια on line καταναλωτικη χροια και θυμιζουν περιβαλλον που θελει να εθισει τον χρηστη σε on line αγορες.

 

Επειδη η μονη μου επαφη με το Windows 8 ειναι η video παρουσιαση των παιδιων ,ηθελα να ρωτησω αν γινεται να εχει κανεις μονιμα απενεργοποιημενο το metro και να μπαινει κατευθειαν σε ενα περιβαλλον περιπου ιδιο με αυτο των windows 7 τωρα.Ρωταω γιατι τον περισσοτερο κοσμο δεν τον ενδιαφερει το eye candy αλλα να μπαινει στο περιβαλλον εργασιας και να εκτελει τις εφαρμογες του γρηγορα,κατι που νομιζω οτι το νεο desktop κανει πιο χρονοβορο.

 

Θεωρω σαν πρωτη εικονα το νεο γραφικο περιβαλλον της Microsoft εμπορικο,μη χρηστικο και καπως κιτς.Σημαντικη βελτιωση θα ηταν να μπορουσε καποιος να διαλεξει το γραφικο περιβαλλον του desktop του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...