Προς το περιεχόμενο

Πλούτιζαν σε βάρος εταιριών παραγωγής πνευματικών έργων


forgotten

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάει και το Greekddl. Πάλι καλά που πρόλαβα και κατέβασα το Οδύσεια του Διαστήματος, το Thundercats και Candy Candy :rolleyes:

Πόσο να ζημίωσα άραγε τις εταιρείες;

Στη συγκεκριμένη ιστοσελίδα για μεγάλο χρονικό διάστημα η είσοδος γινόταν με μηνιαία συνδρομή.

Καμμία είσοδος δεν γινόταν με καμμία μηνιαία συνδρομή.

Λίγο ακόμα αν κρατάγανε... Αν η ζημιά πέρναγε τα 100εκ θα τους έκαναν βουλευτές!!!

Πέστα μεγάλε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ξεκινάτε μαθήματα ρωσικών

είναι οι μόνοι που θα επιβιώσουν

 

 

δεν νομιζω να επιβιωσουν ουτε αυτοι.

πριν μερικα χρονια,υπηρχε ενα ρωσικο σαιτ σε στυλ itunes.

αγοραζες και κατεβαζες για μερικα σεντς το καθε τραγουδι.

το site ηταν απολυτα νομιμο με βαση τον ρωσικο νομο,διοτι ποσοστα απο τα κερδη που αναλογουσαν στους κατοχους των πνευματικων δικαιωματων πηγαιναν κατευθειαν στους κατοχους και οχι στις μεσαζοντες-δισκογραφικες εταιρειες.

οι αμερικανικες δισκογραφικες εταιρειες ειχανε λυσαξει να κλεισουν το σαιτ,αλλα δεν το καταφερναν επειδη οπως ειπα το σαιτ ηταν νομιμο.

ομως καποια στιγμη,εγινε μια οικονομικη συμφωνια αναμεσα στην ρωσια και την αμερικη,ασχετη ομως με τις δισκογραφικες.

παραολο ομως που αυτη η συμφωνια δεν ειχε σχεση με δισκογραφικες,μουσικη και πνευματικα δικαιωματα και γενικα με την πειρατα,παρολαυτα μεσα στους ορους της συμφωνιας ηταν να κλεισει το συγκεκριμενο ρωσικο μουσικο σαιτ.

ετσι και εγινε μερικους μηνες αργοτερα.

 

καταλαβες ποιος κανει κουμαντο; οχι ο νομος.το χρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπα εγω θυμαμαι οτι επρεπε να χεις megaupload account σε καποια φαση για να κατεβασεις μια που ηταν και megaupload reseller.μολις επεσε το megaupload θυμαμαι που ολοι διαμαρτυροντουσαν για τις συνδρομες που χαν κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι διευθυνσεις IP των μεγαλων site ειναι στατικες.

καθε site εχει κατοχυρωμενο το ονομα του σε καποιο ιδιοκτητη.

με εργαλεια οπως whois,nslookup,tracert,google hacking κ.α βρισκεις και μονος σου αρκετες πληροφοριες για καθε site.

για τις αρχες ειναι πολυ πιο απλο , με εισαγγελικη εντολη να ανακαλυψουν τα παντα για τους ιδιοκτητες, απευθυνομενοι στον ISP / στην εταιρεια hosting του site.

 

OK...τα δέχομαι αυτά! Έστω ότι σηκώνουν το τηλ και παίρνουν τον web hoster και βρίσκουνε ποιος έχει κατοχυρώσει ένα domain.

 

...Πρώτον, ποιος εμποδίζει τους διαχειριστές να δηλώσουν ψεύτικα στοιχεία στο domain registration?

 

και δεύτερον ακόμα και αν βρούν ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ τους τα στοιχεία μέσω web hoster/ISP, πώς μπορούν να είναι σίγουροι ότι οι admin φταίνε για την "ζημιά"..? Δε θα πρέπει κανονικά να γραφτούν κ αυτοί στο site προσποιούμενοι τα μέλη για να "παγιδεύσουν" τους admin για το "cross-check"?? Σε διαφορετική περίπτωση οι admin θα μπορούσαν να ισχυριστούν πως 'δεν γνωρίζουμε τίποτα για το τι κάνουν τα μέλη μας'...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπα εγω θυμαμαι οτι επρεπε να χεις megaupload account σε καποια φαση για να κατεβασεις μια που ηταν και megaupload reseller.μολις επεσε το megaupload θυμαμαι που ολοι διαμαρτυροντουσαν για τις συνδρομες που χαν κανει.

Μπορεί να ήταν resselers αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι υπεύθυνοι για τη λειτουργία της υπηρεσίας.

Είναι σαν να ζητάς τα ρέστα από τον τύπο που ενώ τον πλήρωσες 50€ για να σου στέλνει τα κλειδιά για να βλέπεις παράνομα nova για έναν χρόνο τον μπαγλάρωσε η αστυνομία μετά από έναν μήνα.

Εξ' άλλου, από το mu κατέβαζες αβέρτα-κουβέρτα ακόμα και δωρεάν, ένα την φορά βέβαια αλλά χωρίς μεγάλα κενά ανάμεσα στις λήψεις.

 

Σε διαφορετική περίπτωση οι admin θα μπορούσαν να ισχυριστούν πως 'δεν γνωρίζουμε τίποτα για το τι κάνουν τα μέλη μας'...

Δηλαδή δεν γνωρίζει η δεξιά τι ποιεί η αριστερά!

Δεν παίζει κάτι τέτοιο. Αφού είχαν τμήματα "Κατεβάστε δωρεάν ταινίες-σειρές-μουσική" και rss με νέες κυκλοφορίες, αυτά τα κάνει ο ιδιωκτήτης και οι admin και όχι το κάθε μέλος ή ο κάθε mod.

Αν δίνονταν λινκ μέσα σε άσχετα threads (π.χ. ζητάει κάποιος μια ταινία και ένας άλλος δίνει κάπου στις απαντήσεις τα λινκ) θα μπορούσε να πει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα πρέπει κανονικά να γραφτούν κ αυτοί στο site προσποιούμενοι τα μέλη για να "παγιδεύσουν" τους admin για το "cross-check"?? Σε διαφορετική περίπτωση οι admin θα μπορούσαν να ισχυριστούν πως 'δεν γνωρίζουμε τίποτα για το τι κάνουν τα μέλη μας'...

Δεν ισχύει αυτό. Ο διαχειρίστης ενός site, φορουμ, μπλογκ κλπ ειναι υπεύθυνος για οτιδήποτε κανουν τα μέλη του. Να σου δώσω ένα παράδειγμα. Έστω ότι έχω εγώ ένα φορουμ για το οτιδήποτε, και μπαίνεις εσύ σαν μέλος και αρχίζει για παράδειγμα και βριζεις τον Παπούλια. Η μήνυση θα έρθει σε εμένα και εγώ θα κλειθω να απολογηθώ γι αυτο που έκανες εσύ. Και ο λόγος είναι ότι εγώ σαν διαχειριστης θα έπρεπε να δω έγκαιρα αυτό που έγραψες και να το κατεβάσω κατευθίαν. Αυτό ισχύει βάση νόμου. Γι αυτό και μπλέκουν οι διαχειριστές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει αυτό. Ο διαχειρίστης ενός site, φορουμ, μπλογκ κλπ ειναι υπεύθυνος για οτιδήποτε κανουν τα μέλη του. Να σου δώσω ένα παράδειγμα. Έστω ότι έχω εγώ ένα φορουμ για το οτιδήποτε, και μπαίνεις εσύ σαν μέλος και αρχίζει για παράδειγμα και βριζεις τον Παπούλια. Η μήνυση θα έρθει σε εμένα και εγώ θα κλειθω να απολογηθώ γι αυτο που έκανες εσύ. Και ο λόγος είναι ότι εγώ σαν διαχειριστης θα έπρεπε να δω έγκαιρα αυτό που έγραψες και να το κατεβάσω κατευθίαν. Αυτό ισχύει βάση νόμου. Γι αυτό και μπλέκουν οι διαχειριστές

 

Καταλαβαίνω τι λέτε..αλλά εγώ στοχεύω στο λίγο πιο τεχνικό κομμάτι...

Εξηγούμαι: Η IP που 'κάρφωσε' ο hoster/ISP δεν θα πρέπει να διασταυρωθεί με εκείνη του προσώπου που

εμφανίζεται ως 'admin' εντός του site? ...και για να γίνει αυτό 2 τρόποι υπάρχουν:

 

ή hackarεις την πλατφόρμα ολόκληρη (κενό ασφαλείας - root priviledges επί server και ύστερα server logs) - αστείο και να το συζητάμε...

 

ή παγιδεύεις τον admin στέλνοντας του π.χ ένα link που πρέπει να κλικάρει για να δεί το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις στην εγγραφή...κ απο πίσω τρέχουν καμια δεκαριά scripts που τον βγάζουν μέχρι και φωτογραφία...

 

ή κάτι άλλο που δεν γνωρίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω τι λέτε..αλλά εγώ στοχεύω στο λίγο πιο τεχνικό κομμάτι...

Εξηγούμαι: Η IP που 'κάρφωσε' ο hoster/ISP δεν θα πρέπει να διασταυρωθεί με εκείνη του προσώπου που

εμφανίζεται ως 'admin' εντός του site? ...και για να γίνει αυτό 2 τρόποι υπάρχουν:

 

ή hackarεις την πλατφόρμα ολόκληρη (κενό ασφαλείας - root priviledges επί server και ύστερα server logs) - αστείο και να το συζητάμε...

 

ή παγιδεύεις τον admin στέλνοντας του π.χ ένα link που πρέπει να κλικάρει για να δεί το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις στην εγγραφή...κ απο πίσω τρέχουν καμια δεκαριά scripts που τον βγάζουν μέχρι και φωτογραφία...

 

ή κάτι άλλο που δεν γνωρίζω...

Kατσε να το πάρουμε από την αρχή γιατί μπερδεύτικα.... Η δίωξη μαζεύει καποιεις IP που κατα την άποψη της συμμετέχουν σε παράνομη δραστηριότητα σωστά? Αυτές τις IP και με παρέμβαση εισαγγελέα τις δίνει στον hoster και αυτός τους δίνει τα ονόματα που βρίσκονται πίσω από τις συγκεκριμένες IP. Σωστά μέχρι εδώ? Έτσι λογικά φτάνουν στους υπεύθυνους. Από εκεί και πέρα όμως εγώ πιστεύω ότι χρησιμοποιούν και χάκιν αλλά και πιθάνως και άλλες μεθόδους μέχρι να φτάσουν στην άκρη της υπόθεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταχωρήσεις ένα domain του τύπου gr, com κτλ πρέπει να δώσεις τα πλήρη στοιχεία σου. Τουλάχιστον γαι το gr αυτό ισχύει. Εδώ είναι τα έγγραφα (http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/DomainNames/registered/index.html), το 1ο pdf στο παράρτημα Ε έχει την φόρμα υποβολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιτλος:

Πλούτιζαν σε βάρος εταιριών παραγωγής πνευματικών έργων

 

Εμένα μου ακούγεται σαν να λέει : Παραδουλεύτρες (εμείς) στον Διόνυσο σούφρωναν χρυσαφικά από Υπουργούς (εταιρίες).

 

Μα τι κριμα οι κακομοιρες εταιρίες...Θανατος στους κλεφτες!

 

 

 

Irony ofc

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που μόλις μπήκα στο greekddl μου βγάζει μήνυμα "Εκτελουνται σημαντικες αναβαθμισης και αλλαγες". Δεν παν να ασχοληθούν με τα σάιτ των παιδεραστών και προώθησης ενήλικης πορνίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να ήταν resselers αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι υπεύθυνοι για τη λειτουργία της υπηρεσίας.

Είναι σαν να ζητάς τα ρέστα από τον τύπο που ενώ τον πλήρωσες 50€ για να σου στέλνει τα κλειδιά για να βλέπεις παράνομα nova για έναν χρόνο τον μπαγλάρωσε η αστυνομία μετά από έναν μήνα.

Εξ' άλλου, από το mu κατέβαζες αβέρτα-κουβέρτα ακόμα και δωρεάν, ένα την φορά βέβαια αλλά χωρίς μεγάλα κενά ανάμεσα στις λήψεις.

 

ανακοινωση του greekddl τελη 2011

 

ο greekddl είναι πλέον μια κλειστή κοινότητα

 

Έχουμε λάβει επανειλημμένα μηνύματα από την εταιρία φιλοξενίας μας, ότι ξεπερνούμε κατά πολύ το όριο bandwidth και θα πρέπει να προχωρήσουμε άμεσα σε αναβαθμίσεις. Μας έδωσαν μια διορία μέχρι το τέλος του χρόνου αλλιώς θα πρέπει να το κλείσουμε. Μετά από 4 χρόνια δωρεάν λειτουργίας αναγκαζόμαστε, λόγω του μεγάλου αριθμού μελών (400,000+), να κάνουμε το greekddl.com μια κλειστή κοινότητα, για να διασφαλίσουμε την ομαλή λειτουργία του ιστότοπου.

 

Λόγω της μοναδικότητας του περιεχομένου δεν μπορούμε να έχουμε διαφημίσεις google ή άλλες παρόμοιες εταιρίες, οι οποίες πληρώνουν με τον αριθμό επισκέψεων. Οι διαφημίσεις που έχουμε είναι από Ελληνικές εταιρίες με σταθερές χαμηλές τιμές. Γι' αυτό βασιζόμαστε στις μικρές εισφορές των μελών μας. Αυτές οι εισφορές δεν είναι πλέον επαρκής για να καλύψουν τα τεράστια έξοδα μιας αναβάθμισης, με την όποια θα μπορούμε να εξυπηρετούμε τις τόσες χιλιάδες χρήστες.

 

Αυτοί που έχουν πρόσβαση στο greekddl είναι μόνο οι υποστηρικτές μας και οι συντάκτες. Για να καλύψουμε αυτά τα έξοδα έχουμε κάνει συνεργασία με την megaupload και το greekddl είναι πλέον εξουσιοδοτημένος πάροχος της Megaupload Premium Accounts για Ελλάδα και Κύπρο με πιστοποιητικό αυθεντικότητας.

 

Αν θέλετε να συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε το greekddl θα πρέπει να κάνετε μια μικρή εισφορά, ή να αγοράσετε έναν megaupload premium λογαριασμό από την σελίδα μας. Οι τιμές των megaupload λογαριασμών, είναι ίδιες με αυτές της megaupload. Να τονίσουμε ότι δεν απαιτείται συνδρομή και με μόνο μια μικρή εισφορά ή μια αγορά megaupload λογαριασμού, αυτόματα έχετε πρόσβαση απεριόριστου χρόνου στις σελίδες μας.

 

Να τονίσουμε επίσης ότι δεν χρεώνουμε κανένα από τα αρχεία καθότι αυτά προσφέρονται δωρεάν σε όλους τους υποστηριχτές μας. Τα έσοδα από αυτές τις αγορές ή τις εισφορές θα χρησιμοποιηθούν αποκλειστικά για την αναβάθμιση των διακομιστών μας και των υπηρεσιών μας.

 

Για να αποκτήσετε έναν megaupload λογαριασμό η να κάνετε μια μικρή εισφορά δεν απαιτείται πιστωτική κάρτα. Μπορείτε τώρα να το κάνετε με μια απλή τραπεζική μεταφορά. Παρακαλώ πριν προχωρήσετε στην επιλογή σας διαβάστε τις οδηγίες που σας ετοιμάσαμε.

 

Εκμεταλλευτείτε την γιορτινή πρόσφορα της megaupload με τις χαμηλές τιμές. Συνιστούμε το πακέτο των 6 μηνών με μόνο 20 ευρώ.

Αν έχετε ήδη λογαριασμό premium, μπορείτε με το σύστημα μας να τον επεκτείνετε.

ή

 

 

Λυπούμαστε πολύ που αναγκαζόμαστε να προβούμε σε μια τέτοια ενέργεια αλλά δυστυχώς η απόφαση μας αυτή πάρθηκε ως επιστέγασμα πολλών άλλων προειδοποιήσεων που έχουμε κάνει μέσω της σελίδας μας για το μέλλον αυτής καθώς και ως τελική λύση πριν το οριστικό κλείσιμο. Ευχαριστούμε πολύ για την κατανόηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαντάζομαι χειροπέδες δε θα τους φόρεσαν;;; Γιατί ο Τσοχατζόπουλος καμαρωτός συνελήφθη με ελεύθερα χέρια. χωρίς χειροπέδες. Τι είναι 65εκ € σε σχέση με κάτι δις;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...