Προς το περιεχόμενο

Πλούτιζαν σε βάρος εταιριών παραγωγής πνευματικών έργων


forgotten

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν πολλές κλειστές κοινότητες που δεν είναι γνωστές στο κοινό αλλα έχουν κίνηση χωρίς να έχουν κέρδη όπως η ανωτέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευτυχώς που πρόλαβα και κατέβασα τον cocobil. Δεν τον έβρισκα πουθενά αλλού. Επίσης θα μου λείψουν και το ελληνικά ebooks.

 

Και γω μαζι σου. Αντε τωρα να ξαναβρουμε ελληνικα κομιξ και βιβλια στο νετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα 'λεγα να φυλάνε και τον κ.... τους όσοι κατέβαζαν από τα εν λόγω sites ,

γιατί το μόνο που τους σώζει είναι ότι δεν έχουν (ακόμα) κάνει μαζικές αγωγές στους downloaders οι εταιρίες, αλλά κυνηγάνε μόνο τους διαχειριστές προς το παρόν..

 

Το λέω σε όλους τους γνωστούς - συγγενείς και φίλους (γενικά χαμηλού επιπέδων γνώσεων σχετικά με υπολογιστές - Internet κλπ.),

που νομίζουν ότι είναι αόρατοι και ότι το internet είναι για να κατεβάζεις τζάμπα ταινίες - παιχνίδια - μουσική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα εφοσον ζηταγαν donations κτλ και εβγαζαν λεφτα σπο αυτο καλα κανανε και τους κλεισανε.Δεν αναφερομαι στα γελοια σχολια για το ποσα δις εχασαν οι εταιριες αλλα δειτε και την αλλη μερια, σηκωνει καποιος ενα site με παρανομο υλικο και πλουτιζει.Δεν ειμαι εναντια της πειρατιας γενικα, καμια σχεση, αλλα οχι και να πλουτισει ο καθε εξυπνος με τα αρχεια που διακινουν οι χρηστες.

Η πλειοψηφία αυτών των ιστοσελίδων έχουν επιλογή για δωρεές. Τα έξοδα και ο κόπος πρέπει κάπως να καλυφθούν. Δεν διαφωνώ ότι το συγκεκριμένο είχε υπερβεί τα όρια τελευταία.

 

 

 

Είμαι φανατικά ενάντια σε όσα λαμόγια πλουτίζουν εκμεταλλευόμενοι τα αρχεία που κυκλοφορούν ελεύθερα στο διαδίκτυο και βγάζουν χρήμα με τη σέσουλα. Ελπίζω μόνο να μη τη γλιτώνουν αυτοί που τσεπώνουν το χρήμα και την πληρώνουν διάφοροι άσχετοι (πχ mods, απλοί χρήστες και τέτοια!)

 

 

Παράνομα κυκλοφορούν και όχι ελεύθερα. Τόσες ιστοσελίδες έχουν σύστημα δωρεών. Που ξέρεις αν πλουτίζουν ή όχι; Εκτός και αν το θεωρείς κριτήριο για να μην τις χρησιμοποιείς.

 

 

Δεν έγινε και τίποτα. Άλλο ένα που κλείνει. Θα δυναμώσουν τα υπόλοιπα και να δημιουργηθούν καινούρια. Απλό.

Απλα κάποιοι κάνετε λες πέσατε από τα σύννεφα επειδή είχε κέρδη. Λες και και δεν κατεβάζατε από αυτό ή από αντίστοιχους ιστότοπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο γελοίο πράγμα που άκουσα για το θέμα,ξέρετε ποιο είναι;Εκεί στους @@ της ΕΡΤ στις ειδήσεις τους χτες βράδυ,που είπαν, για μεγάλη απώλεια εσόδων του κράτους....

οι τύποι(δημοσιογράφοι) είναι τραγικοί πολύ.. βασικά όσοι είναι από 45< ,να είχαν την δυνατότητα να γίνουν update,θα έπρεπε να το έκαναν πρώτοι πρώτοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι πως γνωρίζετε οτι οι περισσότερες εξιχνιάσεις τέτοιου τύπου είναι αποτέλεσμα "καρφωτής", σωστά; Ρωτάω, επειδή κάποιοι ψάχνουν για περίτεχνους χάκερ και λαγούς με πετραχήλια.

 

Αν -από αρχαιοτάτων χρόνων!- δεν υπήρχαν οι καλοθελητές και οι "ψιτ, έχω μια πληροφορία", η αστυνομία θα το είχε κλείσει το μαγαζί ή θα γυρνούσαν το 7όροφο σε "TheMall-Αμπελόκηποι" ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δυστυχως πιστευω πως θα συμφωνησετε ολοι μαζι μου! αλλα το ιντερνετ θα καταντηση ενα μεσω διαφημισεων και προπαγανδων, κανα mail και για καθε υπηρεσια θα πρεπει να πληρώνουμε εξτρα.. η Πειρατία εχει αρχισει και διώκετε παγκόσμια και παραλληλα μ αυτο διωκεται κ ο λόγος σε καμια 5ετία ουτε να εκφράζουμε οτι θελουμε θα μπορούμε (σε σχεση με πολιτικη κτλπ) ουτε να κατεβαζουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράνομα κυκλοφορούν και όχι ελεύθερα. Τόσες ιστοσελίδες έχουν σύστημα δωρεών. Που ξέρεις αν πλουτίζουν ή όχι; Εκτός και αν το θεωρείς κριτήριο για να μην τις χρησιμοποιείς.

 

Με ένα απλό πολλαπλασιασμό, μπορείς άμεσα να υπολογίσεις πόσα περίπου έχει βγάλει το κάθε forum από τις "δωρεές". Μιλάμε για τουλάχιστον 100.000€, μια εκτίμηση που θεωρώ αρκετά συγκρατημένη. Βάλε και ένα σωρό διαφημίσεις, καθώς και τα κέρδη απο τα online storages.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δυστυχως πιστευω πως θα συμφωνησετε ολοι μαζι μου! αλλα το ιντερνετ θα καταντηση ενα μεσω διαφημισεων και προπαγανδων, κανα mail και για καθε υπηρεσια θα πρεπει να πληρώνουμε εξτρα.. η Πειρατία εχει αρχισει και διώκετε παγκόσμια και παραλληλα μ αυτο διωκεται κ ο λόγος σε καμια 5ετία ουτε να εκφράζουμε οτι θελουμε θα μπορούμε (σε σχεση με πολιτικη κτλπ) ουτε να κατεβαζουμε...

 

Την ίδια μέρα που θα γίνει αυτό, θα πεθάνει και το Internet όπως το γνωρίζουμε so far και θα ξαναγεννηθεί υπό νέα μορφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι πως γνωρίζετε οτι οι περισσότερες εξιχνιάσεις τέτοιου τύπου είναι αποτέλεσμα "καρφωτής", σωστά; Ρωτάω, επειδή κάποιοι ψάχνουν για περίτεχνους χάκερ και λαγούς με πετραχήλια.

 

Αν -από αρχαιοτάτων χρόνων!- δεν υπήρχαν οι καλοθελητές και οι "ψιτ, έχω μια πληροφορία", η αστυνομία θα το είχε κλείσει το μαγαζί ή θα γυρνούσαν το 7όροφο σε "TheMall-Αμπελόκηποι" ;)

 

Αναφέρεται καθαρά στο δημοσίευμα των ΝΕΩΝ, το θέμα της καταγγελίας:

 

Λίγη ώρα αργότερα συνελήφθη στην Αθήνα 52χρονος ιδιοκτήτης εκδοτικού οίκου με ειδίκευση στα νομικά βιβλία, ο οποίος είχε κατονομαστεί από εταιρείες που διαχειρίζονται τα πνευματικά δικαιώματα ταινιών και καλλιτεχνών ως ο βασικός διαχειριστής του site.

 

http://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4710685

 

Βεβαίως, είναι γενικά παραδεκτό ότι τα πάντα παρακολουθούνται και καταγράφονται. Όποιος πιστεύει το αντίθετο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό με τα links για στοιχήματα και καζίνο, έχει παραγίνει. Έναν υπότιτλο να ψάχνεις, θα σου πεταχτούν πρώτα ένα κάρο διαφημίσεις για στοιχήματα...

Βάλε firefox και το adblockplus addon. Θα κόψει πάαααρα πολλές διαφημίσεις.

 

Τι ισχύει, νομικά, με τους υπότιτλους;

Ότι και με τις ταινίες. Υπόκινται και αυτοί στην νομοθεσία περί πνευματικών δικαιωμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noμίζω ότι αποδείχτηκε στην πράξη ότι η περιβόητη αδυναμία των κρατών να ελέγξουν το υποτίθεται ανεξέλεγκτο διαδίκτυο ήταν μία μπαρούφα. Πανεύκολα τα τελευταία 2,5 χρόνια, χωρίς να ανοίξει μύτη έκλεισαν χωρίς να ξανανοίξουν άρα κυνηγήθηκαν και προσωπα, όλα τα μεγάλα, ελληνικά, μαζικά sites ανταλλαγής, greektracker gamato κά. 100 φορές πιο ανεξέλεγκτο και συνωμοτικό ήταν το... αναλογικό τηλεφωνικό δίκτυο :mrgreen: τώρα και το τελευταίο ρουτεράκι είναι δηλωμένο.

 

Εχεις ψάξει απο περιέργεια να δείς πόσα τέτοια site υπάρχουν μόνο στην Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ιντερνετ σε 5 χρονια θα ειναι ενα απολυτα ελεγχομενο αυταρχικο προπαγανδιστικο προιον.

δεν ξερω ποσα χρονια το χρησιμοποιητε εσεις εγω παντως ειχα την πρωτη επαφη μαζι του απο

τα φοιτιτικα μου χρονια το 1996 και αυτο που βλεπω τωρα δεν εχει καμια σχεση με αυτο που ηταν πριν.

Να μου πειτε βεβαια οτι τοτε ηταν πρωτογονο ενω τωρα εχει εξελιχθει

αυτη ομως η εξελιξη θα ειναι και η ταφοπλακα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ιντερνετ σε 5 χρονια θα ειναι ενα απολυτα ελεγχομενο αυταρχικο προπαγανδιστικο προιον.

δεν ξερω ποσα χρονια το χρησιμοποιητε εσεις εγω παντως ειχα την πρωτη επαφη μαζι του απο

τα φοιτιτικα μου χρονια το 1996 και αυτο που βλεπω τωρα δεν εχει καμια σχεση με αυτο που ηταν πριν.

Να μου πειτε βεβαια οτι τοτε ηταν πρωτογονο ενω τωρα εχει εξελιχθει

αυτη ομως η εξελιξη θα ειναι και η ταφοπλακα του.

 

Τηλεόραση, ραδιόφωνο, ταινίες κ.α πάντα έτσι ήτανε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...