Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση 2 διαφορετικών καρτών nvidia


Panz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

Έχω στον υπολογιστή μου εγκατεστημένη την gtx 460. Ο λόγος που την πήρα ήταν κυρίως το cuda, αλλά και το χαμηλό μπάτζετ. Έχω όμως ακόμη και την παλιά μου κάρτα, μια gts 250. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορώ να εγκαταστήσω και την παλιά μου κάρτα, με το τροφοδοτικό που έχω (Seasonic Silverpower 500w sp-ss500).

Αν γίνεται, μπορώ να ρυθμίσω την gts 250 σαν display, και την 460 για cuda και physx?

 

Η motherboard είναι αυτή, Gigabyte p55 ud3.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

 

Έχω στον υπολογιστή μου εγκατεστημένη την gtx 460. Ο λόγος που την πήρα ήταν κυρίως το cuda, αλλά και το χαμηλό μπάτζετ. Έχω όμως ακόμη και την παλιά μου κάρτα, μια gts 250. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορώ να εγκαταστήσω και την παλιά μου κάρτα, με το τροφοδοτικό που έχω (Seasonic Silverpower 500w sp-ss500).

Αν γίνεται, μπορώ να ρυθμίσω την gts 250 σαν display, και την 460 για cuda και physx?

 

Η motherboard είναι αυτή, Gigabyte p55 ud3.

 

Ευχαριστώ

 

Ναι μπορεις να κανεις ολα αυτα , αλλα το θεμα ειναι τι επεξεργαστη/ram εχεις , το τροφοδοτικο σου φτανει οριακα ...

 

Στην θεση σου θα εβαζα ενα τροφοδοτικο μεγαλυτερο δανεικο απο ενα φιλο αν δεν εχεις αλλο , με σωστα ρευματα pci-e οσα χρειαζεσαι , και θα μετρουσα την καταναλωση απο την μπριζα - % eficiency για να βρω την πραγματικη καταναλωση σε watt και να δω αν μπορει το αλλο τροφοδοτικο να οδηγησει τις καρτες ... Μετα θα εβαζα την gtx 460 στην οθονη και την 250 για physx ... Η μητρικη σου δεν υποστηριζει sli αλλα δεν εχει καμια σχεση με αυτο που θελεις να κανεις , οποτε δεν εχεις θεμα με την μητρικη ...

 

Αφου συνδεσεις και δωσεις σωστο/αρκετο ρευμα τρεχεις bechmarks/βαρια games σημειωνεις τα σκορ/fps και μετα δινεις στην οθονη απο την 250 και Psysx απο την gtx 460 , τρεχεις μια απο τα ιδια , συγκρινεις τα αποτελεσματα και καταληγεις ποια ειναι η καλυτερη συνδεση για την δικη σου περιπτωση ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Επεξεργαστή έχω τον i5 750, και 8 γιγα ραμ.

Τροφοδοτικό είναι δύσκολο να βρω τώρα.

Δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάζει την κατανάλωση αλλά έχω και 4 δίσκους εσωτερικά(1ssd,1wd green,2xsamsung spinpoint)

Αν το τροφοδοτικό φτάνει οριακά, θα έχω πρόβλημα με το πόσες συσκευές συνδέονται εξωτερικά(με usb κτλ.)?

 

Η συμπληρωματική κάρτα μόνο για physX μπορεί να χρησιμοποιηθεί?

Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι αν θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω την gtx460 μόνο για cuda. θα δοκιμάσω και ένα witcher με ubersampling να δω πόσο θα φτάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Super Moderators

όπως είπε και ο duffyduck θα βάλεις ως main την GTX460 και για Physx την GTS250...

 

τώρα για το τροφοδοτικό δεν είμαι σίγουρος αν θα έχει ή όχι πρόβλημα στη συγκεκριμένη περίπτωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα τελικά και την gts250. Απ' ότι φαίνεται το τροφοδοτικό αντέχει.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι ήθελα να αλλάζω την κάρτα που χρησιμοποιώ για primary display ενώ είμαι στα windows, αλλά δεν έχω βρει τρόπο ακόμα, παρά μόνο μέσω bios.

Δεν είδα καμιά τρομακτική διαφορά στα παιχνίδια. Πρέπει να ρυθμίσω και κάτι άλλο πέρα από την εγκατάσταση της κάρτας και τη ρύθμιση ως PhysX από το nvidia panel?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δεις διαφορα σε games πρεπει να βαλεις πχ bf3 ...

 

Το προβλημα ειναι το τροφοδοτικο , εχεις ενα καλωδιο pci-e και με adaptor δινεις στην αλλη καρτα , δεν ξερεις αν τραβαει το ρευμα που χρειαζεται , ασχετα οτι δεν σου πεταει μπλε οθονη ή δεν κανει restart ...

 

Σε ποια αναλυση παιζεις games ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...