Προς το περιεχόμενο

Αποριες για viber


Junior22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Νομιζω ότι  ανερειτε και πρεπει να τον ξαναμπλοκαρεις εξαρχής.Δηλαδη γινετε μονο μεσο των  τοπικων ρυθμισεων της εφαρμογης.

Tώρα εξηγείται πώς με ξεμπλόκαρε η πρώην μου  :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα

 

έχω το εξής πρόβλημα:

 

κάτοχος νέου Redmi 4x, έχω μεταφέρει από το παλιό μου κινητό (Moto G) όλα τα προγράμματα και τις ρυθμίσεις επιτυχώς. Μόνη εξαίρεση οι παλαιές συζητήσεις του viber. Δυστυχώς δεν έκανα backup στην παλιά μου συσκευή, αλλά μπόρεσα και έκανα ένα backup των συνομιλίων (χειροκίνητα, μέσω της επιλογής για αποστολή αντιγράφου συνομιλίων μέ email) από ένα android tablet που είχα σεταρισμένο το viber με τα ίδια στοιχεία. (επίσης, έχω τις συνομιλίες και στην εφαρμογή viber για pc).

 

Δοκίμασα τα εξής για να μεταφέρω τις παλαιές συνομιλίες viber στο νέο κινητό:

1. Ξαναέβαλα την SIM στο παλιό κινητό, για κάνω backup μέσω του Viber στο GoogleDrive και από εκεί να το κάνω Restore στο νέο κινητό. Δυστυχώς όμως ζήτησε επανενεργοποίηση του viber και χάθηκαν όλα τα μηνήματα και από το παλιό κινητό

 

2. Ανέβασα χειροκίνητα το backup από το tablet στο GoogleDrive. Στην συνέχεια επανεγκατέστησα το Viber στο Redmi 4x, αλλά δεν μου εμφανίζει με τίποτα την επιλογή να κάνω restore τις συνομιλίες από το backup που είναι χειροκίνητα ανεβασμένο στο GoogleDrive.

 

3. Σκέφτηκα να κάνω νέο backup από το Redmi και αφού το ανεβασω μέσω του Viber στο GoogleDrive να αντικαταστήσω το "νεό" αρχείο backup με το παλαιό και να κάνω μετά restore. Ανακάλυψα ότι υπάρχει ένας κρυφός χώρος στο googledrive, όπου εκει αποθηκεύονται τα backup των διαφόρων εφαρμογών (viber, whatsapp κλπ).Δυστυχώς μπορώ μόνο να διαγράψω το σχετικό αρχείο, αλλά όχι να το δω ή να το αντικαταστήσω

 

4. Ακολούθησα το https://hetmanrecovery.com/recovery_news/how-to-recover-message-history-contacts-and-viber-files-on-android-or-windows.htm και δοκίμασα να βάλω χειροκίνητα (κατόπιν root) στο νέο κινητό το αντίγραφο των συνομλιών που πήρα με email από το tablet στην θέση /data/data/com.viber.voip/databases/  του νέου κινητού. Η αντικατάσταση γίνεται επιτυχώς σύμφωνα με το popup που εμφανίζεται, αλλά δυστυχώς, όταν ξεκινάω το viber αυτό κρασάρει. Στην επόμενη προσπάθεια, μετά το κρασάρισμα, το viber τρέχει κανονικά, αλλά τα παλαιά μηνύματα εξακολουθούν να μην εμφανίζονται ενώ στο /data/data/com.viber.voip/databases/  το αρχείο που έβαλα χειροκίνητα εμφανίζεται να έχει πάλι 0ΚΒ μέγεθος (δηλαδή αγνοήθηκε η αντικατάστασή που είχα κάνει)

 

Ξέρει κανείς πώς θα μπορούσα να επαναφέρω τις συνομιλίες στο νέο κινητό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ξέρει κανείς αν γίνεται να βάλω αγγλικό νούμερο κινητού σε ελληνικό Viber;

Κάποιος έχει μετακομίσει Αγγλία και έχει μονο αγγλικό κινητό.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω μια απορία. Άμα εγκαταστήσω και μετά απεγκαταστήσω  την εφαρμογή viber στο κινητό μου θα υπάρχει ακόμα ο λογαριασμός μου στο viber ή θα διαγράφεί;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια απορία. Άμα εγκαταστήσω και μετά απεγκαταστήσω  την εφαρμογή viber στο κινητό μου θα υπάρχει ακόμα ο λογαριασμός μου στο viber ή θα διαγράφεί;;;

 

Θα υπαρχει ακομα, εκτος αν πριν την απεγκατασταση πας στης ρυθμισεις της εφαρμογης και πατησεις deactivate account

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα φωνη, μολις πηγα και ειδα στο play store αναβαθμιση 17mb με αηδιες συφιλιαστηκα και την ξηλωσα,

περασα την 6 που μου ειχαν προτεινει, εκανα και restore φυσικα απο το titanium backup,

αλλα εσβησα την database σχετικη με τα μηνυματα (γιατι εσκαγε με το που ανοιγε με την νεα εκδοση της) και ολα τζετ,

ουτε να ξανακανω εγγραφη (=μηνυμα σε ολες τις επαφες) ουτε τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εχθές έχω προβλήματα με το viber δεν μου εμφανίζει κατάσταση σύνδεσης σε κανέναν οι ρυθμίσεις μου όλες είναι σωστές. Μέχρι κ απεγκατασταση έκανα να δω αν ξεκολλήσει κ το ρύθμισα από την αρχή. Εσείς έχετε προβλήματα; Οι φίλοι μου λένε όχι. Ξέρετε τι συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Viky21 είπε

Από εχθές έχω προβλήματα με το viber δεν μου εμφανίζει κατάσταση σύνδεσης σε κανέναν οι ρυθμίσεις μου όλες είναι σωστές. Μέχρι κ απεγκατασταση έκανα να δω αν ξεκολλήσει κ το ρύθμισα από την αρχή. Εσείς έχετε προβλήματα; Οι φίλοι μου λένε όχι. Ξέρετε τι συμβαίνει;

Έχει θέμα η καινούργια ενημέρωση. Το επισήμαναν και άλλοι. Εμένα πάνω στην αλλαγή του χρόνου έσβησε μόνο του και μετά από λίγο είδα ότι μια συνομιλία την εμφανίζει ως άγνωστη ενώ υπάρχει κανονικά στις επαφές Viber.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόψεις εχθές έχω προβλήματα με το viber δεν μου εμφανίζει κατάσταση σύνδεσης σε κανέναν οι ρυθμίσεις μου όλες είναι σωστές. Μέχρι κ απεγκατασταση έκανα να δω αν ξεκολλήσει κ το ρύθμισα από την αρχή. Εσείς έχετε προβλήματα; Οι φίλοι μου λένε όχι. Ξέρετε τι συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...