Προς το περιεχόμενο

Αποριες για viber


Junior22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Γιαυτό και χρησιμοποιώ εφαρμογές ανοιχτού κώδικα πλέον (signal κλπ).

Επίσης είμαι αρκετά ιδιόρυθμος οπότε κάθισα και ξε-επέλεξα μία μία όλες τις διαφημιστικές εταιρείες που συνεργάζεται το viber (οχι οτι τωρα δε θα με παρακολουθουνε αλλα τελος παντων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, tarantules είπε

Αν πάει κάποιος στις Ρυθμίσεις-Ιδιωτικό απόρρητο-Προσωπικά δεδομένα-Διαχείρηση προτιμήσεων διαφημίσεων , θα δει ένα κανονικό πάρτυ από εταιρίες και φυσικά η default επιλογή είναι να τους δίνεις άδεια.Είναι ενκευριστικό να μην έχει επιλογή να τις απενεργοποιείς όλες μαζί και να αναγκάζεσαι να τις αποτσεκάρεις μια προς μια.

Όντως η λίστα είναι αδιανόητα μεγάλη !
Το περίεργο είναι ότι σε μένα είναι όλα unchecked. Ίσως στο παρελθόν είχα πατήσει κάποιου είδους "deny". Δε ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, stark είπε

Όντως η λίστα είναι αδιανόητα μεγάλη !
Το περίεργο είναι ότι σε μένα είναι όλα unchecked. Ίσως στο παρελθόν είχα πατήσει κάποιου είδους "deny". Δε ξέρω.

και σε εμένα δεν είναι επιλεγμένα.Δεν θυμάμαι τι και αν πάτησα κάποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Εχει περασει καιρός αλλά αν βάλεις το γκρουπ στο αθόρυβο τότε δεν εχεις τις ειδοποιήσεις σε κινητό και υπολογιστή για να ενοχλούν αλλά μπορείς να τα δεις όποτε θες και απο όπου θες. 

Δυστυχως, αυτη η δυνατοτητα, δεν ειναι αυτο που θα ηθελα. Το mute, απλα κλεινει τον ηχο της ειδοποιησης, για το συγκεκριμενο γκρουπ, ετσι δεν ειναι; Κατα τα λοιπα, ο κοκκινος δεικτης με τα μηνυματα κανονικα εμφανιζεται, και κανονικα τα φορτωνει...

Για να μην διαγραφω τελειως απο το γκρουπ, θα ηθελα απλα να το κανω εντελως 'αορατο' στο κινητο, local δηλαδη. Οταν ομως μπαινω με την ησυχια μου απο το viber στον υπολογιστη, εκει ας τα βλεπω ολα χωρις περιορισμους.

Ουτε τροπο 'αποσυνδεσης' του sync για το συγκεκριμενο γκρουπ βλεπω, ουτε κατι περαν του mute. Δυστυχως ειναι μια λογικη του 'ολα ή τιποτε'. Θα επρεπε να μπορει να γινει κατι σαν ignore αλλα locally, πχ απο το κινητο μονο. Οχι πληρης διαγραφη. Ωστε αν μπω με το account μου απο αλλη συσκευη, εκει να μου τα φερνει ολα.

Δεν βλεπω λυση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mindreader είπε

Δυστυχως, αυτη η δυνατοτητα, δεν ειναι αυτο που θα ηθελα. Το mute, απλα κλεινει τον ηχο της ειδοποιησης, για το συγκεκριμενο γκρουπ, ετσι δεν ειναι; Κατα τα λοιπα, ο κοκκινος δεικτης με τα μηνυματα κανονικα εμφανιζεται, και κανονικα τα φορτωνει...

Για να μην διαγραφω τελειως απο το γκρουπ, θα ηθελα απλα να το κανω εντελως 'αορατο' στο κινητο, local δηλαδη. Οταν ομως μπαινω με την ησυχια μου απο το viber στον υπολογιστη, εκει ας τα βλεπω ολα χωρις περιορισμους.

Ουτε τροπο 'αποσυνδεσης' του sync για το συγκεκριμενο γκρουπ βλεπω, ουτε κατι περαν του mute. Δυστυχως ειναι μια λογικη του 'ολα ή τιποτε'. Θα επρεπε να μπορει να γινει κατι σαν ignore αλλα locally, πχ απο το κινητο μονο. Οχι πληρης διαγραφη. Ωστε αν μπω με το account μου απο αλλη συσκευη, εκει να μου τα φερνει ολα.

Δεν βλεπω λυση...

Οχι ούτε τα νέα μηνύματα φαίνονται σε κόκκινο δείκτη αν το κάνεις mute.Εχω τέτοιο γκρουπάκι και με mute ουτε ηχο έχει ούτε τα νεά μηνυματα φαίνονται σε δείκτη.Επίσης βλέπω έχει και  hide chat.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Οχι ούτε τα νέα μηνύματα φαίνονται σε κόκκινο δείκτη αν το κάνεις mute.Εχω τέτοιο γκρουπάκι και με mute ουτε ηχο έχει ούτε τα νεά μηνυματα φαίνονται σε δείκτη.Επίσης βλέπω έχει και  hide chat.

Οκ, θα το δοκιμασω τοτε το mute, ισως οντως ειναι μια καποια λυσις...

Το hide chat, πρεπει να δουμε αν ειναι 'τοπικο' ή με το sync το εξαφανιζει εντελως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/3/2021 στις 12:43 ΜΜ, sxetikos13 είπε

Καλημέρα παιδιά.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Δεν ενδιαφέρομαι για αντίγραφα ασφαλείας και καθημερινά όταν ανοίγω το viber μου έρχεται ειδοποίηση για να συγχρονίσω το viber με το google drive για δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας.

Ξέρετε πώς μπορεί να μην ξαναδώ το συγκεκριμένο μήνυμα??

Παιδιά αφού δεν έβγαλα άκρη απεγκατέστησα το viber και το ξαναεγκατέστησα και πλέον θα είμαι πιο φειδωλός στη χρήση του ώστε να μην μου ξαναέρθουν παρόμοιες ειδοποιήσεις.

Το λέω αυτό γιατί κάποια στιγμή μου είχε βάλει να επιλέξω κάθε πότε θέλω να δημιουργούνται αντίγραφα ασφαλείας και είχα επιλέξει μια φορά το μήνα και από τότε μου έρχονταν ειδοποιήσεις κάθε μέρα.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω ήταν ότι κάποια στιγμή όταν την εγκαθιστούσα  εκ νέου με πήρε ένα τηλέφωνο +334556226159 τη στιγμή που ζητούσε κάποιο κωδικό επιβεβαίωσης.

Δεν το σήκωσα και ενεργοποιήθηκε μόνο του.

Φαντάζομαι ήταν από τη εταιρεία viber έτσι??

 

Επεξ/σία από sxetikos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, sxetikos13 είπε

 

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω ήταν ότι κάποια στιγμή όταν την εγκαθιστούσα  εκ νέου με πήρε ένα τηλέφωνο +334556226159 τη στιγμή που ζητούσε κάποιο κωδικό επιβεβαίωσης.

Δεν το σήκωσα και ενεργοποιήθηκε μόνο του.

Φαντάζομαι ήταν από τη εταιρεία viber έτσι??

 

Ναι απο το viber ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Oτι κάνεις στο κινητό γίνεται και στο άλλο μέσο.

Τελικα το mute, περαν του ηχου, δεν κανει κατι αλλο. Κανονικα φαινεται ο αριθμος των νεων ειδοποιησεων, και επισης φορτωνει τα παντα ολα απο νεα μηνηματα...

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mindreader είπε

Τελικα το mute, περαν του ηχου, δεν κανει κατι αλλο. Κανονικα φαινεται ο αριθμος των νεων ειδοποιησεων, και επισης φορτωνει τα παντα ολα απο νεα μηνηματα...

spacer.png

Δεν σου βγάζει νεά μηνύματα απο το γκρουπ στο εικονίδιο του  viber που έχεις στην επιφάνεια εργασιας,όχι ´οτι δεν σου βγάζει καθόλου μεσα στην λιστα των επαφων κλπ.Αλλωστε δεν θα ήταν σωστό αυτό γιατί δεν θα ήξερες αν έχεις κάτι νέο.Και φυσικά θα φορτώσει τα παντα.Πως θα αλλιως  αφού είναι το ίδιο και στα δύο μέσα;Πως θα το παρακολουθούσες ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν σου βγάζει νεά μηνύματα απο το γκρουπ στο εικονίδιο του  viber που έχεις στην επιφάνεια εργασιας,όχι ´οτι δεν σου βγάζει καθόλου μεσα στην λιστα των επαφων κλπ.Αλλωστε δεν θα ήταν σωστό αυτό γιατί δεν θα ήξερες αν έχεις κάτι νέο.Και φυσικά θα φορτώσει τα παντα.Πως θα αλλιως  αφού είναι το ίδιο και στα δύο μέσα;Πως θα το παρακολουθούσες ;

Παντως, επιλεκτικη 'αποσυνδεση'(no sync) για το συγκεκριμενο γκρουπ, δεν μπορω να κανω μαλλον.

Θα ηθελα, οτι ειναι, να το βλεπω μονο στον υπολογιστη. Στο κινητο μου, ας μην υπαρχει καν.

Υπαρχει τετοιος τροπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/12/2020 at 21:18, athanasiakol said:

Καλησπέρα! Ενώ επικοινωνούσα κανονικά με το Viber για επαγγελματικους λόγους, δε μπορούσα να στείλω κανένα μήνυμα σε καμία επαφή. Σαν να μπλοκαρίστηκα. Το απεγκατέστησα και το εγκατέστησα ξανά, αλλά όταν γράφω τον αριθμό μου για την ενεργοποίηση, μου βγάζει σφάλμα.  Το έχω εγκατεστημένο και στον υπολογιστή μου. Μόνο λαμβάνω μηνύματα, αλλά δε μπορώ να στείλω. Τι πρέπει να κάνω;;;

Καλησπέρα, άργησα τρεις μήνες...

Είχα αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα.

Αυτό γίνεται γιατί το viber καταλαβαίνει ότι κάνεις εταιρική χρήση και σε συνδυασμό με άλλους παράγοντες θεωρεί ότι είσαι bot και κανεις spam. Οπότε σου κόβει τα εξερχόμενα μηνύματα, γι αυτό μπορείς να λάβεις αλλά δεν μπορείς να στείλεις.

Λύνεται με επικοινωνία με την εξυπηρέτηση πελατών τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακάλυψα σήμερα ότι έχω πολύ μεγάλη κατανάλωση δεδομένων και ψάχνοντας τις εφαρμογές είδα ότι είναι από το viber, το οποίο το χρησιμοποιώ μόνο για μνμ. Σήμερα με μια συνομιλία 10μνμ έχω κατανάλωση 180mb! Κάθε φορά που μπαίνω στην εφαρμογή η στέλνω ένα μνμ τρώει 10mb. Έχει παρατηρήσει κάνεις παρόμοιο πρόβλημα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Ανακάλυψα σήμερα ότι έχω πολύ μεγάλη κατανάλωση δεδομένων και ψάχνοντας τις εφαρμογές είδα ότι είναι από το viber, το οποίο το χρησιμοποιώ μόνο για μνμ. Σήμερα με μια συνομιλία 10μνμ έχω κατανάλωση 180mb! Κάθε φορά που μπαίνω στην εφαρμογή η στέλνω ένα μνμ τρώει 10mb. Έχει παρατηρήσει κάνεις παρόμοιο πρόβλημα? 

Δεν είναι λογικό.Μήπως έχεις ενεργή την επιλογή να ενημερώνονται αυτόματα οι εφαρμογές μέσω του Playstore και έκανε updates το Viber;

Η μήπως παρακολούθησες κάποια βίντεο στο Viber;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...