Προς το περιεχόμενο

Αποριες για viber


Junior22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Mrs. Hyde είπε

Άμα δεν ανοίγει και μετά απ' αυτές τις κινήσεις, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. 

Δεν σε θέλει το viber, βρε παιδί μου. :lol:

Ναι καντεμιά. Τόσα χρόνια δεν είχα θέμα αλλά έκανα κάποια μλκια προχθές και να τώρα..Τέσπα θενξ για τον χρόνο σου. Αν τυχόν βρω τπτ θα ενημερώσω. 🙂 

Επεξ/σία από Glikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτα ειναι τα χαλια του viber 2023 και πρεπει ο χρηστης να κανει backup συνομιλια και επαφες, τσιρκο, και που να δειτε λογαριασμο του οποιου το backup εχει μπλοκαρει στο αντιατοιχο huaweii google drive και να μην μπορεις ουτε στο νεο σου κινητο να κανεις back up, μια αποτυχια και μιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα να μην μπορείς να μεταφέρεις τις επαφές/data από λάπτοπ σε κινητό, ότι να'ναι όμως. Γενικά αυτό με τα backup είναι θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα ,,

 Την συνδρομή σας θα ήθελα , άλλαξα κινητό πρόσφατα οπότε και μετέφερα τις 2 κάρτες SIM στο νέο..

 Εχω θέμα με την ενεργοποιηση αμφοτέρων των λογαριασμών μιας & δεν μου έρχεται ποτέ το μνμ με τον κωδικό ενεργοποιησης...

Δοκίμασα να κάνω και κλήση που έχει ως επιλογή αλλά ουδέποτε έλαβα κλήση...

Σε άλλες εφαρμογές που ήθελαν επιβεβαιωση μέσω κωδικού μου ήρθαν κανονικά τα μηνύματα...

Τι μπορεί να φταίει ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Από το πρωί έχω θέμα με τα link που λαμβάνω στο viber. Αντί να τα ανοίξει κατευθείαν, έχει φάει κάποιο σκάλωμα και μου βγάζει παράθυρο επιλογής, για τον τρόπο ανοίγματος. Η μια επιλογή είναι ο chrome, αλλά ο άλλος είναι η εφαρμογή του Box!!!!!!

Να επισημάνω πως δεν πείραξα κάτι στις ρυθμίσεις της συσκευής μου.

Έχει κανείς κάποια ιδέα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nk9 είπε

Καλησπέρα.

Από το πρωί έχω θέμα με τα link που λαμβάνω στο viber. Αντί να τα ανοίξει κατευθείαν, έχει φάει κάποιο σκάλωμα και μου βγάζει παράθυρο επιλογής, για τον τρόπο ανοίγματος. Η μια επιλογή είναι ο chrome, αλλά ο άλλος είναι η εφαρμογή του Box!!!!!!

Να επισημάνω πως δεν πείραξα κάτι στις ρυθμίσεις της συσκευής μου.

Έχει κανείς κάποια ιδέα; 

Δες στις Ρυθμίσεις-Γενικά-Ανοιγμα συνδέσμων εσωτερικά.Λογικά, δεν είναι τικαρισμένη αυτή η επιλογή και για αυτό σου βγάζει παράθυρο επιλογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, g_kor06 είπε

Καλησπέρα ,,

 Την συνδρομή σας θα ήθελα , άλλαξα κινητό πρόσφατα οπότε και μετέφερα τις 2 κάρτες SIM στο νέο..

 Εχω θέμα με την ενεργοποιηση αμφοτέρων των λογαριασμών μιας & δεν μου έρχεται ποτέ το μνμ με τον κωδικό ενεργοποιησης...

Δοκίμασα να κάνω και κλήση που έχει ως επιλογή αλλά ουδέποτε έλαβα κλήση...

Σε άλλες εφαρμογές που ήθελαν επιβεβαιωση μέσω κωδικού μου ήρθαν κανονικά τα μηνύματα...

Τι μπορεί να φταίει ??

φιλος ειχε το ιδιο ακριβως προβλημα πριν 10 μερες με sim vodafone, σημα φουλ και xiaomi, αρα ειναι οντως υπαρκτο προβλημα. δεν ειμαστε σιγουροι τι παιχτηκε, ξαναεβαλε καρτες σιμ στο κινητο κ μετα απο καμμια ωρα και 3-4 προσπαθειες του ηρθε το validation.. ξαναπροσπαθησε σε διαφορετικες ωρες ειναι η μονη συμβουλη που σου εχω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Δες στις Ρυθμίσεις-Γενικά-Ανοιγμα συνδέσμων εσωτερικά.Λογικά, δεν είναι τικαρισμένη αυτή η επιλογή και για αυτό σου βγάζει παράθυρο επιλογής.

Το θέμα δεν είναι το παράθυρο επιλογής, αλλά η εντελώς ακατανόητη εμφάνισης του Box ως επιλογή για το άνοιγμα των συνδέσμων!

Πράγματι δεν ήταν τικαρισμένο. Αλλά πως στο καλό δούλευε τόσο καιρό;...

Υ.Γ.: Μπαίνοντας στους υποστηριζόμενους συνδέσμους της εφαρμογής του Box, μου έχει ως επιλογή μεταξύ άλλων και έναν αστερίσκο (*), πράγμα που με κάνει να σκέφτομαι πως μάλλον εκεί είναι το πρόβλημα (αστερίσκος=όλοι οι σύνδεσμοι). Άρα ίσως να είναι θέμα ρυθμίσεων της εφαρμογής και όχι του Viber. Το κακό είναι πως δεν μπορώ να αφαιρέσω/διαγράψω αυτή την επιλογή.

Επεξ/σία από nk9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Έχω 2 θέματα σχετικά με την αντιγραφή του ιστορικού.

1) Μέχρι τώρα έμπαινα κανονικά στις ρυθμίσεις και επέλεγα το Google drive για να κάνω αντίγραφα ασφαλείας. Βέβαια μετά στο drive δεν φαινόταν το αντίγραφο για κάποιο λόγο. Επιλέγω Backups και μου βγάζει μόνο το αντίγραφο του WhatsApp. Πατάω settings και μετά manage apps, αλλά βλέπω το Viber γκριζαρισμένο με τα εξής options : Disconnect from drive και Delete hidden app data. Το ίδιο και με το WhatsApp αλλά έχει μόνο την πρώτη επιλογή.

2) Μέχρι προχθές αν ήθελα να κάνω backup to chat history στο viber, έμπαινα ρυθμίσεις-->λογαριασμός--->αντίγραφα ασφαλείας και επέλεγα το email του Google drive λογαριασμού μου και έκανε αμέσως αντίγραφα. Επίσης είχα και την επιλογή restore. Ξαφνικά άλλαξε και όταν φτάνω στην επιλογή αντίγραφα ασφαλείας μου βγάζει το παρακάτω.

Spoiler

image.jpeg.548c319626a7d75f7d4c981f704c9fa0.jpeg

Και αφού πατήσω ρυθμίσεις εμφανίζει αυτό

Spoiler

 

image.jpeg.ad88f36e1aaa2ceb1aa193b62c397e4b.jpeg

 

Δεν θέλω να δώσω άδεια στο viber για κάτι τέτοιο ούτε να ασχοληθώ με το Huawei ID/Cloud, εξάλλου αν και έχω λογαριασμό εκεί δεν ανεβάζω τίποτα ούτε μου είχε χρειαστεί σε κάτι. Μήπως άλλαξε ξαφνικά και θέλει μόνο εκεί να γίνονται αντίγραφα ασφαλείας?

Μίλησα με το support και μου είπαν ότι ίσως το κινητό μου (Huawei P10) ίσως δεν υποστηρίζει Google services, κάτι το οποίο δεν ισχύει.

Επεξ/σία από Glikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Glikos είπε

Καλησπέρα. Έχω 2 θέματα σχετικά με την αντιγραφή του ιστορικού.

1) Μέχρι τώρα έμπαινα κανονικά στις ρυθμίσεις και επέλεγα το Google drive για να κάνω αντίγραφα ασφαλείας. Βέβαια μετά στο drive δεν φαινόταν το αντίγραφο για κάποιο λόγο. Επιλέγω Backups και μου βγάζει μόνο το αντίγραφο του WhatsApp. Πατάω settings και μετά manage apps, αλλά βλέπω το Viber γκριζαρισμένο με τα εξής options : Disconnect from drive και Delete hidden app data. Το ίδιο και με το WhatsApp αλλά έχει μόνο την πρώτη επιλογή.

2) Μέχρι προχθές αν ήθελα να κάνω backup to chat history στο viber, έμπαινα ρυθμίσεις-->λογαριασμός--->αντίγραφα ασφαλείας και επέλεγα το email του Google drive λογαριασμού μου και έκανε αμέσως αντίγραφα. Επίσης είχα και την επιλογή restore. Ξαφνικά άλλαξε και όταν φτάνω στην επιλογή αντίγραφα ασφαλείας μου βγάζει το παρακάτω.

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.jpeg.548c319626a7d75f7d4c981f704c9fa0.jpeg

Και αφού πατήσω ρυθμίσεις εμφανίζει αυτό

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

image.jpeg.ad88f36e1aaa2ceb1aa193b62c397e4b.jpeg

 

Δεν θέλω να δώσω άδεια στο viber για κάτι τέτοιο ούτε να ασχοληθώ με το Huawei ID/Cloud, εξάλλου αν και έχω λογαριασμό εκεί δεν ανεβάζω τίποτα ούτε μου είχε χρειαστεί σε κάτι. Μήπως άλλαξε και θέλει μόνο εκεί να γίνονται αντίγραφα ασφαλείας?

Το κινητό μου είναι το Huawei P10, υποστηρίζει κανονικά google services πάντως.

Ειχα το ιδιο πτοβλημα το huawei σε συγγενικο προσωπο οταν εκανε αλλαγη κινητου σε android, το viber παρεμενε κολλημενο στο huawei drive, δυστυχως δεν βρηκα λυση και εχασε οτι ιστορικο ειχε, αν βρεις λυση πες να ξερουμε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Titos301 είπε

Ειχα το ιδιο πτοβλημα το huawei σε συγγενικο προσωπο οταν εκανε αλλαγη κινητου σε android, το viber παρεμενε κολλημενο στο huawei drive, δυστυχως δεν βρηκα λυση και εχασε οτι ιστορικο ειχε, αν βρεις λυση πες να ξερουμε..

Το παράξενο είναι ότι έγινε ξαφνικά προχθές αυτό. Μέχρι τότε μπορούσα να κάνω κανονικά από τις ρυθμίσεις του viber αντίγραφα ασφαλείας και επίσης είχα και την επιλογή restore. (Άσχετα αν μετά στο Google drive έδειχνε το παραπάνω που ανέφερα).

Τώρα αυτή η παπαρία δεν ξέρω τι είναι. Ίσως για κάποιο λόγο/bug να θέλει ντε και καλά να χρησιμοποιήσει μόνο το Huawei Cloud.

Αυτό που ζητάει στην 1η φωτό ότι πρέπει να ενεργοποιήσω το viber στο Huawei drive καθώς και η εξουσιοδότηση στην 2η φωτό, ξέρεις περί τείνος πρόκειται?

Αν βρω καμιά άκρη θα το ποστάρω, αν και δεν το κόβω να αλλάζει πάλι όπως ήταν πριν.

Επεξ/σία από Glikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Glikos είπε

Αυτό που ζητάει στην 1η φωτό ότι πρέπει να ενεργοποιήσω το viber στο Huawei drive καθώς και η εξουσιοδότηση στην 2η φωτό, ξέρεις περί τείνος πρόκειται?

φανταζομαι για να κανεις πλεον backup σου ζηταει να το κανεις αποκλειστικα μεσω huawei drive πλεον; δεν ξερω κατσε να δουμε αν απαντησει και καποιος αλλος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Titos301 είπε

φανταζομαι για να κανεις πλεον backup σου ζηταει να το κανεις αποκλειστικα μεσω huawei drive πλεον; δεν ξερω κατσε να δουμε αν απαντησει και καποιος αλλος

Ναι αυτό μάλλον είναι αλλά έτσι στο άκυρο..Τέσπα ίδωμεν. Ίσως δοκιμάσω αργότερα τα βήματα που λέει να δω τι θα γίνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Glikos είπε

Ναι αυτό μάλλον είναι αλλά έτσι στο άκυρο..Τέσπα ίδωμεν. Ίσως δοκιμάσω αργότερα τα βήματα που λέει να δω τι θα γίνει.

Το είχα πάθει και εγώ σε huawei. Έχεις δώσει την συγκατάθεση σου στη σούιτα της huawei να κάνει αυτόματα update στο viber?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Rebelos2018 είπε

Το είχα πάθει και εγώ σε huawei. Έχεις δώσει την συγκατάθεση σου στη σούιτα της huawei να κάνει αυτόματα update στο viber?

Όχι δεν νομίζω, δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο. Στην σουίτα My Huawei δεν μπαίνω καν, την ανοίγω και πριν προχωρήσω μου ζητάει συγκατάθεση για κάποιες άδειες (δεν αναφέρει το viber) αλλά δεν την χρησιμοποιώ. Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...