Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησαν οι νέοι επεξεργαστές Ivy Bridge της Intel


xtraktor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν βγουν στις ιδιες τιμες με τους sandy bridge τοτε θα ειναι μια χαρα επιλογη.

 

Οι θερμοκρασιες οντως ειναι τσιμπημενες αρκετα, αλλα δεν αποτελουν ιδιαιτερο προβλημα τη σημερον ημερα.

 

Γενικα οι +10-15C ειναι βημα προς τα πισω για την intel, αλλα θεωρω πως πονταρε στο γεγονος οτι κυκλοφορουν αριστα και φθηνα συστηματα ψυξης. Επισης θεωρω οτι θα βελτιωθει η θερμικη συμπεριφορα σε επομενα stepping.

 

Συμπερασματα που εβγαλα εγω διαβαζοντας το hwbox.gr review:

-Αυτος που εχει 2500k κλοκαρισμενο δεν χρειαζεται καν να προβληματιστει μηπως πρεπει να παει σε μεταβαση στον "αντιστοιχο" 3570k. Καθεται στα αυγα του και ειναι αρχοντας μαλιστα

 

-Αυτος που περιμενε μεχρι σημερα για να προχωρησει σε αγορα Η/Υ καλως περιμενε. ΕΙναι καλυτερος επεξεργαστης ο 3570k, το θεμα ειναι να δουμε σε τι τιμη θα φτασει στην Ελλαδα σε σχεση με τον 2500k.

 

-Ποιος αξιζει να προχωρησει σε τετοια αναβαθμιση? Αν μιλαμε για main χρηση η και νορμαλ gaming, θα ειναι ενα πολυ καλο update για οσους διαθετουν κατι πιο αδυναμο απο q9400/q9500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού διάβασα αναλυτικά το εξαιρετικό review του hwbox καταλήγω στο ότι όσοι περιμέναν, τελικά κακώς περίμεναν. Οι επιδόσεις είναι παραπλήσιες σχεδόν παντού ενώ οι ivy αναφέρεται ότι είναι 10-15 βαθμούς πιο ζεστοι.

 

Προσωπικά θα προτιμούσα έναν επεξεργαστή που υπολείπεται σε επιδόσεις ελάχιστα, αλλά είναι πιο κρύος κατά όλοκληρους 10-15 βαθμούς.

 

 

νομιζω εισαι λαθος. δεν εχουν παραπλησιες επιδοσεις. και εχουν χαμηλοτερη καταναλωση ρευματος. θερμοκρασιες δεν εχεις προβλημα εκτος αν θες να κανεις overclocking

 

http://www.thelab.gr/vgas-motherboards-cpus-ram-reviews/intel-i7-3770k-review-ivy-bridge-last-108374.html?garpg=12#content_start

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν χρειάζεται κάποιος τα ενσωματωμένα γραφικά, έχει να ζυγίσει υψηλότερες θερμοκρασίες και 6% παραπάνω επιδόσεις. Στο δικό μου το ζύγι κερδίζουν οι sandy. Αυτό βεβαια είναι υποκειμενικό.

 

 

 

Έλα τώρα midi που δεν σε καίνε οι θερμοκρασίες. Με ivy 90αρια θα χτυπούσες :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κερδιζεις στη δεη λεμε

 

Όπως βλέπουμε το καλύτερο Perf/Watt φεύγει από τα χέρια του i7-2600k και παραδίδεται άξια στο νέο i7-3770k με αισθητή διαφορά σε φορτίο. Η κατανάλωση των υπολοίπων επεξεργαστών της άτυπης βάσης μας φαντάζουν τραγικές εμπρός στα 89Watt του Ivy Bridge!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω εισαι λαθος. δεν εχουν παραπλησιες επιδοσεις. και εχουν χαμηλοτερη καταναλωση ρευματος. θερμοκρασιες δεν εχεις προβλημα εκτος αν θες να κανεις overclocking

 

http://www.thelab.gr/vgas-motherboards-cpus-ram-reviews/intel-i7-3770k-review-ivy-bridge-last-108374.html?garpg=12#content_start

 

Συνολικά 6% δεν βγαίνει? Αν κανω λάθος, διόρθωσέ με. Αν είναι τόσο είναι παραπλήσιες.

 

κερδιζεις στη δεη λεμε

 

Επίτρεψέ μου, με όλο το σεβασμό, το όλο θεμά με τη ΔΕΗ να μην το θεωρώ σοβαρό. Για να δεις διαφορές στην τσέπη σου θα πρέπει να μιλάμε για οριζοντα 20ετιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ειναι το 20%? Ακομα το ψαχνω. Και το κακο ειναι οτι ολες οι ειδησης για ivybridge μιλαν για 20%. Παραπληροφορηση και ανευθυνοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνολικά 6% δεν βγαίνει? Αν κανω λάθος, διόρθωσέ με. Αν είναι τόσο είναι παραπλήσιες.

 

 

 

Επίτρεψέ μου, με όλο το σεβασμό, το όλο θεμά με τη ΔΕΗ να μην το θεωρώ σοβαρό. Για να δεις διαφορές στην τσέπη σου θα πρέπει να μιλάμε για οριζοντα 20ετιας.

 

 

γιατι θα δεις διαφορα με τη θερμοκρασια? :rolleyes: (αν δεν κανεις overclocking λεμε)

 

 

τι εννοεις συνολικα? εγω σου εδωσα τα multithreaded προγραμματα. και ειναι γυρω στο 10% η διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Έλα τώρα midi που δεν σε καίνε οι θερμοκρασίες. Με ivy 90αρια θα χτυπούσες :P

 

 

Δε θα χρειαζοταν να τον τεντωσω τοσο οσο τον 2500k για να παρω ιδιες η καλυτερες επιδοσεις. Τωρα τι θερμοκρασιες θα ειχα θα σε γελασω. Αλλα αν ειχα σκοπο να παω σε 3570k για μαχιμο κλοκαρισμα θα φροντισω να παρω τα μετρα μου. Συνεπως δε θα παω σε μετρια αεροψυκτρα. Θα παω η στην τοπ αεροψυκτρα η σε νερο, εφοσον γνωριζω οτι τσιμπανε σε θερμοκρασια.

 

Αυτα στα λεει ενας που πηρε τον 2500k ενα μηνα πριν! Θα με συμφερε να λεω πως δεν αξιζει ο 3570k και τοσο. Προσωπικα, για να βγαλω συμπερασματα περιμενω να δω την τιμη του εν Ελλαδι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι θα δεις διαφορα με τη θερμοκρασια? :rolleyes: (αν δεν κανεις overclocking λεμε)

 

 

τι εννοεις συνολικα? εγω σου εδωσα τα multithreaded προγραμματα. και ειναι γυρω στο 10% η διαφορα

 

Ναι, γιατί μου έδωσες όμως μονο αυτά? Συνολικά μετράς τις διαφορές.

 

@midi: Στις ίδιες συχνότητες οι διαφορές παραμένουν ίδιες απ ότι βλέπω.

 

πάντως στο hwbox γράφει ότι ένας Ivybridge 4.7ghz έχει επιδόσεις ενός Sandybridge 4.9ghz, καθόλου άσχημα...

 

και ένας sandy στα 4.7 ίδιες επιδόσεις με έναν sandy στα 4.9 έχει ρε συ Thresh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@midi: Στις ίδιες συχνότητες οι διαφορές παραμένουν ίδιες απ ότι βλέπω.

Ναι αλλα ο 3570k αποδιδει καλυτερα αν τον πας same freq με τον 2500k.

 

Εν ολιγοις αν στο ταδε game θελω 70fps, με τον 2500k Θα τα πιασω στα 4.5ghz (αρα και 75C) , ενω με τον 3570k στα 4.2ghz (αρα καμια 80ρα? φανταζομαι οχι 90 παντως) και θα εχω περιθωριο για παραπανω clockarisma.

 

Προσωπικα προτιμω δροσερα εξαρτηματα για 10δες λογους και κυριως για το κουτι ολο (διοτι παει αλυσιδα αν εχεις κατι που βραζει, τσιμπαει και η vga παραπανω και παει λεγοντας), αλλα για τις των ivy θερμοκρασιες ας μη βιαζομαστε.

 

*Παντως αν ο 3570k τσιμπαει τοσο πολυ θερμοκρασια και idlarei στους 46, τα ανωτερα μοντελα ποσο να σηκωνουν?

 

Σε καθε περιπτωση ο 3570k σιγουρα δεν ειναι κατι το super-wow, ειναι απλα ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ απο τον αντιστοιχο sandy! Ας περιμενουμε και τις τιμες ομως, επαναλαμβανω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτα στα λεει ενας που πηρε τον 2500k ενα μηνα πριν! Θα με συμφερε να λεω πως δεν αξιζει ο 3570k και τοσο. Προσωπικα, για να βγαλω συμπερασματα περιμενω να δω την τιμη του εν Ελλαδι..

 

προφανώς και δεν αξίζει εφόσον έχει τον 2500Κ, η "λογική" αναβάθμιση θα ήταν αν πήγαινες σε έναν 3770Κ...

 

και ένας sandy στα 4.7 ίδιες επιδόσεις με έναν sandy στα 4.9 έχει ρε συ Thresh.

 

lolwut?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γιατί μου έδωσες όμως μονο αυτά? Συνολικά μετράς τις διαφορές.

 

 

γιατι εχει σημασια τι προγραμματα θα παρεις :rolleyes:

 

πρεπει να παρεις προγραμματα που να φαινονται οι διαφορες και αυτα ειναι τα multithreaded

 

cinebench, povray κλπ οχι αυτα που βαζει το τομ. αν θελεις μπορω να σου μαζεψω προγραμματα που να μην εχουν καμια διαφορα :P

 

 

3770k%20vs%202700k.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...