Προς το περιεχόμενο

Ξεκινάει (επιτέλους) η επίσημη αναβάθμιση σε ICS για το Galaxy S2


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια, πετάξτε touchwiz ,launcher pro, go launcher, και βάλτε apex ή nova.

Τώρα δοκίμασα τον Apex..φαίνεται αρκετά καλός. Από κολλήματα πως πάει ?

 

Vibrieren und klingeln

Τραγικό...ερασιτέχνες ολκής. Μόλις το είδα και στο δικό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ωραία.. Εμείς χρησιμοποιούμε custom ics τόσους μήνες τώρα σε άψογα Ελληνικά (και ειναι και ταχύτερη απο την επίσημη, ποιο smooth, πολυ ποιο μεταγενέστερη, βελτιωμένη version απο αυτή που βαζετε εσεις τώρα, με καλύτερή μπαταριά, kernel κλπ ), και εσείς περιμένατε τόσο καιρο για να βάλετε μια παλαια εκδοσή που ούτε τα Ελληνικά δεν έχουν μεταφράσει πληρως. :) Ειναι να μη γελάω; Δυστυχώς το android θέλει custom, ητε μας αρέσει ητε όχι.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

 

Τώρα δοκίμασα τον Apex..φαίνεται αρκετά καλός. Από κολλήματα πως πάει ?

 

Κολλήματα; Τι ειναι αυτό; Αν δεν του βαλεις κανα widget που δεν ειναι συμβατό με ics, δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Το μονο που παθαίνω και σε nova και σε apex ειναι κάποια redraw (σαν να κλείνει και να ξανατρεχει ο launcher ), το οποιο οφείλεται σε καποιο απο τα 10δες widget που εχω, αλλα δεν εχω βρει σε ποιο ακόμα..

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καπου το changeLog του ΙSC??

Γιατι περα απο το λιγο διαφορετικο interface δε μπορω να καταλαβω τι μου προσφερει!

 

Η ποιο βασική διαφορα ειναι ότι αξιοποιεί περισσότερο την κάρτα γραφικών. Πχ οι περισσότεροι gingerbread launcher χρησιμοποιουν τη cpu για να κινήσουν τα γραφικά. Γι αυτό η κίνησή είναι ποιο σπαστή, και το smoothness σε επίπεδα χειρότερα του iphone. Φυσικά πρέπει και το προγραμμα να έχει γραφτεί με κώδικα που να το υποστηρίζει. Μη περιμένεις να βαλεις golauncher και να δεις διαφορα. Έχει πολλά αλλα συν, αλλα αυτό ειναι το ν1.

Εγω ας πουμε βλέπω πολυ μεγάλη βελτιωση με ics. Την ιδία στιγμή θα βρεις κόσμο που θα ορκίζεται ότι δε βλεπει καμία διαφορα.. Παίζουν ρολο πολλά πραγματα, ποια version ics έχεις (κάθε μεταγενέστερη ειναι και ποιο γρήγορη. Η επίσημη ειναι παλαια πλεον..) , τι launcher έχεις, τι kernel, γενικά τη στησιμο έχεις στο κινητο σου. Καταλαβαίνω αυτούς που δε βλέπουν καμία διαφορα γιατί στην πρώτη version που ειχα βαλει , στην αρχή και εγω αυτό είπα..

Ακόμα και η εφαρμογή του insomnia έχει τελείως διαφορετικό smothness σε σχεση με gingerbread στη συσκευή μου.

Πολυ φοβάμαι ότι στην version που βγαινει η επίσημη και με τον kernel που έχει, θα απογοητευθητε με την μπαταρια.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

scumbag customers.

αφήνεις το λειτουργικό γυμνό,γκρινιάζουν.

βάζεις προγράμματα,γκρινιάζουν.

 

Κάποιοι πρέπει να καταλάβουν πως τα προγράμματα απευθύνονται σε αυτούς που δεν ξέρουν τι σημαίνουν οι λέξεις xda,root.

 

χαχα! τα είπες όλα! όταν μάθαμε το xda χάλασαν όλα! πολύ σωστός..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μας αναφέρεις Oldnew ποιος είναι ο δικός σου συνδυασμός στοιχείων εγκατάστασης στο SGS2;

 

Μιας και 2-3 με ρωτούν με pm ακριβώς το ιδιο, να το γραψω εδω, να γλυτωσω και απο τα pm: ) αν και τα εχω ξαναγραψει στο ποστ για το sgs2.

Rom: Wanamlite

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1436817 Υπάρχουν και άλλες καλές. Δεν είναι η μονη. Αυτή έχει σίγουρα κάποια πλεονεκτήματά. Ανανεώνεται με ότι ποιο καινουριο υπάρχει περισσότερο και ταχύτερα απο κάθε άλλη τουλάχιστον μεχρι σημερα.

Επίσης στηρίζεται στην rom της samsung και όχι open source. Αν και πολοι προτιμουνε open, της samsung ειναι ταχύτερη.

Πληρως Ελληνικά τα παντα.

Ακόμα και ο apex launcher είναι στα Ελληνικά.

Η version ειναι ότι τελευταίο, ότι γρηγορότερο υπάρχει. Το πολυ σε 4-5 μερες θα έχει βγει ποιο καινούρια!! :)

 

Και για ακόμα καλητερη μπαταρια ,μπορειτε να βαλετε αργότερα αυτό το kernel, που δε θέλει ΚΑΜΙΑ ρύθμισή (το οποιο σημαίνει ότι δε χρειάζεται γνωσεις, και δεν υπάρχει περίπτωσή να κάνετε και λαθος), καταναλώνει λιγότερη μπαταρια με ενσωματομενο undervolt κλπ. Βαλετε 5.2 medium version, εκτός και αν είσται τυχεροι και δουλεύει η extreme στο κινητό σας, που έχει ακόμα λιγότερη ταση. Δε νομίζω όμως. Σε λίγες συσκευες ειναι ok η extreme.

Υπάρχουν και άλλοι πχ siyah, abyss κλπ με τους οποίους ΙΣΩΣ πετύχετε καλύτερή μπαταριά με κατάλληλα script, αν τους αντέχει το hardware σας και αν τα κάνετε όλα σωστά αφού διαβάσετε 100 σελίδες.

Η απλότητά του kernel που αναφέρω τα λέει όλα.

Για να δώσω μετρο σύγκρισης, έχουν αναφέρει 1.5 μερα λειτουργίας 30 ώρες, με αναμενη οθονη 5.5 ώρες συνολικά. Κάτι που δε θα δείτε με τίποτα στην παραπάνω επίσημη.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1601520

Απο εκεί και περα προσωπικά εχω σβησει / αλλάξει και κάποια αλλα πραγματα απο τον πυρήνα του λειτουργικου, (αύξηση ταχύτητας αναγνωσης sd, αύξηση ταχύτητας mobile internet κλπ) αλλα δεν αφορούν το μεσο χρήστη.

Ένα τελευταίο μονο, οποίος έχει πρόβλημα με το πληκτρολόγιό μπορεί να βαλει smart keyboard pro. Κλάσεις ανώτερό απο το ενσωματομενο. Στα Ελληνικά, δέχεται Ελληνικο ορθογραφικό λεξικό, και θέματα. Πχ ics theme.

Φυσικά με custom χάνεις εγγυηση αν δεν ξέρεις τι κανείς. . Ουδεμία ευθύνη φερω :)

Αυτά τα λίγα... :)

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια. Μηπως μπορειτε να μου προτεινετε μια δοκιμασμενη, σταθερη και χωρις μεγαλη καταναλωση μπαταριας, ICS custom rom απτο xda; Ευχαριστω...

 

ΥΓ: Ποτε δεν μου αρεσαν οι μαμα rom... Τωρα φοραω GB Cognition 1.51, απο την οποια ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια. Μηπως μπορειτε να μου προτεινετε μια δοκιμασμενη, σταθερη και χωρις μεγαλη καταναλωση μπαταριας, ICS custom rom απτο xda; Ευχαριστω...

 

ΥΓ: Ποτε δεν μου αρεσαν οι μαμα rom... Τωρα φοραω GB Cognition 1.51, απο την οποια ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.

 

1 αυτη που ειπε ο oldnew αλλιως revolution remix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, υπαρχει τροπος να αλλαξει η εμφανιση των favorites επαφων? Πλεον ειναι "τεραστιες" με αποτελεσμα να μην φαινονται καλα (αφου συγχρονιζονται με fb & gmail)... Η λυση να βαλεις photos κανονικης αναλυσης στο κινητο και να τις επιλεγεις δεν με ικανοποιει ιδιαιτερα, μια και αυτα τα καναμε... αιωνες πριν!!! Υπαρχει καποιος τροπος που δεν ξερω (παντα με την "μαμησια" εφαρμογη, οχι με αλλη...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης screenshot ΠΩΣ τραβαμε;;

home button και power off δεν πιανει πλεον!

+

χαζομαρα:

οταν πατας το τηλεφωνακι ΔΕΝ εχει σαν επιλογη τον τηλ. καταλογο ενω παλια τον ειχε..

τωρα εχει μονο προσφατες κλησεις, αγαπημενα και πλ. αριθμου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης screenshot ΠΩΣ τραβαμε;;

home button και power off δεν πιανει πλεον!

 

Είσαι σίγουρος; Για κρατα τα πατημένα λίγο παραπάνω. Σε μενα έτσι γίνεται αλλα όχι στην επίσημη.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...