Προς το περιεχόμενο

Ξεκινάει (επιτέλους) η επίσημη αναβάθμιση σε ICS για το Galaxy S2


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά!!!Όσο για το Swype όμως δεν γίνεται να το βάλω μετά...το έχω ψάξει πολύ το θέμα...είχα κατεβάσει και Swype beta αλλά δεν γίνεται.Πρέπει να το έχει η ROM σου εξ αρχής.Μπορείς σε παρακαλώ να δεις λίγο αν έχει και το ελληνικό Swype???.Πας στα μηνύματα και εκεί που γράφεις μήνυμα πιέζεις το δάχτυλο σου και το κρατάς πατημένο μέχρι να σου εμφανίσει επιλογή για "μέθοδο εισαγωγής".Πατάς μέθοδος εισαγωγής και μετά επιλέγεις Swype...Δες αν υπάρχει το ελληνικό...είναι πολύ χρήσιμο για μένα...

 

Οχι swype δεν έχει. Στην omega rom, εχω δει συνέχεια να ζητάνε το αρχείο για το swype για να το προσθέσουν μετα παντως.. Το ιδιο γίνεται λίγο πολυ σε ολες τις rom αρκεί να βρεις το κατάλληλο αρχείο. Καπου στο xda είχε παρει το ματι μου όλα τα swype για ics. Anyway αφού σε ενδιαφέρει πολυ το swype και δεν ασχολησε με αυτά, δε σου κανει η rom. Παντως υπάρχει και το slideit απο market που έχει swype. Και Ελληνικα. Δεν το εχω δοκιμασει.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χτες έκανα την αναβάθμιση σε ICS στο Samsung Galaxy SII μέσω Kies.

 

Θέλω ξανά να κάνω τη διαδικασία ROOT στο κινητό μου, ακολουθώ αυτό τον οδηγό http://www.myphone.g...ad.php?t=308676 για το πως γίνεται το Root στο Galaxy S II με Ice Cream Sandwich (LPx).

 

Όμως όταν πατάω τον συνδιασμό των τριών πλήκτων στην εκκίνηση του κινητού και μετά το Volume Up, το κινητό "παγώνει" στην οθόνη τον Android και λέει Downloading... με σκοπό να μην μπορώ να συνεχίσω τη διαδικασία του Root (με τα δύο αρχεία που έχω κάνει copy στην SDCard και πρέπει να κάνω apply update).

 

ΣΗΜ. Πριν αναβαθμίσω το κινητό μου σήμερα σε ICS είχα ήδη το κινητό Root, αλλά με το Update το Root χάθηκε.

 

Καμιά ιδέα κανείς;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες έκανα την αναβάθμιση σε ICS στο Samsung Galaxy SII μέσω Kies.

 

Θέλω ξανά να κάνω τη διαδικασία ROOT στο κινητό μου' date=' ακολουθώ αυτό τον οδηγό http://www.myphone.g...ad.php?t=308676 για το πως γίνεται το Root στο Galaxy S II με Ice Cream Sandwich (LPx).

 

Όμως όταν πατάω τον συνδιασμό των τριών πλήκτων στην εκκίνηση του κινητού και μετά το Volume Up, το κινητό "παγώνει" στην οθόνη τον Android και λέει Downloading... με σκοπό να μην μπορώ να συνεχίσω τη διαδικασία του Root (με τα δύο αρχεία που έχω κάνει copy στην SDCard και πρέπει να κάνω apply update).

 

ΣΗΜ. Πριν αναβαθμίσω το κινητό μου σήμερα σε ICS είχα ήδη το κινητό Root, αλλά με το Update το Root χάθηκε.

 

Καμιά ιδέα κανείς;;;[/quote']

 

Καταρχήν το link που δίνεις δε δουλεύει για να δω τι προσπαθεις. Αλλα απο ότι καταλαβαίνω κάτι λάθος κανείς. Με το volume up σε βαζει σε download mode αν θυμάμαι καλα όταν δεν έχεις κανει root για να σε βαλει στις ρυθμίσεις του cwm.

Μήπως ο οδηγος γραφει volume down; Εχω 1 χρονο που το εχω κανει και δε θυμάμαι τη διαδικασία ολη απέξω. Ο κλασικοτερος τρόπος για να κανείς root, ειναι να βρεις ένα τροποποιημένο root kernel κατάλληλο για τη rom σου και να τον εγκαταστήσεις μέσω odin.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το link φίλε μου και δουλεύει κανονικά το site!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=308676

 

Κάτω χαμηλά στη σελίδα εξηγεί τη διαδικασία για να κάνεις Root κινητό που έχει ICS (είναι διαφορετική διαδικασία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες έκανα την αναβάθμιση σε ICS στο Samsung Galaxy SII μέσω Kies.

 

Θέλω ξανά να κάνω τη διαδικασία ROOT στο κινητό μου, ακολουθώ αυτό τον οδηγό http://www.myphone.g...ad.php?t=308676 για το πως γίνεται το Root στο Galaxy S II με Ice Cream Sandwich (LPx).

 

Όμως όταν πατάω τον συνδιασμό των τριών πλήκτων στην εκκίνηση του κινητού και μετά το Volume Up, το κινητό "παγώνει" στην οθόνη τον Android και λέει Downloading... με σκοπό να μην μπορώ να συνεχίσω τη διαδικασία του Root (με τα δύο αρχεία που έχω κάνει copy στην SDCard και πρέπει να κάνω apply update).

 

ΣΗΜ. Πριν αναβαθμίσω το κινητό μου σήμερα σε ICS είχα ήδη το κινητό Root, αλλά με το Update το Root χάθηκε.

 

Καμιά ιδέα κανείς;;;

 

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=788108

 

Διάβασε πολύ προσεκτικά. Αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος να κάνεις root τη συσκευή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για ακόμα καλητερη μπαταρια ,μπορειτε να βαλετε αργότερα αυτό το kernel, που δε θέλει ΚΑΜΙΑ ρύθμισή (το οποιο σημαίνει ότι δε χρειάζεται γνωσεις, και δεν υπάρχει περίπτωσή να κάνετε και λαθος), καταναλώνει λιγότερη μπαταρια με ενσωματομενο undervolt κλπ. Βαλετε 5.2 medium version, εκτός και αν είσται τυχεροι και δουλεύει η extreme στο κινητό σας, που έχει ακόμα λιγότερη ταση. Δε νομίζω όμως. Σε λίγες συσκευες ειναι ok η extreme.

 

Να σε ρωτήσω ρε oldnew, πως θα καταλάβουμε αν λειτουργεί σωστά η extreme έκδοση?

(δεν θα ανοίξει καθόλου ή θα κάνει κωλύματα??)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να σε ρωτήσω ρε oldnew' date=' πως θα καταλάβουμε αν λειτουργεί σωστά η extreme έκδοση?

(δεν θα ανοίξει καθόλου ή θα κάνει κωλύματα??)[/quote']

Στη δικη μου συσκευή κολησε στο boot κατά τη διαδικασία αναβαθμησης που μετρα 1 εως... εγω εχω 300 εφαρμογές οπότε μετρα 300+ Δεν υπάρχει πρόβλημα, πατας τα 3 κουμπιά μπαίνεις στο μενου του cwm και φλασαρεις τη medium.

Το πιθανότερο όμως είναι να μπουταρει κανονικά (όπως συνέβαινε και σε μενα στη gingerbread) και να παρατηρήσεις καποιο κολημενα ή όχι πληρη σταθερότητα. Ενοειται ότι αμα είσαι απο τους τυχερούς και σου δουλεύει άψογα κρατας την extreme.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=788108

 

Διάβασε πολύ προσεκτικά. Αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος να κάνεις root τη συσκευή σου.

 

 

Είδα το site που μου έδωσες με τις οδηγίες..

Βασικά αυτές εδώ τις οδηγίες χρειάζομαι μόνο φαντάζομαι...

 

Unzip the attached CF-Root-xxx-vX.X.zip

- (USB) Disconnect your phone from your computer

- Start ODIN

- Click the PDA button, and select CF-Root-xxx-vX.X.tar

- Put your phone in download mode

- (USB) Connect the phone to your computer

- Make sure repartition is NOT checked

- Click the START button

- Wait for the phone to reboot

- Done (if it took you more than 30 seconds, you need practise!)

 

Το θέμα είναι ποιο αρχείο όμως να κατεβάσω για το κινητό μου;;;

 

Τα στοιχεία του κινητού μου είναι: Έκδοση βασικού φάσματος: I9100BOLP5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γραψω και αυτό μιας και οι ποιο πολλοί βλέπω (ακόμα και στα ξενα foroum) δεν τα ξερουν.. Τώρα που βάζετε ics, αργα ή γρήγορα οι περισσότεροι θα βάλετε nova ή apex. Πιθανότατα θα σας λείπουν τα widget που είχατε πριν σε gingerbread πχ αυτά τα πολυ ωραία που είχε ο launcher pro. (Facebook, calendar, google news, contacts κλπ) Μπορείτε να τα αποκτήσετε πάλι. Κατεβάστε απο market , android pro widgets. Είναι πληρη αντιγραφή και δέχονται και theme. Ειδικά το modern ics dark theme για APW ειναι ότι πρέπει για ics.

Αν έχετε αλλάξει dpi, μη ξεχάσετε να κάνετε τικ την κατάλληλη επιλογή στο launcher ώστε να μπορείτε να τους αλλάξετε διαστάσεις οσο θέλετε για να πιάσουν ολο το πλάτος της οθόνης.

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντύπωση πως παμε προς τα πίσω με αυτό το android.. Πραγματικά συμπαθώ πολύ το android αλλά γιατί πρέπει κάθε φορά που θα κάνω αναβάθμιση να πρέπει να σεταρω από την αρχή το κινητό ; γιατί να μην είναι όλα εκεί που τα είχα αφήσει ; ούτε homescreen ,ούτε η σειρά τον applications ούτε τα settings του browser τίποτα ,γιατί οι σελιδοδεικτες να μην είναι με την σειρά που τους είχα βάλει; Μέχρι στιγμής το μόνο θετικό που βλέπω είναι ότι έχεις μεγαλύτερη αυτονομία .. Και από αρνητικά ? Ολα ειναι λες και σχεδιάστηκαν στο πόδι δεν πέρασαν κανένα τεστ εάν λειτουργούν σωστά .. Ο browser είναι για πέταμα, όταν μετακινείς τον cursor όταν γράφεις πραγματικά πάει όπου θέλει και γιατί θες να διορθώσεις κάτι πιο πίσω στο κείμενο και διαλέξεις κάπου κρύβεται το πληκτρολόγιο 0 λογική ,εκεί που είναι το password στις φόρμες συμπλήρωσης εμφανίζει το mail και στο mail το user name.Επίσης όταν γράφεις κάτι και πατήσεις to sleep button δεν λειτουργεί το λεξικό μετά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελα να ρωτησω κατι εχω το samsung galaxy s 2 ειμαι απο Κυπρο ομως και δεν μου εχει ερθει η αναβαθμηση ακομα...Μου ειπαν οτι η συσκευη μου ειναι ελληνικη και ετσι πρεπει να περιμενεις να βγει στην Ελλαδα το ics...Απο οτι ειδατε στην Ελλαδα εχει ερθει αλλα εμενα οπως και ειπα και πιο πανω δεν μου εχει ερθει κοιταζω καθε λιγο αλλα τιποτα...Αν ξερει κανενας γιατι ακομα δεν εχω ακομα το ics να μου το πει..Και κατι ακομα το version το κινητου μου ειναι 2.3.3 δεν παιζει αυτο ρολο ετσι? Α και κατι αλλο οταν συνδεω το κινητο μου με τον υπολογιστη δεν μου το ανοιγει με το kies αυτα ευχαριστω:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει παρατηρήσει κανείς κάποια διαφορά στην αναπαραγωγή FLASH υλικού (πx WEB TV)?. Για κάποιο λόγο μου φαίνεται ότι δεν παίζει το ίδιο καλά σε σχέση με την 2.3.*. (ήχος και εικόνα δεν συγχρονίζουν απόλυτα)

 

Υ.Γ: Έχω την τελευταία έκδοση από adobe flash.

Επεξ/σία από panos2000gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...