Προς το περιεχόμενο

Crucial M4 128GB - 120€ | Crucial M4 64GB - 75€


pOLoS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι ssd βιδώνουν και με ΜΙΑ βίδα επάνω στο κουτί στις ίδιες θέσεις που μπαίνουν οι σκληροί δίσκοι.

Αν και τα σπειρώματα ταιριάζουν και για τις δύο βίδες της μία πλευράς συνήθως.

 

Οχι αν εχεις κουτι μονο με Trays οπως στην περιπτωση μου :)

 

Σε 3.5αρηδες τους εχω βιδωσει στο παρελθον και ειναι στον αερα ή καθετα ή ακομα και χυμα αλλα με τον SSD δεν εχω καμια ορεξη να πειραματιστω :P αλλη κατηγορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, οι SSDs είναι που δεν έχουν κανένα πρόβλημα από τα κουνήματα/χτυπήματα. Αφού δεν έχουν μηχανικά μέρη, έχουν πάρα πολύ υψηλό (άπειρο?) Shock Resistance. Ακόμα κι αν τον έχεις χύμα στο κουτί και κοπανάει γιατί το μετακινείς σνέχεια (λέμε τώρα) θα λειτουργήσει κανονικά.

 

Ακόμα κι έτσι όμως, το σωστό είναι να τοποθετούνται όλα με τον κατάλληλο τρόπο μέσα σε ένα κουτί και να μην τα έχεις όπως να'ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο οποίος είναι ακριβότερος απο ότι απο εδώ

http://www.visionstu...?id=29222&cat=6

 

σωστά?

 

Εεε, δεν κοιταω καθολου το visionstudio, εχω διαβασει πολλα αρνητικα κ μεγαλους χρονους αναμονης, οποτε δεν εχει και πολυ νοημα η συγκριση σε προιοντα που αλλαζουν τιμες τοσο γρηγορα. Εχω συμπερανει οτι περιμενουν να πεσουν οι τιμες κανα μηνα κ μετα στο στελνουν στην "παλια" τιμη της παραγγελια.

Προσωπικη εμπειρια δεν εχω ομως δεν νομιζω να μπω καν στην διαδικασια, γιατι εχω θετικοτατες εμπειριες απο amazon uk ακομη και σε περιπτωση μεγαλης αλλαγης τιμης, πραγμα αδιανοητο για τα ελληνικα μαγαζια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα ο καθένας κρίνει με βάση τις εμπειρίες του και το ρίσκο που θέλει να πάρει :)

Δοκιμασμένα πάντως εδώ και 3 χρόνια κανένας ssd δεν είχε πρόβλημα με 5 μετακομίσεις στο ενεργητικό του υπολογιστή.

ακόμα και όταν είχα 3 ssd στον πύργο χύμα ποτέ δε δημιουργήθηκε το παραμικρό πρόβλημα

 

+3 ευρώ για bracket

ΚΑΙ

κατάστημα εξωτερικού

προσωπικά θα προτιμήσω την Ελλαδίτσα μας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα προβλημα με την "Ελλαδιτσα" που λες, ψωνιζω απο πολλα Ελληνικα μαγαζια οτι θελησω, ακομη κ απο καποια που μας εχουν φερθει αρνητικα κατα καιρους με ψευδείς ή παραπλανητικες προσφορες.

Για το visionstudio μιλησα, οχι γενικοτερα.

 

Αλλα θα το ξαναπω, σαν την εξυπηρετηση που ετυχα απο amazon, ουτε στο ονειρο μας εδω.

πχ προχτες επεστρεψα κατοπιν λογικης κ ευκολης συννενοησης προιον που ειχα παρει πριν 3 μηνες κ βγηκε χαμηλης ποιοτητας κ ζητησα να μην μου το αντικαταστησουν αλλα να το παρουν πισω.

Οχι μονο το δεχτηκαν αλλα θα πληρωσουν κ τα μεταφορικα επιστροφης!!

Απλα δεν υπαρχει ελληνικο μαγαζι που θα φεροταν ετσι.

Και εχω και αλλες θετικες εμπειριες απο τα τελευταια 2 χρονια που το προτιμω, τι να λεμε τωρα...

Για να μην τρολλαρω:

Αλλος πλανητης το amazon, στο Ελλαντα ειμαστε 2 αιωνες πισω σε επαγγελματισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα προβλημα με την "Ελλαδιτσα" που λες, ψωνιζω απο πολλα Ελληνικα μαγαζια οτι θελησω, ακομη κ απο καποια που μας εχουν φερθει αρνητικα κατα καιρους με ψευδείς ή παραπλανητικες προσφορες.

Για το visionstudio μιλησα, οχι γενικοτερα.

 

Αλλα θα το ξαναπω, σαν την εξυπηρετηση που ετυχα απο amazon, ουτε στο ονειρο μας εδω.

πχ προχτες επεστρεψα κατοπιν λογικης κ ευκολης συννενοησης προιον που ειχα παρει πριν 3 μηνες κ βγηκε χαμηλης ποιοτητας κ ζητησα να μην μου το αντικαταστησουν αλλα να το παρουν πισω.

Οχι μονο το δεχτηκαν αλλα θα πληρωσουν κ τα μεταφορικα επιστροφης!!

Απλα δεν υπαρχει ελληνικο μαγαζι που θα φεροταν ετσι.

Και εχω και αλλες θετικες εμπειριες απο τα τελευταια 2 χρονια που το προτιμω, τι να λεμε τωρα...

Για να μην τρολλαρω:

Αλλος πλανητης το amazon, στο Ελλαντα ειμαστε 2 αιωνες πισω σε επαγγελματισμο.

 

σε αυτά τα θέματα δεν παίζεται το amazon

 

από amazon.co.uk παραλαμβάνω ηχεία με πρόβλημα, την ίδια μέρα που τους ενημερώνω μου στέλνουν καινούρια και τα χαλασμένα τα στέλνω πίσω με δικά τους μεταφορικά (γενική ταχυδρομική 56€ γιατί ζύγιζε κοντά 5 κιλά)

 

από amazon.de παραγγέλνω λάθος προϊόν και τους το στέλνω πίσω με δικά τους μεταφορικά και μου επιστρέφουν και την αξία του προϊόντος

 

 

και για να μη γινόμαστε άδικοι με τα ελληνικά μαγαζιά, δε νομίζω να είναι τόσο χάλια τα ελληνικά μαγαζιά σε σχέση με του εξωτερικού , απλά το amazon παίζει σε άλλο επίπεδο , δε νομίζω να υπάρχει κάποιο άλλο μαγαζί που να μπορεί να συγκριθεί μαζί του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτά τα θέματα δεν παίζεται το amazon

 

από amazon.co.uk παραλαμβάνω ηχεία με πρόβλημα, την ίδια μέρα που τους ενημερώνω μου στέλνουν καινούρια και τα χαλασμένα τα στέλνω πίσω με δικά τους μεταφορικά (γενική ταχυδρομική 56€ γιατί ζύγιζε κοντά 5 κιλά)

 

από amazon.de παραγγέλνω λάθος προϊόν και τους το στέλνω πίσω με δικά τους μεταφορικά και μου επιστρέφουν και την αξία του προϊόντος

 

 

και για να μη γινόμαστε άδικοι με τα ελληνικά μαγαζιά, δε νομίζω να είναι τόσο χάλια τα ελληνικά μαγαζιά σε σχέση με του εξωτερικού , απλά το amazon παίζει σε άλλο επίπεδο , δε νομίζω να υπάρχει κάποιο άλλο μαγαζί που να μπορεί να συγκριθεί μαζί του

 

συμφωνώ!! τρομερή εξυπηρέτηση!!! ΑΠΛΑ ΑΠΑΙΧΤΟΙ...

όσο κ αν προσπαθώ να στηρίξω ελληνικά μαγαζιά πάλι σ'αυτους καταλήγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, είναι λίγο οξύμωρο να προσπαθούμε να συγκρίνουμε το μεγαλύτερο ίσως eshop του κόσμου (δεν ξέρω τους τζίρους του Newegg) με οποιοδήποτε μικρό ελληνικό μαγαζάκι. Φυσικά και η εξυπηρέτηση και το after sales του Amazon θα είναι κορυφαία. Δεν έφτασε προφανώς εκεί τυχαία...

 

Αυτό φυσικά δεν δικαιολογεί τις μικροπολιτικές και κουτοπονηριές που μπορεί να σκαρφίζεται ο κάθε ελληνάρας για να προωθήσει (με το μυαλό του) το μαγαζί του. Αλλά ας μην σταυρώνουμε με την πρώτη τον οποιοδήποτε με τόσο βαρύγδουπες δηλώσεις.

 

Και το amazon κάνει λάθος στις τιμές του. Από την στιγμή που μπαίνει ανθρώπινος παράγοντας στην καταχώρηση λάθη θα γίνονται. Απλά έχει το μέγεθος να μπορεί να σηκώσει τέτοια λάθη, και να τιμολογήσει στην τιμή που βγήκε στο site, οπότε εμείς δεν το καταλαβαίνουμε. Κι αν θες, επειδή ξέρω πως δουλεύει το σύστημα, όταν θα κάνει κάποιο "λάθος", δεν θα τα χρεωθεί το Amazon, αλλά θα αποτανθεί στην εκάστοτε κατασκευάστρια πχ Corsair Και θα της πει: "Δεν ξέρω τι θα κάνεις αλλά X κομμάτια θα μου τα δώσεις σε χαμηλότερη τιμή". Έχει την "δύναμη" και μπορεί να το κάνει.

 

Εδώ αν προσπαθήσει να το κάνει κάποιος (να σε τιμολογήσει στην λάθος τιμή) θα μπει με το κεφάλι μέσα. Είναι που είναι όλοι για φυλακή, χρωστάνε στους πάντες, φανταστείτε τι θα γίνει... 50 άτομα να προλάβανε να κάνουν κλικ στην λάθος τιμή (αυτό πάει στο άλλο topic με τον ForceGT), είναι 50 ευρώ έλλειμμα ανα κεφάλι. Σύνολο 2.500. Τον ρωτάς αν βγάζει τόσα καθαρά στο τέλος του μήνα? Και μην ξεγελαστεί κανείς πως κανείς βγάζει πάνω από 10% (μικτά) ανά προϊόν.

 

Και για να μην παρεξηγηθώ, τα παραπάνω δεν ισχύουν για κάποιους που τα κάνουνε/κάνανε κατα εξακολούθηση και με σύστημα. Ονόματα δεν λέμε, υπολήψεις δεν θίγουμε... :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φυσικά και η εξυπηρέτηση και το after sales του Amazon θα είναι κορυφαία. Δεν έφτασε προφανώς εκεί τυχαία...

 

Σωστά όλα αυτά και θα κρατήσω την ουσία και αυτό που πρέπει να βλέπουν τα μπακάλικα στην Ελλάδα.

 

Ας βγουν οι ελληνάρες να με δικάσουν και να κάνουν λόγο για το χρήμα που φεύγει έξω.

 

3 ελληνικά μαγαζιά έχω σε υπόληψη (Δεν σημαίνει ότι θα ψωνίζω από αυτά συνέχεια ουτε θα τα υπερασπιστώ σε παπαριά που μπορεί να κάνουν μιας και θεωρούμε σούπερ εξυπηρέτηση τα αυτονόητα πλέον..... ) και κανένα δεν είναι από τα μεγάλα.

 

Και στην τελική οι δικαιολογίες τελείωσαν,σύνδεση αποθήκης με Site μια κωλοβαση είναι όλο το θέμα και το έχουμε πει 1000 φορές.

 

Λάθος πληκτρολόγηση δεν υπάρχει σαν δικαιολογία πλέον μεχρι και το μπακάλικο με τους 1000 διαφορετικούς κωδικούς έχει πάνω την τιμή αν δεν το έχουν ας μοιράζουν φυλλάδια στα φανάρια.

 

Αρκετά όμως με τα μαγαζάκια και τους Fans τους

 

 

Πόσα Ms είναι η διαφορά στην μεταφορά ενός αρχείου 1GB με τον M4 και με τον ανταγωνισμό στις άλλες προσφορές γιατί μας τα έκαναν τσουρέκια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπέζος, δεν λέγεται ο ιδιοκτήτης;

Ε, σχεδόν ελληνικό μαγαζί είναι τότε... :-D Γιατί να μην τον προτιμήσουμε;

 

-Από πού ψωνίζεις ηλεκτρονικά;

-Απ' του κυρ-Μπέζου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή έχει τόση μεγάλη διαφορά από sataII σε sataIII;

 

γιατί παράγγειλα και εγώ τον δίσκο, αλλά η μητρική μου έχει μόνο sata II...

 

 

sata II 300MB/s

SATA III 600 MB/s

 

SSD ~500 MB/s >> άρα με SATA II χάνεις 200+ MB/s (πάιζεις στα 300Mb/s)

 

τώρα αν έχει Marver SATA III (PCIe) θά'χεις 300-400 MB/s.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...