Προς το περιεχόμενο

επανεκκίνηση άγνωστης αιτίας


ondine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Η θερμοκρασια ειναι λογικη για την καρτα σου?

 

Βλεπω τα minidumps σου και απο τα 8 που εχω δει, τα 6 εχουν το ιδιο bugcode.

WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR

The WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR bug check has a value of 0x00000124. This bug check indicates that a fatal hardware error has occurred. This bug check uses the error data that is provided by the Windows Hardware Error Architecture (WHEA).

Και οντως δεν φαινεται καποιο 3rd party software/driver να προκαλει την μπλε οθονη καθε φορα.

Αυτα τα 6 minidumps ειναι του Απριλιου.

Στα 2 εναπομειναντα που ειδα (απο τον Μαρτιο), το bugcode ειναι το

VIDEO_TDR_FAILURE

The VIDEO_SHADOW_DRIVER_FATAL_ERROR bug check has a value of 0x00000114. This indicates that the shadow driver has detected a violation.This bug check appears very infrequently.

με τον driver της ati (atikmpag.sys) να ειναι ο υπευθυνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φυσιολογικές όχι, αλλά εντός ορίων. Οι μέγιστες που έχω δει είναι 70-75C, τέτοια νούμερα >90 δεν έχω δει με άλλο πρόγραμμα. Idle είναι 45-50C.

Τα 2 minidumps του Μάρτη μπορεί να είναι από αποτυχημένες εγκαταστάσεις του Catalyst, κάπου εκεί άρχισαν τα προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ειδα και ολα τα προηγουμενα, ο driver της ati ειναι το προβλημα οπως και στα 2 του Μαρτιου που ειδα νωριτερα:

VIDEO_TDR_FAILURE

Τωρα για τα πιο προσφατα με το WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR, δεν μπορω να φανταστω πιο hardware εχει προβλημα.

Εχεις δοκιμασει να τσεκαρεις καποια hardware parts σε αλλο pc? Πχ την καρτα γραφικων? Μπελας μεν, μπορει να φανει χρησιμο δε.

Επισης δοκιμασες να τρεξεις χωρις catalyst, εστω και δοκιμαστικα για να δεις την συμπεριφορα του υπολογιστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτρεξα και το 15λεπτο τεστ του, το ολοκλήρωσε με τη θερμοκρασία να αγγίζει τους 100C (το όριο της απ'όσο ξέρω).

Καταλήγουμε λοιπόν πως το θέμα είναι στο hardware, ίσως υπερθέρμανση από την Άνοιξη. Θα κάνω διάφορα stress tests με drivers και τσεκάροντας θερμοκρασίες και όταν έχω νεότερα θα πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ανασύρω το topic επειδή δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω πρόβλημα. Σε διάφορες στιγμές (κάθε 5-10 ημέρες) ο υπολογιστής κάνει επανεκκινήσεις.

Minidumps δε δημιουργούνται, οπότε ψάχνω αστάθεια στο hardware. Έχω τρέξει prime95, το διαγνωστικό μνήμης των 7, furmark, memtest, τα σύντομα τεστ του hdsentinel αλλά επανεκκίνηση δεν έχω καταφέρει να προκαλέσω.

Δεν ξέρω τι άλλο να δοκιμάσω, δεν μπορώ να προσδιορίσω το μοτίβο τους. Έχετε κάτι να προτίνετε αδέρφια insomniacs;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχω τρέξει prime95, το διαγνωστικό μνήμης των 7, furmark, memtest, τα σύντομα τεστ του hdsentinel αλλά επανεκκίνηση δεν έχω καταφέρει να προκαλέσω.

Κανε τον κοπο να αναφερεις πιο αναλυτικα τι εκανες με το καθενα. Πχ Prime95 για ποσες ωρες και με ποια επιλογη, memtest ποσες ωρες,κλπ,κλπ, για να υπαρχει ολοκληρωμενη εικονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο prime95 έτρεξα το blend test κάτι παραπάνω από μία ώρα. Το διαγνωστικό μνήμης των 7 ολοκληρώθηκε με επιτυχία. Στο Furmark έτρεξα το 15λεπτο τεστ. Με το hdsentinel έτρεξα μόνο τα σύντομα επειδή έχω το trial. Το memtest το έτρεξα από bootable dvd. Κανένα δεν παρουσίασε σφάλμα κατά τη διάρκεια των δοκιμών.

Αρχικά νόμιζα πως φταίει το Skyrim επειδή το έχω γεμίσει mods, αλλά έχει παρουσιαστεί πρόβλημα και σε τελείως άσχετες στιγμές (χωρίς να έχω παίξει καν δηλαδή). Για παράδειγμα σήμερα το πρωί άκουγα μουσική με wmp, σέρφαρα με ff και ξαφνικά έσβησε το σύστημα. Μετά από cold boot θέλω να πω, δεν έκανα κάτι που να προκάλεσε υπερθέρμαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έφαγα επανεκκίνηση, μόνο που αυτή τη φορά έφτιαξε minidump. Απίθανο να οφείλεται σε υπερθέρμανση καθώς είμαι με κλιματισμό, ανοιχτό κουτί και ανεμιστήρα πάνω του.

http://www.sendspace.com/file/gx4bgm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τα minidumps δεν πρόκειται να δείξουν το δρόμο, έχω σκεφτεί κάποια πράγματα. Είμαι σχεδόν σίγουρος πως τα προβλήματα άλλαξαν όταν αναβάθμισα τον Catalyst. Σε αυτή την περίπτωση μόνο format με σώζει καθώς clean install κλπ δεν έχουν κάνει τίποτα (έχω πάθει και στο παρελθόν κάτι παρόμοιο). Κάτι που παρατήρησα τώρα τελευταία όμως είναι συνεχείς διακοπές της τηλεφωνικής μου γραμμής. Τώρα δεν έχω ξεκαθαρίσει αν φταίει ο provider ή κάτι με τα καλώδιά μου, αλλά είναι δυνατόν να μπερδεύονται τα 7 ή η κάρτα δικτύου από κάτι τέτοιο και να σβήνει όλος ο υπολογιστής;

Κάτι τεχνικό το οποίο μπορεί να έχει σχέση. Έχω ανοίξει το πλαϊνό και έχω βάλει να φυσά ανεμιστήρας πάνω στο hardware. Λέτε να γίνει καμία ζημιά; Θα είναι καλύτερα να προσθέσω 3 ανεμιστηράκια των 80mm; Έχω κάνει stress tests και δεν έχει προκληθεί επανεκκίνηση, αλλά οι θερμοκρασίες του καλοκαιριού είναι πάντα αξιοσέβαστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Χωρις να εχω δει οσα minidumps εχεις ανεβασει μετα την απαντηση μου, μια και δεν ειχα τον απαιτουμενο χρονο

Επειδή τα minidumps δεν πρόκειται να δείξουν το δρόμο, έχω σκεφτεί κάποια πράγματα.

Εαν εισαι βεβαιος πως ειναι software το προβλημα, be my guest. Και σε συνδυασμο με τον bsod analyzer στο αλλο thread, εχεις καλες πιθανοτητες να βρεις τι φταιει.

 

Είμαι σχεδόν σίγουρος πως τα προβλήματα άλλαξαν όταν αναβάθμισα τον Catalyst. Σε αυτή την περίπτωση μόνο format με σώζει καθώς clean install κλπ δεν έχουν κάνει τίποτα (έχω πάθει και στο παρελθόν κάτι παρόμοιο).

Περιεργο μου ακουγεται να χρειαζεσαι format και μαλιστα πανω απο μια φορα, λογω των Catalyst,ακομα και με clean install oπως λες. Ακουγεται σαν ιδιαιτερα σοβαρο bug. Εαν εισαι πεπεισμενος πως φταιει ο catalyst, εχεις δοκιμασει κατι σαν το driversweeper και αλλα αντιστοιχα προγραμματα για την απεγκατασταση του?

 

Κάτι που παρατήρησα τώρα τελευταία όμως είναι συνεχείς διακοπές της τηλεφωνικής μου γραμμής. Τώρα δεν έχω ξεκαθαρίσει αν φταίει ο provider ή κάτι με τα καλώδιά μου, αλλά είναι δυνατόν να μπερδεύονται τα 7 ή η κάρτα δικτύου από κάτι τέτοιο και να σβήνει όλος ο υπολογιστής;

Ανετα μπορει να παει κατι στραβα εξαιτιας του driver της καρτας δικτυου. Αλλα παραμενει μια υποθεση, μεχρι να το εξακριβωσεις.

 

Κάτι τεχνικό το οποίο μπορεί να έχει σχέση. Έχω ανοίξει το πλαϊνό και έχω βάλει να φυσά ανεμιστήρας πάνω στο hardware. Λέτε να γίνει καμία ζημιά; Θα είναι καλύτερα να προσθέσω 3 ανεμιστηράκια των 80mm; Έχω κάνει stress tests και δεν έχει προκληθεί επανεκκίνηση, αλλά οι θερμοκρασίες του καλοκαιριού είναι πάντα αξιοσέβαστες.

Ζημια δεν προκαλειται επειδη δινεις περισσοτερο αερα στο hardware του υπολογιστη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το hardware πως αλλιώς να το τσεκάρω; Τόσα τεστ έχω κάνει και δεν έχει πάθει το παραμικρό.

Driver Sweeper έχω δοκιμάσει. Δεν έχω ξανακάνει format εδώ, αλλά σε άλλο υπολογιστή του οποίου το πρόβλημα ήταν η σειρά εγκαστάστασης των drivers.

Ο driver του ethernet δεν ξέρω τι να έπαθε, αλλά έτρεξα ένα diagnostics της realtek και δεν έδειξε κάτι. Πάντως τα προβλήματα είναι του provider κι όχι δικά μου (επικοινώνησα).

Όποτε έχω νεότερα θα επιστρέψω, κρατά μήνες αυτό το σήριαλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ η μόνη λύση που μπορώ να σκεφτώ από τα παραπάνω είναι να πας στη διαχείριση συσκευών (Δεξί κλικ στο "Υπολογιστής" > "Διαχείριση" > "Διαχείριση Συσκευών" > επέλεξε την κάρτα γραφικών σου > δεξί κλικ > ιδιότητες > κατάργησε τους drivers) και κατάργησε και το catalyst. Μετά ξανά εγκατέστησε το λογισμικό της κάρτας και έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...