Προς το περιεχόμενο

επανεκκίνηση άγνωστης αιτίας


ondine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ για την ιδέα, αλλά αν διάβασες τις προηγούμενες σελίδες θα έβλεπες ότι έχω δοκιμάσει πολλούς catalyst. Αυτή τη στιγμή έχω μόνο το driver (επιλεγμένη εγκατάσταση) αλλά το πρόβλημα εμφανίστηκε πάλι.

Με το driver verifier είμαι τώρα, περιμένω να εμφανιστεί πρόβλημα. Έχεις κανένα άλλο harware test να κάνω; Το να δοκιμάσω τα κομμάτια ξεχωριστά δε θα βοηθήσει, καθώς το πρόβλημα εμφανίζεται σε άσχετες στιγμές (που δεν είναι άσχετες, αλλά εγώ δεν μπορώ να τις συνδέσω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βρίσκομαι σε αδιέξοδο. Φοβάμαι να κάνω format πριν εντοπίσω το πρόβλημα. Αν ήταν θέμα hardware δε θα το έδειχνε κάποιο από τα προγράμματα που έχω δοκιμάσει; Πριν λίγο είχα stop 0x0000003a αλλά δε δημιούργησε minidump για να το ανοίξω. Σκέφτομαι πως έχει γίνει μπέρδεμα με τους drivers και θα λυθεί μόνο με επανεγκατάσταση όλου του software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το άφησα τόσες ώρες που το ξέχασα, δοκίμασα διάφορους drivers. Δεν έπεσε bsod.

Εαν σε αυτους τους διαφορους, ειναι ολοι οι 3rd party που υπαρχουν στο pc σου, τοτε αλλου ειναι το προβλημα σου και οχι στους drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα πάλι δοκιμές.

Έτρεξα το verifier με όλους τους drivers (πλην Μ$). Μου έριξε bsod αμέσως από το driver του ποντικιού. Καμία σχέση, αλλά τον έβγαλα.

Σήμερα έφαγα δύο ακόμα και φταίει λέει το ntoskrnl.exe με Stop 0x124 (το Bluescreenview δε λέει για verifier). Φέξε μου και γλύστρησα δηλαδή. Αν ήταν hardware πρόβλημα δε θα φαινόταν με τόσα stress tests που έχω κάνει;

Ορίστε και τα minidumps με αυτό το σφάλμα: http://www.sendspace.com/file/j2pwtm

Κάτι που είχα πάθει στο παρελθόν αλλά κανείς δεν μπόρεσε να βοηθήσει, ήταν με μία κάρτα γραφικών που κολλούσε τον υπολογιστή χωρίς να είναι ελαττωματική. Τελικά έπρεπε να βάλω τους drivers με συγκεκριμένη σειρά. Αυτό ήταν σε εντελώς άλλο σύστημα, αλλά αναρωτιέμαι πως μπορεί να ανιχνευθεί κάτι τέτοιο. Αν έχω πάθει και τώρα κάτι κουλό, μπορώ να το δω με κάποιο τρόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έκανα πάλι δοκιμές.

Έτρεξα το verifier με όλους τους drivers (πλην Μ$). Μου έριξε bsod αμέσως από το driver του ποντικιού. Καμία σχέση, αλλά τον έβγαλα.

Δηλαδη οταν ειχες τον verifier ενεργοποιημενο την προηγουμενη φορα, τον αφησες για ωρες και δεν εκανε τιποτα, ενω τωρα σου εμφανισε μπλε οθονη κατευθειαν?

Ποσοι ηταν οι "πλην Microsoft" drivers?

Σήμερα έφαγα δύο ακόμα και φταίει λέει το ntoskrnl.exe με Stop 0x124 (το Bluescreenview δε λέει για verifier).

Το bluescreenviewer δεν γνωριζει τι γινεται στο pc σου, ποσο μαλλον εαν ετρεχε ο verifier. Εμφανιση των πληροφοριων που εμφανιστηκαν στην μπλε οθονη κανει, οχι αναλυση.

Θα σου πω με σιγουρια 99.9% πως δεν φταιει το ntoskrnl.exe.

Ορίστε και τα minidumps με αυτό το σφάλμα: http://www.sendspace.com/file/j2pwtm

Σε ποια απο αυτα τα minidumps ηταν ενεργοποιημενος ο verifier?

Κάτι που είχα πάθει στο παρελθόν αλλά κανείς δεν μπόρεσε να βοηθήσει, ήταν με μία κάρτα γραφικών που κολλούσε τον υπολογιστή χωρίς να είναι ελαττωματική. Τελικά έπρεπε να βάλω τους drivers με συγκεκριμένη σειρά.

Δεν νομιζω πως η συγκεκριμενη σειρα ηταν η λυση, αλλα αφου το ελυσες, no prob. Καλυτερα παντως να μην τα συγχειεις σε ενα thread, ειδικα οταν μιλαμε για τελειως διαφορετικο συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις προηγούμενες φορές τον έτρεχα με σετάκια, τώρα τους έβαλα όλους μαζί. Ακόμα τον τρέχω. Τον έχω με 17 drivers, μάλλον 18 είχε χτες.

Δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστο, αλλά το BlueScreenView μου λέει ποια είναι του verifier στο bug check string. Αυτά τα minidumps είναι μόνο για το 0x124, τα άλλα είναι από το driver του ποντικιού. Από αυτά που ανέβασα, μόνο το πιο πρόσφατο (7μμ) είναι με verifier, τον είχα κλείσει όταν εντόπισε το χτεσινό.

Λες πως δεν παίζει γενικά ρόλο η σειρά εγκαστάστασης των drivers; Επί ένα χρόνο είχα πρόβλημα και λύθηκε όταν έμαθα πως μπαίνουν (δεν είχα dsl τότε), μπορεί να ήταν και τυχαίο, τέλος πάντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστο, αλλά το BlueScreenView μου λέει ποια είναι του verifier στο bug check string.

Μια χαρα αξιοπιστο ειναι, Σου λεει ποια ειναι του verifier στο bugcheck, καθως τα ιδια τα windows γραφουν την συγκεκριμενη πληροφορια στο minidump.

Θα επανελθω οταν ριξω μια ματια στα dumps που πηρες με τον verifier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου μπερδεύτηκα με το BlueScreenView και δεν ήξερα αν είναι αξιόπιστη η ένδειξη για verifier. Ορίστε οι χτεσινές μου δοκιμές:

http://www.sendspace.com/file/f43r80

Νόμιζα πως ο LMouke.sys τις προκαλούσε, οπότε τον έχω αφαιρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μου έριξε bsod αμέσως από το driver του ποντικιού. Καμία σχέση, αλλά τον έβγαλα.

Οντως ο LMouKE.sys προκαλει μπλε οθονες, στις 6 απο τις 8 περιπτωσεις οπου ηταν ενερεγοποιημενος ο verifier. Οταν λες καμια σχεση, τι εννοεις?

Δεν ειναι η πρωτη φορα που συνανταω drivers της Logitech που προκαλουν προβλημα, το οποιο χρειαζεται τοσο "σκαψιμο". Για αρχη απεγκατεστησε (οχι απλο delete) το setpoint και δοκιμασε να δουλεψεις χωρις αυτο. Παραμενει το προβλημα?

Επισης στις αλλες δυο απο τις οκτω περιπτωσεις εχεις μπλε οθονη απο τον RTCore64.sys, ο οποιος συμφωνα με το google εχει να κανει κατι με την EVGA (τουλαχιστον ειναι digitally signed απο αυτη) ή με την MSI και το MSIAfterBurner.

Θα πρεπει να κανεις δοκιμες με το setpoint και το msiafterburner (uninstall και τα δυο, συνδυασμος install/uninstall το ενα εκ των δυο, κλπ) για να δεις τι συμπερφορα θα εχει το pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ξαναείπες για το verifier είπα να δοκιμάσω πάλι και μου έβγαλε αυτά. Χτες. Το mouse driver έχει πάρει δρόμο. Το Αfterburner πρώτη φορά το δοκίμασα, έδειξε bsod με verifier, έφυγε αμέσως. Γι'αυτό ανέβασα τα δύο σημερινά μου minidumps, δημιουργήθηκαν αφού έβγαλα αυτά που έβγαλε χτες ο verifier.

Είπα καμία σχέση επειδή πρώτη φορά μου δείχνει σφάλμα ο LMouke.sys και σήμερα είχα επανεκκίνηση ενώ τον έχω βγάλει. Θα βγάλω εντελώς το SetPoint για σιγουριά και θα περιμένω (ο verifier τρέχει γύρω στις πέντε ώρες τώρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει. Έμεινα μία ημέρα σταθερός, αλλά έχω φάει 3 επανεκκινήσεις σε 2 ημέρες. Οι 2 πρώτες χτες δεν έβγαλαν bsod, η σημερινή δείχνει πάλι stop 0x0124. Ορίστε και το minudump: http://www.sendspace.com/file/r3clx0

Θα βάλω πάλι verifier για ώρες μήπως δείξει κάποιο νέο δεδομένο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θα βάλω πάλι verifier για ώρες μήπως δείξει κάποιο νέο δεδομένο...

Μολις παρεις dumps απο αυτο, ανεβασε τα (το τελευταιο dump οπως ειδες φανταζομαι και μονος σου, μιλαει για hardware με τον κλασικο bugcode..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν πόσταρα τις τελευταίες ημέρες επειδή δεν ξέρω τι να πω. Ο verifier έτρεξε δύο μέρες φορτωμένος με όλους τους non-MS drivers και δεν έπεσε μπλε οθόνη. Όμως είχα επανεκκινήσεις και δυο φορές κόλλησε τελείως το μηχάνημα. Μήνυμα λάθος όμως πουθενά. Δοκίμασα στην τύχη και μερικούς MS drivers, αλλά τίποτα.

Σκέφτηκα να πάρω τα πράματα από την αρχή και ξαναπήρα stress tests. Έτρεξα το memtest για πάνω από μία ώρα αλλά δεν έδειξε κάτι. Θα προσπαθήσω να το τρέξω για τέσσερις. Έβαλα το OCCTPT 4.2 για cpu και 4.3 για psu από μία ώρα, αλλά δεν έδειξε σφάλμα.

Βγάζω διάφορα προγράμματα που χρησιμοποιώ συχνά μήπως και προκαλούν πρόβλημα και κάνω δοκιμές. Δεν είμαι αισιόδοξος, επειδή το παθαίνω σε άσχετες στιγμές, ακόμα και idle καταστάσεις. Τι άλλο να δοκιμάσω;

 

edit1. Ξέχασα να αναφέρω πως έτρεξα πάλι το short test του HD Sentinel καθώς και το extended test του Diagnostic tool της WD

 

edit2. έτρεξα και το memtest86 για τέσσερις ώρες, κανένα σφάλμα

Επεξ/σία από ondine
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...