Προς το περιεχόμενο

θερμοκρασία ...84°c...


tkvkp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε κάνεις κάνα reset to BIOS; Disable αν έχεις OC utils. Μήπως δίνεις πολύ ρεύμα σε κάποιο component;

 

Μονο τον multiplier της cpu ειχα πειραξει αλλα το επανεφερα πριν μηνες.Θα το κανω και αυτο και ας ειναι παρηγορια στον αρρωστο...

 

 

Οι θερμοκρασίες μου ανέβηκαν 5-7 βαθμούς λόγω καιρού οι δικές σας ?

 

Ακριβως τα ιδια νουμερα παρατηρησα σε normal χρηση.

 

§ Στο occt,με το που παταω το "On" οι θερμοκρασια της gpu ανεβαινει 2°C ανα δευτερολεπτο.Χωρις ζορια,δεν εχω εμφανη προβληματα στα χρωματα παρα μονο κατι σπασιματα/κολληματα σε αναπαραγωγη video απο browser ειτε αυτο ειναι flash,ειτε html5 το οποιο γινεται πολυ εντονο(σπασιμο video) οταν εναλλασω τις ανοιχτες καρτελες.Με το hardware που εχω,δικαιολογειται τετοια συμπεριφορα;Με λιγοτερα λογια,υπαρχει περιπτωση η καρτα οντως να εχει προβλημα θερμοκρασιας αλλα στο λιγο φορτιο,να ανταποκρινεται "ικανοποιητικα";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε εμένα ανέβηκαν οι θερμοκρασίες σε cpu, gpu και mobo αλλά δεν ξέρω ακριβώς πόσο. Εντάξει λογικό είναι όταν έξω έχει 30 βαθμούς

Φίλε μου το πρόβλημα πιθανόν να είναι με την κάρτα γραφικών σου, μπορεί όμως και το τροφοδοτικό να μη δίνει σωστές τάσεις και να προκαλεί υπερθέρμανση. Ρίξε μια ματιά και στις τάσεις με κάποιο πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε εμένα ανέβηκαν οι θερμοκρασίες σε cpu, gpu και mobo αλλά δεν ξέρω ακριβώς πόσο. Εντάξει λογικό είναι όταν έξω έχει 30 βαθμούς

Φίλε μου το πρόβλημα πιθανόν να είναι με την κάρτα γραφικών σου, μπορεί όμως και το τροφοδοτικό να μη δίνει σωστές τάσεις και να προκαλεί υπερθέρμανση. Ρίξε μια ματιά και στις τάσεις με κάποιο πρόγραμμα.

 

Ετσι για την τιμη των οπλων,επισυναπτω 2 screenshots,πριν και κατα τη διαρκεια του gpu:3d test.

prin.jpg

katatidiarkeia.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μήπως λέω... μήπως πείραξες το κλιψάκι που κουμπώνει η ψύκτρα του επεξεργαστεί στη μητρική και όταν το ξανάβαλες το τοποθέτησες σε κάποιο αλλο optional ?αντιμετώπησα κατι παρόμοιο μια φορά για αυτο το λέω....αν λαγκάρει λογικό η θερμοκρασια ειναι υψιλή. :-/...δε νομίζω bug.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση εχω δοκιμασες να τρεξεις ολα τα τεστ χωρις την καρτα γραφικων σου? γιατι μπορει να σικονει μεγαλη θερμοκρασια και να σβηνει απο την ασφαλεια.Σε παρομοιο προβλημα που ειχα παλια εγω ηταν το τροφοδοτικο μου δηλαδη δεν λειτουργουσε το ανεμιστηρακι του και που να το εβλεπα ουτε σιαλος εκει πισω που ηταν και καθε φορα που ανοιγα παιχνιδι η καποιο βαρυ προβλημα τσουπ εκλεινε ακαριεα και μυριζε ψητο κοτοπουλο μετα απο λιγο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως λέω... μήπως πείραξες το κλιψάκι που κουμπώνει η ψύκτρα του επεξεργαστεί στη μητρική και όταν το ξανάβαλες το τοποθέτησες σε κάποιο αλλο optional ?αντιμετώπησα κατι παρόμοιο μια φορά για αυτο το λέω....αν λαγκάρει λογικό η θερμοκρασια ειναι υψιλή. :-/...δε νομίζω bug.

 

Δεν υπαρχει περιπτωση τετοιου λαθους.Σ ευχαριστω.

 

μια ερωτηση εχω δοκιμασες να τρεξεις ολα τα τεστ χωρις την καρτα γραφικων σου? γιατι μπορει να σικονει μεγαλη θερμοκρασια και να σβηνει απο την ασφαλεια.Σε παρομοιο προβλημα που ειχα παλια εγω ηταν το τροφοδοτικο μου δηλαδη δεν λειτουργουσε το ανεμιστηρακι του και που να το εβλεπα ουτε σιαλος εκει πισω που ηταν και καθε φορα που ανοιγα παιχνιδι η καποιο βαρυ προβλημα τσουπ εκλεινε ακαριεα και μυριζε ψητο κοτοπουλο μετα απο λιγο :P

 

Με γυριζεις 2 σελιδες πισω.Το σιγουρο ειναι πως κατι δεν παει καλα με την gpu την οποια καποια στιγμη θα αντικαταστησω.

 

ουτε σιαλος ? LOL

 

Πολυ καλο. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους.Εχω εναν σταθερο εδω και αρκετο καιρο.Χονδρικα,αποτελειται απο,amd 64 x2 6000+,gigabyte GA-MA790X-DS4,gpu 9800gt.

Πριν απο λιγες εβδομαδες και ζοριζοντας τον,εσβησε,για πρωτη φορα απο το στησιμο του,μονος του.Με λιγα λογια δεν ηταν κατι τυχαιο.Χρησιμοποιωντας το speedfan,βλεπω τις παρακατω θερμοκρασιες.Ξερω οτι ειναι ακριβης(με lm-sensors και λινουξ,εχω το ιδιο) αλλα δεν ξερω τι ειναι αυτο που εχει σταθερα 84c.

Πλεον,οταν θα τρεξω ενα fps παιχνιδι,μετα απο καποια ωρα και αναλογα με το ποσο βαρυ ειναι,θα κλεισει απο υψηλη θερμοκρασια.Σκοπος,δεν ειναι να παιζω παιχνιδια.Ειναι να εχω ενα λειτουργικο pc.Απο το προβλημα και μετα,υπαρχει ενα γενικοτερο lag.

Προληπτικα αλλαξα ΟΛΕΣ τις παστες με καινουργιες.Δεν ειχε καμια αλλαγη.

Μπορειτε να καταλαβετε τι συμβαινει;

 

scaled.php?server=17&filename=tempbr.jpg&res=landing

και εγω εχω 3-4 επιλογες που γραφουν 135C 120C 154C και ειμαι σιγουρος οτι φταιει το προγραμμα το speedfan. Δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις. εκτος αν εισαι σιγουρος οτι αυτη η θερμοκρασια των 80κατι που μας εδειξες παλιοτερα ηταν πολυ λιγοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω εχω 3-4 επιλογες που γραφουν 135C 120C 154C και ειμαι σιγουρος οτι φταιει το προγραμμα το speedfan. Δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις. εκτος αν εισαι σιγουρος οτι αυτη η θερμοκρασια των 80κατι που μας εδειξες παλιοτερα ηταν πολυ λιγοτερα.

 

Ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Ενας φιλος,στις πρωτες σελιδες,ανεφερε πως ειναι bug των gigabyte.

Τους 84 βαθμους δεν τους ειχα παρατηρησει ποτε.Ο ελεγχος ξεκινησε μετα το πρωτο force close του υπολογιστη που απ'οτι αποδειχθηκε,οφειλοτανε σε δυσλειτουργια της gpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...