Προς το περιεχόμενο

Nvidia GeForce GTX 690 dual GPU, ανακοινώθηκε η γρηγορότερη κάρτα γραφικών στον κόσμο


Stavmitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1. Δηλαδη πιστευετε οτι ατομα τυπου φοιτητες/ανεργοι/εργαζομενοι των 450 ευρω δε θα τρεξουν να την παρουν? Δεν διαφερει σε κατι σαν κινηση, με το να εχεις iphone 4 και να στηνεσαι στις ουρες για να αγορασεις το 4s (ειναι και σχεδον στα ιδια λεφτα κιολας). Και υπαρχουν πολλοι τετοιοι (και στο φορουμ φυσικα). Αλλοι εχουν την αρρωστια με τα κινητα, αλλοι με τις καρτες, αλλοι και με τα 2.

 

2. Καντε λιγη υπομονη και σας το υπογραφω εγω, θα δειτε καμια 10ρια signatures με την εν λογω καρτα συντομα. Για αυτο εδω το φορουμ μιλαω. Nicknames δε λεω, οικογενειες δεν θιγω:P

 

 

Εμπρος λοιπον στις τραπεζες για nvidio-δανειο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και αναφέρεται σε extreme gamers/πορωμένους/φραγκάτους :P

Ακριβώς,η σε encoders,πανεπιστήμια,επιχειρήσεις που έχουν να κάνουμε design,rendering ktl.Δεν μπορω να καταλαβω προς τι το θαψιμο,επειδή δεν έχουμε εμεις τα λεφτά να την πάρουμε πρέπει να βρίζουμε το προιον οι αυτούς που τα εχουν?Πολλές φορές δεν έχει καν σχέση με το gaming,στην τελική μιά καρτα γραφικών ειναι ένας απιστευτα ισχυρος επεξεργαστής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αυτή τη στιγμή, υπάρχουν τόσα άλλα ζητήματα στη ζωή μου (και στη ζωή πολλών άλλων πιστεύω), όπως οικονομική στενότητα, απαισιοδοξία για το μέλλον, πολλαπλά αδιέξοδα, you name it, τα οποία υπό ΚΣ μου απογορεύουν οποιοαδήποτε σκέψη και λογικό σχόλιο

 

ΔΕ θα μιζαριάσω άλλο

 

και θα πω μόνο πως (αν μη τι άλλο) η κάρτα είναι απλώς Π Α Ν Ε Μ Ο Ρ Φ Η! :rolleyes: :rolleyes: :-) :-) :wub: :wub:

 

Τα υπόλοιπα τεχνοκρατικά ζητήματα περί αυτής, δεν πρόκειται να με απασχολήσουν ποτέ, οπότε... όλα καλά.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε μου, εδώ δε θα έχουμε να φάμε σε λίγο.... με όλα αυτά τα χαράτσια που μας έρχονται συνέχεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς,η σε encoders,πανεπιστήμια,επιχειρήσεις που έχουν να κάνουμε design,rendering ktl.Δεν μπορω να καταλαβω προς τι το θαψιμο,επειδή δεν έχουμε εμεις τα λεφτά να την πάρουμε πρέπει να βρίζουμε το προιον οι αυτούς που τα εχουν?Πολλές φορές δεν έχει καν σχέση με το gaming,στην τελική μιά καρτα γραφικών ειναι ένας απιστευτα ισχυρος επεξεργαστής...

 

Πανεπιστημια , επιχειρησεις κτλ για γραφικα αγοραζουν quatro δεν αγοραζουν gtx ...

 

http://www.nvidia.com/object/workstation-solutions.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανεπιστημια , επιχειρησεις κτλ για γραφικα αγοραζουν quatro δεν αγοραζουν gtx ...

 

http://www.nvidia.com/object/workstation-solutions.html

 

 

Θυμάμαι ένα βιντεάκι πριν κάποιο καιρό που ένας ερευνητής σε ευρωπαϊκό πανεπιστήμιο είχε κάνει ένα φοβερό σύστημα με 4 ή 8 κάρτες νομίζω όχι την επαγγελματική σειρά για να επεξεργάζεται γρηγορότερα ακτινογραφίες και για επίδειξη είχε σκανάρει ένα playmobil υπάρχουν αρκετοί που τις προτιμούν λόγω κόστους αντί των επαγγελματικών.Θα ήθελα και εγώ μια τέτοια για την μελέτη μου πώς να κάνετε το metro 2033 να ντραπεί με πολλά frames :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πάντα χαίρομαι όταν βγαίνει μια νέα κάρτα, ελπίζοντας πως θα πεσει η τιμή της mainstream κατηγορίας (πχ 560 ti)

 

κάτσε να βγουν GTX670 & 660 Ti πρώτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γρηγοροτερη καρτα στον κοσμο μεχρι να βγει η επομενη....Και καπου εδω θα χτυπησει η ΑΤΙ καποια στιγμη με μια καρτα με μεγαλυτερες δυνατοτητες, και με την μιση τιμη και η ιστορια θα συνεχιζεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H nvidia εχει και πολυ ακριβοτερες καρτες . Απο αποψη τιμης ειναι στις μεσαιες. Το θεμα ειναι οτι οσο παιρναει ο καιρος οι cuda-cores μαζι με την αποδοση των καρτων αυξανεται τραγικα γρηγορα που σημαινει οτι αν η μεσαια της προηγουμενης σειρας (560ti που εχω ) εχει 8 φορες λιγοτερους πυρηνες απο την τοπ της επομενης τοτε η μεσαια της επομενης σειρα θα εχει τουλαχιστον 2πλασιους απο την μεσαια της προηογυμενης . και με τους ρυθμους αυτους ουσιαστικα επιταχυνεται η αναπτυξη των καρτων γραφικων. Η ειδηση εδω ειναι οτι αφου η κορυφαια καρτα εχει ~3000 cuda πυρηνες και η 680 εχει ~1500 τοτε η 660 και 670 που παιρνει ο πολυς κοσμος και θα ειναι της ταξης 200-300 ευρω θα εχουν κοντα 1000 πυρηνες. Το οποιο ειναι χοντρικα 2.5-3 φορες περισσοτεροι απο αυτην την σειρα.

 

Ετσι θα το βλεπετε ο πραγμα. Χωρια οτι αν η 690 τωρα εχει 3000 πυρηνες η 790 θα εχει τουλασιχιστον 7000-8000

 

ειναι τρομακτικη η προοδος αν σκεφτειται οτι η 8800που αναφερθηκε εχει περιπου 100 και ειναι καρτα 3 ετιας.

 

Οι καρτες γραφικων πια δεν ειναι παιχνιδομηχανες αλλα GPGPUs . Δεν τις αγοραζουν μονοι οι gamers.

 

Πανεπιστημια , επιχειρησεις κτλ για γραφικα αγοραζουν quatro δεν αγοραζουν gtx ...

 

http://www.nvidia.com/object/workstation-solutions.html

 

Ναι αλλα αν δεν εχεις το απεριοριστο budget που απαιτει μια Quattro ειναι πολυ καλη και συμφερουσα λυση οι geforce. Αυτο σαν λυση (επαγγελματιες == quattro ) εχει ανατραπει αρκετα τον τελευταιο καιρο και το σπρωχνει και η nvidia κανοντας ολο και περισσοτερες geforce να τρεχουν τα επαγγελματικα της API

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όντως πανάκριβη, αλλά η αλήθεια είναι ότι έχει πανέμορφη ψύκτρα και γενικά πολύ cool εμφάνιση!! Και σίγουρα σαν GTX680 x 2 θα έχει τρελές επιδόσεις, τις καλύτερες της αγοράς αυτή τη στιγμή!! Αν είχα τα φράγκα εννοείται θα την "χτύπαγα" αλύπητα!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...