Προς το περιεχόμενο

Nvidia GeForce GTX 690 dual GPU, ανακοινώθηκε η γρηγορότερη κάρτα γραφικών στον κόσμο


Stavmitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Περιττό να πούμε πως και με (πολύ) κατώτερες κάρτες, τα παιχνίδια τα τρέχεις νερό.

 

 

Νερό τα τρέχεις και με κάρτα διετίας, δε λέει κάτι. Το θέμα είναι σε τί settings...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία κάρτα αλλά πολύ ακριβή ,βέβαια όποιος χρειάζεται τέτοιες επιδόσεις θα την αγοράσει, τα παιχνίδια πλέον παίζουν νερό με τις περισσότερες κάρτες (ελλέω κονσολών) ,η 6970 που έχω ελπίζω να μου κρατήσει αξιοπρεπώς για 2-3 επόμενες γενιές .Παρ όλα αυτά καλό πράγμα είναι η εξέλιξη και ας μην ξεχνάμε ότι όσο περνάει ο καιρός οι κάρτες θα αξιοποιούνται και σε άλλα πράγματα εκτός απο παιχνίδια. Κάπου είχα διαβάσει ότι η Kaspersky έχει έκδοση του antivirus της που χρησιμοποιεί την κάρτα γραφικών για ταυτόχρονα σκανάρισμα πολλών αρχείων ,αρκεί να έχεις ssd ώστε να μπορεί να αντέξει τα io operations .Κατά τα άλλα καλά να ειμαστε και θα πέσουν οι τιμές λόγω ανταγωνισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στην Nvidia που παρουσιασε την ακριβοτερη geforce ever (με διαφορα απο την προηγουμενη)..ΑΝτε περιμενω την ιστορικη στιγμη που θα ερθει και Ελλάδα σε τιμούλες πάνω απο 900 ευρω :X Φυσικά όποιος τρέξει να τη τσιμπησει αμεσα εκτος απο πορωμενος(ολοι εχουμε καπου την πορωση μας) θα ειναι και κοροιδο ,μιας και η 7990 δεν αργει..Δε νομίζω να κρατησει η 690 Την τιμη των 1000 δολλαριων μόλις κυκλοφορησει η 7990..

Προσωπικά δε προκειται να ξανατσιμπήσω ποτέ κάρτα γραφικών πάνω απο 200 ευρω..2 φορές το εκανα(εποχες 6800 και 8800) και είναι πραγματικά τα πιο τσαμπα λεφτά που εχω δωσει σε υπολογιστή τα 20 χρονια που ασχολουμε :) Καλυτερα φθηνές -μεσαιες κάρτες και συχνές αλλαγες..

Τωρα αν κερδισω κανα τζοκερ βλέπουμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κάρτες γραφικών και οι GPU τους έχουν ξεφύγει λέμε.

Αν πάρεις σε υπολογιστική ισχύ FLOPS:

- O Intel Core i7 980 EX έχει 109 GigaFLOPS

- H Nvidia GeForce GTX 690 έχει 9200 GigaFLOPS!!

 

Ναι το ξέρω, άλλη αρχιτεκτονική, άλλο instruction set κλπ...

Απλά αν δεις μόνο τα FLOPS, η μία GTX 690 είναι σαν να έχεις 83 i7 980 EX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιττό να πούμε πως και με (πολύ) κατώτερες κάρτες, τα παιχνίδια τα τρέχεις νερό.

Υπάρχουν και άλλα πράγματα πέρα από τα Games για την χρήση των καρτών αυτών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανεπιστημια , επιχειρησεις κτλ για γραφικα αγοραζουν quatro δεν αγοραζουν gtx ...

 

http://www.nvidia.com/object/workstation-solutions.html

Πράγματι πιο λογικό,θέλω να πω οτι μια τόσο ισχυρή κάρτα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για άλλα πραγματα ακομα και οταν είνα φτιαγμένη για gaming οπως και η quatro δεν εχει προβλημα να τρέξει οτι παιχνίδι θες sto max.Επισης φαντάζομαι σε gpgpu χρήσεις να είναι πιο γρήγορη η gtx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιττό να πούμε πως και με (πολύ) κατώτερες κάρτες, τα παιχνίδια τα τρέχεις νερό.

Αν εχεις χρονο να πειραματιζεσαι με ρυθμισεις. Και οσα παιχνιδια υποτιθεται οτι προσαρμοζουν αυτοματα τις ρυθμισεις στο συστημα σου ειτε το ρυθμιζουν πολυ χαμηλα ειτε πολυ ψηλα. Να το ρυθμισουν ετσι ωστε στις απαιτητικες σκηνες να πιανεις 24fps τους ειναι πολυ δυσκολο, μαλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει HDMI??? Τι σκατοκαρτα ειναι ελεος :ρ .... εγο εχο Nvidia Club3d Gt520 Στον σταθερο μου και πεζω και 3Δ νερο τα παιχνιδια.. :ρ ελεος!! και ολα αυτα μονο 59 ευρω :ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η γρηγοροτερη καρτα στον κοσμο μεχρι να βγει η επομενη....Και καπου εδω θα χτυπησει η ΑΤΙ καποια στιγμη με μια καρτα με μεγαλυτερες δυνατοτητες, και με την μιση τιμη και η ιστορια θα συνεχιζεται....

 

όχι με την σειρά Radeon 7xxx όμως :P

 

Αν εχεις χρονο να πειραματιζεσαι με ρυθμισεις. Και οσα παιχνιδια υποτιθεται οτι προσαρμοζουν αυτοματα τις ρυθμισεις στο συστημα σου ειτε το ρυθμιζουν πολυ χαμηλα ειτε πολυ ψηλα. Να το ρυθμισουν ετσι ωστε στις απαιτητικες σκηνες να πιανεις 24fps τους ειναι πολυ δυσκολο, μαλλον.

 

24fps not enough...

 

Δεν εχει HDMI??? Τι σκατοκαρτα ειναι ελεος :ρ .... εγο εχο Nvidia Club3d Gt520 Στον σταθερο μου και πεζω και 3Δ νερο τα παιχνιδια.. :ρ ελεος!! και ολα αυτα μονο 59 ευρω :ρ

 

και τι φοβερό προσφέρει το HDMI? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...