Προς το περιεχόμενο

Mozilla, Το πρώτο ηχηρό «όχι» στο CISPA


cysin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Οι άλλοι μεγάλοι του Internet και όχι μόνο (όπως οι Facebook, Microsoft, Oracle) δέχτηκαν την υιοθέτηση του νομοσχεδίου CISPA στις ΗΠΑ, το οποίο και έχει κατηγορηθεί για την προσβολή των ελευθεριών στο Ίντερνετ, ενώ η Mozilla είναι η πρώτη μεγάλη εταιρεία που έδειξε τη σαφή αντίθεσή της στην εν λόγω νομοθεσία.

 

σύμφωνα με αυτή την είδηση η Microsoft πλέον δεν το υποστηρίζει...

 

http://www.adslgr.com/forum/threads/619557-%CE%97-Microsoft-%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BE%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%BF%CE%BD-CISPA-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%8D%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βασικά αυτό δεν ισχύει ακριβώς έτσι.

Η Mozilla δεν είναι εταιρεία αλλά μη κερδοσκοπικός οργανισμός. Εκτός από τα λεφτά που παίρνει από τη google παίρνει και άλλα από εισφορές. Και τα χρειάζεται για να πληρώνει προσωπικό server και δεν ξέρω τι άλλο.

Ο λόγος που πολλοί "μέσα σε αυτούς κι εγώ" υποστηρίζουν τα προγράμματά της είναι ακριβώς επειδή δεν έχει στόχο το κέρδος, ότι παράγει είναι ελεύθερο λογισμικό και (τουλάχιστο μέχρι στιγμής) στίζει την ελευθερία στο διαδίκτυο.

Σε αντίθεση με τη google που το σλογανάκι "don't be evel" το έχει πετάξει στα σκουπίδια, θεωρεί την ιδιοτικότητα έγκλημα και συμφωνεί με νόμους όπως το CISPA.

 

θα έλεγα να τα ψάχνεις καλύτερα πριν γράφεις κάποια πράγματα. μή κερδοσκοπικός οργανισμός στην αμερική δεν σημαίνει οτι δεν βγάζεις κέρδος. είναι απόλυτα νόμιμο να βγάζεις χρήματα απο μή κερδοσκοπικό ίδρυμα (γελοία πράγματα δηλαδή) για να μην παρεξηγηθώ, δεν σημαίνει οτι είναι ίδρυμα κοινής ωφέλειας επειδή ειναι μη κερδοσκοπικός οργανισμός. είναι δύο διαφορετικά πράγματα.

 

επίσης όπως πολύ ορθά γράφει ο γράφων της είδησης, μιλάει για την mozilla corporation (εταιρία).

αυτο προσπαθώ να πώ οτι κάποιοι υποστηρίζετε τυφλά πράγματα χωρίς να τα σκέφτεστε. αν ήθελε να στηρίξει την ελευθερία και την libre ιδέα να έβγαζε τελείως το google απο τις μηχανές αναζήτησης που είναι μιας εταιρίας λοιπόν. όλα τα άλλα είναι αστεία πράγματα. 900 εκατομύρια δολλάρια για να πληρώνεις προσωπικό που φτιάχνει ένα browser?? με συγχωρείς αλλα τα επιχειρήματα σου είναι ... κάπως. η τύπισσα που τρέχει την εταιρία έβγαζε 500 χιλιάδες δολλάρια τον χρόνο, και σίγουρα τώρα βγάζει ακόμα περισσότερα. πιστέυεις ακόμα οτι το κάνει για την ψυχή της μάνας της? ξυπνήστε και μην κολλάτε με εταιρίες και fanboysμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και έτσι να είναι τα πράγματα, ποιά η διαφορά? Η έλλειψη αλτροϋστικών κινήτρων?

 

Εφόσον η Mozilla αντιτίθεται σε ένα νομοσχέδιο που βλάπτει όλους εμάς, για ποιό λόγο να μήν της πούμε εύγε ή/και να υποστηρίξουμε τα προϊόντα και υπηρεσίες της ώς ένδειξη της σύμφωνης άποψής μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

και η MS πλέον δεν συμφωνεί (σύμφωνα με αυτό που postαρα), να φανταστώ ότι θα πούμε μπράβο και σε αυτήν ή κλασικό σταύρωμα επειδή αρχικά το υποστήριζε? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η MS πλέον δεν συμφωνεί (σύμφωνα με αυτό που postαρα), να φανταστώ ότι θα πούμε μπράβο και σε αυτήν η κλασική σταύρωμα επειδή αρχικά το υποστήριζε? :P

 

Ειναι ύποπτη η κολοτούμπα της:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η MS πλέον δεν συμφωνεί (σύμφωνα με αυτό που postαρα), να φανταστώ ότι θα πούμε μπράβο και σε αυτήν η κλασική σταύρωμα επειδή αρχικά το υποστήριζε? :P

 

εγώ περιμένω να βγάλουν και οι 8 που βγάλαν τον chrome, τους intel επεξεργαστές τους αφου η intel το υποστηρίζει.. τότε θα ζητήσω συγνώμη :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε και δείχνουν αντίθεση ή τάσσονται υπέρ. Ε, και; Θα ενσωματώσουν κάποια τεχνολογία οι αντιφρονούντες για να κρύβουν τον χρήστη από το CISPA;«Έδωσε η Facebook το "ok"». Σιγά μην την ρώτησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ τον ξήλωσα τον chrome, έψαχνα αφορμή και την βρήκα. Ο λόγος, η φιλοσοφία της google(στυλ κατασκοπίας).

Στον αντίποδα λοιπόν έρχεται η mozzila που ταυτίζεται με μια ιδεολογία έστω και σε μικρό βαθμό! Ποια είναι αυτή; η ελευθερία με λίγα λόγια.

Ίσως η υποστήριξη της να είναι υπερβολική αλλά δικαιολογήται από το φόβο του περιορισμού(cispa etc).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας καταργήσουν τις εταιρίες ασφαλείας να είμαστε καθαροί, η Microsoft το ψήφισε για να παει μαζί με τη google στα χωράφια των χρηστών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε και δείχνουν αντίθεση ή τάσσονται υπέρ. Ε, και; Θα ενσωματώσουν κάποια τεχνολογία οι αντιφρονούντες για να κρύβουν τον χρήστη από το CISPA;«Έδωσε η Facebook το "ok"». Σιγά μην την ρώτησαν.

Αυτοί μπορεί να μην ρώτησαν αλλά ο κοσμάκης αυτό θα κοιτάξει. Όσο περισσότερες εταιρίες με επιρροή στο διαδίκτυο πούν οκ, τόσο λιγότερος κόσμος θα φωνάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εκφράστηκα σωστά και παρεξηγήθηκα.

Δεν είμαι fanboy. Έχω 3 με 4 browers στο σύστημα μου και τους χρησιμοποιώ.

Επίσης έχω γνώση ότι δε ζω σε ένα ονειρεμένο κόσμο, η mozilla, εταιρεία η αφιλοκερδής οργανισμός (ότι και να είναι) δεν είναι σύμβολο της ελευθερίας.

Απλά με τα μέχρι στιγμής δεδομένα δείχνει να είναι ο browser που σέβεται το χρήστη περισσότερο από κάθε άλλο. Το να τον υποστηρίζω είναι σαν ένα μέσω για να δείξω ότι κάτι τέτοιο με ενδιαφέρει μπας και το κάνουν και οι άλλοι.

Αν πιστέψω ότι κάτι άλλαξε, θα αλλάξω κι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...