Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για ξεκίνημα στη δημιουργία ιστοσελίδας


ggaviotakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

θέλω να ξεκινήσω να φτιάξω ιστοσελίδα αλλά είμαι εντελώς άσχετος.

Θα κάνω μια χαζή ερώτηση αλλά πόσο δύσκολο είναι να κάνω κάτι τέτοιο

http://www.vangelisphotography.com/

Εγώ έτσι όπως το βλέπω νομίζω είναι ακατόρθωτο.

Η σελίδα είναι για τον κουμπάρο μου που είναι φωτογράφος και είπα ότι είναι ευκαιρία για να μάθω.

Βρήκα κάτι προγραματάκια στο net αλλά θέλω να μάθω να την κάνω απο την αρχή.

Μήπως είναι χαζό έτσι όπως το σκέφτομαι ? Αν όχι με τι πρέπει να ξεκινήσω ?

Please Help

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάτι τέτοιο είναι πολύ απλό. Θες μόνο html και css. Υπάρχουν βιβλία κοίταξε στο amazon και μπες στο codeacademy.com που υπάρχουν μαθήματα.

Μάλλον είδες μόνο την αρχική σελίδα που όντως είναι αρκετά εύκολα να την φτιάξεις,αν μπεις όμως είναι τίγκα στο flash και δεν είναι και τόσο εύκολα να το φτιάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε το Notepad++ είναι επεξεργαστής κειμένου ιδικός για να φτιάχνεις σελίδες.

Μετά πάνε εδώ http://www.w3schools.com/html/default.asp και ακολούθησε το tutorial,σαν σελίδα δεν είναι και η καλύτερη,έχει κάποια λαθάκια αλλά το tutorial θα σου ανοίξει τα μάτια και θα καταλάβεις στο περίπου τι παίζεται,το tutorial έχει και όλα όσα χρειάζεσαι για να κάνεις αυτό που λες,εκτός από το καλό γούστο στο design ^_^ αυτό θα πρέπει αν το βρεις μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε μια πολύ όμορφη έτοιμη δωρεάν template αμα θες να φτιάξεις κάτι αξιόλογο για τον κουμπάρο σου και μετά παίξε με CSS και μάθε.

Απλά για να εντυπωσιάσεις και το οπτικό αποτέλεσμα να είναι καλό.

Για δες μερικά δείγματα που μπορείς να κατεβάσεις και να παραμετροποιήσεις..

http://files.priteshgupta.com/vivid-photo/

http://www.templatesbox.com/templates/236.htm

http://www.csstemplatesfree.org/tag/photography

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες τα μαθήματα css, html στο w3school... Κατά την γνώμη μου δουλεψε σε dreamweaver αν υπάρχει... Αλλιώς σε notepad + +. Είναι λίγο περίπλοκα τα πράγματα αν δεν ξέρεις τα πράγματα και την φιλοσοφία στην αρχή αλλά δεδομένου ότι θα έχεις άμεσο αποτέλεσμα σχετικά γρήγορα θα σε ενθαρρύνει... Υποψην ότι για να κάνεις όλο αυτό πρέπει να έχεις και βασικές γνώσεις photoshop η gimp...Για ότι άλλο εδώ είμαστε :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ψοφησατε το παιδι..Joomla ειναι η λύση σου.Την Html + css +... θα τα χρειαστείς για μικρορυθμισεις και μονο.

Googlare το.Υπάρχει και καλο φορουμ για να σε βοηθησουν.ΤΕΛΟΣ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το δήλωσε το παιδί

«Βρήκα κάτι προγραματάκια στο net αλλά θέλω να μάθω να την κάνω απο την αρχή. »

οπότε και εμείς του λέμε πως να την κάνει την σελίδα από την αρχή,αν τα βρει σκούρα ας πιάσει κάποιο πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ψοφησατε το παιδι..Joomla ειναι η λύση σου.Την Html + css +... θα τα χρειαστείς για μικρορυθμισεις και μονο.

Googlare το.Υπάρχει και καλο φορουμ για να σε βοηθησουν.ΤΕΛΟΣ

Εφόσον είναι πρόθυμος να ασχολείται σε μόνιμη βάση με updates, να πιάσει και php στα χέρια του(τίποτα απο τα 2 δεν ανέφερε). Ναι θα μπορούσε και wordpress που είναι γελοία εύκολο. Αλλά καλύπτεται για την σελίδα που θέλει μένα απλο html/css.

Και όταν θες να μάθεις(κάτι που ζήτησε και ο ίδιος) δεν ξεκινάς με Joomla, με drupal ούτε με κανένα άλλο CMS αλλά με αγνό CSS..

Φιλικά,

Θάνος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγο κάποιος που θέλει να ξεκινήσει να μαθαίνει τον παραπέμπτουν κάποιοι σε ετοιματζίδικα τυπου joomla;

Να μάθει να τροποποιεί τα ήδη έτοιμα tamplate;

Με ποια λογική γίνεται αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι βρε παιδια αποκλειετε να καταφερει κατι που να μπορουν να το δουν τα ματακια μας...Ακομα και αυτο!

Ποιος καθετε σημερα με ολες αυτες τις ευκολίες να γραψει τοοοοοσσσσσσοοοοοοοοοοο κώδικα για να φτιαξει μια σελίδα οταν μαλιστα είναι και πρωταρης.Νομιζω πως περισσοτερο χρησιμο θα ηταν να μάθει τουλαχιστον τα βασικα και μετα να χρησιμοποιησει ενα ετοιμο template ρυθμιζοντας τον κώδικα οπως θελει.ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ ειναι να φτιαξει ενας πρωταρης σελιδες οπως τα παραπανω λινκ που ειδα.( Εκτος και αν προγραμματιζει μερα νυχτα για κανενα χρονο :) ).

 

Δεν χρειαζετε να ανακαλύψει τον τροχο και πάλι!Ετσι το σκεφτομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι βρε παιδια αποκλειετε να καταφερει κατι που να μπορουν να το δουν τα ματακια μας...Ακομα και αυτο!

Ποιος καθετε σημερα με ολες αυτες τις ευκολίες να γραψει τοοοοοσσσσσσοοοοοοοοοοο κώδικα για να φτιαξει μια σελίδα οταν μαλιστα είναι και πρωταρης.Νομιζω πως περισσοτερο χρησιμο θα ηταν να μάθει τουλαχιστον τα βασικα και μετα να χρησιμοποιησει ενα ετοιμο template ρυθμιζοντας τον κώδικα οπως θελει.ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ ειναι να φτιαξει ενας πρωταρης σελιδες οπως τα παραπανω λινκ που ειδα.( Εκτος και αν προγραμματιζει μερα νυχτα για κανενα χρονο :) ).

 

Δεν χρειαζετε να ανακαλύψει τον τροχο και πάλι!Ετσι το σκεφτομαι...

 

Συγνώμη φίλε, αλλά ο συλλογισμός σου δεν είναι σωστός!! Πίστεψε με, ακαθόρθωτο δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ! Αλλά δυστυχώς αυτή η ευκολία θα μας φάει. Το να διορθώνεις τα ήδη έτοιμα αυτό δεν είναι τίποτα. Γι' αυτό έχουμε καταντήσει να ασχολούνται όλοι με ιστοσελίδες και να σου πετάνε μια "ιστοσελίδα" σε 2 ώρες και να παίρνουν και 150ευρώ. Αν μάθεις τον εύκολο δρόμο στην αρχή πίστεψε με, δεν πρόκειται να αναζητήσης πότε τον πιο δύσκολο δρόμο, αλλά ίσα ισα θα προσπαθείς να κόβεις και ακόμα περισσότερο! Και το λέω εγώ που δεν έχω κάνει τίποτα σημαντικό, για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου!

 

Υ.Γ το κακό που είναι να κάνεις και ένα χρόνο για κάτι αξιόλογο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...