Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για ξεκίνημα στη δημιουργία ιστοσελίδας


ggaviotakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@xarda

 

Έχεις δίκιο πως δε χρειάζεται να ανακαλύψεις το τροχό, για ακόμη μια φορά, αλλά πρέπει να ξέρεις πως να φτιάξεις ένα τροχό σε περίπτωση που ο υπάρχον δεν είναι αποτελεσματικός για το δικό σου αυτοκίνητο.

Όταν γράφεις ένα software υπάρχουν περιπτώσεις που θα βρεις "έτοιμα" πραγματικά στολίδια, αλλά υπάρχουν και οι περιπτώσεις που κάποια κομμάτια του κώδικα σου θα πρέπει να τα γράψεις "from scratch" για διάφορους λόγους (ασυμβατότητα με τις επιλεγμένες τεχνολογίες, απόδοση, budget, κλπ.)

 

Επίσης για να είσαι σε θέση να χρησιμοποιείς τα έτοιμα/εύκολα, κάποιοι έκαναν τα δύσκολα εύκολα και συνεχίζουν να τα κάνουν ακόμη πιο εύκολα για όλους εμάς (e.g. open source αλλά και commersial software)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά είμαι 15 χρονών και ξέρω κατιτίς από Προγραμματισμό. Μέχρι ένα σημείο(την Αρχική για παράδειγμα) μπορώ να την κάνω αλλά έπειτα, που πάει σε flash παρουσιάσεις, τι γνώσεις χρειάζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είμαι 15 χρονών και ξέρω κατιτίς από Προγραμματισμό. Μέχρι ένα σημείο(την Αρχική για παράδειγμα) μπορώ να την κάνω αλλά έπειτα' date=' που πάει σε flash παρουσιάσεις, τι γνώσεις χρειάζεται;[/quote']

 

Τι ακριβως θελεις να φτιαξεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να φτιάξω τίποτε. Απλώς ρωτάω. Δημιουργήθηκε με ActionScript μήπως;

 

Μπορει να εγινε με actionscript,μπορει και με καποιο ετοιμο εργαλειο.

Εξαρταται τι θελεις να κανεις καθε φορα,τι ποιοτητα θελεις να εχει,που θα το βαλεις και σε ποιο σημειο και πολλα αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@xarda

 

Έχεις δίκιο πως δε χρειάζεται να ανακαλύψεις το τροχό, για ακόμη μια φορά, αλλά πρέπει να ξέρεις πως να φτιάξεις ένα τροχό σε περίπτωση που ο υπάρχον δεν είναι αποτελεσματικός για το δικό σου αυτοκίνητο.

Όταν γράφεις ένα software υπάρχουν περιπτώσεις που θα βρεις "έτοιμα" πραγματικά στολίδια, αλλά υπάρχουν και οι περιπτώσεις που κάποια κομμάτια του κώδικα σου θα πρέπει να τα γράψεις "from scratch" για διάφορους λόγους (ασυμβατότητα με τις επιλεγμένες τεχνολογίες, απόδοση, budget, κλπ.)

 

Επίσης για να είσαι σε θέση να χρησιμοποιείς τα έτοιμα/εύκολα, κάποιοι έκαναν τα δύσκολα εύκολα και συνεχίζουν να τα κάνουν ακόμη πιο εύκολα για όλους εμάς (e.g. open source αλλά και commersial software)

 

Το μονο σίγουρο ειναι πως αν θελεις να φτιαξεις ενα τροχο που να ειναι αποτελεσματικος για ενα αυτοκινητο απο την αρχή δεν θα κάτσεις να φτιάξεις ενα """"ιδιάιτερο""" τροχο!!! ( οπως αυτο μιας BMW , αλλά πιο σωστά απο ενα κορμο δεντρου! )

Αυτο που θελω να πω είναι πως αν θέλει κάποιος να αρχίσει να μαθαίνει να προγραμματίζει δεν θα ξεκινήσεις απο php + html( αν και δεν ειναι γλωσσα προγραμματισμου ) + javascripts κ.τ.λ οποτε για κάτι γρήγορο οπως μια απλή σελίδα καλύτερα να χρησιμοποιήσει κατι ετοιμο.Αν πιστευει ο φίλος που ξεκινησε το θεμα ή εσυ πως θα γίνει ενας απο αυτους που γράφουν φοβερο κώδικα τοτε καλώς να ξεκινήσει απο την αρχη αλλα με αλλη γλώσσα προγαμματισμού και να καταλλήξει στις πιο πάνω και ΟΧΙ να ξεκινήσει με αυτες. Ετσι λέεεεωωωωωω ετσιιιιι λέεεεεωωωωωω ο τρελος απ'τον θυμο μου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες να ξεκινήσει να προγραμματίζει με άλλες γλώσσες; Όπως; C ας πούμε; Ποιός ο λόγος να κάτσει να μάθει κάτι που δε του χρειάζεται;

 

Επίσης, σαφώς πρέπει να ξεκινήσει απ το 0 με html5/css/JS ακόμη και αν αποφασίσει ν ασχοληθεί με ετοιματζίδικά πράματα. Όταν θα θέλει να κάνει ένα edit σ ένα έτοιμο layout και δει μπροστά του css τι θα κάνει αν δε τα χει ξαναδεί; Η πρώτη λογική σκέψη κάποιου που δε ξέρει τίποτα σ αυτή την περίπτωση θα είναι: α) εε ρε φίλε εδώ θέλω 0.7em δε μου κάνουν τα 1.2, αν είναι δυνατόν.

β) omg wtf is this shit?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@xarda

 

Η κοπέλα μου έχει ένα blog σε wordpress. Ξέρει ότι και ένας μέσος χειριστής υπολογιστή. Παρόλα αυτά της έδειξα πως να caxnei plug-ins, πως να τα βάζει και να τα βγάζει και όλα καλά μέχρι εκεί. Μια μέρα μου έρχεται με ένα header και ένα menu που έφτιαξε στο photoshop και με ρωτάει: πως το φτιάχνω έτσι στο blog μου; Είχε σχεδιάσει κάποια κτίρια και όταν πάταγες την κάθε επιλογή στο μενού, διαφορετικό κτίριο άναβε τα φώτα του (τα παράθυρα των κτιρίων). Πες σε κάποιον που δε ξέρει τα βασικά να ανοίξει το header.php στο wordpress και να το βάλει... Θα σε ρωτάει τι είναι το head και τι είναι το body.

 

Και αν νομίζεις ότι το παράδειγμά μου είναι υπερβολικό δες αυτό το λινκ όπου κάποιος είχε φτιάξει μια σελίδα με έτοιμο πρόγραμμα και ρωτούσε εδώ στο insomnia πως να βάλει ένα κουμπί που θα επαναφέρει το χρήστη στη κορυφή της σελίδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ οκκκκκκκ θα φαω και καμια πέτρα στον τέλος!!

Μεγαλη κουβεντα λεω εγω! και ολα οδηγουν σε λαθος μονοπάτι αν συνεχίσουμε.Τελος παντων εχετε δίκιο δε λέω σε ορισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

θέλω να ξεκινήσω να φτιάξω ιστοσελίδα αλλά είμαι εντελώς άσχετος.

Θα κάνω μια χαζή ερώτηση αλλά πόσο δύσκολο είναι να κάνω κάτι τέτοιο

http://www.vangelisphotography.com/

Εγώ έτσι όπως το βλέπω νομίζω είναι ακατόρθωτο.

Η σελίδα είναι για τον κουμπάρο μου που είναι φωτογράφος και είπα ότι είναι ευκαιρία για να μάθω.

Βρήκα κάτι προγραματάκια στο net αλλά θέλω να μάθω να την κάνω απο την αρχή.

Μήπως είναι χαζό έτσι όπως το σκέφτομαι ? Αν όχι με τι πρέπει να ξεκινήσω ?

Please Help

 

 

Δεν είναι και τόσο δύσκολο να δημιουργήσεις ιστοσελίδα.Έχω φτιάξει εγώ ένα δικό μου blog:Link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, iignatios είπε

Καλησπέρα! Εγώ έχω φτιάξει αυτό https://ignatioskourouvasilis.com/ . Αν θες να με ρωτήσεις κάτι στείλε μου.

Μετα απο 8 χρονια σιγουρα θα εχει ακομα αποριες ο ανθρωπος. Μικρο domain διαλεξες, απορω πως το θυμαται κανεις.

ας βαλω και εγω το δικο μου τοτε

http://llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch.international

Επεξ/σία από Predatorkill
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Predatorkill είπε

Μετα απο 8 χρονια σιγουρα θα εχει ακομα αποριες ο ανθρωπος. Μικρο domain διαλεξες, απορω πως το θυμαται κανεις.

ας βαλω και εγω το δικο μου τοτε

http://llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch.international

Μετά από 8 χρόνια ίσως κάποιος άλλος από το insomnia να τον ενδιαφέρει να φτιάξει ένα site και φυσικά μπορώ να τον βοηθήσω.

Τα υπόλοιπα δικά σου.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, iignatios είπε

Μετά από 8 χρόνια ίσως κάποιος άλλος από το insomnia να τον ενδιαφέρει να φτιάξει ένα site και φυσικά μπορώ να τον βοηθήσω.

Τα υπόλοιπα δικά σου.  

Αρα ειπες να αυτοδιαφημιστεις; Να πω οτι εισαι κανας νεος εδω μεσα, να παει στην ευχη. Αλλα το να ξεθαβεις ενα θεμα οκταετιας για να ποσταρεις το site σου με προσχημα τη βοηθεια ακουγεται καπως, ε;

Επεξ/σία από Predatorkill
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...