Προς το περιεχόμενο

Apple και Samsung το 99% των κερδών μεταξύ των 8 κορυφαίων


Skylined

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Για τα πολυπυρηνα το θέμα είναι σε πρώτη φάση να είναι καλογραμμένο το λειτουργικό. Δεν γίνεται να βλέπω να λαγκάρει το android πάνω σε δύο πυρήνες. Για αυτό πραγματικά γελάω όταν μιλάνε κάποιοι για wp. Οι περισσότεροι απλά κάτι κάπου έχουν διαβάσει. Δεν το ξέρουν πραγματικά όμως.

 

Τέλος θα συμφωνήσω με αυτά που λέει η νοκια για τα multicore smartphones. Πραγματικά τα χρειαζόμαστε ? Τι να κάνει όμως όταν ένα μέρος της αγοράς εντυπωσιάζεται απο νουμέρα και μετρήσεις.

 

Που το ειδες να laggarei σε 2 πυρηνες, μην τρελαθουμε. Ελεος. Και να τα multicore τα χρειαζομαστε οταν εχεισ HD οθονες και τραβας 1080p βιντεο για να το βλεπεις μετα στην οθοναρα σου. οπως και απο θεμα μπαταριας ειναι πιο οικονομικα. Με ιδιες μπαταριες βγαζουμε οσα βγαζαμε με one core μονο που τα βγαζουμε πιο αποδοτικα και με περισσοτερες επιλογες. Εχω 2πυρηνο κινητο, εχω δοκιμασει και εχω παιξει πολυ με οτι δυπηρινο κυκλοφορει και lag δεν ειδα ποτε. Απο εκει και περα εσυ μπορει να ξερεις καλυτερα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Που το ειδες να laggarei σε 2 πυρηνες, μην τρελαθουμε. Ελεος. Και να τα multicore τα χρειαζομαστε οταν εχεισ HD οθονες και τραβας 1080p βιντεο για να το βλεπεις μετα στην οθοναρα σου. οπως και απο θεμα μπαταριας ειναι πιο οικονομικα. Με ιδιες μπαταριες βγαζουμε οσα βγαζαμε με one core μονο που τα βγαζουμε πιο αποδοτικα και με περισσοτερες επιλογες. Εχω 2πυρηνο κινητο, εχω δοκιμασει και εχω παιξει πολυ με οτι δυπηρινο κυκλοφορει και lag δεν ειδα ποτε. Απο εκει και περα εσυ μπορει να ξερεις καλυτερα :P

 

Βασικα με oficial rom ακομη και σε sgs2 βλεπεις lag αραια και που.Και πριν αρχισετε να λετε για custom ρε παιδια δηλαδη οπως επρεπε να ψαχνουμε να βρουμε την καλυτερη winmo rom πρεπει να ψαχνουμε και για το android?Sorry κιολας αλλα δεν εχω πλεον την υπομονη να ψαξω για αυτο το χω αφησει oficial.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Νοεμβρη του 2010,οταν πηγα να κανω συμβολαιο και να παρω ενα κινητο για τη κοπελα μου,οταν διαλεξαμε το htc hd2 :cry: στα 350ευρο,ο πολητης προσπαθουσε να με ψησει να παρω το iphone4

Εκεί οι πωλητές έχουν συνείδηση και επαγγελματισμό, φαίνεται. :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί οι πωλητές έχουν συνείδηση και επαγγελματισμό, φαίνεται. :whistle:

Γενικα ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος με τη εν λογο εταιρια κινητης τηλεφωνιας.

Αλλα ευτυχως στη συγκεκριμενη περιπτωση,με γλιτωσε,το πολυ ομορφο design,η μεγαλυτερη οθονη,τα πολυ θετκα σχολια απο τους κατοχους του και η ποιοτικοτερη κατασκευη του hd2(το γυαλι δε το θεωρω ποιοτικο υλικο,ιδιως για τετοιου ειδους συσκευες)!

Φυσικα βοηθησε και η απεχθεια που εχω για την apple και το πολυ καλο ονομα που εχει htc σαν εταιρια smartphone! :-D

 

Και το παραδειγμα μου,αναφερεται στο πως προσπαθουν να προωθησουν τα iphone και οχι αν επραξε σωστα ο υπαληλος να μου προτινει κατι που θεωρει ο ιδιος ως καλυτερη προσφορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο θα χαρω τωρα που η Σαμυ δεν θα παει τοσο καλα, και τα Γουιν 8 θα γινουν ισχυροτερος αντιπαλος για την Απλ.. και θα τα ανατρεψουν ολα ;)

 

??? Ναι σιιιιιιιιιιγουρα.... ΜΑλλον δεν διαβαζεις τα νεα γυρω σου... Μου φαινεται πιο πιθανο να τα αποσυρουν τα win παρα να γινουν κυριαρχο λειτουργικο

 

Τέλος θα συμφωνήσω με αυτά που λέει η νοκια για τα multicore smartphones. Πραγματικά τα χρειαζόμαστε ? Τι να κάνει όμως όταν ένα μέρος της αγοράς εντυπωσιάζεται απο νουμέρα και μετρήσεις.

 

Ειναι το ιδιο που ειχε πει καποτε ο gates οτι "64ΚΒ μνημης ειναι αρκετα για ολους.." αντιστοιχα 1 πυρηνας ειναι αρκετος για ολους...

 

ΔΕν ειναι αν το χρειαζεσαι ειναι αν το ΘΕΣ !και αν θες τα κινητα-smartphone να παψουν σιγα σιγα να ειναι μονο κινητα (που εχουν παψει) αλλα να γινουν πληρως υπολογιστες τσεπης τοτε "χρειαζεσαι" οτι υπαρχει και δεν υπαρχει με μονο αντιβαρο την μπαταρια.

 

Οποτε στην ερωτηση "χρειαζεται το Χ χαρακτηριστικο μια συσκευη " η απαντηση ειναι παντα ΝΑΙ και ποτε τιποτα δεν περισσευει ή ειναι "πολυ γρηγορο για την εποχη του"

 

Αν μεθαυριο πουνε : χρειαζεται κανονικη καρτα γραφικων σε κινητο και 2GB μνημη και 8 πυρηνο , η απαντηση ειναι παλι ΝΑΙ

Και για αυτους που δεν θελουν φτιαχνεις και μια απλη εκδοση. και φτηνοτερη προφανως..

 

Σας το λεω και δεν εχω κανενα καλο κινητο. Ενα LG P500 Optimus one

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί έχει χαθεί το θέμα. Πάντα θεωρούσα ότι τα smartphones είναι και θα είναι πάντα κινητά. Τι εννοώ . Είναι για hard core gaming ? είναι για video rendering ? για επαγγελματική επεξεργασία εικόνας ? για προγραμματισμό ? για σοβαρό word excel κτλ ?

 

Και τετραπύρηνα να βγουνε και με 16 gb μνήμης πάντα θα περιορίζονται λόξω πληκτρολογίου και έυρους οθόνης.

 

Για μένα και πάντα εκφράζω την προσωπική μου γνώμη είναι ότι τα smartphones θα πρέπει να επιτελούν πρώτα απο όλα με μεγάλη άνεση αυτό που υπηρετούν. Αυτό είναι η ευκολία και απόλαυση χρήσης η φορητότητα και η αυτονομία. Τι να το κάνω αν με εκατονταπυρηνο προσπαθώ να παίξω όπως όπως το tomb raider 10 και τελειώνει η μπαταρία σε μία ώρα. Φυσικά βέβαια θα πρέπει και το tomb raider να εκμεταλλεύεται τους 100 πυρήνες.

 

Όσα λέω είναι προσωπική άποψη. Και ναι αυτή την στιγμή θεωρώ ίσως ανούσια την χρήση πολλών πυρήνων. Αφήστε πρώτα να ξεζουμιστεί το υπάρχον hardware απο τους προγραμματιστές και στην τελική ας κάνουν και κανα optimization στον κώδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το ειδες να laggarei σε 2 πυρηνες, μην τρελαθουμε. Ελεος. Και να τα multicore τα χρειαζομαστε οταν εχεισ HD οθονες και τραβας 1080p βιντεο για να το βλεπεις μετα στην οθοναρα σου. οπως και απο θεμα μπαταριας ειναι πιο οικονομικα. Με ιδιες μπαταριες βγαζουμε οσα βγαζαμε με one core μονο που τα βγαζουμε πιο αποδοτικα και με περισσοτερες επιλογες. Εχω 2πυρηνο κινητο, εχω δοκιμασει και εχω παιξει πολυ με οτι δυπηρινο κυκλοφορει και lag δεν ειδα ποτε. Απο εκει και περα εσυ μπορει να ξερεις καλυτερα :P

 

Tο παραμύθι ότι χρειάζεσαι πολυπήρηνα για να γραφεις 1080p τελείωσε με το pureview 808

 

Όσο για το lag είναι κάτι που άλλοι το αντιλαμβάνονται και άλλοι όχι. Άτομα που έχουν δουλέψει iphone/wp7 είναι πολύ εύκολο να καταλάβουν την διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το lag είναι κάτι που άλλοι το αντιλαμβάνονται και άλλοι όχι. Άτομα που έχουν δουλέψει iphone/wp7 είναι πολύ εύκολο να καταλάβουν την διαφορά.

 

Αυτό ακριβώς. Εάν δεν έχεις δουλέψει κάτι καλύτερο θα ικανοποιείσαι με αυτό που έχεις.

 

Αν η εμπειρία κάποιου πάνω στο smoothness της κίνησης των μενού ορίζεται από το Android, και μάλιστα από entry-level συσκευές, λογικό είναι να του φαίνονται "μια χαρά" όλες οι συσκευές. Αν όμως είναι χρήστης iOS / WP συσκευής ...αλλάζουν τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τετραπύρηνα να βγουνε και με 16 gb μνήμης πάντα θα περιορίζονται λόξω πληκτρολογίου και έυρους οθόνης.

Το συνδέεις μ ένα πληκτρολόγιο και μια οθόνη. Στο μέλλον τα internet cafe αυτό θα προσφέρουν ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα δεν ειναι αν χρειαζεται με τα σημερινα δεδομενα και τη χρηση που οριζοτονται να εχουν,αλλα μεχρι που εχουν σκοπο να το παρουν το ολο θεμα smartphone!

Αν δεν εχουν σκοπο να το μετεξελιξουν σε μια φοριτη μοναδα ηλεκτρονικου υππλογιστη που θα το εννονεις σε μια εξωτερικη οθονη&περιφεριακα και να εχεις ενα καλο pc,για ολες τις δουλειες,τοτε οι πολυπυρινοι επεξεργαστες ειναι μαλλον αχρηστοι και υπερβολικοι!

Αν απο την αλλη ο σκοπος τους,ειναι αυτο που αναφερα πιο πανω,σιγουρα δε θα γινει απο τη μια μερα στην αλλη.Οποταν μπορει οι τετραπυρινοι να φαινονται υπερβολη τωρα,αλλα στην ουσια ειναι απο τα κυρια βηματα για να φτασουν στο ποθητο αποτελεσμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρόοδος, η οποία αυτή τη στιγμή σέρνεται από το κυνήγι του κέρδους, θα φέρει αυτό που λες. Κάθε τρεις και λίγο πρέπει να πουλάνε περισσότερους πυρήνες και GHz για να κρατάνε τον καταναλωτή σε εγρήγορση, αν δεν έρθει η συντέλεια του κόσμου στο τέλος του έτους, τότε σύντομα τα smartphones μόνο phones δε θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιτυχια της Apple ειναι οτι δινει στον πολυ κοσμο ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που χρειαζεται. Απλοτητα, σταθεροτητα, ομοιομορφια, αμεσες αναβαθμισεις, κλπ. Ουτε root, cooked roms και κουκουρουκου μανταλακια. Και πολλες-πολλες εφαρμογες, καλα και απλα οργανωμενες. Οχι θα κρεμομαι απο τα @@ της καθε Σαμσουνγκ αν θα μου δωσει την αναβαθμιση του λειτουργικου για το Galaxy I ας πουμε που το πληρωσα ενα 500αρι. Αν εκανε η Apple πως εβγαζε κανα 2-3 ακομα μοντελλα iphone, διαφορετικα μεταξυ τους, θα το εκλειναν το μαγαζι ολοι οι αλλοι. Να της λενε και ευχαριστω που τους αφηνει ακομα ανοιχτους. Και εμενα μου τη σπαει σε παρα πολλα το iphone αλλα οταν εμπλεξα στη ζουγκλα του Android για λιγο, επεστρεψα τρεχοντας.

 

Δεν νομίζω να έκανες την αγορά του iPhone σου με βάση αυτά τα κριτήρια, και αν εσύ το έκανες δεν το έκανε ο περισσότερος λαός.

 

Εγώ προτιμάω την Cooked ROM, το Root, και τα κκρκ μανταλάκια. Γουστάρω το SP μου να έχει τις ίδιες δυνατότητες με έναν PC. Να είναι ένα κομμάτι άψυχου μα δυνατού Hardware και να του βάζω μέσα ότι Software θέλω, και να modάρω τα πάντα όποτε και όπως γουστάρω.

 

Ο περισσότερος λαός που αγοράζει iPhone, ας το παραδεχθούμε ωρέ συνάνθρωποι, είναι λόγο καλού μάρκετινγκ, μόδας, μόστρας, απλής τρέντυ ντιζαϊνιάς. Λίγους "κάγκουρες" ξέρω με HTC. Και ξέρω, από ανίδεους σερβιτόρους με Takeshi jeans (των 300€), μέχρι ακατάλληλους -στα ψηφιακά- επαγγελματίες/γραφειοκράτες που τους ενδιαφέρει το image με Apple κομμάτια.. είτε iPhone είτε άλλα iStuff.

 

i.. που θα μου πεις τι δίνει η Apple στον κόσμο. Λίστες με τι ΔΕΝ δίνει θα έκανα, και όπως προαναφέρθηκε από πάνω ΜΑΓΚΙΑ τους που καταφέρνουν και σας τον πιάνουν. Καλύτερα, εννοείται. Ακριβαίνετε κομμάτια που δεν ενδιαφέρουν τους Power Users (οι οποίοι πολλές φορές φτάνουν σε αφραγκιές), και σε πολλά καλά παιδάκια δόθηκε η Θεϊκή δυνατότητα να αγοράσουν ένα HTC Desire με 150€ σε υπεράψογη κατάσταση.

 

150€ HTC Desire > 700€ iPhone ANYfknNUMBER.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...