Προς το περιεχόμενο

Format σε Laptop που δεν δουλεύει το DVD player


RottenLungs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν προσπαθώ να κάνω Format σε Laptop που δεν δουλεύει το DVD player και δεν υποστηρίζει boot απο USB. Ήδη έχω φτιάξει ένα bottable USB με windows XP λειτουργικό 100% αλλα το θέμα είναι οτι δεν μπορω να εγκαταστήσω το πρόγραμμα Plop Boot Manager 5.0 σε CD γιατι το DVD player του Laptop δεν δουλεύει. (Επίσης αν είχα DVD player θα έκανα απλα Format με ένα CD και όχι bootable usb κτλ)

 

Μπορώ να κάνω κάτι; και πατέντες των πατεντών είμαι διατεθειμένος να κάνω και πειράματα και τα πάντα. ΌΛΕΣ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΟ ΚΑΜΜΈΝΕΣ ΕΥΠΡΌΣΔΕΚΤΕΣ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΈΧΟΥΝ ΜΙΑ ΛΟΓΙΚΉ ΒΑΣΗ.

 

Υ.Γ. Στο σπίτι υπάρχουν και άλλα PC σταθερά. Το αναφέρω για περιπτώσει πατεντών με σταθερούς υπολογιστές.

Υ.Γ.2 Το Laptop δεν έχει λειτουργικό σύστημα στην προκειμένη φάση.

Y.G.3 To Laptop είναι το Toshiba Satellite p30 153

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ θα δοκίμαζα:

α) να ξηλώσω ένα drive από άλλο laptop. Μια βίδα από κάτω είναι, το ανοίγεις και το τραβάς

β) να βάλω τον δίσκο του laptop σε ένα desktop, να κάνω μια θεόκουστη εγκατάσταση και να δοκιμάσω να ξανά βάλω τον δίσκο στο laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα δοκίμαζα:

α) να ξηλώσω ένα drive από άλλο laptop. Μια βίδα από κάτω είναι, το ανοίγεις και το τραβάς

β) να βάλω τον δίσκο του laptop σε ένα desktop, να κάνω μια θεόκουστη εγκατάσταση και να δοκιμάσω να ξανά βάλω τον δίσκο στο laptop.

 

θεόκουστη :confused: was ist das?

Αν μπορεί να τον συνδέσει σε σταθερό Η/Υ τότε μπορεί να τρέξει το VMware player ή άλλο virtual machine να δηλώσει τον σκληρό του laptop μέσα σε αυτό και να κάνει την αρχή της εγκατάστασης,φτιάξιμο διαμερισμάτων και αντιγραφή αρχείων στον σκληρό,όταν ζητήσει και κάνει επανεκκίνηση σβήνεις το virtual,ξανά βάζεις τον δίσκο στο laptop και συνεχίζεται κανονικότατα η εγκατάσταση.Δοκιμασμένη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως σε έχω, γιατί το χρειάστηκα πρόσφατα. Με αυτόν τον τρόπο, θα σου δώσει επιλογή να μπουτάρεις από usb, ακόμα και αν δεν το υποστηρίζει η μητρική σου..

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως σε έχω, γιατί το χρειάστηκα πρόσφατα. Με αυτόν τον τρόπο, θα σου δώσει επιλογή να μπουτάρεις από usb, ακόμα και αν δεν το υποστηρίζει η μητρική σου..

Δεν διάβασες το αρχικό μήνυμα ; Laptop είναι με χαλασμένο dvd,το λέει ο ίδιο ότι εάν ήταν θα τον περνούσε τον plop....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν προσπαθώ να κάνω Format σε Laptop που δεν δουλεύει το DVD player και δεν υποστηρίζει boot απο USB.

 

Εαν υποστηρίζει το laptop ΒΟΟΤ απο network (PXE BOOT) συνδεσε τον σε εσωτερικο δικτυο με καποιο

απο τα σταθερα PC που έχεις,ρυθμισε το σταθερο και βαλε το laptop να bootarei μεσω network θυρα.

Θα βρεις αρκετα sites και παραδειγματα για το πως στηνεται μια τετοια εγκατασταση οποτε δεν θα γραψω καποιο link. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διάβασες το αρχικό μήνυμα ; Laptop είναι με χαλασμένο dvd,το λέει ο ίδιο ότι εάν ήταν θα τον περνούσε τον plop....

 

Μπορεί να το τρέξει και από floppy...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τόσο παλιό ώστε να έχει floppy... Παιδιά ευχαριστώ πολύ, δεν περίμενα τόσο γρήγορες απαντήσεις. Θα δοκιμάσω κάποιες απο τις προτάσεις σας και για απορίες θα ρωτήσω ξανα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, έχεις δοκιμάσει να αγοράσεις (μόνιμη λύση)/ δανειστείς (προσωρινή λύση για το φορματ) ένα εξωτερικό dvd-rom με usb σύνδεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι γιατι πολυ απλα δεν θέλω να χαλάσω ούτε 1€ για αυτό το Laptop (επίσης το DVD Driver του σταθερού μου PC το χρησιμοποιώ μόνο όταν κάνω format και άν - καμια φορά κάνω με USB). Θα το χρησιμοποιώ καθαρά για γραφομηχανή και internet για να κάνω εργασίες όταν θα πηγαίνω εξορμήσεις στο χωριό/εξοχικό μου. Το Laptop πεταμένο το βρήκα (πρέπει να ήταν κάποτε του θείου μου) σε μία ντουλάπα και είπα να του βάλω τα απολύτως απαραίτητα ώστε να είναι χρηστικό και ελαφρύ.

 

Επίσης μ'αρέσουν οι πατέντες, πάντα μου χρησιμεύουν στο μέλλον παλιάς ευρεσιτεχνίες. Μόλις βρώ χρόνο θα το φτιάξω και θα ρωτήσω...

 

Εγώ θα δοκίμαζα:

α) να ξηλώσω ένα drive από άλλο laptop. Μια βίδα από κάτω είναι, το ανοίγεις και το τραβάς

β) να βάλω τον δίσκο του laptop σε ένα desktop, να κάνω μια θεόκουστη εγκατάσταση και να δοκιμάσω να ξανά βάλω τον δίσκο στο laptop.

 

Αντάπτορα που θα βρώ φίλε; Απο ότι βλέπω στα online μαγαζιά δεν υπάρχει τίποτα. Εγω χρειάζομαι 5.9in to IDE Hard Drive adapter έτσι; Μπορώ να τον φτιάξω τον αντάπτορα απο κανα εξάρτημα που έχει μέσα κανα tower, έχω και ένα παλιό που μου είναι εντελώς άχρηστο.

 

Edit:

Αυτό παιδιά κάνει δουλειά έτσι;

 

θεόκουστη :confused: was ist das?

Αν μπορεί να τον συνδέσει σε σταθερό Η/Υ τότε μπορεί να τρέξει το VMware player ή άλλο virtual machine να δηλώσει τον σκληρό του laptop μέσα σε αυτό και να κάνει την αρχή της εγκατάστασης,φτιάξιμο διαμερισμάτων και αντιγραφή αρχείων στον σκληρό,όταν ζητήσει και κάνει επανεκκίνηση σβήνεις το virtual,ξανά βάζεις τον δίσκο στο laptop και συνεχίζεται κανονικότατα η εγκατάσταση.Δοκιμασμένη διαδικασία.

 

Τι είναι αυτό το virtual machine;;; Κατέβασα το free πρόγραμμα και το έκανα εγκατάσταση αλλα κολλώνω να το δοκιμάσω μην σβήσω κανα σκληρό μου. Έχεις κανα αρχείο που να εξηγεί τι είναι και ποια η χρηστικότητά του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντάπτορα που θα βρώ φίλε; Απο ότι βλέπω στα online μαγαζιά δεν υπάρχει τίποτα. Εγω χρειάζομαι 5.9in to IDE Hard Drive adapter έτσι; Μπορώ να τον φτιάξω τον αντάπτορα απο κανα εξάρτημα που έχει μέσα κανα tower, έχω και ένα παλιό που μου είναι εντελώς άχρηστο.

 

Edit:

Αυτό παιδιά κάνει δουλειά έτσι;

 

Αν είναι sata δίσκος δεν χρειάζεσαι κάτι extra. Όση ώρα τον δουλεύεις βάλτον χύμα κάπου. Αν δεν είναι Sata τότε δεν γίνεται έτσι απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hitachi IC25N060ATMR04-0 60 GB 2.5 9.5mm 4200RPM ATA/IDE HDD (IC25N060ATMR040)

Αν είναι sata δίσκος δεν χρειάζεσαι κάτι extra. Όση ώρα τον δουλεύεις βάλτον χύμα κάπου. Αν δεν είναι Sata τότε δεν γίνεται έτσι απλά.

 

60GB ATA/IDE γράφει πάνω ο σκληρός [Hitachi IC25N060ATMR04-0 60 GB 2.5 9.5mm 4200RPM ATA/IDE HDD (IC25N060ATMR040)]. Πάρε φωτογραφίες να έχεις εικόνα. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μέχρ τώρα με Laptop κτλ και δεν έχω πολυ ιδέα.

post-185038-0-06758000-1336506520_thumb.jpg

post-185038-0-92787400-1336506538_thumb.jpg

post-185038-0-48055900-1336506554_thumb.jpg

Θα δοκιμάσω να δώ αν μπαίνει χύμα. Ρε παιδιά όταν λέει Location για την δημιουργία του Virtual Machine επιλέγω τον σκληρό που θέλω να κάνω format αι να του βάλω window ή κάποιον άλλο;

 

Αν είναι sata δίσκος δεν χρειάζεσαι κάτι extra. Όση ώρα τον δουλεύεις βάλτον χύμα κάπου. Αν δεν είναι Sata τότε δεν γίνεται έτσι απλά.

 

Απο ότι φαίνεται δεν είναι Sata, οπότε τι κάνουμε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά όταν λέει Location για την δημιουργία του Virtual Machine επιλέγω τον σκληρό που θέλω να κάνω format αι να του βάλω window ή κάποιον άλλο;

Το location είναι ένας φάκελος στον δίσκο όπου απλά θα γράφει ό,τι πληροφορία χρειάζεται κάτι σαν το saves για τα παιχνίδια.

Αφού ο δίσκος είναι ide πρέπει πρώτα να βρεις τρόπο να τον συνδέσεις στον Η/Υ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...