Προς το περιεχόμενο

Format σε Laptop που δεν δουλεύει το DVD player


RottenLungs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωράια, άρα απο ότι κατάλαβα μάλλονβ τζίφος η υπόθεση. Τσαμπέ τα 10€ για το κουτί. Κάποια μέρα θα δοκιμάσω και το Minitool

 

Γιατί έχει διαφορετικό υλικό(μητρική κυρίως) οπότε δίνουν λάθος εντολές οι drivers οπότε έχεις προβλήματα,μπορείς να δοκιμάσεις βέβαια μπορεί να είσαι τυχερός.

 

Αφού το βγάζει το μήνυμα και στο virtual τότε δοκίμασε να τρέξεις το MiniTool Partition Wizard Home Edition 7 ξεκίνα από το iso μέσα στο virtual και σβήσε όλα τα διαμερίσματα φτιάξε ένα νέο κάνε το primary και πάτα και δεξί πάνω στο δίσκο και κάνε recreate MBR.

 

Τελικά το κατέβασα το MiniTool αλλα δεν μπορώ να πω οτι απο την περιγραφή καταλάβα ακριβώς τι πρέπει να κάνω.

 

Εδω μου λέει τι πρέπει να κάνω για να λύσω το πρόβλημα.

Link

μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει. Ρε γαμώτο δεν το έχω καθόλου με τα virtual συστήματα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά άσε αυτούς να λένε...

1.με το που ξεκινάει το virtual πάτα μέσα στο παράθυρο με το ποντίκι και πάτα το F2 μπορεί να μην το πετύχεις με την μία θέλει σβελτάδα,έτσι θα μπεις στο bios του virtual για να σιγουρευτείς ποιο είναι στο Boot η πρώτη συσκευή εκκίνησης.

Μπες εκεί και δες,αν είναι ο σκληρός πρώτος τότε βάλε το cd-rom πρώτο,αν δεν είναι βάλε το πρώτο και δες αν εξαφανιστεί το πρόβλημα(πάντα exit->save and exit για να πάρει της ρυθμίσεις στο τέλος).

2.πάνω δεν έχει μια μπάρα το vmwplayer;Πάνε στο Virtua Machine->removable devices - cd/dvd (ενεργοποίησε το)->settings->πάνε στο Use ISO image file: και ψάξε το iso του mini tools και πάτα οκ.Κάνε και ένα reset και θα ξεκινήσει από αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έκανα ότι είπε ο TheEl.

 

Ξεκίνησε το install των windows, όταν πήγε να κάνει restart έκλεισα το virtual machine. Έβαλα τον σκληρό στο Laptop και όταν το άνοιξα μου έβγαλε μπλέ οθόνη και έλεγε κάτι για <<A problem has been detected and Windows has been shut down to prevent damage to your computer>>.

 

Τι έκανα λάθος;;;;

 

Μήπως κλείνω πολυ νωρίς το virtual machine;;;;;;;

 

Το κλείνω την πρώτη φορά που μου λέει να κάνω restart;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κλείνεις αφού αντιγράψει τα αρχεία και σου πει να κάνει επανεκκίνηση,όταν κάνει δηλαδή και είναι στο bios το κλείνεις.

 

Μπορείς να μπεις στο bios από το laptop να δεις αν είναι όλα καλά;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είναι η τρίτη φορά που το κάνω (τον virual τον έκλεινα την στιγμή που μαύριζε η οθόνη και πέταγε κάτι γράμματα Vitual player ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων, δεν θυμάμαι καριβώς)... Θα μπώ στο bios του Laptop αλλα τι να δώ. Το Laptop δούλευε κανονικά με τα windows ου είχε πρίν.

 

Edit:

Λοιπον μπήκα και στο Bios και όλα καλα... Ρε μήπως δεν πρέπει να το βγάλω στο πρώτο restart;; Εγω το αφήνω να κάνει το Format, μετά κάνει κάτι copy και μετά λέει οτι θα κάνει restart. Εκέι εγω το βγάζω με το που γίνει μαύρη η οθόνη.

 

Άμα δεν ξέρεις και εσύ Elf τι παίζει μάλλον την κάτσαμε...

 

Δεν θελεις να δοκιμασεις να του βαλεις win7 που φορτωνει τα αρχεια μεσα απο το υφισταμενο(το εχω κανει σε netbook απο xp->win7) λειτουργικο κ το με το 10ευρακι που θα εδινες για το κουτι να τσιμπησεις καμια μεταχειρισμενη ram?

 

Επισης,για το dvd drive

1)μπες στο bios και βαλε "default settings"->save

 

2)ξεβιδωσε το drive και φυσα μεσα στο κενο κ τις επαφες του,ξανακουμπωσε το

 

Και με τους 2 τροπους εχω επαναφερει ψοφια drives.

 

 

Τα έκανα και τα δύο, το DVD player παραμένει νεκρό.

*TheElf μία λεπτομέρεια που δεν ανέφερα πρίν. Πριν βγεί η μπλέ οθόνη δείχνει για δέκατα οτυ δευτερολέπτου την σημαία των windows (όπως θα έπρεπε κανονικά)... Το έχω δοκιμάσει να κλέισω το virtual machine σε αρκετά σημεία αλλα τίποτα.

 

Ρε πούστη δεν είναι δυνατόν, να έχω χάσει τόσο χρόνο και να μην βγεί τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αφου δεν ξέρει κανείς τον παω για ανακύκλωση... Ευχαριστώ όσους βοήθησαν. Δεν πειράζει, τα 10€ που έσκασα δεν πάνε χαμένα γιατι θα τον κάνω εξωτερικό τον δίσκο του Laptop...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι διατεθειμένος να χάσεις λίγο χρόνο ακόμα...

κατέβασε το Plop Boot Manager και αντί να κάνεις το format από το virtual πέρνα απλά αυτό τρέξε το iso που έχει(σβήσε τον πρώτα ξανά με το minitools) και δες αν έτσι αποκτήσει usb boot το laptop.

 

(έπρεπε να το είχα σκεφτεί από την αρχή αυτό... )

 

Και δεν πετάμε ποτέ κάτι αν δεν το προσφέρουμε πρώτα στο Μην πετάτε τίποτα! Χαρίστε το εδώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ απο τα πολλά πήγαινε - έλα έφαγε ένα σούτ ο σκληρό, ύψος 1 μέτρο και κάτι και σύρθηκε και για καμια 3ρα μέτρα. Παραδόξως ζεί και βασιλεύει...

 

@angmar θα το δοκιμάσω ρε, ευχαριστώ. Απο περιέργεια γιατι δεν το ανέφερες εξ'αρχής μια και δεν έχει έξοδα το όλο εγχείρημα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ξεχάσει την όλη ιστορία, πάει μια 6ετία περίπου, φλασιά έφαγα μόλις, αλλά νομίζω και πάλι το κουτάκι που σου πρότεινα στα πρώτα πόστ θα το χρειαστείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μωρέ το κουτάκι ότιθ και να γίνει θα το χρησιμοποιήσω. Είτε για το Laptop, είτε αν δεν λειτουργήσει ώς εξωτερικό δίσκο. Λοιπόν θα τα δοκιμάσω ΟΛΑ μια και έχασα μία γ@μημένη μέρα απο την ζωή μου, οπότε θα το τραβήξω απο τα μαλιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To DOS 7.1 το κάνω install με το VMplayer στον σκληρό του Laptop. Τον σκληρό τον έχω χωρίσει σε δύο partitioln, ένα μικρό 3GB σε FAT16 και ένα άλλο σε NTFS.

 

Λοιπόν το θέμα μου ποιο είναι . Όταν bootάρω στο εικονικό σε κάποια φάση μου λέει directory και λέει C:\\ . Όταν λέει C δεν εννοεί τον c του πραγματικού συστήματος μου έτσι αλλα του εικονικού δηλαδή του σκληρού του Laptop. Μην γίνει καμια μαλακία και χάσω τα windows ου...

 

Για πες ρε Angmar boy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ό,τι γίνεται μέσα στο virtual machine, μένει στο virtual machine.

 

Για να βεβαιωθείς και μόνος σου, εκεί που είσαι στο C:\> δώσε ένα dir και enter. Θα δεις τα περιεχόμενα του δίσκου, τα οποία δε θα είναι φυσικά αυτά του κανονικού σου υπολογιστή, αλλά αυτά που έχει ο δίσκος του laptop μέσα αυτή τη στιγμή.

 

Κάτι άλλο, αν δεις ότι πιάνει το κόλπο, μη κάνεις την εγκατάσταση στο virtual. Βάλε το δίσκο στο laptop και ξεκίνα απ την αρχή από εκεί.

 

Και φυσικά την εγκατάσταση θα την κάνεις στον NTFS, όχι στο FAT16 (αλήθεια, γιατί FAT16;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε γαμώτο δεν επιασε το κόλπο. Έκανα ότι λέει το παλικάρι στο Link και μόλις έβαλα τον σκληρό στο Laptop μου έλεγε οτι δεν υπάρχει λειτουργικό σύστημα και έμενε εκεί με μαύρη οθόνη. Θα το ξαναδοκιμάσω με FAT 32.. Μπας και έπαιξε ρόλο...

 

Λοιπόν στο ΕΙΚΟΝΙΚΟ μηχάνημα η μέθοδος πιάνει ΜΙΑ χαρά. ΓΙΑΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ δεν πιάνει στο @!#@$@ το Laptop. Μπορείτε να μου πείτε γιατι παίζει να μην μείνει τίποτα για thread Μην πετάτε τίποτα! Χαρίστε το εδώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...