Προς το περιεχόμενο

χρειάζομαι κάρτα γραφικών?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας.

θέλω να σας ρωτήσω κάτι γιατί σε όποιο μαγαζί πάω μου λένε διαφορετικά πράγματα...

 

θέλω να φτιάξω το καινούργιο μου υπολογιστή.

και σκέφτομαι να βάλω τον εξής επεξεργαστή

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU/Intel-Core-i5-3550-s-1155-3-3-GHz-3-MB-BX80637I53550.htm

που θα κουμπώσει πάνω σε αυτήν τη μητρική

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/MSI-Z77A-GD55-s-1155-Z77-DDR3-Z77A-GD55.htm

 

 

τον υπολογιστή δεν τον θέλω για παιχνίδια. θέλω να συνδέσω όμως πάνω του δύο οθόνες. εννοείται θέλω να παίζει απροβλημάτιστα τα πάντα. ακόμα και mkv βίντεο. χρειάζομαι κάρτα γραφικών? η intel ivybridge δεν έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών? απ'το πλαίσιο μου λένε ναι πρέπει να βάλεις έστω και μία φθηνή.

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/Sapphire-6450-PCI-Express-GDDR3-2-GB-11190-09-20G.htm

Αλλού μου λένε πως δεν χρειάζεται, θα τα παίζει όλα κανονικά. ποια η γνώμη σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φίλε malmsteen1984 καλημέρα,μπορείς να μας πεις για ποιά ακριβώς χρήση προορίζεται ο υπολογιστής,μήπως σου γλιτώσουμε κανά φράγκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να δεις ταινίες θα βάλεις IvyBridge??? Αν έπαιζες δηλαδή παιχίδια τι θα έβαζες.

 

Πάνε σε έναν 3870 με αντίστοιχη MB και δεν θες ούτε VGA. Σου φτάνει αυτή που έχει πάνω (6550)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάνο τον θέλω καθαρά για θέμα δουλειάς. ανοίγω πολλές μα πάρα πολλές ιστοσελίδες παράλληλα και κάποια προγράμματα να τρέχουν παράλληλα. είναι όλα χρηματιστηριακά οπότε δεν θέλω να κολλάει καθόλου. όπως επίσης και να βλέπω βίντεο mkv όπως πριν ανέφερα και φυσικά τα torrents που κατεβάζω. καλά τα torrets δεν επιβαρύνουν το σύστημα αλλά θέλω να έχω και δύο οθόνες μόνιμα συνδεδεμένες...

τροφοδοτικό 600άρι φαντάζομαι είναι καλά...

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/Corsair-Gaming-Series-GS600-600W-PSU-80plus-Certified-CMPSU-600GEU-CMPSU-600GEU.htm

 

ninos30 κι'εγώ κοιτούσα στην αρχή για amd που είναι ποιο οικονομικός αλλά όλοι μου έλεγαν στην αρχή να πάω σε intel γιατί είναι πολύ καλύτερος... ψάχνοντας για συγκριτικά στο google είδα ότι ο amd πατώνει! οπότε λες ότι δεν χρειάζομαι κάρτα γραφικών. ακόμα και αν πάρω amd?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Δεν χρειάζεσαι κάρτα γραφικών

β) Οι ivy υποστηρίζουν μέχρι και 3 οθόνες (2 οι sandy)

γ) Η μητρική που κοιτάς είναι τελείως άκυρη. Πανάκριβη για τις ανάγκες σου και βγάζει μόνο μια έξοδο γραφικών. Πάρε μία των 100-110 ευρώ με περισσότερες εξόδους.

δ) Τροφοδοτικό είναι ΥΠΕΡαρκετό το 430 της corsair.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok

α)κατανοητό

β)κατανοητό

γ)είναι πανάκριβη και με καλύπτει λες μία φθηνότερη. ωραία γιατί και τα λεφτά δεν περισσεύουν...

όταν λές βγάζει μόνο μία έξοδο γραφικών? που το βλέπω αυτό στα χαρακτηριστικά? έξοδος γραφικών είναι για κάρτες γραφικών? γιατί δεν παίζω παιχνίδια...

γενικά στα συγκριτικά τι πρέπει να κοιτάω?

ας πούμε αυτή που είχα παραθέσει πιο πάνω έχει τα εξής:

 

- Εξοπλισμένη με θύρες VGA/DVI & HDMI για ενεργοποίηση της ενσωματωμένης κάρτας γραφικών των επεξεργαστών Sandy Bridge & Ivy Bridge.

- USB 3 Θύρες

- SATA III θύρες

- Κάρτα δικτύου Gigabit Ethernet.

- Υποστήριξη Crossfire & SLI

- ATX μέγεθος

- Υποστηρίζει έως και 32GB μνήμης

- 3 θύρες PCI EX x 16

- 4 θύρες PCI EX x 1

 

επίσης να προσθέσω ότι θα βάλω ένα σκληρό 1tera

και ένα ssd

τα λέω αυτά σε σχέση με το τροφοδοτικό

στο μέλλον θα προσθέσω κι'άλλους σκληρούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να συνδέσεις πολλάπλές οθόνες θα πρέπει να έχεις πολλαπλές εξόδους γραφικών. Τελικά έχει αυτή που κοιτάς αλλά και πάλι είναι άκυρη.

 

Δες αυτήν: http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/Gigabyte-Z77M-D3H-s-1155-Z77-DDR3-HDMI.htm

 

Αν υποθέσουμε ότι βάζεις πάνω 10 δίσκους! το μηχάνημα σε μέγιστο φόρτωμα (να δουλεύουν και οι 10) δεν θα καταναλώνει πάνω από 220 watt. Οπότε καταλαβαίνεις γιατί είναι υπεραρκετο το 430.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν δεν τον χρειάζεσαι για παιχνίδια αλλά για internet + προγραμματακια νορμαλ (δεν πιστευω να σηκωνουν τιποτα τρελες γραφικες παραστασεις τα χρηματιστηριακα :D) παρε το παρακατω φθηνο με AMD (εβαλα ΠΛΑΙΣΙΟ γιατί στο 1ο σου post ειχες του πλαισιου h/w)

 

AMD A8 X4 3850

110€

 

Gigabyte A75M-D2H

67€

 

2 x

[url=http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/Corsair-Cerulean-Blue-Vengeance-4GB-DDR3-1600-Dimm.htm]http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/Corsair-Cerulean-Blue-Vengeance-4GB-DDR3-1600-Dimm.htm[/ulr]

70.01€

 

σύνολο : 247,01 €

 

εαν μπορείς να επιλέξεις τα κομμάτια από διαφορετικά μαγαζιά και να τα συνθεσεις μονος σου ψάξε το καθένα στο skroutz ;)

τροφοδοτικο ότι είπε και ο φιλος δεινοσαυρος ! εισαι μια χαρα με τα 430.

 

edit

με τα λεφτά που γλυτώνεις -σε σχέση με ivy- αγόρασε SSD δίσκο και δεν θα κολλάει τίποτα μετά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ αφού εφτασες ως εδώ και το έχεις αποφασίσει δες και αυτό το σετακι επειδή έχει την HD 4000 έναντι του HD 2500 τουτέστιν 70% καλύτερα γραφικά, κορυφαία μητρική στο Z77 και δεν θέλεις τίποτα άλλο.

τροφοδοτικό 500W επώνυμο π.χ Corsair.

 

post-227308-0-54266600-1336643736_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3/3 άκυρος.

 

1) Τι να τα κάνει τα HD 4000 όταν τον θέλει απλά για display, αλλά αυτό ας το προσπεράσω.

2) Που κολλάει πάλι αυτή η μητρική?

3) Γιατί 500 watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο και μόνο επειδή είναι διαφορετικό απ'ολα αξίζει να το δει και να το ξέρει γιατί ο άνθρωπος προσπαθεί να καταλάβει και να φτιάξει ένα μέτρο δικό του.Γι'αυτο του είπα "αφού το έχεις αποφασίσει" "ΔΕΣ" και όχι "ΠΑΡΕ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PCI Express2xPCI - Express x 16 1xPCI Express 1x

όταν βλέπω αυτό σημαίνει πως έχει δύο εξόδους?

 

επίσης η μνήμη cache είναι φαντάζομαι πολύ σημαντική. γιατί κάποια μοντέλα της amd έχουν διπλάσια μνήμη cache από την intel

 

μου είπανε πως η μητρική είναι σαν το σασί του αυτοκινήτου :)

πρέπει δλδ να είναι καλή. αλλά επειδή όπως είπατε και πιο πάνω, θα βάλω κάποια φθηνότερη.

γενικά ποια χαρακτηριστικά εκτός από τις εξόδους θα πρέπει να κοιτάξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PCI Express2xPCI - Express x 16 1xPCI Express 1x

όταν βλέπω αυτό σημαίνει πως έχει δύο εξόδους?

 

επίσης η μνήμη cache είναι φαντάζομαι πολύ σημαντική. γιατί κάποια μοντέλα της amd έχουν διπλάσια μνήμη cache από την intel

 

μου είπανε πως η μητρική είναι σαν το σασί του αυτοκινήτου :)

πρέπει δλδ να είναι καλή. αλλά επειδή όπως είπατε και πιο πάνω, θα βάλω κάποια φθηνότερη.

γενικά ποια χαρακτηριστικά εκτός από τις εξόδους θα πρέπει να κοιτάξω?

 

Στο "φτηνή" και "για τα δεδομενα" σου η πρόταση του Δεινο είναι έτοιμη δεν χρειάζεται να ψάχνεις παραπάνω. οι έξοδοι για τα γραφικά είναι HDMI DVI VGA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι σου εχουν πει ειναι ασχετο.πρεπει να υπολογιζεις παντα βαση των αναγκων σου και της χρησης του υπολογιστη.τα κομματια πρεπει να δενουν αρμονικα μεταξυ τους.και ολα αυτα παντα με βαση 2 κριτηρια.το κοστος και η χρηση.

τα πιο φθηνα συστηματα ειναι οτι πρεπει για εσενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι οκ τη μητρική που μου πρότεινε ο δεινόσαυρος θα βάλω απλά προσπαθώ να καταλάβω τι σημαίνει κάθε τι από όλα αυτά.

 

πραγματικά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. σίγουρα θα γλιτώσω αρκετά χρήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...