Προς το περιεχόμενο

χρειάζομαι κάρτα γραφικών?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ σταμάτησα σχεδόν να γράφω στα builds γιατί διαφωνώ με την άποψη που έχει επικρατήσει στο forum ότι η συνάρτηση είναι μόνο value for money ανάλογα με την χρήση.

Αν είναι έτσι μπορούμε να φτιάξουμε ένα pined thread που να έχει ένα πίνακα και να σου λέει α) χρήση β) χρήματα αρά παίρνεις αυτό.

 

Και από αυτό λείπει η φαντασία, λείπει η μεταπώληση λείπει η επεκτασιμότητα λείπει η ποιότητα λείπει το δικαίωμα να θέλω κάτι άλλο αύριο από αυτό που θέλω σήμερα,λείπει το έξτρα χαρακτηριστικό που σήμερα δεν το χρειάζεσαι γιατί δεν είναι διαδεδομένο αλλά εγώ έχω βαρεθεί να ακούω ανθρώπους να λένε "τσιγκουνεύτηκα τότε και το μετάνιωσα τωρα.."

Είναι δε υποκριτικό εγώ να έχω φτιάξει ένα τουμπανακι για να γράφω όλη μέρα στο insomnia και εσένα αυτή την πολυτέλεια να μην στην "επιτρέπω."

 

Στον αντίποδα όλου αυτού τα παιδιά είναι διαβασμένα και έχω μάθει πολλά από αυτούς και έχουν σπουδαίες τεχνικές γνώσεις. Αλλά ο τρόπος που τις διαχειρίζονται κατά την γνώμη μου είναι λάθος.7 στους 10 υπολογιστές μετά από 3-5 χρόνια θα πεταχτούν στον κάλαθο των αχρήστων γιατί το value for money το σημερινό θα είναι 0 αξίας τότε.

Προσπάθησα να εξηγήσω την δική μου οπτική πολλές φορές αλλά δεν εισακουστηκα που λέγετε ότι χτίζω την καλύτερη και σταθερότερη βάση που μπορώ και πάνω σ'αυτην χτίζω το αύριο το μεθαύριο κλπ..

Όλα αυτά δεν έχουν κανένα νόημα για εμένα από την στιγμή που έχω χτίσει το Pc που ήθελα κ ονειρευόμουν κ με το παραπάνω μιας κ μου έτυχε ο i7.Ο σκοπός μου αρχίζει και τελειώνει στο να μεταφέρω έναν άλλο τρόπο σκέψης για όσους θέλουν να χτίσουν ένα υπολογιστή.για αυτούς που εγώ ονομάζω εραστές.

Συγνώμη για την κατάχρηση του topik σου απλά το έγραψα όλο αυτό εδώ γιατί ένιωσα ότι θέλεις κάτι άλλο από αυτό που σου προτάθηκε κ παρόλα αυτά πιέζεσαι ότι οι επιλογές σου είναι λάθος.. Εγώ θα σου πω ότι δεν είναι λάθος γιατί εσύ θα τον πληρώσεις, εσύ θα τον έχεις κάθε μέρα μπροστά σου εσυ πρέπει να τον αγαπήσεις για να τον καθαρίζεις κιόλας :P εσύ θα ζήσεις 5-10 χρονιά με αυτόν και όχι εγώ.

 

Υ.γ Ήθελα να τα γράψω μέρες όλα αυτά αλλά ξέρω ότι θα υπάρξουν αντιδράσεις κ πραγματικά δεν έχω καμιά απολύτως διάθεση για αντιδικίες μιας και εγώ αναγνωρίζω τον διαφορετικό τρόπο σκέψης και ας μην τον υιοθετώ αυτός είναι και ο λόγος που δεν θα επανέλθω για απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σταμάτησα σχεδόν να γράφω στα builds γιατί διαφωνώ με την άποψη που έχει επικρατήσει στο forum ότι η συνάρτηση είναι μόνο top επιδωσεις με το μεγαλυτερο κοστος.

Αν είναι έτσι μπορούμε να φτιάξουμε ένα pined thread που να έχει ένα πίνακα και να σου λέει α) χρήση β) χρήματα γ) μεταπώληση δ)επεκτασιμότητα ε)φαντασια στ) ποιοτητα ζ) δικαιωματα αρά παίρνεις αυτό. (λιγο δυσκολοσ πινακασ)

 

Και από αυτό δεν λείπει η φαντασία, δεν λείπει η μεταπώληση δεν λείπει η επεκτασιμότητα δεν λείπει η ποιότητα δεν λείπει το δικαίωμα να θέλω κάτι άλλο αύριο από αυτό που θέλω σήμερα,δεν λείπει το έξτρα χαρακτηριστικό που σήμερα δεν το χρειάζεσαι γιατί δεν είναι διαδεδομένο αλλά εγώ έχω βαρεθεί να ακούω ανθρώπους να λένε "ξοδεψα μια περιουσια για ενα pc τουμπανο που δεν το χρειαζομουνα και το μετάνιωσα τωρα.."

Είναι δε υποκριτικό εγώ να έχω φτιάξει ένα τουμπανακι για να γράφω όλη μέρα στο insomnia και εσένα αυτή την πολυτέλεια να στην "επιβαλω."

 

Στον αντίποδα όλου αυτού τα παιδιά είναι διαβασμένα και έχω μάθει πολλά από αυτούς και έχουν σπουδαίες τεχνικές γνώσεις. Αλλά ο τρόπος που τις διαχειρίζονται κατά την γνώμη μου είναι λάθος.3 στους 10 υπολογιστές μετά από 3-5 χρόνια δεν θα πεταχτούν στον κάλαθο των αχρήστων γιατί το τοπ το σημερινό θα είναι 1€ αξίας τότε.

Προσπάθησα να εξηγήσω την δική μου οπτική πολλές φορές αλλά δεν εισακουστηκα που λέγετε ότι χτίζω την καλύτερη και σταθερότερη βάση που μπορώ και πάνω σ'αυτην χτίζω το αύριο το μεθαύριο κλπ..(συνηθως αυτο ισχυει για το socket AM2+AM3)

Όλα αυτά δεν έχουν κανένα νόημα για εμένα από την στιγμή που έχω χτίσει το Pc που ήθελα κ ονειρευόμουν κ με το παραπάνω μιας κ μου έτυχε ο i7(τα λεμε σε 10 χρονια).Ο σκοπός μου αρχίζει και τελειώνει στο να μεταφέρω έναν άλλο τρόπο σκέψης για όσους θέλουν να χτίσουν ένα υπολογιστή.για αυτούς που εγώ ονομάζω εραστές.

Συγνώμη για την κατάχρηση του topik σου απλά το έγραψα όλο αυτό εδώ γιατί ένιωσα ότι θέλεις κάτι άλλο από αυτό που σου προτάθηκε κ παρόλα αυτά πιέζεσαι ότι οι επιλογές σου δεν είναι λάθος.. Εγώ θα σου πω ότι είναι λάθος γιατί εσύ θα τον πληρώσεις, εσύ θα τον έχεις κάθε μέρα μπροστά σου εσυ πρέπει να τον αγαπήσεις για να τον καθαρίζεις κιόλας (μπορεις και αλλα πραγματα) εσύ θα ζήσεις 5-10 χρονιά με αυτόν και όχι εγώ.(εκτος αν προκυψει κατι....)

 

Υ.γ Ήθελα να τα γράψω μέρες όλα αυτά αλλά ξέρω ότι θα υπάρξουν αντιδράσεις κ πραγματικά δεν έχω καμιά απολύτως διάθεση για αντιδικίες μιας και εγώ αναγνωρίζω τον διαφορετικό τρόπο σκέψης και ας μην τον υιοθετώ αυτός είναι και ο λόγος που δεν θα επανέλθω για απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σταμάτησα σχεδόν να γράφω στα builds γιατί διαφωνώ με την άποψη που έχει επικρατήσει στο forum ότι η συνάρτηση είναι μόνο value for money ανάλογα με την χρήση.

Αν είναι έτσι μπορούμε να φτιάξουμε ένα pined thread που να έχει ένα πίνακα και να σου λέει α) χρήση β) χρήματα αρά παίρνεις αυτό.

 

Και από αυτό λείπει η φαντασία' date=' λείπει η μεταπώληση λείπει η επεκτασιμότητα λείπει η ποιότητα λείπει το δικαίωμα να θέλω κάτι άλλο αύριο από αυτό που θέλω σήμερα,λείπει το έξτρα χαρακτηριστικό που σήμερα δεν το χρειάζεσαι γιατί δεν είναι διαδεδομένο αλλά εγώ έχω βαρεθεί να ακούω ανθρώπους να λένε "τσιγκουνεύτηκα τότε και το μετάνιωσα τωρα.."

Είναι δε υποκριτικό εγώ να έχω φτιάξει ένα τουμπανακι για να γράφω όλη μέρα στο insomnia και εσένα αυτή την πολυτέλεια να μην στην "επιτρέπω."

 

Στον αντίποδα όλου αυτού τα παιδιά είναι διαβασμένα και έχω μάθει πολλά από αυτούς και έχουν σπουδαίες τεχνικές γνώσεις. Αλλά ο τρόπος που τις διαχειρίζονται κατά την γνώμη μου είναι λάθος.7 στους 10 υπολογιστές μετά από 3-5 χρόνια θα πεταχτούν στον κάλαθο των αχρήστων γιατί το value for money το σημερινό θα είναι 0 αξίας τότε.

Προσπάθησα να εξηγήσω την δική μου οπτική πολλές φορές αλλά δεν εισακουστηκα που λέγετε ότι χτίζω την καλύτερη και σταθερότερη βάση που μπορώ και πάνω σ'αυτην χτίζω το αύριο το μεθαύριο κλπ..

Όλα αυτά δεν έχουν κανένα νόημα για εμένα από την στιγμή που έχω χτίσει το Pc που ήθελα κ ονειρευόμουν κ με το παραπάνω μιας κ μου έτυχε ο i7.Ο σκοπός μου αρχίζει και τελειώνει στο να μεταφέρω έναν άλλο τρόπο σκέψης για όσους θέλουν να χτίσουν ένα υπολογιστή.για αυτούς που εγώ ονομάζω εραστές.

Συγνώμη για την κατάχρηση του topik σου απλά το έγραψα όλο αυτό εδώ γιατί ένιωσα ότι θέλεις κάτι άλλο από αυτό που σου προτάθηκε κ παρόλα αυτά πιέζεσαι ότι οι επιλογές σου είναι λάθος.. Εγώ θα σου πω ότι δεν είναι λάθος γιατί εσύ θα τον πληρώσεις, εσύ θα τον έχεις κάθε μέρα μπροστά σου εσυ πρέπει να τον αγαπήσεις για να τον καθαρίζεις κιόλας :P εσύ θα ζήσεις 5-10 χρονιά με αυτόν και όχι εγώ.

 

Υ.γ Ήθελα να τα γράψω μέρες όλα αυτά αλλά ξέρω ότι θα υπάρξουν αντιδράσεις κ πραγματικά δεν έχω καμιά απολύτως διάθεση για αντιδικίες μιας και εγώ αναγνωρίζω τον διαφορετικό τρόπο σκέψης και ας μην τον υιοθετώ αυτός είναι και ο λόγος που δεν θα επανέλθω για απαντήσεις.[/quote']

 

Ααααχ πολυ συγκινητικη ιστορια... Πραγματικα δακρυσα! Αν στην πρωτη παραγραφο εγραφε αντι για σχεδον σταματησα ... Σταματησα εντελώς ειλικρινά θα σου εβαζα και +1.

 

Ελεος ειλικρινά.. αν εσυ θελεις να εισαι εραστης λιγου πυρητιου, λιγου χαλκου και αρκετου πλαστικου μεγια σου με χαρα σου... Παρτο και στο κρεβατι και καντου και χαδακιο.. αλλα τουλαχιστον ασε ολους εμας τους υπολοιπους να τα βλεπουμε απλα ως μηχανηματα που εξυπηρετουν συγκεκριμενους και διαφορετικους για τον καθενα σκοπους. Ασε μας να ειμαστε εραστες εκει που πρεπει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MovieMaker επειδή είσαι ευγενικός και μιλάς όμορφα δε σημαίνει ότι αυτά που λες είναι σωστα. Φιλικά στο λέω. Το να προτείνεις σε κάποιον που θέλει ένα PC για να συγκεκριμένη απλή δουλειά και ζητάει συμβουλές, i7 των 300+ ευρω ή ακόμα και i5 των 230 είναι , όπως και μητρικές άχρηστες για αυτόν είναι λάθος. Του δινεις λάθος κατευθυνση πως το λένε ; Είναι σαν να πας σ ενα μαγαζί να ρωτήσεις για ένα PC για τη δουλειά και ο υπάλληλος να σου βάζει μέσα 7970 ή 680. Αν ήταν έτσι όλοι θα παίρναν 3960Χ και 2χ680. Δεν είναι έτσι. Ο καθένας ΠΡΕΠΕΙ να αγοράζει ανάλογα με τις ανάγκες του και ανάλογα με την τσέπη του. Δεν παίρνεις FERRARI για να πετάγεσαι στο περίπτερο να παίρνεις τσιγάρα , αυτό λέω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μεν σίγουρα δεν χρειάζομαι τη δεδομένη στιγμή ένα τόσο δυνατό επεξεργαστή αλλά επειδή αναβαθμίζω σπάνια τον η/υ μου εν αντίθεσή με εσάς (για να καταλάβετε έχω ένα p4 1.5ghz) το να δώσω κάτι παραπάνω για έναν επεξεργαστή που θα σταθεί καλύτερα σε βάθος χρόνου δεν είναι τόσο τραγικό. και εννοώ ότι αντί για τον i5 3550 με 4 πυρήνες και hd2500

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=29541&cat=2&sub=370&pmanuf=188&sort=undefined&step=undefined

να πάρω τον i7 3770 με 4+4 πυρήνες λόγω hyperthreading και hd4000

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=29543&cat=2&sub=370&pmanuf=188&sort=undefined&step=undefined

 

και η διαφορά τους είναι μόνο 88,53 ευρώ. οκ για άλλους μπορεί να είναι αρκετά. για εμένα θεωρώ ότι αξίζει να τα δώσω.

γιατί στο μέλλον ποιος ξέρει για τη χρήση μπορεί να χρησιμοποιηθεί... είπαμε 10χρόνια είναι αυτά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

για να μην ανοίγω επιπλέον θέμα συνεχίζω εδώ τις ερωτήσεις μου.

 

θέλω να συνδέσω τις δύο οθόνες μου στο pc. η μία με hdmi και η άλλη με dvd-d

 

διάβασα κάποιες πληροφορίες γενικά με την κάθε τεχνολογία από τα εξής links:

http://en.wikipedia.org/wiki/HDMI#Version_1.4

http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Visual_Interface

 

και επειδή φυσικά οι τιμές στην ελλάδα είναι πανάκριβες... έριξα μια ματιά στο e-bay

 

τι γνώμη έχετε γι'αυτά τα δύο καλώδια?

hdmi

http://www.ebay.com/itm/PREMIUM-HDMI-CABLE-6FT-1-4-For-BLURAY-3D-DVD-PS3-HDTV-XBOX-HD-TV-1080P-ETHERNET-/200760466327?pt=US_Video_Cables_Adapters&hash=item2ebe419b97#ht_1469wt_1185

 

και dvi-d

http://www.ebay.com/itm/NEW-6-ft-DUAL-MALE-M-M-DVI-D-to-DVI-D-VIDEO-CABLE-/400300491160?pt=US_Video_Cables_Adapters&hash=item5d33c4c198#ht_1459wt_1185

 

επίσης βρήκα και αυτό που έχει καλύτερη τιμή αλλά είναι 19-pin

http://www.ebay.com/itm/DVI-Cable-DVI-D-to-DVI-D-5-Ft-Brand-New-/221023957165?pt=US_Video_Cables_Adapters&hash=item33760df0ad#ht_500wt_1156

επηρεάζει σε κάτι?

 

γενικά τα δύο πρώτα που έδειξα είναι οκ? ή θα πρέπει να προσέξω κάτι το οποίο μου διαφεύγει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως πιστεύω ότι για την δουλειά που θέλεις να κάνεις δίνεις υπερβολικά μεγάλο ποσό....

Συγνώμη κιόλας αλλά τι υπολογιστή θα έπαιρνες αν δούλευες video ή έπαιζες games?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως πιστεύω ότι για την δουλειά που θέλεις να κάνεις δίνεις υπερβολικά μεγάλο ποσό....

Συγνώμη κιόλας αλλά τι υπολογιστή θα έπαιρνες αν δούλευες video ή έπαιζες games?

 

 

Μάλλον το Skynet:P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον το Skynet:P :P :P

μα κι'εσύ ρε φίλε το skynet έχεις στην κατοχή σου αν δεν το έχεις καταλάβει...

 

1ον ακόμα δεν ξέρετε τι ακριβώς παρήγγειλα...

2ον όπως είπε και ένα παλικάρι παραπάνω γιατί όταν ρωτάει κάποιος για το τι να αγοράσει πρέπει πάντα να δίνουμε προτάσεις αγοράς με βάση το value for money?

γιατί στην τελική εγώ ρωτώντας έμαθα αρκετά πράγματα και μετά έκρινα μόνος μου τι είναι καλύτερο. γνώσεις ζητούσα τις οποίες μου τις πρόσφεραν τα παιδιά μέσα από τις απαντήσεις τους. δεν έχουν όλοι τις ίδιες οικονομικές δυνατότητες άρα και δεν αγοράζουν όλοι όσο πιο φθηνά γίνεται. και προσωπικά αγοράζω υπολογιστή για να τον κρατήσω 10+ χρόνια. σ'αυτό το διάστημα μπορεί να τον χρησιμοποιήσω για χίλια δυο πράγματα. οπότε ίσως να γλιτώσω μια αναβάθμιση σε σχέση με κάποιον που πήρε το πιο οικονομικό pc που μπορούσε να φτιάξει...

3ον η ερώτηση μου ήταν για τα καλώδια αλλά οκ καλώδια αγόρασα ήδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά για τη χρήση που δήλωσες ότι το θέλεις, και με δεδομένο ότι κράτησες αρκετά και το προηγούμενο μηχάνημα, προτάσεις που θα σου έβγαιναν και οικονομικότερα θα σε κρατούσαν για αυτά τα 10 χρόνια.

 

Η σκέψη στις προτάσεις δεν είναι ότι "α τον κακόμοιρο, ας τον γλυτώσουμε επειδή δεν έχει λεφτά", αλλά αυτό το Χ ποσό που δεν βάζεις σήμερα, όταν κι εφόσον σε 1-2-3 χρόνια προκύψει η ανάγκη και χρειαστεί να το επενδύσεις, θα ανταποκρίνεται σε κάτι πολύ πιο σύγχρονο τεχνολογικά και ανώτερο σε επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ότι το κράτησα 10 χρόνια και το προηγούμενο δεν σημαίνει ότι κάνει και τη δουλειά του :)

γι'αυτό άλλωστε και το αλλάζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O καθένας εννοείται ότι παίρνει ότι θέλει και λογαρισμό δεν δίνει, ΑΛΛΑ:

 

Κανένα pc, όσα χρήματα και να δώσεις δεν θα σου κρατήσει 10 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...