Προς το περιεχόμενο

Gigabyte Radeon 7770


santoneas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας

Αγόρασα πριν μια εβδομάδα μια Gigabyte Radeon 7770 συγκεκριμένα http://www.multirama.gr/products/product?pid=0676984&catid=020300

από την πρώτη στιγμή πού την τοποθέτησα στο pc κ πήγα να παίξω terra η οθόνη κάθε 5 λεπτά πάγωνε μετά μαύριζε κ στο τέλος σε ξανά γύρναγε στο game. αυτό το πράγμα το έκανε καμιά 50 αριά φορές μέχρι που στο τέλος αντί να γυρίσει στο game πέταξε μπλε οθόνη κ δεν ξανά δούλεψε ποτέ η κάρτα γραφικών ( 3 μερών)

την επέστρεψα στο κατάστημα κ διαπίστωσαν κ αυτοί ότι είχε καεί κ μου είπαν ελαττωματική κ μου την αντικατέστησαν την επομένη μέρα.

την επόμενη μέρα πήρα την καινούργια κ την έβαλα στο pc κ το αποτέλεσμα? άρχισε πάλι τα ιδία. χωρίς να περιμένω να καεί κ αυτή την γυρνάω πίσω κ τους ενημερώνω. την πήραν την έβαλαν σε μηχάνημα δικό τους έτρεξαν κάποια τεστ κ η κάρτα ήταν μια χαρά σε όλα τα στάδια κ που την έδωσαν πίσω λέγοντας μου ότι η κάρτα είναι μια χαρά κ όντως έτσι δείχνει.

κάποια ιδέα για το τη μπορεί να φταίει στο δικό μου το pc κ τα κάνει αυτά? σκέφτομαι τα ρεύματα επειδή το τροφοδοτικό μου είναι παλιό (5 ετίας)κ μήπως δεν της δίνει το σωστό ρεύμα που θέλει. το τροφοδοτικό μου είναι ένα coller master 600w

post-203120-0-18220700-1336836063_thumb.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχην δες κ τα 2 Bios μητρικής - κάρτας αν έχουν διαθέσιμη αναβάθμιση κ καντην.

Μετά κανε ένα memtest και άλλαξε θέση στις μνήμες σου αν αυτό είναι δυνατόν.

κ τελευταίο δοκίμασε με ένα άλλο τροφοδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα κ τα 2 Bios αναβάθμιση. δυστυχώς θέση στις μνήμες δεν μπορώ να αλλάξω επειδή η μητρική έχει μόνο 2 slot κ είναι πιασμένα κ τα 2. Άλλαξα κ τροφοδοτικό με ένα άλλο 600w καινούργιο αλλά πάλι τα ίδια. Έβαλα κ ψήκτρα στον επεξεργαστή γιατί είχα την αρχική της intel μήπως κ ανέβασε θερμοκρασίες ο επεξεργαστής αλλά όχι όταν <<προσπαθώ>> να παίξω η θερμοκρασία της cpu είναι από 50-70c κ στην GPU από 40-50c. να φταίει η μητρική σε συνεργασία με την κάρτα? η μητρική που φοράω είναι αυτή http://www.gigabyte.com.gr/products/page/mb/ga-g31m-s2c/ με επεξεργαστή intel core 2 quad στα 2,33 με 4 giga ddr2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που μένουν τώρα είναι το memtest που δεν έκανες (και αν σου είναι πιο εύκολο πάρε 2 δανεικές και αλλαξετες),και μετά oi drivers inf της μητρικής σου και οι drivers κάρτας σου δηλαδή ότι έχεις κάνει σωστή απεγκατάσταση όλων των προηγουμένων πριν την εγκατάσταση.

Μου κάνει απίστευτο η ασυμβατότητα μεταξύ 2 gigabyte κομματιών.Αν δεν λυθεί όμως και με τα παραπάνω τότε πρέπει να πάει το μηχάνημα σου να ελεγχθεί και καλό είναι αν γίνεται να το δουν αυτοί εκεί που αγόρασες την κάρτα.

Μην αφήσεις να περάσουν πολλές μέρες ακόμα για να μην χάσεις το δικαίωμα υπαναχώρησης της αγοράς σου. δηλαδή αν πράγματι είναι ασύμβατα να την αλλάξεις με μια συμβατή.Τις θερμοκρασίες προς το παρών ξέχνα τις αυτές που μας λες είναι απόλυτα λογικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασα το MemTest εκεί όμως που γράφω το mb της μνήμης με αφήνει να γράψω μόνο 2048 κ όχι 4096 που είναι η μνήμη μου. Αν μπορείς πες μου λίγο πως δουλεύει το συγκεκριμένο πρόγραμμα για να σε ενημερώσω κ αυτό τη μου δείχνει.

 

Κατέβασα το MemTest εκεί όμως που γράφω το mb της μνήμης με αφήνει να γράψω μόνο 2048 κ όχι 4096 που είναι η μνήμη μου. Αν μπορείς πες μου λίγο πως δουλεύει το συγκεκριμένο πρόγραμμα για να σε ενημερώσω κ αυτό τη μου δείχνει.

 

 

Άνοιξα 2 φορές το πρόγραμμα κ στο ένα έβαλα 2048 κ στο άλλο 1024 κ τα έχω αφήσει να τρέχουν κ σε ενημερώνω. Ελπίζω να το έχω κάνει σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φταιει το bios της καρτας γραφικων

κατεβασε το νεο και θα φτιαξει :

http://www.gigabyte.com.gr/products/page/vga/gv-r777oc-1gd/download/bios

δες τι fix εχει :

ATI Source BIOS Version:015.016.000.001

ECLK/MCLK: 1100/1250 Mhz

Release For HYNIX Memory

Fixed monitor turn-off black screen problem

Σιγουρα εβαλες αυτο το bios?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φταιει το bios της καρτας γραφικων

κατεβασε το νεο και θα φτιαξει :

http://www.gigabyte.com.gr/products/page/vga/gv-r777oc-1gd/download/bios

δες τι fix εχει :

ATI Source BIOS Version:015.016.000.001

ECLK/MCLK: 1100/1250 Mhz

Release For HYNIX Memory

Fixed monitor turn-off black screen problem

Σιγουρα εβαλες αυτο το bios?

 

όχι δεν έβαλα αυτό γιατί όταν το κατέβασα κ το έτρεξα μου έλεγε ότι δεν είναι συμβατό με win x64.

έκανα format χτες μήπως φταίει κάτι άλλο αλλά τίποτα. τώρα που κατέβασα το bios μου το τρέχει αλλά στο 2% πετάει μήνυμα ότι το bios δεν είναι συμβατό με την κάρτα. η κάρτα είναι σίγουρα αυτή που σας λέω δεν έχω κάνει κάποιο τέτοιο λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις κάνει το bios update της κάρτας όπως είπαμε πιο πάνω και αν δεν μπορείς να το κάνεις με το VGA Tools -- @BIOS της Gbyte να την πας να στο κάνουν αυτοί. είναι φανερό ότι είναι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψα ότι το έχω κάνει γιατί όντως το έχω κάνει. Δοκίμασα με το VGA Tools -- @BIOS της Gbyte που βγάζει αυτό που σας επισυνάπτω. Μίλησα με τον τεχνικό από το κατάστημα που την παρέλαβα κ μου είπε ότι θα μιλήσει με τα κεντρικά για να μου την αλλάξουν κ να πάρω κάποια άλλη.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια.

post-203120-0-69023200-1337170360_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι το έχεις κάνει και αυτό το μήνυμα στο βγάζει γιατί προσπαθείς να κάνεις το ίδιο.. καλύτερα μόλις σε ενημερώσουν ότι η κάρτα ήρθε να πας να στην βάλουν πάνω μήπως και την αλλάξεις κ πάρεις άλλη κάρτα αν συνεχιστεί το ίδιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...