Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμος ο Chrome 19 με δυνατότητα συγχρονισμού ανοιχτών καρτελών


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το είχα προσπαθησει πρίν λίγο καιρό να κάνω sign in στο chrome για να έχω τα αγαπημένα σε όλους τους υπολογιστές μου αλλά όταν προσπαθώ να συνδεθώ απο το σπίτι μου πέφτει το internet :/

Έχω το ρουτερ Thomson TG585 v8 της forthnet, το ίδιο μου είχε κάνει και όταν προσπαθούσα να κάνω login στο oovoo... ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει?

 

κανε update το firmware του μοντεμ και 8α ειναι οκ μετα γιατι και εμενα μου ειχε κανει κατι κουλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω χρησιμοποιούσα firefox για χρόνια αλλά εδώ και 4 μηνες χρησιμοποιώ μόνο Chrome και είμαι υπερευχαριστημένος. Σφαιράτος, δεν έχει κολλήσει ποτέ και με 4gb ram με 10 καρτέλες αντε να πάει στο 55%.

 

Και σου φαίνεται σωστό τώρα δηλαδή αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σου φαίνεται σωστό τώρα δηλαδή αυτό;

Αναλόγως τι φορτώνουν τα 10 tabs. μου έχει φτάσει και 4gb ο ff, λόγω καρτέλας με flash περιεχόμενο, όπου ήταν ανοιχτή για μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγως τι φορτώνουν τα 10 tabs. μου έχει φτάσει και 4gb ο ff, λόγω καρτέλας με flash περιεχόμενο, όπου ήταν ανοιχτή για μέρες.

 

 

Αρα φταιει το flash και οχι ο Firefox,που εφτασες τα 4gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ με κάποιον στις προηγούμες σελίδες που είπε αντί να προσθέτονται αμφιβόλου χρησιμότητας λειτουργίες, να επικεντρωθεί στην κατανάλωση μνήμης.

 

Πάνω σε αυτό, να προσθέσω και στις ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ. Ο chrome παλιότερα, ήταν ΠΟΛΥ πιο γρήγορος από την αλεπού, σε φόρτωμα σελίδων, αποκρισιμότητα, javascript.

 

Πλέον, η αλεπού είναι γρηγορότερη σε javascript πχ (φτάνει να δείτε τα benchmarks εκεί έξω...), εκεί που ο chrome ήταν ΑΡΧΟΝΤΑΣ. Δεν ξέρω τι κάνουν οι προγραμματιστές της V8, αλλά έχουν μείνει πίσω.

 

Εμένα προσωπικά, με ενδιαφέρει πρώτα και κύρια η απόδοση και η κατανάλωση μνήμης, και ύστερα οι νέες λειτουργίες και χαρακτηριστικά. Εξάλλου, σύμφωνα με την προσωπική, δική μου οπτική, τι να τα κάνω τα νέα features, όταν "σέρνεται" ένα πρόγραμμα; Θα πάω σε κάποιο άλλο που δεν σέρνεται...

 

Chrome χρησιμοποιώ, αλλά είμαι απογοητευμένος, και για αυτό έχω και την αλεπού παρέα (PGO Optimized for the win...)

Επεξ/σία από DaveMurray
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντι να προσθέτουν αμφιβόλου χρησιμότητας νέες λειτουργίες καλό θα ήταν να ασχοληθούν λίγο και με την κατανάλωση μνήμης. Στα όρια είμαι να επιστρέψω σε firefox παρότι με έχει βολέψει πολύ ο chrome τα τελευταία χρόνια.

 

Mε 8gb ram νοιωθεις το βαρος του chrome?

Επιπλεων εαν χρησιμοποιεις μονο chrome τα τελευταια χρονια και απλα σκεψου πως κ το content των site εχει βαρυνει.

Παντως σε laptopακη σχεδων 5ετιας με win8x64(αλλα κ win7 πριν+4gb ram o chrome (συχνα με 2-3παραθυρα και συνολικα ~100+tabs) δεν με εχει προβληματισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε 8gb ram νοιωθεις το βαρος του chrome?

Επιπλεων εαν χρησιμοποιεις μονο chrome τα τελευταια χρονια και απλα σκεψου πως κ το content των site εχει βαρυνει.

Παντως σε laptopακη σχεδων 5ετιας με win8x64(αλλα κ win7 πριν+4gb ram o chrome (συχνα με 2-3παραθυρα και συνολικα ~100+tabs) δεν με εχει προβληματισει.

 

:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε 8gb ram νοιωθεις το βαρος του chrome?

 

Οχι βέβαια αλλά εξακολουθώ να μην θέλω να αποδεχτώ οτι ένας browser με 5-6 tabs ανοιχτά και χωρίς flash ή άλλο περίεργο περιεχόμενο καταλαμβάνει 400-500 mb (το οποίο σιγά-σιγά αυξάνεται με τον χρόνο χωρίς να κάνεις τίποτα και χωρίς να τρέχει κανα banner ή τίποτα αντίστοιχο). Απλά παρατηρώντας τον task manager καθώς ανοίγεις/ κλείνεις tabs καταλαβαίνεις οτι κάτι δεν πάει καλά με την διαχείριση πόρων.

 

Παντως σε laptopακη σχεδων 5ετιας με win8x64(αλλα κ win7 πριν+4gb ram o chrome (συχνα με 2-3παραθυρα και συνολικα ~100+tabs) δεν με εχει προβληματισει.

 

Πιο laptop είναι αυτό; Το ανταλλάσσω με το pc της υπογραφής μου ΑΜΕΣΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σου φαινεται αργος? και στο ξεκινημα και στην σχεδιαση των σελιδων?

 

Δεν βλέπω κάποια διαφορά απο την αλεπού και δεν θυμάμαι παλιά να ήταν γρηγορότερος(ίσως επειδή έχω ssd + καλό internet? )... :rolleyes:

Αν δεν μου κανε αυτές τις τσαχπινιές με τα κολλήματα θα τον είχα ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνουν εντύπωση τα παράπονα για το "βάρος" του chrome, εμένα προσωπικά από την έκδοση 18 και μετά είναι πιο "ελαφρύς" από ποτέ και τον χρησιμοποιώ σε μέτριας-χαμηλής ισχύος laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκαν να κάνουν update για να μπορείς να συγχρονίζεις τις καρτέλες σου.. Την απλή λειτουργία του να μπορείς να κάνεις ''open with'' πότε σκοπεύουν να την βάλουν ?? Έχω τον Chrome πόσα χρόνια, αλλά το να πατάς οτιδήποτε για να το δεις και να σου το σώζει.. δηλαδή έλεος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω κάποια διαφορά απο την αλεπού και δεν θυμάμαι παλιά να ήταν γρηγορότερος(ίσως επειδή έχω ssd + καλό internet? )... :rolleyes:

Αν δεν μου κανε αυτές τις τσαχπινιές με τα κολλήματα θα τον είχα ακόμα.

 

κοιτα και εγω εξαπυρηνο με 8gb ram και ssd εχω,μαλιστα ειχα ρυθμισει τον ff να κασαρει στην μνημη και τον chrome σε ramdrive αλλα η διαφορα ειναι εμφανης υπερ του chrome

 

το προσθετο fasterfox το χρησιμοποιεις?

 

η συνδεση βεβαια κανει κατι νερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...