Προς το περιεχόμενο

Δικαστική διαταγή για μπλόκο από τους παρόχους στο παράνομο κατέβασμα αρχείων


laantonios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@deesnider: Εσύ δηλαδή είσαι σοβαρός συνομιλητής; Και μάλιστα κατηγορείς εμένα για έλλειψη "τεκμηρίωσης"; Στο χωριό μου λέμε "είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα" αν έχεις ακουστά αυτή τη θυμική ρήση...

 

Τη ρήση στην οποία αναφέρεσαι, σαφώς και την έχω ακουστά. Όσο για το αν σου αποδίδω έλλειψη τεκμηρίωσης, βεβαίως και το κάνω. Ακόμα και τώρα, συνεχίζεις να μην παραθέτεις το παραμικρό επιχείρημα - και, απ' ότι φαίνεται δεν είσαι σε θέση να το κάνεις - αλλά, αντί επιχειρημάτων, παραθέτεις ...λαϊκές ρήσεις. Οπότε ναι. Θεωρώ τον εαυτό μου σοβαρό συνομιλητή, ενώ εσένα, όσο επιμένεις σ' αυτό το βιολί, σε θεωρώ απλά αστείο. Όταν μάθεις τι σημαίνει ο όρος «επιχείρημα» και αποφασίσεις να το εντάξεις στις αντιπαραθέσεις σου, στη θέση των «λαϊκών ρήσεων», μπορεί και να πάψεις να είσαι...

 

Άσε που έχεις και την ιδιαίτερα αρνητική και δικολαβική συνήθεια, να παίρνεις κομμάτια από το κείμενο και μετά να γράφεις ότι θέλεις. Κάνε, αν μπορείς, τουλάχιστον τον κόπο να παραθέτεις πέρα από αυτούσιο και σωστά το πρωτότυπο κείμενο, γιατί αλλιώς το κουμπί της αυτόματης παράθεσης δεν λειτουργεί...

 

Ελπίζω τώρα να το έκανα σωστά. Αν όχι, συγνώμη αλλά δεν ξέρω τον τρόπο να κάνω παράθεση διαφορετικά. Πέραν αυτού όμως, σε προκαλώ να μου υποδείξεις το σημείο εκείνο, στο οποίο παραποίησα έστω και κατά ένα κόμμα κάποια δική σου φράση. «Αυτούσιο» - υποθέτω ότι εννοείς «ολόκληρο» - το κείμενο προφανώς και δεν το παρέθεσα, διότι σχολίασα συγκεκριμένες φράσεις από τα λεγόμενά σου. Σε ποιο σημείο όμως δεν παρέθεσα τα λεγόμενά σου «σωστά». Για να σε δω...

 

Δεν πιστεύεις εσύ δηλαδή, ότι αυτό που κάνεις λέγεται κλοπή πνευματικών δικαιωμάτων;

 

Είναι κλοπή πνευματικών δικαιωμάτων, ακριβώς όσο είναι και το να διαβάσεις ένα περιοδικό που έχει αγοράσει άλλος, όταν πας στο σπίτι του, ή όσο το να χαρίσεις σε κάποιον ένα cd το οποίο δε θέλεις πια. Ούτε περισσότερο, αλλά ούτε καν ελάχιστα λιγότερο.

 

Και το "τεκμηριωμένο" επιχείρημα σου, για να το αποδείξεις, ήταν: Αυτό που κάνουμε, δεν είναι κλοπή πνευματικών δικαιωμάτων και το λόγο τον εξήγησα σε post μου νωρίτερα, τεκμηριώνοντας την άποψή μου: Θα ήταν κλοπή, αν στερούσαμε τη δυνατότητα από αυτόν που θέλει και μπορεί, να αγοράσει το cd ή το dvd. Εκεί είναι, είτε τα κατεβάσουμε, είτε όχι. Ας πάνε να τ' αγοράσουν...

 

Βεβαίως και αυτό είναι το τεκμηριωμένο επιχείρημά μου. Εσύ έχεις κανένα, η θα 'ξηγηθείς καμιά παροιμία ακόμα;

 

Να το χαίρεσαι. Είναι 1ου επιπέδου!

 

Μια χαρά το χαίρομαι. Όπως είπα και πριν, οποιοδήποτε επιχείρημα, όποιου επιπέδου κι αν το θεωρεί κάποιος, είναι ισχυρότερο από εκείνο που ...απουσιάζει.

 

Άμα δεν σου αρέσει η λέξη κλοπή και χρησιμοποιήσω στη θέση της τη λέξη "καταπάτηση", το "τεκηριωμένο" επιχείρημά σου θα πήγαινε κάπως έτσι: Δεν είναι καταπάτηση γιατί δεν τα πατάμε με τα πόδια μας [...], να φανταστώ;

 

Όχι, να μη φανταστείς τίποτα τέτοιο. Όποια λέξη και αν χρησιμοποιούσες, η απάντησή μου θα ήταν ακριβώς η ίδια. Η μοναδική διαφορά θα ήταν ότι τη θέση της λέξης «κλοπή» στη φράση μου, θα είχε πάρει η λέξη «καταπάτηση». Αν συμπλήρωνα κάτι, θα ήταν μόνο ότι το κατέβασμα είναι «καταπάτηση», όσο ακριβώς είναι και το να ακούει κάποιος το τραγούδι στο ραδιόφωνο, ή να βλέπει την ταινία στην τηλεόραση, χωρίς να πληρώνει - και ο ίδιος, όχι μόνο ο ραδιοφωνικός/τηλεοπτικός σταθμός, που ούτως ή άλλως έχει πληρώσει - επιπλέον για πνευματικά δικαιώματα. Αυτό που σε χαλάει εσένα, είναι τι ακριβώς; Το ότι μπορώ να απολαύσω ό,τι ώρα γουστάρω το τραγούδι ή την ταινία και όχι ό,τι ώρα θέλει ο σταθμός; Ή μήπως ότι το κάνω χωρίς να σπάω τ' αρχίδια μου με τις διακοπές για διαφημίσεις; Δεν έχω να σου πω τίποτε άλλο, εκτός από περαστικά και από το ότι αδιαφορώ παντελώς για το τι σε χαλάει και τι όχι. Βλέπεις, εγώ δεν παίζω με τα λόγια, όπως κάνεις εσύ.

 

Τα επιχειρήματα σου δεν χωράνε και πολλής παραπάνω ανάλυσης γιατί δεν λένε και τίποτα άλλο, πέρα από το να αναδεικνύουν την κακή νοοτροπία και αγωγή που εσύ και πολλοί άλλοι συμπολίτες μας σε αυτή τη χώρα διαθέτουν: "Εγώ θα κάνω ότι γουστάρω". Εύγε! Επειδή έχω σημαντικότερα πράγματα να κάνω από το να λογομαχώ στο διαδίκτυο, δεν θα κάτσω να αποκόψω μία-μία τις φράσεις-"επιχειρήματά" σου για να απαντήσω.

 

Το υπογραμμισμένο τμήμα της φράσης σου, αποτελεί την πλέον συνηθισμένη δικαιολογία όσων ο λόγος στερείται επιχειρημάτων. Κατά τ' άλλα, να 'σαι καλά για το «Εύγε!». Από το δημοτικό είχα να το ακούσω, τότε που το έλεγαν οι δασκάλες στα παιδάκια που έλεγαν σωστά το μάθημα. Τι μου θύμισες...

 

Θα αφιερώσω μόνο ένα τελευταίο σχόλιο: Ότι εδώ πέρα για άλλη μια φορά, φανερώνεται η φαυλότητα συγκεκριμένης πλειοψηφικής (δυστυχώς) μερίδας Ελλήνων οι οποίοι κάνουν τους τζαμπατζήδες, τους τσάμπα μάγκες, τους καπνίζω όπου θέλω, τους κάνω ότι γουστάρω γενικότερα και λογαριασμό δεν δίνω (λες και ζουν μόνοι τους) και άμα λάχει "πηδάμε και χωρίς σάλιο" (όπως εσύ είπες) Να γιατί 5000 τηλεφωνήματα έσκασαν με το που βγήκε η βρώμα περί AIDS στις πιάτσες. Χωρίς καπότα φαίνεται ο μάγκας! Αυτή τη νοοτροπία φέρεις εσύ. Και συνέχισε να ψάχνεις νέους τρόπους για να κατεβάζεις τα "hits" που παίζουν στο MTV, τα blockbusters του Hollywood, και τις ταινίες "εκπαιδευτικού χαρακτήρα" του Σειρινάκη! Γιατί οι πρόγονοι σου ζούσαν χειρότερα σε σύγκριση με σένα, όταν δεν κατέβαζαν για να παρακολουθήσουν πειρατικά τον Borat! Ή δεν άκουγαν στο mp3 (που δεν είχαν) την Κοκκίνου.

 

Αξίζει να πας φυλακή για αυτές τις αηδίες; Γατί παρά την είδηση εδώ που όλοι σχολιάζουμε, και το ντοκιμαντέρ [...] της Πανδώρας, που λες ότι είδες, δεν έχεις συνετιστεί ούτε νουθετηθεί καταλλήλως για να προσέχεις τις λες και τι κάνεις...τώρα που ζυγώνουν τα φίδια.

 

(Η απάντηση μου που ακολουθεί, αφορά μόνο στο υπογραμμισμένο και ...κόκκινο(!) τμήμα του κειμένου σου. Δεν το απομόνωσα από τα προηγούμενα, για να μη στεναχωρηθείς πάλι, που δεν παραθέτω ...αυτούσιο αυτό που λες. Εντάξει τώρα; )

 

Εγώ θα πάω φυλακή μωρ' αδερφάκι μου! Εσένα τι σε κόφτει; Κανονικά θα έπρεπε να χαίρεσαι που θα μπουντρουμιαστούμε όλοι εμείς οι κλέφτες και οι καταπατητές. Αφού δε ...συνετιζόμαστε(!) ούτε ...νουθετούμαστε (είναι σωστή η λέξη; δεν ξέρω...), κοινώς «αφού δε βάζουμε μυαλό», καλύτερα να πάμε μέσα, να μη μας έχετε εσείς οι ...νουθετημένοι μέσα στα πόδια σας και εκνευρίζεστε. Αντί να λες ευχαριστώ, γκρινιάζεις κι από πάνω. Από πουθενά δε μπορώ να σε πιάσω ρε γαμώτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 260
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα αρκεστώ στο να υπερ-συμφωνήσω με τον προλαλησαντα (deesnider) ^

 

Α και πραγματικά όπως σου έχουν πει ήδη πολλά άτομα(βλ. alexhs gk κλπ. κλπ)μάθε επιτλεκους βρε nick_gr2 να υποστηρίζεις τις θέσεις σου και τα πιστεύω σου χωρίς να προσβάλεις τπυς άλλους. Ελεος δηλαδή.

 

 

Α και μην μου απαντήσεις με καμια φωτογραφία ηθοποιού η ζώου. Το πληκτρολόγιο για να γράφεις το έχεις. ;)

 

ΟΚ, ζητώ συγγνώμη αν προσέβαλλα κάποιον επί προσωπικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν μιλαμε για την τεχνη και την παρουσιαζουμε σαν ενα ακομα εμπορευμα(κατι το αγνωστο παλιοτερα-σε εποχες αγριας εξαθλιωσης- οπου το θεατρο, η μουσικη και ο γραπτος λογος κυκλοφορουσαν σχεδον ελευθερα και δε ηταν αποκλειστικο προνομιο της μπουρζουαζιας) δεν μου προκαλει εντυπωση η διαμαχη για την κερδοφορια των εταιριων ή των υπερπλουτισμο των "καλλιτεχνων".Βεβαια με τοση σαβουρα που πασαρεται και καταναλωνεται μαζικα ως τεχνη,δεν ειναι περιεργο που οι κοινωνιες ολισθενουν προς τον πατο.:X

Υπαρχουν παρα πολλοι καλλιτεχνες που διανεμουν ελευθερα την τεχνη τους ή δεν εχουν προβλημα με τα πνευματικα δικαιωματα και δεν χρειαζεται να ξεκατινιαζεστε για τα απειρα σκουπιδια που διαφημιζει το χολιγουντ και οι πολυεθνικες-δισκογραφικες.:-D

Για τα βιβλια υπαρχουν και οι δημοτικες βιβλιοθηκες.Αληθεια παταει κανεις εκει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

deesnider, τα έχουμε ξαναπεί σε αντίστοιχο θέμα για την πειρατεία στα παιχνίδια, βλέπω όμως ότι εμμένεις σε μια προσωπική θεώρηση κάποιων ζητημάτων η οποία είναι μη αποδεκτή νομικά (και καλώς ή κακώς θα έλεγα εγώ και αντικειμενικά).Δε θα προσπαθήσω να σε μεταπείσω, εξάλλου καθείς έχει τη γνώμη του χωρίς να είναι διατεθειμένος να την αλλάξει για κανέναν, θα ήθελα όμως να μου απαντήσεις στην εξής απλή ερώτηση, αφορμής δοθείσης από κάποιο προηγούμενό σου ποστ που διάβασα.

 

Έστω ότι τραβάς καλώδιο από κολώνα της ΔΕΗ προς το σπίτι σου και χρησιμοποιείς με αυτόν τον τρόπο ηλεκτρική ενέργεια χωρίς να φαίνεται στο ρολόι σου και να την πληρώνεις.Κατά την προσωπική σου πάντα άποψη, διαπράττεις κλοπή ή είσαι ο σύγχροςνος ρομπέν των δασών που κλέβει την αρχόντισσα των κλεφτών ΔΕΗ που μας έχει ταλιαρίσει με τα χαράτσια της;

 

Δε θέλω να επεκταθείς σε κάτι άλλο, απλά απάντησέ μου αν θέλεις μόνο σε αυτό το απλό ερώτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 χρονων ειμαι και εγω.περνω ενα 2 ευρω χαρτζιλικι την βδομαδα.για πειτε μου θεμα ιδεολογιας ειναι οτι κατεβαζω ενα παιχνιδι?ας πουμε θελω το νεο diablo ποσο κανει καμια 50αρα?θελω ποσες βδομαδεσ λοιπον με το χαρτζιλικι μου?25 βδομαδες? ποσοι μηνες ειναι αυτες?μαλιστα αλλα εγω ειμαι ιδεολογος οχι οτι δεν εχω να φαω.ρε ξεκολατε το κακο δν ειναι τα τορρεντς και τα κατεβασματα κτλπ αυτα ειναι για να τρογομαστε μεταξυ μας.εχει αρχισει και πεφτει ελεγχος στα παντα μεσα στο ιντερνετ.αντι να λετε εγω ειμαι πειρατης με ιδεολογια εγω χωρις και λοιπες μ@λ@κιες να καθησουμε κατω να βρουμε μια λυση ολος ο κοσμος αλλιως αντε γεια.επεισης απο ποτε ενας 17χρονος δεν μπορει να εχει πολιτικη αποψη?μαλλον συγκρινουν οι παλιοτεροι την δικη τους εφηβεια...ξυπνατε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα όλα τα ποστ σε όλες τις σελίδες του topic και παραθέτω κι εγώ την άποψή μου πάνω στο θέμα.

 

Καταρχήν είμαι Πειρατής-Κλέφτης-Καταπατητής Πνευματικών Δικαιωμάτων,κλπ όπως αναφέρθηκε παραπάνω.

Για τον περιορισμό του internet είμαι τελείως κάθετος. Οι εταιρίες πνευματικών δικαιωμάτων με το να σταματήσουν την πειρατεία νομίζουν οτι θα έχουν αύξηση των κερδών τους? Είναι δυνατόν μόνο και μόνο επειδή έχω τη δυνατότητα να κατεβάζω ταινίες δωρεάν, δεν πρόκειται να ξαναπατήσω το πόδι μου στον κινηματογράφο? Δεν είναι το ίδιο... Επίσης, από τις ταινίες σε δισκάκια πάλι έχουν κέρδος. "Θέλω να δω μια ταινία, την κατεβάζω σε ποιότητα DVD 700MB. σε 15 λεπτά έχει κατέβει. Αν θέλω να δω, όμως, μια ταινία σε HD(+3D) εεε δε θα την κατεβάσω ρε φίλε, θα πάω να πληρώσω για να τη νοικιάσω! 30GB να κάνει μια βδομάδα να κατέβει, πιο πολλά θα μου πάρει η ΔΕΗ. Σε αυτή την περίπτωση θα πάω να τη νοικιάσω."

Αντί γι'αυτό το νταβατζιλίκι με το να απαγορεύουν την ελεύθερη διακίνηση στο internet πρέπει να βρουν άλλους τρόπους για να μας κάνουν να αγοράσουμε. Όχι να προσπαθούν να μας καταπατήσουν κι αυτοί με τη σειρά τους. Και επιτέλους!! ας εκσυγχρονιστούν λίγο! Εν έτη 2012 αυτοί να πουλάνε ψηφιακό υλικό σε δισκάκια. Αν είχε το NetFlix ελληνικούς υπότιτλους στις ταινίες και στις σειρές, ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ! ποιος από εσάς θα έκανε τον κόπο να κατεβάσει παράνομα?! Η συνδρομή του Netflix είναι 7.99δολάρια(=6.28ευρώ)/μήνα και σου δίνει τη δυνατότητα να δεις ταινίες και σειρές όσες θες και όποτε θες.

 

Για τη μουσική: Εφόσον οι ίδιοι οι καλλιτέχνες και οι δισκογραφικές εταιρίες (π.χ. η Universal) ανεβάζουν τα τραγούδια τους στο YouTube, γιατί να τα κατεβάσεις παράνομα? Πλέον όπου και να πας έχεις internet, μπαίνεις και ακους.

 

Για το Software: Πραγματικά θα ήθελα πολύ να αγοράσω τα Windows της Microsoft αλλά... τα 280ευρώ είναι κάτι παραπάνω από εξωφρενική τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου, π@παριές το όλο θέμα. Σε μια βδομάδα θα έχει ξεχαστεί. Γενικότερα το μόνο που θα γίνει είναι να πολλαπλασιαστούν οι επισκέψεις σε τορρεντ,warez κλπ. Τα τρία μεγαλα waves κατά της πειρατίας αυτό έδειξαν.

 

Και κάτι λίγο offtopic

 

 

Ποιοί είναι αυτοί ρε παιδιά,που μας κόβουν την πειρατία μας?? Διαβάζω (και ακούω) όλο για αυτούς τώρα τελευταία, μπορείτε να μου το διευκρινίσετε λίγο??

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 χρονων ειμαι και εγω.περνω ενα 2 ευρω χαρτζιλικι την βδομαδα.για πειτε μου θεμα ιδεολογιας ειναι οτι κατεβαζω ενα παιχνιδι?ας πουμε θελω το νεο diablo ποσο κανει καμια 50αρα?θελω ποσες βδομαδεσ λοιπον με το χαρτζιλικι μου?25 βδομαδες? ποσοι μηνες ειναι αυτες?μαλιστα αλλα εγω ειμαι ιδεολογος οχι οτι δεν εχω να φαω.ρε ξεκολατε το κακο δν ειναι τα τορρεντς και τα κατεβασματα κτλπ αυτα ειναι για να τρογομαστε μεταξυ μας.εχει αρχισει και πεφτει ελεγχος στα παντα μεσα στο ιντερνετ.αντι να λετε εγω ειμαι πειρατης με ιδεολογια εγω χωρις και λοιπες μ@λ@κιες να καθησουμε κατω να βρουμε μια λυση ολος ο κοσμος αλλιως αντε γεια.επεισης απο ποτε ενας 17χρονος δεν μπορει να εχει πολιτικη αποψη?μαλλον συγκρινουν οι παλιοτεροι την δικη τους εφηβεια...ξυπνατε

 

Και ποιός σου είπε ότι εσύ ο 17χρονος (27 χρονος, 37χρονος, και ότι άλλο εις 7χρονος θες, δεν είναι εκεί το θέμα) με τα 2 ευρώ θα πρέπει να έχεις πρόσβαση σε ότι ψηφιακό κυκλοφορεί δωρεάν;Η υποχρέωση αυτή των άλλων και το δικαίωμά σου εσένα σε αυτό το αγαθό, όπως πολλοί αρέσκεστε να λέτε, που εδράζεται και πώς δικαιολογείται;Την ίδια πρόσβαση έχεις και στα μη ψηφιακά αγαθά;Τι έκανες για να αποτρέψεις το τελευταίο και ποιόν ληστή πολέμησες;Μέχρι ποιό βαθμό θα έπρεπε να το κάνεις καθώς ποιός είναι αυτός που θα κρίνει και με ποιό σκεπτικό θα έπρεπε όλοι να έχουν την ίδια πρόσβαση σε κάθε τι;Πόσες εβδομάδες θα έπρεπε να μείνεις νηστικός μέχρι να μπορέσεις να πάρεις μισό κιλό φιλέτο κοτόπουλο να βγάλεις 2 γεύματα πχ;Τι ξαναέκανες γι αυτό;Γιατί η ελευθερία του λόγου συνδέεται αιτιωδώς με την χωρίς προηγούμενη άδεια διανομή προστατευμένου πνευματικά περιεχομένου και όχι πχ η ελεύθερη διακίνηση των προϊόντων;

 

Απλά ερωτήματα θέτω....Δεν περιμένω απάντηση και ω ναι, και να δοθεί δηλώνω εκ των προτέρων ότι δεν πρόκαιται να ασχοληθώ σοβαρά με την αξιολόγησή της.Απλά θέλω να σου δείξω πως κάθε νόμισμα έχει 2 πλευρές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

deesnider, τα έχουμε ξαναπεί σε αντίστοιχο θέμα για την πειρατεία στα παιχνίδια, βλέπω όμως ότι εμμένεις σε μια προσωπική θεώρηση κάποιων ζητημάτων η οποία είναι μη αποδεκτή νομικά (και καλώς ή κακώς θα έλεγα εγώ και αντικειμενικά).Δε θα προσπαθήσω να σε μεταπείσω, εξάλλου καθείς έχει τη γνώμη του χωρίς να είναι διατεθειμένος να την αλλάξει για κανέναν, θα ήθελα όμως να μου απαντήσεις στην εξής απλή ερώτηση, αφορμής δοθείσης από κάποιο προηγούμενό σου ποστ που διάβασα.

 

Έστω ότι τραβάς καλώδιο από κολώνα της ΔΕΗ προς το σπίτι σου και χρησιμοποιείς με αυτόν τον τρόπο ηλεκτρική ενέργεια χωρίς να φαίνεται στο ρολόι σου και να την πληρώνεις.Κατά την προσωπική σου πάντα άποψη, διαπράττεις κλοπή ή είσαι ο σύγχροςνος ρομπέν των δασών που κλέβει την αρχόντισσα των κλεφτών ΔΕΗ που μας έχει ταλιαρίσει με τα χαράτσια της;

 

Δε θέλω να επεκταθείς σε κάτι άλλο, απλά απάντησέ μου αν θέλεις μόνο σε αυτό το απλό ερώτημα.

 

Πολύ ευχαρίστως να απαντήσω στο ερώτημά σου, το οποίο εκτός του ότι είναι όντως απλό, επιδέχεται απάντησης η οποία ενισχύει τα προηγούμενα επιχειρήματά μου.

 

Στο υποθετικό λοιπόν σενάριο, κατά το οποίο θα τραβούσα καλώδιο από την κολόνα της ΔΕΗ, προφανώς και θα διέπραττα κλοπή και μάλιστα «καραμπινάτη». Γιατί λέω δε, ότι η απάντηση αυτή ενισχύει τα προηγούμενα επιχειρήματά μου; Απλούστατα, διότι σε μια τέτοια περίπτωση θα έκλεβα το φυσικό προϊόν/εμπόρευμα από το νόμιμο διακινητή του, δημιουργώντας του ανάλογο πρόβλημα μ' εκείνο που θα δημιουργούσα στον καταστηματάρχη, από το μαγαζί του οποίου θα έκλεβα ένα cd ή ένα dvd.

 

Ακόμη δε κι αν υποθέσουμε ότι δε θα γινόμουν για καιρό - ή, αν θέλεις, και ποτέ - αντιληπτός από τη ΔΕΗ, η περίπτωση είναι ακριβώς η ίδια με το να έκλεβα σε σταθερή βάση - π.χ. ένα κάθε εβδομάδα - κάποια cd ή dvd από ένα κατάστημα: και στις δύο περιπτώσεις, θα στερούσα έσοδα από τους δικαιούχους. Απλώς, επειδή η ποσότητα των κλεμμένων, συγκριτικά με το σύνολο των διαθέσιμων προς πώληση, θα ήταν ιδιαίτερα μικρή, τη ζημιά ίσως να την καταλάβαιναν πολύ αργά, ή ακόμα και ποτέ («τεράστια ποσότητα παραγόμενου ηλεκτρικού ρεύματος» / «χιλιάδες δισκάκια σ' ένα κατάστημα» vs «ένας τσαμπατζής που τροφοδοτεί το σπίτι του στη ζούλα» / «ένα κλεμμένο δισκάκι κάθε εβδομάδα» = δύσκολα διαπιστούμενη ζημιά μεν, αναμφίβολα υπαρκτή δε, αφού τόσο το ρεύμα έχει κόστος προκειμένου να παραχθεί, όσο και τα δισκάκια για να αγοραστούν και να διατεθούν προς πώληση.)

 

Είτε καρπώνεσαι ηλεκτρικό ρεύμα, χωρίς να πληρώνεις ό,τι σου αναλογεί για την παραγωγή του, είτε σουφρώνεις «υλικά» εμπορεύματα από ένα κατάστημα, επιβαρύνεις κάποιον. Στη μία περίπτωση τη ΔΕΗ, η οποία ξόδεψε χρήμα για να παράξει το ρεύμα που εσύ κατανάλωσες και στην άλλη, τον καταστηματάρχη που ξόδεψε χρήμα για να αγοράσει το δισκάκι που εσύ έκλεψες, καθώς και το δημιουργό του έργου, ο οποίος δε θα εισπράξει τα ποσοστά που του αναλογούν υπό μορφή πνευματικών δικαιωμάτων, από τη χαμένη πώληση του δίσκου που έκλεψες. Σκέψου να έχεις ένα δωμάτιο γεμάτο ...λίρες μέχρι το ταβάνι και κάποιος να έχει βρει τον τρόπο να σου παίρνει μία κάθε μέρα. Εσύ μάλλον δε θα αντιληφθείς την έλλειψη εγκαίρως - τι μάλλον, σίγουρα... - αλλά μείωση της περιουσίας σου θα έχεις από την πρώτη κιόλας λίρα που θα κλαπεί, ασχέτως του ότι δε θα το έχεις πάρει χαμπάρι.

 

Τα παραπάνω όμως, δε συμβαίνουν σε καμία περίπτωση με το κατέβασμα από το internet. Το γιατί το έχω στοιχειοθετήσει ένα σωρό φορές, αλλά ας το πω άλλη μία: Διότι, είτε κατέβαζε ο κόσμος, είτε όχι, τα δισκάκια συνεχίζουν να βρίσκονται στα μαγαζιά, διαθέσιμα σε όποιον μπορεί να τα αγοράσει. Εγώ που τα κατεβάζω, δε θα τα αγόραζα ούτως ή άλλως, δεδομένου δεν έχω λεφτά για να το κάνω. Οπότε ούτε οι πωλήσεις μειώνονται εξ αιτίας μου, ούτε οι δημιουργοί χάνουν λεφτά από τα δικαιώματα που δεν εισπράττουν. Οι πωλήσεις και τα λεφτά από τα δικαιώματα των δικαιούχων, είναι χαμένα από χέρι, είτε εγώ κατεβάσω, είτε όχι, επειδή το προϊόν είναι πανάκριβο για το βαλάντιο του μέσου καταναλωτή, άρα μένει στο ράφι. Αν κάποιος δε το βλέπει αυτό, απλώς εθελοτυφλεί.

 

Όσο για το «εμμένεις σε μια προσωπική θεώρηση κάποιων ζητημάτων η οποία είναι μη αποδεκτή νομικά (και καλώς ή κακώς θα έλεγα εγώ και αντικειμενικά)», το οποίο αναφέρεις στην αρχή, ένα σχόλιο μόνο έχω να κάνω:

 

Κάτι το οποίο είναι μη αποδεκτό νομικά, δε συνεπάγεται απαραιτήτως ότι είναι και αντικειμενικά εσφαλμένο. Ούτε και κάτι το οποίο είναι σύμφωνο με το γράμμα του νόμου, είναι απαραιτήτως σωστό. Απλό παράδειγμα; Το να μην παίρνει ο κόσμος τη σύνταξη που του αναλογεί, σύμφωνα με τις κρατήσεις που γίνονταν στο μισθό του, σήμερα είναι νόμιμο (οι συντάξεις μειώθηκαν βάσει νόμου...) Ας σου θέσω λοιπόν κι εγώ μια εξ ίσου απλή ερώτηση: Αυτό πως το αξιολογείς; Ως κάτι «σωστό» ή όχι; Το κράτος διαπράττει κλοπή εις βάρος όλων εκείνων, οι οποίοι κατέβαλαν επί δεκαετίες στο ίδιο, ένα μεγάλο μέρος των αποδοχών τους, υπό την προϋπόθεση να πάρουν μια συγκεκριμένη σύνταξη όταν θα σταματήσουν να εργάζονται και τώρα τους λέει «Πάρτε τ' αρχίδια μου. Εγώ έχω χρέη επειδή είμαι άχρηστο στην οικονομική διαχείριση, αλλά θα τα καλύψω πάνω στη δική σας πλάτη»; Αν διαπράττει κλοπή δε, είναι υπόλογο και αξιοκατάκριτο, ή δεν τρέχει τίποτα επειδή είναι «κράτος»;

 

Δεν περιμένω απάντηση και ω ναι, και να δοθεί δηλώνω εκ των προτέρων ότι δεν πρόκαιται να ασχοληθώ σοβαρά με την αξιολόγησή της.

Δεν απευθύνθηκες σ' εμένα, απλώς σου λέω ότι η φράση σου αυτή, δε σε τιμά καθόλου. Αντιθέτως, αποδεικνύει τόσο την αδυναμία σου να αντιπαρατεθείς με επιχειρήματα, σε ένα θέμα με το οποίο διαφωνείς, όσο και το γεγονός ότι είσαι κάκιστος συζητητής. Δικαίωμά σου είναι βέβαια, αλλά και δικαίωμα δικό μου να το θεωρώ κρίμα, ακόμα και για κάποιον που δε γνωρίζω και ο οποίος δεν επηρεάζει ούτε στο ελάχιστο τις επιλογές μου ή τη ζωή μου γενικότερα.

 

Η απόλυτη μιζέρια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενώ μπορούν χωρίς να στερούνται, να έχουν την καλύτερη ποιότητα και όλα τα έξτρα features που προσφέρει το πρωτότυπο δισκάκι, περιορίζονται σε συγκριτικά «φτωχά» rips...

 

 

Φτωχά rips; Full HD SBS 3D 10GB mkvs δεν τα λες φτωχά rips...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μια ακομη φορα κολλατε στη λεξη "κλοπη", και παιζετε γυρω απο αυτη τη λεξη προσπαθωντας να αποδειξετε οτι αυτο που γινεται σημερα, δεν ειναι κλοπη. Χαιρω πολυ. Αν λοιπον αντικαταστησουμε τη λεξη κλοπη, με τη λεξη παρανομια, σας βολευει; Ειναι ενταξει η λεξη; Ειναι παρανομια η κλοπη πνευματικων δικαιωματων η οχι;

 

Επισης, θα μπορουσε ο καθενας που υπερμαχεται τοσο πολυ τα δικαιωματα της ελευθερης διακινησης "ιδεων" (η νεα ταινια της Τζουλιας προφανως και ειναι ελευθερη διακινηση ιδεων), να μας παραθεσει, τι και ποσα δειγματα, μουσικης - ταινιας - παιγνιδιων - βιβλιων δημιουργησε και τα εθεσε ελευθερα στο ιντερνετ για ελευθερη διακινηση;

 

Εργασια δεν ειναι μονο η χειρωνακτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δανείζομαι απο τις απαντήσεις των χρηστών στο θέμα που ανέβηκε στο TVXS.gr

http://tvxs.gr/news/ellada/mploko-stin-prosbasi-xriston-se-paranomo-katebasma-arxeion

 

πολύ ενδιαφέρον...

 

..." -Αμα φάνε κανένα ξεγυρισμένο OSFP pollution, μετά θα φταίνε οι anonymous. Το λέω αυτό επειδή τουλάχιστον η ΑΕΠΙ ενώ εισπράτει δικαιώματα ξένων, δεν τους τα αποδίδει. Ωρα να ξαναπάει ένα γραμματάκι σε RIAA ASCP SESAC κλπ ληστεφθέντες από τους Ελληνες απατεώνες...

ΑΕΠΙ, remember me? Εγώ σας την είχα κάνει... Δεύτερος γύρος!

:))

 

-To κάνεις λίγο ταληράκια να το καταλάβουμε κ μεις;

 

-Ναι. Η ομάδα μας λειτουργεί δύο διαδικτυακά ραδιόφωνα, και τα δύο μέσω του Live365.com. Παίζουμε αποκλειστικά ξένη μουσική, υποβάλλουμε λίστες και πληρώνουμε δικαιώματα στον live που τα αποδίδει στους αντίστοιχους "ΑΕΠΙ" του εξωτερικού. Η ΑΕΠΙ εδώ ήθελε να πληρώνουμε για ότι δεν μας είχε παραδώσει εκείνη, για όποιους δεν εκπροσωπεί, και που εμείς είχαμε ήδη πληρώσει στους νόμιμους εκπροσώπους στο εξωτερικό. Μετά από μια απειλητική επιστολή ου λάβαμε, το ανέλαβε ο δικηγόρος μας κ έτσι αποκαλύφθηκε πως όταν παίζεις πχ τζαζ, πληρώνεται η... λαίδη άντζελα. Εγινε της πουτ@ν@ς όταν οι ASCAP BMI SESAC και άλλοι δικαιούχοι στράφηκαν πλέον κατά ΑΕΠΙ διεκδικώντας τα κλεμμένα.

Γύρος δεύτερος... Δεν ανέχομαι να μου μιλάει η πουτ@ν@ για την αξία της παρθενίας.

:))"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μια ακομη φορα κολλατε στη λεξη "κλοπη", και παιζετε γυρω απο αυτη τη λεξη προσπαθωντας να αποδειξετε οτι αυτο που γινεται σημερα, δεν ειναι κλοπη. Χαιρω πολυ. Αν λοιπον αντικαταστησουμε τη λεξη κλοπη, με τη λεξη παρανομια, σας βολευει; Ειναι ενταξει η λεξη; Ειναι παρανομια η κλοπη πνευματικων δικαιωματων η οχι;

 

Επισης, θα μπορουσε ο καθενας που υπερμαχεται τοσο πολυ τα δικαιωματα της ελευθερης διακινησης "ιδεων" (η νεα ταινια της Τζουλιας προφανως και ειναι ελευθερη διακινηση ιδεων), να μας παραθεσει, τι και ποσα δειγματα, μουσικης - ταινιας - παιγνιδιων - βιβλιων δημιουργησε και τα εθεσε ελευθερα στο ιντερνετ για ελευθερη διακινηση;

 

Εργασια δεν ειναι μονο η χειρωνακτικη.

 

Η λέξη κλοπή είναι εντελώς ακατάλληλη, προφανώς έμπνευση κάποιου χαρτογιακα " νομικού συμβούλου ", καθότι δεν αποδίδει το περιεχόμενο της συγκεκριμένης δραστηριότητας. Και αυτό γιατί όταν ΚΛΈΒΕΙ κάποιος την τσάντα μιας γιαγιάς η γιαγιά πλέον δεν έχει τσάντα,η τσάντα είναι πλέον του κλέφτη. Όταν κάποιος κατεβάζει μια ταινία αυτός από τον οποίο την κατεβάζει συνεχίζει να έχει την ταινία στην κατοχή του. Ενα αυτο. Δεύτερον, όταν κάποιος κατεβάζει μια ταινία δεν την καταστρέφει, άρα ούτε από τιμών καλλιτέχνη την στερεί. Το αντίθετο μάλλον διότι αυτός ο καλλιτέχνης έχει αυξημένες πιθανότητες να κάνει εισιτήρια σε εκδήλωση δίκτυα του( θέατρο, συναυλία) αλλά αυτό δε νοιάζει τους δισκογραφικές εταιρίες διότι από τον συναυλίες δεν κερδίζουν σχεδόν τίποτα. Αντίθετα από τα ράφια του κάθε virgin megastores βγάζουν ένα σκασμό λεφτά εις Βάσος των καλλιτεχνών, εκβιάζοντας τους πολλές φορές, ότι αν δεν υπογράφεις αποκλειστικό συμβόλαιο με μετά ούτε στο ράφι πίσω πίσω στο κατάστημα δεν θα βάλω το cd σου. Για να μην αναφερθώ στην ηθική ικανοποίηση ενός καλλιτέχνη να βλέπει τη δουλειά του να αναγνωρίζεται και να αγαπιέται από το κοινό. Τωρα το γεγονός ότι οι εταιρίες δεν έχουν αντιληφθεί κάτι τέτοιο είναι δικό τους πρόβλημα. Έχουν μείνει πίσω στο 2000. Γιατί το τορρεντ ικανοποιεί και ανάγκες τις οποίες οι ίδιοι δεν μπορούν να καλύψουν λόγω αδυναμία τους. ( π.χ. Να βλέπεις εγκαίρως υλικό από το εξωτερικό, και όχι να είσαι 5 season πίσω. ) περαστικά τους.

 

άσε που εγώ δεν κερδίζω χρήμα από αυτό το υλικό. Αν κατέβαζα τραγούδια από torrent και τα έπαιζα στο Ραδιόφωνο και εισέπραττα τις διαφημίσεις, τότε να πω οκ. Εδώ μπορείς να καλλιεργείς ναρκωτικά στο μπαλκόνι σου για προσωπική χρήση,η ταινία που θα δω τους ενόχλησε.

 

Τέλος πάντων, επειδή βαριέμαι να συνεχίζω να επιχειρηματολογω για και αυτονόητο, ας κάνει κανένας πάροχος κανένα αστείο. Ειδικά τωρα που είναι και δύσκολοι οι καιροί και πεσμένη η κατανάλωση. Τιιιιιι?24αρα γραμμή??????hd οθόνες???? Σκληροί δίσκοι?????mobile data plan??????ηχοσυστηματα?????? Καινούριοι υπολογιστές κάθε. 2 χρόνια???media players????online gaming subscriptions?????ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ελάτε ελάτε να κάνετε και τέτοιο και τα λέμε. Την ίδια στιγμή κόβεται η σύνδεση. Το τι negative publicity θα φάνε δε λέγεται. Απλά δε τους συμφέρει. ΜΑΣ έχουν πολύ περισσότερη ανάγκη από όση τους έχουμε. Εγώ μπορώ να τη βγάλω ένα χρόνο βλέποντας μόνο μια ταινία. Αυτοί αν πέσουν 60-70% σε ένα χρόνο αντέχουν???? Για μουσική δε το συζητώ. Αν τωρα ξεκινήσω να ακούω τα τραγούδια που εγώ κατεβάσει, σε ένα χρόνο ούτε τα μισά δε θα έχω ακούσει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά γτ προσπαθείτε να αποδείξετε το αντίθετο; αφού είναι παράνομο να κατεβάζεις. Τζάμπα χαλάτε το θέμα. 200 φορές το ίδιο πράγμα αναλύσατε. Αυτό που πρέπει να μας νοιάζει όλους είναι να μην μας ελέγχουν την κίνησή μας στο ιντερνετ. Αυτό κι αν είναι καταπάτηση προσωπικών δεδομένων. Εκεί εστιάστε κ αφήστε τα άλλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...