Προς το περιεχόμενο

Δικαστική διαταγή για μπλόκο από τους παρόχους στο παράνομο κατέβασμα αρχείων


laantonios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το youtube, δεν έχει την παραμικρή σχέση, ούτε καν με ιντερνετικό, πόσο μάλλον με τηλεοπτικό κανάλι. Ούτε ως τρόπος λειτουργίας, ούτε ως υλικό προβολής. Δεν προβάλει δικό του υλικό (παραγωγές του), ούτε υλικό άλλων, του οποίου έχει την άδεια εκμετάλλευσης.

 

Ούτε - φυσικά - παίζει κάποια video clips ...ακριβώς (!) όπως κάνει ένα - νόμιμο - τηλεοπτικό κανάλι. Για όνομα του Δία, ρε 'συ Πουρνάρα! Παιδιά είμαστε, ή κάνουμε ότι δε γνωρίζουμε ούτε τα βασικά; Ένα νόμιμο τηλεοπτικό κανάλι, προκειμένου να προβάλει έστω και ένα μουσικό video clip επίσημης κυκλοφορίας, πληρώνει πρώτα για πνευματικά δικαιώματα στη δικαιούχο για την εκμετάλλευσή του εταιρεία. Από που προκύπτει το «ακριβώς όπως κάνει ένα τηλεοπτικό κανάλι»;

 

Το αν εγώ απλώς θα το δω, ή αν θα το ριπάρω για μετέπειτα χρήση, προφανώς και δεν είναι δουλειά του youtube, όπως δεν είναι δουλειά και ενός ραδιοφώνου, το αν ο ακροατής απλώς ακούσει, ή ηχογραφήσει το πρόγραμμά του. Χαίρω πολύ! Αυτό που όμως είναι πέραν πάσης αμφισβητήσεως δουλειά του και κυρίως ευθύνη του, δεν είναι το αν εγώ θα το ριπάρω, αλλά το αν έχει, έστω και μόνο για την προβολή του, την άδεια του δικαιούχου.

 

Πιστεύεις δηλαδή, ότι αν η μόνη δυνατότητα που είχαν οι χρήστες ήταν να παρακολουθούν και όχι να κατεβάζουν, το youtube και το κάθε site σαν αυτό, νομιμοποιείται να προβάλλει υλικό που προστατεύεται; Ένα ραδιόφωνο δηλαδή, αν υποθέσουμε ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα να ηχογραφήσει ο οποιοσδήποτε το εκπεμπόμενο υλικό, έχει το ελεύθερο από το νόμο να αναμεταδίδει προστατευμένο υλικό, χωρίς να πληρώνει για πνευματικά δικαιώματα;

 

Ή, για να ρίξουμε - ως είθισται - την ευθύνη αποκλειστικά στους χρήστες, όπως το youtube προειδοποιεί τους uploaders με διαγραφή του λογαριασμού τους, αν διαπιστωθεί/καταγγελθεί ότι τα δικαιώματα του υλικού που ανέβασαν δεν τους ανήκουν, έτσι κι ένα ραδιόφωνο, θα μπορούσε να μεταδίδει αέρα πατέρα προστατευμένο υλικό χωρίς την άδεια των δικαιούχων και, όταν έσκαγε η πρώτη μήνυση, να απαντούσε: «Μην κατηγορείτε εμάς. Εμείς δε φταίμε. Κάποιοι ...φίλοι ακροατές μας έδωσαν τα cd τους. Εμείς απλώς τα ...παίζουμε. Κυνηγήστε εκείνους!»

 

Ξέρεις πολύ καλά, ότι ακριβώς όπως το να αποκτήσει κάποιος προστατευμένο υλικό, έτσι και το να το προβάλλει/αναμεταδίδει δημοσίως, απαιτεί βάσει νόμου, καταβολή αντιτίμου για πνευματικά δικαιώματα.

 

Το youtube, φιλοξενεί ό,τι υλικό του ανεβάζει ο καθένας, το οποίο πιθανώς είναι, αλλά στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν είναι ελεύθερο, το οποίο διαγράφει μόνο αν - και όταν - όταν το αντιληφθεί ο δικαιούχος και το αναφέρει. Μέχρι όμως να συμβεί αυτό, το υλικό αυτό έχει προβληθεί και έχει κατέβει ...μερικά εκατομμύρια φορές.

 

Το γεγονός δε ότι, ρεαλιστικά μιλώντας, δεν είναι σε θέση να ελέγξει αμέσως μετά το ανέβασμα, αν το κάθε τι που ανεβάζουν οι χρήστες είναι ή όχι ελεύθερο, δεν το απαλλάσσει ούτε στο ελάχιστο από την ευθύνη της παράνομης φιλοξενίας - έστω και με μόνο σκοπό την προβολή, έστω κι αν το κατέβασμα ήταν αδύνατο με οποιοδήποτε τρόπο ή εξωτερικό πρόγραμμα - υλικού το οποίο προστατεύεται από το νόμο περί πνευματικών δικαιωμάτων. Είναι δική του αποκλειστικά η ευθύνη: ή να βρει τον τρόπο να μη δέχεται ανέβασμα προστατευμένου υλικού (Όχι να το σβήνει αν και όταν γίνει καταγγελία από το δικαιούχο. Να μπλοκάρει το ανέβασμα ή, αν αυτό δεν είναι τεχνικώς εφικτό, να προσλάβει όσο προσωπικό κριθεί απαραίτητο, του οποίου η μόνη αρμοδιότητα θα είναι να ελέγχει το τι ανεβαίνει και αν προστατεύεται από το νόμο περί π.δ.), ή να «σκάει» το νταβατζιλίκι στην Α.Ε.Π.Ι. (*), όπως κάνουν αναγκαστικά και τα υπόλοιπα «κορόιδα», δηλαδή τα ραδιόφωνα και οι τηλεοράσεις, ή απλώς να μη λειτουργεί.

 

 

(*) Ώρα είναι να πεταχτεί κανένας «φωστήρας» και να πει ότι είμαι φιλικά προσκείμενος στην Α.Ε.Π.Ι. Τότε θα είναι που θα τα έχω δει και ακούσει όλα...

 

Αρα μιλαμε για τη σχεση μεταξυ του youtube Και των εταιριων οι οποιες απαιτουν τα πνευματικα τους δικαιωματα.

Δυστυχως σε αυτο το κομματι δεν ειμαι ουτε εγω αλλα ουτε κανεις αλλος σε θεση να σου απαντησει. Διοτι δεν μπορεις να γνωριζεις τι ειδους συμφωνιες εχει κανει το youtube με την καθε εταιρια, οπως δε γνωριζεις τι συμφωνιες κανει καθε τηλεοπτικο καναλι με την εταιρια της ταινιας που παιζει. ΚΑνεις δεν ξερει αν το youtube πληρωνει η οχι αυτες τις εταιριες, οποτε δεν μπορεις να πεις οτι ειναι παρανομο. Ποιος μου λεει εμενα οτι δε σκαει καθε χρονο ενα χοντρο πακετο ως παγιο (οπως καθε μαγαζι πληρωνει ΑΕΠΙ) και τελειωνει το παραμυθι; Απο που προκυπτει οτι ειναι a priori παρανομο; Πνευματικα δικαιωματα ενα καναλι προβολης, ειτε συμβατικο ειτε ιντερνετικο, δεν πληρωνει ξεχωριστα ανα κομματι, αλλα παγια ανα εξαμηνο η ανα ετος, σε καποια εταιρια συλλογης χρηματων για αυτο το σκοπο. Αν λοιπον καποιος μου βρει οτι το youtube δεν πληρωνει πνευματικα δικαιωματα, ας μου φερει στοιχεια να το κουβεντιασουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 260
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Με την ίδια λογική αφού δεν έχεις αρκετά λεφτά για να πάρεις χαβιάρι ή την τελευταία Μ3 μπορείς να τα κλέψεις και νομιμοποιείσαι να το κάνεις.

 

Αρχίζοντας αντίστροφα:

 

1) Αν ανατρέξεις σε ολόκληρο το thread και καταφέρεις να εντοπίσεις έστω και ένα post μέλους - ακόμα και post των πιο «φανατικών» υπέρμαχων του κατεβάσματος - στο οποίο να έχει αναφερθεί ότι το κατέβασμα είναι νόμιμο, εγώ δεσμεύομαι να υποκινήσω ...επαναστατική πορεία και διαδήλωση, υπέρ της ηθικής ορθότητας του να μεροληπτούν οι νόμοι προς όφελος των ισχυρών!

 

2) Πρόκειται για ...εκ διαμέτρου αντίθετη λογική! Για ...νιοστή φορά: Κλέβοντας υλικά αγαθά, τα στερείς ποσοτικά από το νόμιμο κάτοχό τους

 

(- Ένα βαζάκι χαβιάρι λιγότερο = Παράνομο; Ναι! Διαφυγόν έσοδο; Ναι!

 

- Ξαφνική απουσία της Μ3 από το γκαράζ του ιδιοκτήτη της = Παράνομο; Ναι! Μείωση των περιουσιακών του στοιχείων; Ναι!

 

- Κατέβασμα μουσικής/ταινιών/προγραμμάτων από ανθρώπους οι οποίοι ούτως ή άλλως δε θα τα αγόραζαν (ή αντιγραφή τους και μεταβίβαση των αντιγράφων σε άλλους, οι οποίοι επίσης δε θα τα αγόραζαν) = Παράνομο; Σαφώς ναι (όπως και όλα τα προηγούμενα)! Ζημιά εις βάρος του νόμιμου δικαιούχου; Ο-Χ-Ι (σε καμία μα καμία περίπτωση και απ' όπου κι αν το πιάσει κανείς.) Που την είδες την ...«ίδια λογική»;

 

 

Ή και να βιάσεις την Χ τηλεπερσόνα που γουστάρεις τρελά αφού δεν υπάρχει περίπτωση να σου κάτσει.

 

...ή - συνεχίζοντάς το - να ...απαγάγεις τον Χ τραγουδιστή, να τον κλειδώσεις στο σπίτι σου και, κρατώντας ένα πιστόλι κολλημένο στο κεφάλι του, να τον υποχρεώσεις να δώσει ρεσιτάλ ειδικά για 'σένα, αφού γουστάρεις τρελά τα τραγούδια και τη φωνή του και - εφόσον δεν έχεις τα λεφτά να αγοράσεις τους δίσκους του ή να πας στο μαγαζί που εμφανίζεται - δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνει οικειοθελώς...

 

...κι ύστερα έχουμε άδικο, όταν λέμε ότι την έχουμε αρπάξει τη φουκαριάρα τη λογική και της έχουμε πετάξει τα μάτια έξω...

 

Για να συνοψίσουμε φίλε μου η διαφορά κάποιου που υπερασπίζεται το δικαίωμα να κατεβάζει ότι γουστάρει και κάποιου που κατεβάζει έχοντας πλήρη επίγνωση του τι κάνει λέγεται αυτογνωσία.

 

1) Το «δικαίωμα» το οποίο υπερασπίζονται κάποιοι - μεταξύ των οποίων κι εγώ, πρώτος και καλύτερος - είναι να μπορούν να περιηγούνται στο διαδίκτυο, χωρίς κανένας να έχει τη δικαιοδοσία να ελέγχει το σε ποια sites περιηγούνται, διότι αν κάποιος έχει τη δυνατότητα αυτή, είναι προφανώς εις θέση να παρακολουθεί και τις προσωπικές τους συζητήσεις, να υποκλέπτει επαγγελματικές συνομιλίες, να ενημερώνεται για το περιεχόμενο των e mails, να βλέπει στοιχεία πιστωτικών καρτών, ταυτοτήτων, τραπεζικών λογαριασμών, Α.Φ.Μ. κ.τ.λ.

 

Το ότι αυτό γίνεται δε, με σκοπό τον εντοπισμό πιθανών παρανομιών, δεν αποτελεί σε καμία περίπτωση ικανή ή αποδεκτή αιτιολόγηση της κίνησης αυτής. Διότι, με την ίδια ακριβώς αιτιολόγηση, θα έπρεπε π.χ. να παρακολουθούνται τα τηλέφωνα - όχι ότι δεν παρακολουθούνται, απλώς λέμε και καμιά μαλακία για να γεμίζουμε αράδες... - ή να ανοίγεται και να ελέγχεται η αλληλογραφία πριν παραδοθεί στον παραλήπτη.

 

Όσο ...σθεναρά δε κι αν αυτός ο «κανένας» ...δεσμεύεται (ανατρίχιασα!) απέναντί μας, υποσχόμενος ότι βλέπει μόνο τις παράνομες κινήσεις όπου αυτές υπάρχουν και όχι τα υπόλοιπα προσωπικά μας δεδομένα, έχουμε κάθε λόγο να μη δίνουμε καμία σημασία στις δεσμεύσεις του, δεδομένου ότι μας έχει δώσει αμέτρητες φορές στο παρελθόν, το δικαίωμα και τις αφορμές να τον θεωρούμε αναξιόπιστο. Αυτά εν ολίγοις, σχετικά με το ποιο είναι πραγματικά το «δικαίωμα» το οποίο υπερασπιζόμαστε. Δεν υπεραμυνόμαστε του δικαιώματος να κατεβάζουμε. Απλώς στοιχειοθετούμε το λόγο, για τον οποίο το θεωρούμε μια απολύτως αναμενόμενη και φυσιολογική εξέλιξη μιας στρεβλής τακτικής, η οποία υιοθετείται από κάποιους. Αν κι εφόσον κατέστησαν σαφείς οι παραπάνω διευκρινίσεις, πάμε και στο:

 

2) Όπως και η διαφορά μεταξύ ενός παραγωγικότατου - αλλά ικανού να μην αφήνει το παραμικρό ίχνος ή στοιχείο πίσω του, το οποίο θα μπορούσε να οδηγήσει στον εντοπισμό και τη σύλληψή του - ...πληρωμένου δολοφόνου και ενός εξίσου παραγωγικού, ο οποίος βγαίνει μετά από πενήντα φόνους στα κανάλια και περηφανεύεται για τις επιδόσεις του, λέγεται προκλητικότητα. Αυτό, κατά τη γνώμη κάποιων, προσδίδει στο δεύτερο, μεγαλύτερη αξία και περισσότερο κύρος... Πάσο! Απόψεις είναι αυτές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν μπερδευτηκα διολου.

Εσυ εχεις μπερδεψει 100% τα πραγματα.

Η λογικη που λες ΔΕΝ ειναι καθολου η ιδια.

Για εναν απλο λογο.

 

Στην 1η περιπτωση της Μ3 και του χαβιαριου μιλαμε υλικα πραγματα. Πχ εχει καποιος ενα υλικο πραγμα, μια Μ3 πχ, και εγω του την παιρνω. Ετσι το τελικο αποτελεσμα ειναι αυτος να μην την εχει. Και να την εχω εγω.

Αυτο δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ μα καθολου παρομοια περιπτωση με την "αντιγραφη" στους υπολογιστες, διοτι εκει δεν στερω κατι απο καποιον. Απλως το αποκτω και εγω.

 

Οποτε μην εξισωσουνε εντελως ανομοοια πραγματα μόνο και μόνο για να βρουμε ενα τρανταχτο επιχειρημα να πουμε.....

Το να κλεχω πχ μια Πορσε καποιου δεν ειναι καθολου μα καθολου ιδιας λογικης και ιδιο πραγμα με το να αντιγραψω(εστω και παρανομως) μια δημιουργια καποιου στον δικο μου υπολογιστη και να το αποκτησω και εγω, χωρις βεβαια(και προφανως!) να εχει πειραχτει διολου το δικο του αντιγραφο.

 

Για το οτι αποκαλεις "ιδια λογικη" την "πειρατεια" στους υπολογιστες, δηλαδη το να αντιγραψω κατι εστω και παρανομως και να το αποκτησω δωρεαν ενω ο κατοχος του το πουλαει, το να αποκαλεις λοιπον αυτη την λογικη ιδια με το να βιασω καποια ομορφη σταρ που ειδαλλως δεν θα δεχοταν, ειναι εντελως μα εντελως, μα εντελως, μα εντελως τραγικοτατο. :eek: :-( :-(

 

Τα έχεις μπερδέψει και πολύ και όχι μόνο αυτό αλλά κάνεις και το άσπρο-μαύρο όποτε σε βολεύει. Εκτιμώ πως είναι άσκοπη η συζήτηση μαζί σου αλλά αφου μας διαβάζουν και άλλοι ας κάνω μία προσπάθεια.

 

Η περίπτωση του Hardware με του software πράγματι δεν είναι ίδιες αλλά παρόμοιες. Η κυριότερη διαφορά είναι ότι το hardware δεν αποκτάται από τους δημιουργούς του χωρίς να μεσολαβήσει υλική μεταφορά. Αυτή αν γίνεται χωρίς την θέληση του κατόχου ξερεις πως λεγεται. Με το software ή γενικά το copyrighted υλικό η δουλειά μπορεί να γίνει αρκετά ανώνυμα και μαζικά ώστε να υπάρξει απενοχοποίηση αφού το κάνουν "όλοι".

 

Αλλά αν υποθέσουμε ότι κάποιος κοπιάζει για να δημιουργήσει κάτι, συμφωνείς ελπίζω ότι πρέπει να αμοιφθεί για τον κόπο του. Πως θα γίνει αυτό αν ΌΛΟΙ το αποκτούν δωρεάν απλώς επειδή μπορούν; Μάλλον πιστεύεις ότι πρέπει να πληρώσουν πρώτα αυτοί που έχουν, μετά τα κορόιδα που δεν ξέρουν πως να κατεβάζουν και τέλος ερχόμαστε εμείς και ως πιο έξυπνοι το αποκτούμε τζάμπα.

 

Εναλλάκτικά δεν έχεις πρόβλημα να δώσεις αυτό που θεωρείς εσύ σωστό και μπορείς. Αν κάποιος βέβαια έρθει και σου πει στην δουλειά σου επάνω θα μου φτιάξεις αυτό και θα σου δώσω τόσα γιατί δεν έχω παραπάνω ή γιατί τόσο θεωρώ ότι αξίζει θα είναι φασίστας.

 

Κρινω με το δικαιωμα της αναλογιας της τιμης πωλησης ολων αυτων σε σχεση με τον μεσο ορο μισθου του μεσου πολιτη και οτι αυτη η αναλογια ειναι αρκουντως μεγαλη τοσο ωστε ο μεσος πολιτης, ο λαος δηλαδη, να στερειται και να στερειται και να στερειται αγαθα, πραγμα που ο πλουσιος και στατιστικως outlier, εχει την ευχερια να απολαμβανει σε βαθμο 10000 φορες περισσοτερο.

Οσο για να "το κλεψω" που λες: Ειπαμε: δεν εχει καμια σχεση το κλεβω υλικο αγαθο με το "αντιγραφω" και δημιουργω αντιγραφο ενος άυλου πραγματος, χωρις να επηρεαζεται το αυθεντικο.

 

Επισης ακομα και το κλεβω υλικο αγαθο μεσα στα πλαισια της εμετικης καπιταλιστικης κοινωνιας που ζουμε θα μπορουσε να δικαιολογηθει, ενα ο αλλος πχ δεν εχει να φαει και ο αλλος σκεφτεται αν θα αγορασει φεραραι ή μηπως κανει το επομενο βημα με λαμποργκινι. Αυτο που βασικα λεω ειναι οτι οποιονδηποτε νόμο και να βγαλει το καπιταλιστικο συστημα που ζουμε δεν πρεπει να μας ενδιαφερει. Ας γινει λιγοτερο ανισονομο, περισσοτερο δικαιο προς ολους και μετα το συζηταμε....

 

Εγω το δικαιολογω και για να διασκεδασεις, καθως και η διασκεδαση ειδος πρωτης αναγκης ειναι. Γενικως η στερηση ειναι κακο πραγμα. Και οταν τη παγκοσμια καπιταλιστικη δομη δεν επιτρεπει σε μερικους να διασκεδαζουν ή τους επιτρεπει με μεγαλους περιορισμους(λογω χρηματων προφανως ολα αυτα), ενω επιτρεπει στους πλουσιους να κανουν ο,τι θελουν κυριολεκτικα, τοτε οτνα ο "φτωχος"-"μη-πλουσιος" εχει την δυνατοτητα να αποκτησει και αυτος μερικα αγαθα σε αφθονια(πχ ταινιες μεσω "κατεβασματος" μόνο ενας κακος, υποκριτης ή συμφεροντολογος ανθρωπος θα του ελεγε οτι "οχι οχι δεν πρεπει να διασκεδαζεις με αυτον τον τροπο διοτι ειναι παρανομο και ανηθικο."

 

Εσύ αυθαίρετα λες ότι δεν έχει σχέση το κλέβω υλικό αγαθό με το αντιγράφω. Νομικά είναι το ίδιο. Αλλά απάντησε μου πως κρίνεις ότι πρέπει να αμοίβονται οι δημιουργοί και μετά το ξανασυζητάμε.

 

Αυθαίρετα επίσης αποφασίζεις ότι η τιμή είναι ακριβή από την αναλογία μισθού-κόστους αγαθών. Δεν λέω ότι σε μεγάλο βαθμό δεν πιστεύω και εγώ ότι είναι έτσι. Απλά δεν το δικαιολογώ με το έτσι γουστάρω όπως εσύ.

 

Η κοινωνία μας έχει πολλά στραβά αλλά έχουμε και εμείς ευθύνη(και μεγάλη) για αυτό. Και είναι πιο σημαντικό να κάνουμε κάτι για την ανισονομία από το να την βρίσκουμε ως δικαιολογία για να leechάρουμε.

 

Εγώ το να κατεβάζεις ασύστολα για να διασκεδάσεις δεν το δικαιολογώ. Θα δικαιολογούσα να το κάνεις που και που αν πράγματι δεν έχεις λεφτά ούτε για μία φορά τον μήνα για το σινεμά. Σε αναλογία δεν θα δικαιολογούσα και το να κλέψει κάποιος περισσότερο από όσο χρειάζεται για να μην πεινάει.

 

Η στέρηση συμφωνούμε ότι είναι κακό πράγμα αλλά είναι και κατι υποκειμενικό. Στέρηση άλλος θεωρεί το να μην έχει να φάει και άλλος το να βλέπει την Τζούλια με τους δύο μαύρους και να καταριέται την τύχη του που δεν είναι και αυτός εκεί.

 

Εγώ από την άλλη δεν θεωρώ την διασκέδαση που αποφασίζω με το έτσι θέλω να πάρω τζάμπα είδος πρώτης ανάγκης. Σίγουρα δεν θεωρώ διασκέδαση την σαβούρα του Hollywood ειδικά σε υπερβολικές δόσεις αλλά αποβλάκωμα. Και στο κάτω-κάτω αν θες να είσαι κύριος ή διασκεδάζεις αλλιώς(τρόποι υπάρχουν άφθονοι) ή περιμένεις να βάλει αυτό που θες η τηλεόραση.

 

Αν εννοείς εμένα λέγοντας συμφεροντολόγος(για το συγκεκριμένο θέμα τουλάχιστον) δεν είμαι γιατί αφενός καμμία επαγγελματική σχέση με δημιουργούς δεν έχω και είναι και δικό μου συμφέρον να παραμείνει ως έχει η κατάσταση(ναι κατεβάζω και εγώ). Μάλλον αντισυμφεροντολόγο θα με χαρακτήριζα. Υποκρισία θεωρώ να κάτεβάζεις και να το παίζεις τσεγκεβάρα οπότε μάλλον δεν είμαι και υποκριτής. Ούτε και το κακός θα έλεγα με βάση τον ορισμό σου ότι με χαρακτηρίζει. Εσύ λες "οχι οχι δεν πρεπει να διασκεδαζεις με αυτον τον τροπο διοτι ειναι παρανομο και ανηθικο." Εγώ λέω "Κατέβασε τώρα που μπορείς αφού οι καιροί είναι δύσκολοι αλλά μην πάψεις στιγμή να έχεις επίγνωση του τι ακριβώς είναι αυτό που κάνεις. Και αν πράγματι πιστεύεις ότι κάποια πραγματα είναι άδικα προσπάθησε να τα αλλάξεις αποτελεσματικά και μόνιμα."

 

Δεν ξερω προς το παρον. Αν με εβαζαν να σκεφτω συστημα για να λειτουγησει ο κοσμος κατι θα σκεφτομουν. Αλλά προς το παρον δεν ξερω ειναι η απαντηση. Μακρια βεβαια απο καπιταλισμο και κομμουνισμο, αυτο ειναι σιγουρο....

 

Καμια σχεση. Σε καμια περιπτωση οτι το ακρως καπιταλιστικο παρον συστημα ειναι μονοδρομος για την τεχνολογικη προοδο. Δεν νομιζω οτι η δημιουργια κολοσσων εταιριων ειναι αναγκαια συνθηκη για την τεχνολογικη αναπτυξη. Ικανη ειναι, οχι ομως και αναγκαια, μην συγχεεις τα πραγματα....

Ενα συστημα ηπιοτερης καπιτελιστικης λογικης θα ηταν εξισου αποτελεσματικο. Τοτε ομως θα απεφερε πολυ πολυ λιγοτερα χρηματα σε καποια μεριδα ανθρωπων, των μεγαλοκολοσσων εταιριων, πραγμα, και εκει εγκειται το ολο προβλημα.

Δεν ειναι διατεθιμενοι να μην κερδιζουν τα δισεκατομμυρια που κερδιζουν και να αρκεστουν σε εκατομμυρια απλως. :mad:

 

Σκέψου πρώτα κάποιο σύστημα και μετά έλα να το ξανασυζητήσουμε. Δυστυχώς από τα δύο συστήματα που ανέφερες ο καπιταλισμός δείχνει καλύτερος κρίνοντας από την ποιότητα ζωής του λαού. Ακόμα και η δυστυχία που προκύπτει στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε είναι για τα αποπαίδια του καπιταλισμού όπως η χώρα μας. Και ακόμα και έτσι δεν είναι χειρότερα από την κομμουνιστική πραγματικότητα(γνώμη μου και υποθέτω και δική σου).

 

Το αν το άκρως καπιταλιστικό σύστημα θα υπερίσχυε ενός ηπιότερης λογικής μπορείς να το δεις στις καταναλωτικές μας αντιδράσεις. Δεν το προσωποποιώ σε εμένα και εσένα. Ρίξε μία ματιά στις ουρές για την αγορά του επόμενου i-κάτι και θα καταλάβεις τι εννοώ. Σκέψου τι αναλογία των ανθρώπων της κοινωνίας μας θα βολευόταν με το παλιό του κινητό μέχρι να χαλάσει για να το αντικαταστήσει και τι ποσοστό έχει κάνει συνήθειο να τα αλλάζει σαν πουκάμισα. Για να έχει επιτυχία ένα ηπιότερο καπιταλιστικό σύστημα εκτός από το να το διεκδικήσουμε θα πρέπει να αλλάξουμε και τις συνήθειες μας. Θα μου άρεσε ιδιαίτερα πάντως να ζούσα σε ένα τέτοιο σύστημα και μιλώντας και προσωπικά έτσι ζω δηλαδή καταναλώνοντας αρκετά λιγότερο από αυτό που μπορώ, όχι από τσιγκουνιά αλλά από λογους στάσης ζωής.

 

Ασε τα ΑΝ και τα ξεΑΝ και δες το ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.

Και αυτο που γινεται συμφωνησες και εσυ ειναι μια υποκρισια απο μερους τους τεραστια....

 

Αυτο δεν ειναι αιτια. Αυτο ειναι υποθετικοτατο σεναριο οποτε δεν δημιουργει ΚΑΝΕΝΑ ιχνος επιχειρηματος ως προς την ανεκτικοτητα στην google.

Ειναι σκετη υποκρισια αυτο που κανουν.

 

Μα την πραγματικότητα κυτάζω και τα ΑΝ που αναφέρω είναι μία προσπάθεια να την εξηγήσω. Ναι είναι υποκρισία, και λοιπόν. Λες να μην το ξέρουν; Το ξέρουν και γελάνε και μαζί σου και με τις αντιδράσεις σου. Όποτε θέλουν σου κόβουν τα τόρρεντ και ότι άλλουν γουστάρουν και σε αφήνουν στην αποβλακωμάρα από το ατελείωτο leechάρισμα και την "διασκέδαση" του Hollywood.

 

Μερικά πράγματα απλώς συμβαίνουν γιατί υπάρχει το δίκαιο του ισχυρού. Στην φύση συμβαίνει συνέχεια. Αν πάει κάποιος στην θύρα 4 φορώντας κασκόλ του ΑΡΗ/ΑΕΚ/ΠΑΟ/ΟΣΦΠ πιστεύωντας ότι δεν θα γίνει μαύρος στο ξύλο απλά είναι βλάκας. Το ίδιο αν προσπαθήσει κάποιος να τα βάλει μόνος με μεγάλα συμφέροντα. Η μόνη λύση είναι με την ψήφο μας και με την στάση ζωής μας να σταματήσουμε να υπερκαταναλώνουμε και να δίνουμε αξία σε ανούσια καταναλωτικά πράγματα. Για να γίνουμε και εμείς σαν λαός ισχυροί. Μετά θα δεις για πότε πέφτουν και οι τιμές. Ο νόμος προσφοράς και ζήτησης.

 

Ακριβώς αυτό εννούσα όταν έγραφα πιο πριν θέμα πολιτικών πεποιθήσεων και για στάση ζωής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εσύ δεν ξέρω αν είσαι ρεαλιστής αλλά αποτιμάς την κατάσταση ως έχει και βγάζεις τα συμπεράσματα σου με τα τρέχοντα δεδομένα. Δεν είναι ωμός ρεαλισμός αυτός αλλά κάτι πιο εύκολο. Εξήγησε μου γιατί πονάς, μου φαίνεται ενδιαφέρον.

 

Δεν ξέρω αν είναι λανθασμένη η ερμηνεία που έχω δώσει στο να είναι κάποιος ρεαλιστής. Πιστεύω ότι δεν είναι, δεδομένου ότι δεν πρόκειται δα και για τον πιο δυσνόητο όρο. Ακόμα και τώρα που το σκέφτομαι ξανά όμως, με αφορμή το ότι λες ότι δεν είναι ωμός ρεαλισμός αυτός, δε μπορώ να φανταστώ κάποια καταλληλότερη, από το να «αποτιμά τις καταστάσεις ως έχουν και να βγάζει τα συμπεράσματά του με βάση τα τρέχοντα δεδομένα.

 

Κάτι ακόμα το οποίο δε μπορώ να κατανοήσω, είναι η επιλογή του χαρακτηρισμού μιας στάσης, ως «κάτι πιο εύκολο» Πιο εύκολο από τι; Το να είσαι ρεαλιστής - ή ρομαντικός, ή ονειροπόλος, ή ό,τι άλλο - δεν ενέχει κάποιο βαθμό δυσκολίας. Τον τρόπο σκέψης ορίζει, ή αν θέλεις το «συλλογιστικό φίλτρο», μέσα απ' το οποίο έχεις επιλέξει να αντιμετωπίζεις, να ερμηνεύεις και να κατανοείς τις καταστάσεις. Ζήτημα ευκολίας η δυσκολίας θα υφίστατο, αν ο εκάστοτε τρόπος σκέψης ήταν επιβεβλημένο να ορίσει και τον τρόπο δράσης σου. Πιθανώς για κάποιους άλλους να είναι επιβεβλημένο κάτι τέτοιο και το σέβομαι απολύτως. Για 'μένα είναι μόνο σκέψεις, οι οποίες μένουν σκέψεις, χωρίς να με οδηγούν σε κάποια μορφή δράσης. Εκτός κι αν θεωρούσαμε ως «δράση» το γράψιμο στα forum, ή τις προφορικές συζητήσεις. Σε μια τέτοια υποθετική περίπτωση, αν ήμουν στοιχειωδώς ειλικρινής, θα ήμουν υποχρεωμένος να αναγνωρίσω στο πρόσωπό μου, ένα από τα πιο δραστήρια άτομα που «παίζουν μπάλα» εκεί έξω!...

 

Ωχ! Να εξηγήσω γιατί «πονάω»; Ε, δεν είναι και τόσο ανώδυνο, το να μη μπορείς ούτε καν να υποκριθείς - ξεγελώντας έστω και προσωρινά τον εαυτό σου - ότι η σαπίλα που βλέπεις γύρω σου δεν είναι αληθινή...

 

Τέλος η κατανόηση(ακόμα και αν είναι ορθή) μιας κατάστασης δεν είναι θέμα πολιτικής πεποίθησης και στάσης ζωής.

 

Πολιτικής πεποίθησης, σίγουρα δεν είναι. Στάση ζωής όμως, πιστεύω ότι είναι. Ίσως όχι η πλέον αποδεκτή ως τέτοια, αλλά είναι. Θεωρώ ότι ακόμα και μόνο το να σκέφτεσαι και προβληματίζεσαι σχετικά με οποιαδήποτε κατάσταση, αρνούμενος να δραστηριοποιηθείς - ίσως διότι το βρίσκεις μάταιο, ίσως πάλι για άλλους προσωπικούς σου λόγους - αποτελεί στάση ζωής.

 

Ακόμα και η αυτοκτονία, στάση ...ζωής (!;!;!) είναι. Τουλάχιστον μέχρι να πιέσεις τη σκανδάλη. Μετά από αυτό το χρονικό σημείο, είναι στάση: «όπως πέσεις από την καρέκλα»...

 

Σημαντικό είναι το τι κάνουμε για να αντιδράσουμε σε αυτό που θεωρούμε λάθος.Αν ξεφύγουμε από το να νιώθουμε θυμό για την αδικία και την κατά πρόσωπο κοροϊδία και από την έκφραση του θυμού μας ΜΟΝΟ μέσω ενός πληκτρολογίου ΚΑΙ αντιδράσουμε πιο ουσιαστικά θα έχουμε κάνει το σημαντικότερο βήμα. Μετά θα δικαιούμαστε να λέμε ότι έχουμε αλλάξει στάση ζωής.

 

Μαζί σου κι εγώ, όσο αφορά στο «τι κάνουμε για να αντιδράσουμε σε αυτό που θεωρούμε λάθος». Μην υποτιμάς όμως την έκφραση του θυμού - και οποιουδήποτε συναισθήματος ή αντίρρησης - μέσω ενός πληκτρολογίου και μη θεωρείς ότι το πληκτρολόγιο είναι το μόνο μέσο που χρησιμοποιούμε.

 

Στο «πληκτρολόγιο» αναφέρεσαι, ακριβώς επειδή αυτή τη στιγμή συζητάμε διαδικτυακά . Όμως αυτός ο τρόπος συζήτησης, δεν είναι ούτε στο ελάχιστο υποδεέστερος από κάποιον άλλο. Σκέψου ότι, υπό διαφορετικές συνθήκες - απόστασης, κοινού διαθέσιμου χρόνου, υποχρεώσεων - θα μπορούσαμε να κάνουμε αυτή τη συζήτηση κατά πρόσωπο. Θα μπορούσαμε να βρισκόμασταν στο ίδιο δωμάτιο, όχι τόσοι όσοι χωράνε σε ένα forum προφανώς αλλά, αρκετοί άνθρωποι, ικανοί να κάνουν τη συζήτηση να «πάρει φωτιά». Θα μπορούσαμε ακόμα - αναλόγως του ενδιαφέροντος που πιθανόν θα παρουσίαζε το θέμα της συζητήσεώς μας - να έχουμε αυτή τη δυνατότητα ανταλλαγής απόψεων, μπροστά σε ζωντανό ακροατήριο (ξύπνησε ο Χατζηνικολάου μέσα μου...) και να επηρεάζουμε απόψεις, γνώμες και αποφάσεις ανθρώπων.

 

Το μόνο που θα διαφοροποιούνταν, θα ήταν το γεγονός ότι, σε αυτή την υποθετική περίπτωση θα μάλλιαζε η γλώσσα μας, ενώ στην παρούσα βγάζουν κάλους τα δάκτυλά μας. Η αξία της συζήτησης όμως, δε θα ήταν ούτε ελάχιστα μικρότερη, επειδή γίνεται διαδικτυακά.

 

Τέλος, προσωπικά δε διεκδικώ το δικαίωμα να λέω ότι έχω αλλάξει στάση ζωής κι αυτό για δύο λόγους, ένα πραγματικό και ένα ...τσαμπουκαλίδικο.

 

Ο δεύτερος - μια και μ' αρέσει να αρχίζω ...ανάποδα - είναι ότι δε θα ...διεκδικούσα σε καμιά περίπτωση, το δικαίωμα να πω το οτιδήποτε. Θα το έπαιρνα μόνος μου. Εδώ το έκαναν αντιρρησίες συνείδησης σε ολοκληρωτικά καθεστώτα γνωρίζοντας - όπως και όντως συνέβη - ότι θα φάνε το κεφάλι τους. Θα κώλωνα εγώ να μιλήσω για τα ...torrents;

 

Ο πρώτος και σοβαρότερος όμως, είναι ότι πρόκειται για καραμπινάτο ψέμα! Δεν έχω αλλάξει στάση ζωής, εδώ και 25 χρόνια. Ακριβώς αυτά που πίστευα συνεχίζω να πιστεύω και με τον τρόπο που ζούσα τότε - όσο αφορά στις επιλογές μου - ζω και σήμερα.

 

Αν λοιπον καποιος μου βρει οτι το youtube δεν πληρωνει πνευματικα δικαιωματα, ας μου φερει στοιχεια να το κουβεντιασουμε.

 

Φίλτατε Πουρνάρα, μην αρχίσουμε τώρα τις «κατινιές» του στυλ:

 

- Απόδειξέ μου ότι δεν πληρώνει...

- Όχι εσύ να μου αποδείξεις ότι πληρώνει...

 

Έχω παρακολουθήσει πολλά από τα θέματα στα οποία έχεις συμμετάσχει και, εκτός του ότι κάτι τέτοιο , μόνο ως επιχείρημα δε μπορεί να αντιμετωπιστεί, ξέρω πολύ καλά ότι, ακόμα και να ήταν επιχείρημα, είναι πολύ κατώτερό σου.

 

Όπως είπες και ο ίδιος, κανείς δε μπορεί να γνωρίζει. Τουλάχιστον κανείς από τους «απ 'έξω».

Αποδείξεις λοιπόν, για το ότι το youtube δεν πληρώνει δικαιώματα, όντας ένας από τους «απ' έξω», δε μπορώ να σου παρουσιάσω. Ενδείξεις όμως - και μάλιστα ισχυρότατες - ότι το πιθανότερο είναι να μην πληρώνει, μπορώ. Ιδού η πρώτη: Αν πληρώνει δικαιώματα για το προστατευμένο υλικό που προβάλλει, δεν έχουν κανένα λόγο ούτε οι εταιρείες να του στέλνουν καταγγελίες, ούτε και το ίδιο το youtube να διαγράφει τους λογαριασμούς αυτών που το ανεβάζουν.

 

Για ποιο λόγο να στέλνουν καταγγελίες οι εταιρείες, από τη στιγμή που εισπράττουν τα συμφωνημένα και να υποχρεώνουν την αφαίρεση του προβαλλόμενου υλικού, αν θεωρήσουμε ότι δε διοικούνται από ...σχιζοφρενείς;

 

Για ποιο λόγο το youtube συμμορφώνεται με τις επιταγές των εταιρειών και προχωράει ακόμα ένα βήμα - διαγράφοντας λογαριασμούς - από τη στιγμή που έχει πληρώσει; Λες να το συμφέρει να μειώνονται οι εγγεγραμμένοι χρήστες του;

 

Περιμένω τις ενδείξεις για το αντίθετο, από τη δική σου πλευρά. Αρχίζει να αποκτά ενδιαφέρον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε Πουρνάρα, μην αρχίσουμε τώρα τις «κατινιές» του στυλ:

 

- Απόδειξέ μου ότι δεν πληρώνει...

- Όχι εσύ να μου αποδείξεις ότι πληρώνει...

 

Έχω παρακολουθήσει πολλά από τα θέματα στα οποία έχεις συμμετάσχει και, εκτός του ότι κάτι τέτοιο , μόνο ως επιχείρημα δε μπορεί να αντιμετωπιστεί, ξέρω πολύ καλά ότι, ακόμα και να ήταν επιχείρημα, είναι πολύ κατώτερό σου.

 

Όπως είπες και ο ίδιος, κανείς δε μπορεί να γνωρίζει. Τουλάχιστον κανείς από τους «απ 'έξω».

Αποδείξεις λοιπόν, για το ότι το youtube δεν πληρώνει δικαιώματα, όντας ένας από τους «απ' έξω», δε μπορώ να σου παρουσιάσω. Ενδείξεις όμως - και μάλιστα ισχυρότατες - ότι το πιθανότερο είναι να μην πληρώνει, μπορώ. Ιδού η πρώτη: Αν πληρώνει δικαιώματα για το προστατευμένο υλικό που προβάλλει, δεν έχουν κανένα λόγο ούτε οι εταιρείες να του στέλνουν καταγγελίες, ούτε και το ίδιο το youtube να διαγράφει τους λογαριασμούς αυτών που το ανεβάζουν.

 

Για ποιο λόγο να στέλνουν καταγγελίες οι εταιρείες, από τη στιγμή που εισπράττουν τα συμφωνημένα και να υποχρεώνουν την αφαίρεση του προβαλλόμενου υλικού, αν θεωρήσουμε ότι δε διοικούνται από ...σχιζοφρενείς;

 

Για ποιο λόγο το youtube συμμορφώνεται με τις επιταγές των εταιρειών και προχωράει ακόμα ένα βήμα - διαγράφοντας λογαριασμούς - από τη στιγμή που έχει πληρώσει; Λες να το συμφέρει να μειώνονται οι εγγεγραμμένοι χρήστες του;

 

Περιμένω τις ενδείξεις για το αντίθετο, από τη δική σου πλευρά. Αρχίζει να αποκτά ενδιαφέρον!

 

Η πληρωμη η οχι καποιων δικαιωματων δεν ειναι global. Καθε εταιρια τυπου ΑΕΠΙ (προφανως επειδη δεν ειναι "μαγκες" οπως η δικη μας ΑΕΠΙ που "εκπροσωπει το 99% των δημιουργων"), θα εχει καποιες εταιριες απο πισω του αλλα οχι ολες. Αλλες μπορει να θελουν να εκπροσωπουνται και αλλες να μη θελουν. Απο την αλλη ειτε πληρωνει δικαιωματα ειτε οχι, ειναι καθαρα προβλημα μεταξυ τους, οπως προβλημα δικο τους ειναι το αν το mega πληρωσε δικαιωματα για την ταδε ταινια που θα παιξει αποψε η οχι. Εμενα ως θεατη δεν με ενδιαφερει αλλα ουτε και με επηρεαζει.

Εκει παει λοιπον και το "αποδειξεις". Ειναι ενα θεμα που οτι και να πουμε εμεις, ποτε δε θα μαθουμε τι ακριβως συμβαινει μεταξυ αυτων των εταιριων. Αρα δεν μπορουμε και να λεμε με βεβαιοτητα οτι το youtube ειναι παρανομο, και να αναρωτιωμαστε για ποιο λογο κλεινουν τα αλλα site αλλα χαιδευουν αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχίζοντας αντίστροφα:

 

1) Αν ανατρέξεις σε ολόκληρο το thread και καταφέρεις να εντοπίσεις έστω και ένα post μέλους - ακόμα και post των πιο «φανατικών» υπέρμαχων του κατεβάσματος - στο οποίο να έχει αναφερθεί ότι το κατέβασμα είναι νόμιμο, εγώ δεσμεύομαι να υποκινήσω ...επαναστατική πορεία και διαδήλωση, υπέρ της ηθικής ορθότητας του να μεροληπτούν οι νόμοι προς όφελος των ισχυρών!

 

Πρόσεξε μην σε περάσουν για την 17Ν Νο2. Πέρασα ένα γρήγορο διάβασμα όλο το thread και δεν θα το ξανακάνω. Κύτταξε η ουσία μετράει. Και αυτή είναι ότι ακόμα και κανένας να μην το έχει πει ότι το κατέβασμα είναι νόμιμο έχουμε φτάσει να το θεωρουμε κεκτημένο δικαίωμα και όχι αυτό που πραγματικά είναι.

 

2) Πρόκειται για ...εκ διαμέτρου αντίθετη λογική! Για ...νιοστή φορά: Κλέβοντας υλικά αγαθά, τα στερείς ποσοτικά από το νόμιμο κάτοχό τους

 

(- Ένα βαζάκι χαβιάρι λιγότερο = Παράνομο; Ναι! Διαφυγόν έσοδο; Ναι!

 

- Ξαφνική απουσία της Μ3 από το γκαράζ του ιδιοκτήτη της = Παράνομο; Ναι! Μείωση των περιουσιακών του στοιχείων; Ναι!

 

- Κατέβασμα μουσικής/ταινιών/προγραμμάτων από ανθρώπους οι οποίοι ούτως ή άλλως δε θα τα αγόραζαν (ή αντιγραφή τους και μεταβίβαση των αντιγράφων σε άλλους, οι οποίοι επίσης δε θα τα αγόραζαν) = Παράνομο; Σαφώς ναι (όπως και όλα τα προηγούμενα)! Ζημιά εις βάρος του νόμιμου δικαιούχου; Ο-Χ-Ι (σε καμία μα καμία περίπτωση και απ' όπου κι αν το πιάσει κανείς.) Που την είδες την ...«ίδια λογική»;

 

...ή - συνεχίζοντάς το - να ...απαγάγεις τον Χ τραγουδιστή, να τον κλειδώσεις στο σπίτι σου και, κρατώντας ένα πιστόλι κολλημένο στο κεφάλι του, να τον υποχρεώσεις να δώσει ρεσιτάλ ειδικά για 'σένα, αφού γουστάρεις τρελά τα τραγούδια και τη φωνή του και - εφόσον δεν έχεις τα λεφτά να αγοράσεις τους δίσκους του ή να πας στο μαγαζί που εμφανίζεται - δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνει οικειοθελώς...

 

...κι ύστερα έχουμε άδικο, όταν λέμε ότι την έχουμε αρπάξει τη φουκαριάρα τη λογική και της έχουμε πετάξει τα μάτια έξω...

 

Στο "κατέβασμα" των υλικών αγαθών συμφωνούμε. Στο "κατέβασμα" των ψηφιακών αγαθών ας τα ξαναπώ. Το ποιός πράγματι δεν μπορεί να τα αγοράσει και ποιός μπορεί να τα αγοράσει αλλά δεν το κάνει απλά επειδή μπορεί να γλυτώσει τα χρήματα ή επειδή του είναι πιο εύκολο να κάνει 2 κλικ στο χ piratebay είναι μία δυσδιάκριτη διαχωριστική γραμμή. Αν θες να κοροϊδεύεις τον εαυτό σου λέγοντας ότι μόνο αυτοί που δεν μπορούν να πληρώσουν κατεβάζουν δικαίωμα σου.

 

Δες ας πούμε αυτούς που παίζουν παιχνίδια. Οι περισσότεροι τι θα προτιμήσουν; Να πάρουν μία μεσαία κάρτα γραφικών και να αγοράσουν 3-4 τίτλους που θα τους λιώσουν ή να τα χώσουν όλα στην σούπερ-ντούπερ και τα τόρρεντ να είναι καλά; Προφανώς υπάρχουν και οι πρώτοι απλά είναι συντριπτικά μειοψηφία.

 

Ακόμα όμως και να είναι έτσι απάντησε μου τι θα γινόταν αν το έκαναν ΟΛΟΙ αυτό αφού δεν ζημιώνονται οι δημιουργοί. Το master θα το έχουν στο γραφείο τους ακόμα και αν δεν πουλήθει ούτε ένα CD δεν θα έχουν ζημιωθεί αφού δεν θα έχουν χάσει τα CDάκια(βαζάκια). Η ζημιά μετριέται ΚΑΙ σε απώλεια εσόδων για να έχεις υπ'όψιν πάντως. Τώρα αν είναι να ξαναρχίσουμε την μπουρδολογία ότι είναι ακριβά και καλώς τους κάνουμε και τα κατεβάζουμε κτλ. ενώ εμείς θα ξεσηκώναμε επανάσταση αν μας μειώσουν με τον τσαμπουκά τον μισθό ή το ποσό που χρεώνουμε για την δουλειά μας που είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.(για τον μισθό ξέρω ότι έχει ήδη συμβεί αλλά θα παρακαλέσω για να μην ξεφύγει σε άλλα μονοπάτια η συζήτηση να μην το πιάσουμε σαν θέμα)

 

Το ατυχές παράδειγμα με την τηλεπερσόνα το έγραψα για να επισημάνω τον βιασμό της λογικής "αφού δεν μπορώ να αγοράσω αυτό που θέλω και δεν ανέχομαι να περιμένω πότε θα τα βάλει το STAR νομιμοποιούμαι να..." στον συγκριτικό βαθμό. Ήρθες και εσύ και το έκανες στον υπερθετικό.

 

1) Το «δικαίωμα» το οποίο υπερασπίζονται κάποιοι - μεταξύ των οποίων κι εγώ, πρώτος και καλύτερος - είναι να μπορούν να περιηγούνται στο διαδίκτυο, χωρίς κανένας να έχει τη δικαιοδοσία να ελέγχει το σε ποια sites περιηγούνται, διότι αν κάποιος έχει τη δυνατότητα αυτή, είναι προφανώς εις θέση να παρακολουθεί και τις προσωπικές τους συζητήσεις, να υποκλέπτει επαγγελματικές συνομιλίες, να ενημερώνεται για το περιεχόμενο των e mails, να βλέπει στοιχεία πιστωτικών καρτών, ταυτοτήτων, τραπεζικών λογαριασμών, Α.Φ.Μ. κ.τ.λ.

 

Το ότι αυτό γίνεται δε, με σκοπό τον εντοπισμό πιθανών παρανομιών, δεν αποτελεί σε καμία περίπτωση ικανή ή αποδεκτή αιτιολόγηση της κίνησης αυτής. Διότι, με την ίδια ακριβώς αιτιολόγηση, θα έπρεπε π.χ. να παρακολουθούνται τα τηλέφωνα - όχι ότι δεν παρακολουθούνται, απλώς λέμε και καμιά μαλακία για να γεμίζουμε αράδες... - ή να ανοίγεται και να ελέγχεται η αλληλογραφία πριν παραδοθεί στον παραλήπτη.

 

Όσο ...σθεναρά δε κι αν αυτός ο «κανένας» ...δεσμεύεται (ανατρίχιασα!) απέναντί μας, υποσχόμενος ότι βλέπει μόνο τις παράνομες κινήσεις όπου αυτές υπάρχουν και όχι τα υπόλοιπα προσωπικά μας δεδομένα, έχουμε κάθε λόγο να μη δίνουμε καμία σημασία στις δεσμεύσεις του, δεδομένου ότι μας έχει δώσει αμέτρητες φορές στο παρελθόν, το δικαίωμα και τις αφορμές να τον θεωρούμε αναξιόπιστο. Αυτά εν ολίγοις, σχετικά με το ποιο είναι πραγματικά το «δικαίωμα» το οποίο υπερασπιζόμαστε. Δεν υπεραμυνόμαστε του δικαιώματος να κατεβάζουμε. Απλώς στοιχειοθετούμε το λόγο, για τον οποίο το θεωρούμε μια απολύτως αναμενόμενη και φυσιολογική εξέλιξη μιας στρεβλής τακτικής, η οποία υιοθετείται από κάποιους. Αν κι εφόσον κατέστησαν σαφείς οι παραπάνω διευκρινίσεις, πάμε και στο:

 

2) Όπως και η διαφορά μεταξύ ενός παραγωγικότατου - αλλά ικανού να μην αφήνει το παραμικρό ίχνος ή στοιχείο πίσω του, το οποίο θα μπορούσε να οδηγήσει στον εντοπισμό και τη σύλληψή του - ...πληρωμένου δολοφόνου και ενός εξίσου παραγωγικού, ο οποίος βγαίνει μετά από πενήντα φόνους στα κανάλια και περηφανεύεται για τις επιδόσεις του, λέγεται προκλητικότητα. Αυτό, κατά τη γνώμη κάποιων, προσδίδει στο δεύτερο, μεγαλύτερη αξία και περισσότερο κύρος... Πάσο! Απόψεις είναι αυτές...

 

 

Για το πρώτο συμφωνούμε απόλυτα. Αυτό που με ενοχλεί είναι η υποκρισία του του κόπτομαι για την ανωνύμία ενώ στην πραγματικότητα κόπτομαι για τα τόρρεντ. Η συντριπτική πλειοψηφία αυτό κάνει. Η πλάκα είναι ότι δεν μιλάς μόνο για σένα(που έχεις και το δικαίωμα) αλλά για όλους όσους εξέφρασαν άποψη. Ταιριάζει γάντι αυτό που προανέφερες για βιασμό της λογικής.

 

Το δεύτερο δεν το αντιλαμβάνομαι και το αντιπαρέρχομαι.

 

Όπως και να έχει έχω ξοδέψει αρκετό χρόνο στην συζητηση αυτή οπότε δεν θα απαντήσω παρά 1-2 φορές ακόμα.

 

Δεν ξέρω αν είναι λανθασμένη η ερμηνεία που έχω δώσει στο να είναι κάποιος ρεαλιστής. Πιστεύω ότι δεν είναι, δεδομένου ότι δεν πρόκειται δα και για τον πιο δυσνόητο όρο. Ακόμα και τώρα που το σκέφτομαι ξανά όμως, με αφορμή το ότι λες ότι δεν είναι ωμός ρεαλισμός αυτός, δε μπορώ να φανταστώ κάποια καταλληλότερη, από το να «αποτιμά τις καταστάσεις ως έχουν και να βγάζει τα συμπεράσματά του με βάση τα τρέχοντα δεδομένα.

 

Κάτι ακόμα το οποίο δε μπορώ να κατανοήσω, είναι η επιλογή του χαρακτηρισμού μιας στάσης, ως «κάτι πιο εύκολο» Πιο εύκολο από τι; Το να είσαι ρεαλιστής - ή ρομαντικός, ή ονειροπόλος, ή ό,τι άλλο - δεν ενέχει κάποιο βαθμό δυσκολίας. Τον τρόπο σκέψης ορίζει, ή αν θέλεις το «συλλογιστικό φίλτρο», μέσα απ' το οποίο έχεις επιλέξει να αντιμετωπίζεις, να ερμηνεύεις και να κατανοείς τις καταστάσεις. Ζήτημα ευκολίας η δυσκολίας θα υφίστατο, αν ο εκάστοτε τρόπος σκέψης ήταν επιβεβλημένο να ορίσει και τον τρόπο δράσης σου. Πιθανώς για κάποιους άλλους να είναι επιβεβλημένο κάτι τέτοιο και το σέβομαι απολύτως. Για 'μένα είναι μόνο σκέψεις, οι οποίες μένουν σκέψεις, χωρίς να με οδηγούν σε κάποια μορφή δράσης. Εκτός κι αν θεωρούσαμε ως «δράση» το γράψιμο στα forum, ή τις προφορικές συζητήσεις. Σε μια τέτοια υποθετική περίπτωση, αν ήμουν στοιχειωδώς ειλικρινής, θα ήμουν υποχρεωμένος να αναγνωρίσω στο πρόσωπό μου, ένα από τα πιο δραστήρια άτομα που «παίζουν μπάλα» εκεί έξω!...

 

Ωχ! Να εξηγήσω γιατί «πονάω»; Ε, δεν είναι και τόσο ανώδυνο, το να μη μπορείς ούτε καν να υποκριθείς - ξεγελώντας έστω και προσωρινά τον εαυτό σου - ότι η σαπίλα που βλέπεις γύρω σου δεν είναι αληθινή...

 

Ρεαλισμός θεωρώ ότι είναι να αντιλαμβάνεσαι την πραγματικότητα και όχι απλώς να αναφέρεις δεδομένα. Αλλά ας μην σταθούμε άλλο σε αυτό δεν έχει νόημα για την ουσία της συζήτησης.

 

Πολιτικής πεποίθησης, σίγουρα δεν είναι. Στάση ζωής όμως, πιστεύω ότι είναι. Ίσως όχι η πλέον αποδεκτή ως τέτοια, αλλά είναι. Θεωρώ ότι ακόμα και μόνο το να σκέφτεσαι και προβληματίζεσαι σχετικά με οποιαδήποτε κατάσταση, αρνούμενος να δραστηριοποιηθείς - ίσως διότι το βρίσκεις μάταιο, ίσως πάλι για άλλους προσωπικούς σου λόγους - αποτελεί στάση ζωής.

 

Ακόμα και η αυτοκτονία, στάση ...ζωής (!;!;!) είναι. Τουλάχιστον μέχρι να πιέσεις τη σκανδάλη. Μετά από αυτό το χρονικό σημείο, είναι στάση: «όπως πέσεις από την καρέκλα»...

 

Μαζί σου κι εγώ, όσο αφορά στο «τι κάνουμε για να αντιδράσουμε σε αυτό που θεωρούμε λάθος». Μην υποτιμάς όμως την έκφραση του θυμού - και οποιουδήποτε συναισθήματος ή αντίρρησης - μέσω ενός πληκτρολογίου και μη θεωρείς ότι το πληκτρολόγιο είναι το μόνο μέσο που χρησιμοποιούμε.

 

Στο «πληκτρολόγιο» αναφέρεσαι, ακριβώς επειδή αυτή τη στιγμή συζητάμε διαδικτυακά . Όμως αυτός ο τρόπος συζήτησης, δεν είναι ούτε στο ελάχιστο υποδεέστερος από κάποιον άλλο. Σκέψου ότι, υπό διαφορετικές συνθήκες - απόστασης, κοινού διαθέσιμου χρόνου, υποχρεώσεων - θα μπορούσαμε να κάνουμε αυτή τη συζήτηση κατά πρόσωπο. Θα μπορούσαμε να βρισκόμασταν στο ίδιο δωμάτιο, όχι τόσοι όσοι χωράνε σε ένα forum προφανώς αλλά, αρκετοί άνθρωποι, ικανοί να κάνουν τη συζήτηση να «πάρει φωτιά». Θα μπορούσαμε ακόμα - αναλόγως του ενδιαφέροντος που πιθανόν θα παρουσίαζε το θέμα της συζητήσεώς μας - να έχουμε αυτή τη δυνατότητα ανταλλαγής απόψεων, μπροστά σε ζωντανό ακροατήριο (ξύπνησε ο Χατζηνικολάου μέσα μου...) και να επηρεάζουμε απόψεις, γνώμες και αποφάσεις ανθρώπων.

 

Το μόνο που θα διαφοροποιούνταν, θα ήταν το γεγονός ότι, σε αυτή την υποθετική περίπτωση θα μάλλιαζε η γλώσσα μας, ενώ στην παρούσα βγάζουν κάλους τα δάκτυλά μας. Η αξία της συζήτησης όμως, δε θα ήταν ούτε ελάχιστα μικρότερη, επειδή γίνεται διαδικτυακά.

 

Τέλος, προσωπικά δε διεκδικώ το δικαίωμα να λέω ότι έχω αλλάξει στάση ζωής κι αυτό για δύο λόγους, ένα πραγματικό και ένα ...τσαμπουκαλίδικο.

 

Ο δεύτερος - μια και μ' αρέσει να αρχίζω ...ανάποδα - είναι ότι δε θα ...διεκδικούσα σε καμιά περίπτωση, το δικαίωμα να πω το οτιδήποτε. Θα το έπαιρνα μόνος μου. Εδώ το έκαναν αντιρρησίες συνείδησης σε ολοκληρωτικά καθεστώτα γνωρίζοντας - όπως και όντως συνέβη - ότι θα φάνε το κεφάλι τους. Θα κώλωνα εγώ να μιλήσω για τα ...torrents;

 

Ο πρώτος και σοβαρότερος όμως, είναι ότι πρόκειται για καραμπινάτο ψέμα! Δεν έχω αλλάξει στάση ζωής, εδώ και 25 χρόνια. Ακριβώς αυτά που πίστευα συνεχίζω να πιστεύω και με τον τρόπο που ζούσα τότε - όσο αφορά στις επιλογές μου - ζω και σήμερα.

 

Εφόσον η αντίδραση περιορίζεται σε έναν θυμό που εκτονόνωνεται μέσω του πληκτρολογίου και μόνο για εμένα δεν έχει καμμία αξία και εξ'ορισμου την υποτιμώ.

 

Η αξία της συζήτησης είναι δεδομένη εφόσον γίνεται καλόπιστα και αυτός είναι ο λόγος που από την πλευρά μου την κάνω. Είτε δια ζώσης είτε μέσω πληκτρολογίου. Απλά δεν αρκεί και αυτό θέλω να επισημάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν υποθέσουμε ότι κάποιος κοπιάζει για να δημιουργήσει κάτι, συμφωνείς ελπίζω ότι πρέπει να αμοιφθεί για τον κόπο του. Πως θα γίνει αυτό αν ΌΛΟΙ το αποκτούν δωρεάν απλώς επειδή μπορούν;

 

Ωχ! Αυτό τώρα το είδα και, μολονότι δεν απευθύνεται σ' εμένα το ερώτημα, επίτρεψε μου και θέση να πάρω, αλλά και να σε ρωτήσω κάτι.

 

1) Θέση: Κάποιος που κοπιάζει για να δημιουργήσει κάτι, πρέπει σαφώς να αμειφθεί για τον κόπο του.

 

2) Ερώτηση: Αν αυτοί που το αποκτούν τσάμπα - αυτοί, οι συγκεκριμένοι, που δεν αγοράζουν έτσι κι αλλιώς (όσοι κι αν είναι, λίγοι, πολλοί, ή όλοι) - σταματήσουν την τακτική αυτή, συνεχίζοντας όμως να μη το αγοράζουν, εφόσον δε μπορούν, με ποιον ακριβώς τρόπο θα συμμετάσχουν στην αμοιβή του δημιουργού, ενώ όσο το αποκτούν τσάμπα δε συμμετέχουν; Μέσω κάποιου εράνου υπέρ αναξιοπαθούντων δημιουργών ίσως; Μέσω κάποιου ειδικού τέλους - τόσα πληρώνουμε, ένα ακόμα θα μας στεναχωρήσει; - που θα εισπράττεται από το κράτος και θα αποδίδεται στους δημιουργούς; (ή μάλλον, όχι: που θα εισπράττεται από το κράτος και θα αποδίδεται στην Α.Ε.Π.Ι., για να το αποδώσει εκείνη στους δημιουργούς, όπως κάνει μέχρι σήμερα ...λέμε τώρα!)

 

Η δική μου απάντηση είναι: Έλα ντε! Η δική σου;

 

Δυστυχώς από τα δύο συστήματα που ανέφερες ο καπιταλισμός δείχνει καλύτερος κρίνοντας από την ποιότητα ζωής του λαού. Ακόμα και η δυστυχία που προκύπτει στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε είναι για τα αποπαίδια του καπιταλισμού όπως η χώρα μας. Και ακόμα και έτσι δεν είναι χειρότερα από την κομμουνιστική πραγματικότητα.

 

Δεν έχω φιλοκομμουνιστικές πεποιθήσεις, δεν είμαι γενικότερα φίλα προσκείμενος σε κανένα άκρο, αλλά για την καλύτερη ποιότητα ζωής του λαού στις καπιταλιστικές κοινωνίες, αμφιβάλλω σφόδρα! Καλύτερη - έως και χλιδάτη - ποιότητα ζωής, απολαμβάνουν μόνο λίγοι και εκλεκτοί. Ο λαός στερείται πλέον, όχι μόνο περιττών πολυτελειών, αλλά ακόμα και ζωτικής σημασίας αγαθών και υπηρεσιών.

 

Δεν ξέρω αν έχεις προσωπική εμπειρία συνθηκών διαβίωσης σε κομμουνιστικό καθεστώς. Εγώ δεν έχω, αλλά έχει τόσο η γυναίκα μου, όσο και τα μεγαλύτερα αδέλφια της, ως καταγόμενοι από μία χώρα (Γεωργία), η οποία μέχρι πολύ πρόσφατα ήταν μέλος της τότε Σοβιετικής Ένωσης.

 

Μου λένε λοιπόν αυτοί οι άνθρωποι - οι οποίοι είναι πλέον οικογένειά μου, όχι τυχαίοι - ότι επί κομμουνιστικού καθεστώτος, τόσο στη Γεωργία (από όπου το έβλεπαν με τα μάτια τους), όσο και στις υπόλοιπες χώρες που ανήκαν στην Ε.Σ.Σ.Δ., ναι μεν δεν υπήρχε υπέρ πληθώρα αγαθών, ούτε δυνατότητα να αποκτήσεις «είδη πολυτελείας», αλλά:

 

- Το ίδιο το κράτος έβαζε σε δουλειές όλους ανεξαιρέτως τους πολίτες (ήθελαν δεν ήθελαν, μια και ήταν ...παράνομο να μην εργάζεσαι, εφόσον ήσουν ικανός.)

 

- Το ίδιο το κράτος παρείχε σπίτι σε όλους όσους εργάζονταν. Με λίστες, με κριτήρια εμβαδού αναλόγως του αριθμού των μελών της οικογενείας, με τήρηση προτεραιότητας αναλόγως των ετών εργασίας, αλλά τελικώς...εργαζόμενος πολίτης χωρίς δικό του σπίτι δεν υπήρχε.

 

- Η πανεπιστημιακή εκπαίδευση - καθ' όλη τη διάρκειά της (μέχρι και οι πιθανές μεταπτυχιακές σπουδές, τα τυχόν επιπλέον εκπαιδευτικά σεμινάρια κ.τ.λ.) - ήταν εντελώς δωρεάν, τόσο ως εκπαιδευτική διαδικασία, όσο και ως κόστος βιβλίων, συγγραμμάτων, ακόμα και αναλωσίμων (όταν λέμε εντελώς, εννοούμε ότι ως σπουδαστής δεν αγόραζες ούτε ...μολύβι.)

 

- Η περίθαλψη και η νοσηλεία - αρχίζοντας από τα βασικά και φτάνοντας μέχρι την πλέον δύσκολη και εξειδικευμένη θεραπεία ή χειρουργική επέμβαση - ήταν επίσης εντελώς δωρεάν. Πρόσεξε, δε μιλάμε για ταμεία που κάλυπταν κάποιο μέρος του κόστους και για συμμετοχή του ασθενούς. Μιλάμε για το ότι δεν πλήρωνες ποτέ και τίποτα.

 

Υπάρχουν πολλά ακόμα, για τα οποία ενημερώθηκα από ανθρώπους οι οποίοι τα έζησαν, αλλά δε νομίζω ότι είναι σκόπιμο να επεκταθώ περισσότερο. Τα πιστεύω δε, εκτός κι αν πρέπει να δεχθώ, ότι οι δικοί μου άνθρωποι μου λένε ψέματα, λες και θα είχαν κανένα συμφέρον να το κάνουν.

 

Ειδικά λοιπόν μιλώντας «για τα αποπαίδια του καπιταλισμού όπως η χώρα μας», η δυστυχία των χαλεπών καιρών που ζούμε, μου φαίνεται πολύ επαχθέστερη από την κατάσταση που επικρατούσε στην τότε κομμουνιστική πραγματικότητα. Όταν ο κόσμος έχει φτάσει στο σημείο να στερείται τα βασικά, τα ζωτικά και τα ουσιώδη - και αποτελεί σαφώς στέρηση βασικών, ζωτικών και ουσιωδών, το να προσπαθείς να ζήσεις με 400 ή 500 ευρώ το μήνα, όταν χρειάζεσαι το ελάχιστο 300 για να νοικιάσεις ένα σπίτι (μόνο για το νοίκι είμαι τα 300, όχι και το ρεύμα, το νερό και τα υπόλοιπα απαραίτητα έξοδα) το οποίο απλώς θα χωράει την οικογένειά σου - όπως πλέον συμβαίνει σε μεγάλο μέρος του πληθυσμού της χώρας μας (και όχι μόνο), δεν θεωρώ ιδιαιτέρως λογικό και πιθανό, να προτιμά αυτή την κατάσταση, από μια άλλη, στην οποία δε θα στερείτο τίποτα από τα βασικά, επειδή δε θα του επιτρεπόταν να έχει ...τρία σπίτια και άλλα τόσα αυτοκίνητα. Λες και, όπου το οικονομικοπολιτικό σύστημα το επιτρέπει - όπως π.χ. στην Ελλάδα - υπάρχουν πολλοί που μπορούν να τα έχουν...

 

Αν βέβαια η υπόθεσή μου είναι λανθασμένη, πάω πάσο. Στο κάτω κάτω και ο μαζοχισμός, δικαίωμα είναι...

 

Η μόνη λύση είναι με την ψήφο μας και με την στάση ζωής μας να σταματήσουμε να υπερκαταναλώνουμε και να δίνουμε αξία σε ανούσια καταναλωτικά πράγματα. Για να γίνουμε και εμείς σαν λαός ισχυροί. Μετά θα δεις για πότε πέφτουν και οι τιμές. Ο νόμος προσφοράς και ζήτησης. Ακριβώς αυτό εννούσα όταν έγραφα πιο πριν θέμα πολιτικών πεποιθήσεων και για στάση ζωής.

 

Τώρα έπιασα το τι εννοούσες με το «στάση ζωής». Εντάξει, βασικά συμφωνούμε! Κάθε άλλο παρά υπερκαταναλωτικός είμαι. «Μποϋκοτάζ» δε, κάνω ακόμα και στα ...μανάβικα, όχι μόνο στα δισκοπωλεία.

 

Τώρα, όσο αφορά τις πολιτικές πεποιθήσεις και το τι μπορούμε να κάνουμε με την ψήφο μας...

 

...θεωρητικώς, πολλά! Πρακτικώς, απ' όσο τουλάχιστον μπορώ να κρίνω εγώ, μέσα από τα 25 περίπου χρόνια στα οποία μπορώ να θεωρηθώ «ενεργός Έλληνας πολίτης», μόνο μαλακίες βλέπω να κάνουμε, να εκλέγουμε αποδεδειγμένα ανίκανες και ανήθικες κυβερνήσεις και να υιοθετούμε μια στάση ζωής, η οποία μπορεί εύκολα να συνοψισθεί στο «πήδα με, χτύπα με, πονάω, αλλά μ' αρέσει». Επειδή όμως εμένα ...δε μ' αρέσει, πλησιάζω ήδη τα 5 χρόνια από τη στιγμή που έριξα μαύρη πέτρα πίσω μου και την Ελλάδα τη βλέπω μόνο στο ...skype, όταν μιλώ με τους γονείς, τα αδέλφια και τους φίλους μου. Άσε που, σ' αυτή τη μικρή και φτωχή χώρα που βρίσκομαι, και επαγγελματικά δραστηριοποιούμαι, ζώντας αξιοπρεπέστατα (και δίνοντας δουλειά σε 9 ακόμα ανθρώπους, πράγμα που με κάνει να νιώθω απίστευτα καλά), αλλά και απόλυτα ασφαλής νοιώθω, διότι όποτε χρειάστηκα τη συνδρομή του νόμου ή της πολιτείας, ήταν δίπλα μου, άμεσα και αποτελεσματικά, πριν καλά καλά προλάβω να το ζητήσω.

Επεξ/σία από deesnider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει παει λοιπον και το "αποδειξεις". Ειναι ενα θεμα που οτι και να πουμε εμεις, ποτε δε θα μαθουμε τι ακριβως συμβαινει μεταξυ αυτων των εταιριων. Αρα δεν μπορουμε και να λεμε με βεβαιοτητα οτι το youtube ειναι παρανομο, και να αναρωτιωμαστε για ποιο λογο κλεινουν τα αλλα site αλλα χαιδευουν αυτο.

 

Συμφωνήσαμε στο ότι αδυνατούμε να παρουσιάσουμε αποδείξεις. Πάει αυτό. Εκπορευόμενες εκ της κοινής λογικής ενδείξεις όμως, μπορούμε και να παρουσιάσουμε και να τις σχολιάσουμε και να οδηγηθούμε σε πιθανά - αρκετά ασφαλή, κατά την άποψή μου πάντα - συμπεράσματα.

 

Από την πλευρά μου, τις ενδείξεις εκείνες που με οδηγούν στο να θεωρώ ως το πλέον πιθανό να ισχύει, το ότι το youtube πληρώνει ...ένα αρχίδι για πνευματικά δικαιώματα, τις παρέθεσα και στοιχειοθέτησα το συμπέρασμά μου.

 

Ειλικρινά, θα ήθελα πολύ να δω και εκείνες από τη δική σου πλευρά, οι οποίες θα οδηγούν στο αντίθετο συμπέρασμα. Αν θέλεις και δε βαριέσαι να τις παραθέσεις, θα ενδιαφερόμουν πολύ αν το έκανες.

 

 

η ουσία μετράει. Και αυτή είναι ότι ακόμα και κανένας να μην το έχει πει ότι το κατέβασμα είναι νόμιμο έχουμε φτάσει να το θεωρουμε κεκτημένο δικαίωμα και όχι αυτό που πραγματικά είναι.

 

Είπα και νωρίτερα, ότι το κατέβασμα δεν παρουσιάζεται - τουλάχιστον από τους λογικώς σκεπτόμενους, στους οποίους πιστεύω ότι συγκαταλέγομαι, άρα κι από 'μενα - ως κεκτημένο δικαίωμα, αλλά ως φυσική εξέλιξη μιας στρεβλής πραγματικότητας. Ακριβώς αυτό θεωρώ ότι είναι το κατέβασμα. Ούτε κεκτημένο δικαίωμα, ούτε οτιδήποτε εξίσου ή και περισσότερο ...αγωνιστικό και επαναστατικό.

 

 

Αν θες να κοροϊδεύεις τον εαυτό σου λέγοντας ότι μόνο αυτοί που δεν μπορούν να πληρώσουν κατεβάζουν δικαίωμα σου.

 

Εγώ δεν κοροϊδεύω τον εαυτό μου, λέγοντας ότι μόνο αυτοί που δε μπορούν να πληρώσουν, κατεβάζουν. Υπάρχουν κι εκείνοι που κατεβάζουν, ενώ θα μπορούσαν να πληρώσουν. Ίσως με λίγο ζόρι, ίσως ρίχνοντας λίγο πιο πίσω κάποιες άλλες «πολυτέλειες», αλλά θα μπορούσαν.

 

Όμως οι περισσότεροι από αυτούς που θα μπορούσαν - προσοχή, όχι αυτοί που έχουν μεγάλη οικονομική άνεση, αυτοί που, έστω και με ζόρι όπως είπα πριν, θα μπορούσαν - αν υποθέσουμε ότι δεν είχαν πρόσβαση στο internet, πάλι δε θα αγόραζαν. Θα έκαναν ό,τι έκαναν και τότε που δεν είχαν internet: Επίσκεψη στο φιλαράκι που έχει το cd που θέλουν - ή στο δισκάδικο της γειτονιάς που αντέγραφε στη ζούλα ό,τι ήθελες και πουλούσε το αντίγραφο στο 1/10 της τιμής του original, αρκεί να ήσουν γνωστός και να μη σε φοβάται - και αντιγραφή του στο τσακ μπαμ.

 

Το έβλεπα με τα ίδια μου τα μάτια να ισχύει ως κανόνας - με τις εξαιρέσεις του βέβαια, οι οποίες απλώς τον επιβεβαιώνουν - τη δεκαπενταετία '80 - '95, όταν το internet, ή δεν ήταν διαθέσιμο στο ευρύ κοινό, ή οι ταχύτητά του (μέσω συνδέσεων dial up) δεν επέτρεπε να κατεβάζεις πάνω από ...2 τραγούδια την ημέρα. Ελάχιστοι από αυτούς που μπορούσαν να καβατζώσουν τα λεφτά που κόστιζε ένα cd το αγόραζαν, αν αυτά ήταν τα μόνα λεφτά που μπορούσαν να ξοδέψουν για χαβαλέ. Οι πιο πολλοί, τσίμπαγαν το αντίγραφο - τσάμπα από το φιλαράκι, ή σχεδόν τσάμπα από το δισκάδικο - και τα λεφτά του χαβαλέ τα έκαναν ...μπύρες.

 

Λέω τώρα εγώ: Έστω ότι η δυνατότητα να κατεβάζεις μουσική και ταινίες από το internet, παύει να υφίσταται αύριο το πρωί. Στ' αλήθεια ευελπιστούν αυτοί οι φωστήρες των εταιρειών, ότι όσοι δε μπορούν πλέον να κατεβάσουν, θα αρχίσουν να αγοράζουν με τις ισχύουσες σήμερα τιμές και δε θα γυρίσουν πάλι στην «προ internet» ρουτίνα; Εντάξει, ας συνεχίσουν να πετάνε στα σύννεφα. Έστω όμως ότι αποφασίζουν να προσγειωθούν στη σκληρή πραγματικότητα. Η επόμενη κίνηση απελπισίας από πλευράς τους ποια θα είναι. Μήπως θα ζητήσουν να μπουκάρει η αστυνομία στα σπίτια και να ψάχνει για αντίγραφα; Διότι από φαντασία καλά πάμε...

 

 

Δες ας πούμε αυτούς που παίζουν παιχνίδια. Οι περισσότεροι τι θα προτιμήσουν; Να πάρουν μία μεσαία κάρτα γραφικών και να αγοράσουν 3-4 τίτλους που θα τους λιώσουν ή να τα χώσουν όλα στην σούπερ-ντούπερ και τα τόρρεντ να είναι καλά; Προφανώς υπάρχουν και οι πρώτοι απλά είναι συντριπτικά μειοψηφία.

 

Δε γνωρίζω, δεδομένου του ότι, οτιδήποτε αφορά παιχνίδι στον υπολογιστή, δεν έχει καμία σχέση με τα ενδιαφέροντά μου και καμία θέση στο σκληρό μου. Ακόμα και το ναρκαλιευτή και την πασιέντζα αν μπορούσα να αφαιρέσω από τα παραθύρια, θα το είχα κάνει χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

 

Ακόμα όμως και να είναι έτσι απάντησε μου τι θα γινόταν αν το έκαναν ΟΛΟΙ αυτό αφού δεν ζημιώνονται οι δημιουργοί. Το master θα το έχουν στο γραφείο τους ακόμα και αν δεν πουλήθει ούτε ένα CD δεν θα έχουν ζημιωθεί αφού δεν θα έχουν χάσει τα CDάκια(βαζάκια). Η ζημιά μετριέται ΚΑΙ σε απώλεια εσόδων για να έχεις υπ'όψιν πάντως.

 

Τι θα γινόταν, αν έκαναν όλοι ποιο πράγμα; Μπερδεύτηκα! Αν όλοι προτιμούσαν την αγορά της μεσαίας κάρτας και την αγορά 3 - 4 τίτλων, ή αν όλοι προτιμούσαν την υπέρ κάρτα και τα torrents; Ας πιάσω και τα δύο: Στην πρώτη περίπτωση οι δημιουργοί/δικαιούχοι θα είχαν έσοδα από την πώληση των 3 - 4 τίτλων, ενώ στη δεύτερη δε θα είχαν καθόλου έσοδα.

 

Το θέμα όμως είναι ότι αυτός που τελικά επικρατεί - θες λόγω νοοτροπίας, θες λόγω γιαλαντζί επαναστατικότητας, θες λόγω αντικειμενικής αδυναμίας για αγορά τίτλων - είναι ο ...τρίτος δρόμος: Αγορά όποιας κάρτας κρίνει ο καθένας ότι τον καλύπτει - ανάλογα με τις απαιτήσεις που έχει: super duper αν τα θέλει όλα στο full, ή μεσαίας αν δεν τον χαλάει και τόσο, το να παίζει σε λίγο πιο low ρυθμίσεις - και, ούτως ή άλλως, ...τα torrents να είναι καλά! Καλή ή κακή, αυτή πιστεύω ότι είναι η αλήθεια. Οπότε, η απώλεια εσόδων είναι δεδομένη σε κάθε περίπτωση. Άρα, τι κάνουμε; Απαγορεύουμε τα torrents; Άντε, στο πλευρό τους κι εγώ! Την αντιγραφή από γνωστό σε γνωστό, οπότε και την αναλογία: Μία πώληση = Πενήντα κάτοχοι, πως την αποτρέπουμε; Εκτός από τις μπούκες στα σπίτια, εννοείται!...ή μήπως δε μας νοιάζει να την αποτρέψουμε, αφού μας αρκούν τα έσοδα αυτής της αναλογίας...ή μήπως, τελικά, το θέμα μας δεν είναι τα - ούτως ή άλλως χαμένα - έσοδα από τις μη πωλήσεις, αλλά όντως το να ελέγχουμε την κίνηση του καθενός στο διαδίκτυο; Τροφή για σκέψη, ίσως;

 

 

Αυτό που με ενοχλεί είναι η υποκρισία του του κόπτομαι για την ανωνύμία ενώ στην πραγματικότητα κόπτομαι για τα τόρρεντ. Η συντριπτική πλειοψηφία αυτό κάνει. Η πλάκα είναι ότι δεν μιλάς μόνο για σένα(που έχεις και το δικαίωμα) αλλά για όλους όσους εξέφρασαν άποψη. Ταιριάζει γάντι αυτό που προανέφερες για βιασμό της λογικής.

 

Εμένα να δεις πόσο με ενοχλεί η υποκρισία! Ούτε να τους φτύσω τους υποκριτές, ή όσους δεν έχουν το θάρρος της γνώμης τους. Δε μπορείς να το ξέρεις όμως αυτό... να υποθέτεις ναι, να γνωρίζεις όμως το γιατί κόπτεται ό άλλος, δε νομίζω ότι μπορείς. Εκτός κι αν έχεις ειδικές ικανότητες. Α, και δε μιλάω για όλους όσους εξέφρασαν άποψη. Μιλάω μόνο για όσους εξέφρασαν τεκμηριωμένη άποψη. Τους ηλίθιους ας πούμε, που θεωρούν το κατέβασμα «κεκτημένο δικαίωμα» και όχι απλώς «φυσική εξέλιξη των πραγμάτων», τους έχω γραμμένους. Σιγά μη μιλήσω γι' αυτούς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνήσαμε στο ότι αδυνατούμε να παρουσιάσουμε αποδείξεις. Πάει αυτό. Εκπορευόμενες εκ της κοινής λογικής ενδείξεις όμως, μπορούμε και να παρουσιάσουμε και να τις σχολιάσουμε και να οδηγηθούμε σε πιθανά - αρκετά ασφαλή, κατά την άποψή μου πάντα - συμπεράσματα.

 

Από την πλευρά μου, τις ενδείξεις εκείνες που με οδηγούν στο να θεωρώ ως το πλέον πιθανό να ισχύει, το ότι το youtube πληρώνει ...ένα αρχίδι για πνευματικά δικαιώματα, τις παρέθεσα και στοιχειοθέτησα το συμπέρασμά μου.

 

Ειλικρινά, θα ήθελα πολύ να δω και εκείνες από τη δική σου πλευρά, οι οποίες θα οδηγούν στο αντίθετο συμπέρασμα. Αν θέλεις και δε βαριέσαι να τις παραθέσεις, θα ενδιαφερόμουν πολύ αν το έκανες.

 

 

 

Μιλας για το youtube λες και ειναι μια απλη καφετερια που τα εκανε πλακακια με τον υπαλληλο της αεπι και δεν πληρωνει συνδρομη. Σκεψου λιγο τα μεγεθη, σκεψου λιγο τα δις που παιζουν απο πισω, και σκεψου λιγο το τι συμφωνιες μπορει να εχει κανει η google με την καθε εταιρια ξεχωριστα, για την καθε χωρα που εκπεμει ξεχωριστα, οπως επισης και το τι συμφωνιες μπορει να απετυχαν για αυτο και κατεβαινουν τα βιντεο οταν βρεθουν, και μετα ελα πες μου για ενδειξεις.

Οχι ενδειξεις δεν εχω, δε θα μπορουσα αλλωστε, τωρα που μιλαμε ο προεδρος της google μπορει να τρωει παρεα με τον προεδρο της paramount και στο τελος να του κοψει μια επιταγη για να εκπεμπει βιντεο της για τον επομενο χρονο. Η αντιθετα μπορει να μην τα βρουν και να ακουσεις αυριο την ταδε δικαστικη διαμαχη. Αν νομιζεις οτι με ενδειξεις που βλεπουμε στην καφετερια της γειτονιας μας που δεν πληρωνει αεπι, θα μπορεσουμε να δουμε την πολιτκη του youtube πανω σε ενα τοσο μεγαλο θεμα, I rest my case.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα και νωρίτερα, ότι το κατέβασμα δεν παρουσιάζεται - τουλάχιστον από τους λογικώς σκεπτόμενους, στους οποίους πιστεύω ότι συγκαταλέγομαι, άρα κι από 'μενα - ως κεκτημένο δικαίωμα, αλλά ως φυσική εξέλιξη μιας στρεβλής πραγματικότητας. Ακριβώς αυτό θεωρώ ότι είναι το κατέβασμα. Ούτε κεκτημένο δικαίωμα, ούτε οτιδήποτε εξίσου ή και περισσότερο ...αγωνιστικό και επαναστατικό.

 

Τώρα συμφωνούμε απόλυτα. Ένα πρόβλημα βέβαια είναι ότι οι λογικώς σκεπτόμενοι αποτελούν μειοψηφία αλλά ας μην το πιάσουμε τώρα γιατί τα σεντόνια με τα γραφτά δεν θα τελειώσουν.

 

Εγώ δεν κοροϊδεύω τον εαυτό μου, λέγοντας ότι μόνο αυτοί που δε μπορούν να πληρώσουν, κατεβάζουν. Υπάρχουν κι εκείνοι που κατεβάζουν, ενώ θα μπορούσαν να πληρώσουν. Ίσως με λίγο ζόρι, ίσως ρίχνοντας λίγο πιο πίσω κάποιες άλλες «πολυτέλειες», αλλά θα μπορούσαν.

 

Όμως οι περισσότεροι από αυτούς που θα μπορούσαν - προσοχή, όχι αυτοί που έχουν μεγάλη οικονομική άνεση, αυτοί που, έστω και με ζόρι όπως είπα πριν, θα μπορούσαν - αν υποθέσουμε ότι δεν είχαν πρόσβαση στο internet, πάλι δε θα αγόραζαν. Θα έκαναν ό,τι έκαναν και τότε που δεν είχαν internet: Επίσκεψη στο φιλαράκι που έχει το cd που θέλουν - ή στο δισκάδικο της γειτονιάς που αντέγραφε στη ζούλα ό,τι ήθελες και πουλούσε το αντίγραφο στο 1/10 της τιμής του original, αρκεί να ήσουν γνωστός και να μη σε φοβάται - και αντιγραφή του στο τσακ μπαμ.

 

Το έβλεπα με τα ίδια μου τα μάτια να ισχύει ως κανόνας - με τις εξαιρέσεις του βέβαια, οι οποίες απλώς τον επιβεβαιώνουν - τη δεκαπενταετία '80 - '95, όταν το internet, ή δεν ήταν διαθέσιμο στο ευρύ κοινό, ή οι ταχύτητά του (μέσω συνδέσεων dial up) δεν επέτρεπε να κατεβάζεις πάνω από ...2 τραγούδια την ημέρα. Ελάχιστοι από αυτούς που μπορούσαν να καβατζώσουν τα λεφτά που κόστιζε ένα cd το αγόραζαν, αν αυτά ήταν τα μόνα λεφτά που μπορούσαν να ξοδέψουν για χαβαλέ. Οι πιο πολλοί, τσίμπαγαν το αντίγραφο - τσάμπα από το φιλαράκι, ή σχεδόν τσάμπα από το δισκάδικο - και τα λεφτά του χαβαλέ τα έκαναν ...μπύρες.

 

Λέω τώρα εγώ: Έστω ότι η δυνατότητα να κατεβάζεις μουσική και ταινίες από το internet, παύει να υφίσταται αύριο το πρωί. Στ' αλήθεια ευελπιστούν αυτοί οι φωστήρες των εταιρειών, ότι όσοι δε μπορούν πλέον να κατεβάσουν, θα αρχίσουν να αγοράζουν με τις ισχύουσες σήμερα τιμές και δε θα γυρίσουν πάλι στην «προ internet» ρουτίνα; Εντάξει, ας συνεχίσουν να πετάνε στα σύννεφα. Έστω όμως ότι αποφασίζουν να προσγειωθούν στη σκληρή πραγματικότητα. Η επόμενη κίνηση απελπισίας από πλευράς τους ποια θα είναι. Μήπως θα ζητήσουν να μπουκάρει η αστυνομία στα σπίτια και να ψάχνει για αντίγραφα; Διότι από φαντασία καλά πάμε...

 

Υπάρχουν και αυτοί που μπορούν να πληρώσουν και δεν το κάνουν είτε για λόγους οικονομίας είτε για λόγους ευκολίας. Και είναι πολλοί.

 

Σε ότι αφορά αυτό που λες για τους φωστήρες των εταιρειών. Αν καταφέρνανε κόβοντας την πειρατεία να αυξήσουν τις πωλήσεις τους ένα 20%(που εκτιμώ και ως ιδιαίτερα συντηρητικό με την έκταση που έχει η πειρατία) αμέσως-αμέσως χοντρικά θα αυξάνανε 20% τα bonus τους και μάλλον και τον μισθό τους. Εσύ αν κάνοντας αυτό που είναι καλό για την δουλειά σου, μπορούσες να αυξήσεις 20% τον μισθό σου θα το έκανες την ίδια στιγμή ή όχι; Συνεπώς οι φωστήρες(και είναι πράγματι εμείς τους κοροϊδεύμουεμ γιατί είμαστε απέναντι) ξέρουν καλά ότι δεν πρόκειται να αγοράσουν όλοι όσοι κατεβάζουν. Ένα μεγάλο ποσοστό να τους κάτσει(που θα τους κάτσει) πέτυχαν σε πρώτη φάση τον σκοπό τους και με το παράπάνω.

 

Τι θα γινόταν, αν έκαναν όλοι ποιο πράγμα; Μπερδεύτηκα! Αν όλοι προτιμούσαν την αγορά της μεσαίας κάρτας και την αγορά 3 - 4 τίτλων, ή αν όλοι προτιμούσαν την υπέρ κάρτα και τα torrents; Ας πιάσω και τα δύο: Στην πρώτη περίπτωση οι δημιουργοί/δικαιούχοι θα είχαν έσοδα από την πώληση των 3 - 4 τίτλων, ενώ στη δεύτερη δε θα είχαν καθόλου έσοδα.

 

Για να το κάνω πιο απλό τι θα γινόταν αν ΟΛΟΙ επέλεγαν να κατεβάσουν τα τραγούδια. Με την λογική της καμμίας ζημιάς αφού δεν κλάπηκαν τα CD πες μου από που θα πληρωθούν ο δημιουργός, οι μουσικοί, τα στούντιο ηχογράφησης και όλο το συνάφι που ασχολείται με την προώθηση.

 

Το θέμα όμως είναι ότι αυτός που τελικά επικρατεί - θες λόγω νοοτροπίας, θες λόγω γιαλαντζί επαναστατικότητας, θες λόγω αντικειμενικής αδυναμίας για αγορά τίτλων - είναι ο ...τρίτος δρόμος: Αγορά όποιας κάρτας κρίνει ο καθένας ότι τον καλύπτει - ανάλογα με τις απαιτήσεις που έχει: super duper αν τα θέλει όλα στο full, ή μεσαίας αν δεν τον χαλάει και τόσο, το να παίζει σε λίγο πιο low ρυθμίσεις - και, ούτως ή άλλως, ...τα torrents να είναι καλά! Καλή ή κακή, αυτή πιστεύω ότι είναι η αλήθεια. Οπότε, η απώλεια εσόδων είναι δεδομένη σε κάθε περίπτωση. Άρα, τι κάνουμε; Απαγορεύουμε τα torrents; Άντε, στο πλευρό τους κι εγώ! Την αντιγραφή από γνωστό σε γνωστό, οπότε και την αναλογία: Μία πώληση = Πενήντα κάτοχοι, πως την αποτρέπουμε; Εκτός από τις μπούκες στα σπίτια, εννοείται!...ή μήπως δε μας νοιάζει να την αποτρέψουμε, αφού μας αρκούν τα έσοδα αυτής της αναλογίας...ή μήπως, τελικά, το θέμα μας δεν είναι τα - ούτως ή άλλως χαμένα - έσοδα από τις μη πωλήσεις, αλλά όντως το να ελέγχουμε την κίνηση του καθενός στο διαδίκτυο; Τροφή για σκέψη, ίσως;

 

Για την ευκολία της συζήτησης ας πιάσουμε την περίπτωση με τις κάρτες γραφικών(παρόμοια είναι τα πράγματα και στους άλλους τομείς). Ακριβώς όπως την περιγράφεις είναι η κατάσταση. Η λογική τους όμως είναι απλή. Θα αυξηθούν τα έσοδα. Πολύ ή λίγο δεν μπορούμε να το εκτιμήσουμε αφού δεν έχουμε στοιχεία αλλά θα αυξηθούν. Αυτό αρκεί και βλέπουμε. Επίσης μην είσαι σίγουρος ότι εφόσον σταματήσουν τα τόρρεντ θα μπορείς το ίδιο εύκολα να αντιγράψεις παιχνίδια(η μουσική βέβαια είναι διαφορετική περίπτωση). Χρειάζεται crack. Και μην νομίζεις ότι αυτοί που τα φτιάχνουν το κάνουν τζάμπα. Συμφέροντα είναι και στην πειρατεία και μάλιστα μεγάλα. Αρκεί να δεις τα pop-up για τσόντες και poker που ανοίγουν σε κάθε "underground" επίσκεψη και θα καταλάβεις τι εννοώ.

 

Εμένα να δεις πόσο με ενοχλεί η υποκρισία! Ούτε να τους φτύσω τους υποκριτές, ή όσους δεν έχουν το θάρρος της γνώμης τους. Δε μπορείς να το ξέρεις όμως αυτό... να υποθέτεις ναι, να γνωρίζεις όμως το γιατί κόπτεται ό άλλος, δε νομίζω ότι μπορείς. Εκτός κι αν έχεις ειδικές ικανότητες. Α, και δε μιλάω για όλους όσους εξέφρασαν άποψη. Μιλάω μόνο για όσους εξέφρασαν τεκμηριωμένη άποψη. Τους ηλίθιους ας πούμε, που θεωρούν το κατέβασμα «κεκτημένο δικαίωμα» και όχι απλώς «φυσική εξέλιξη των πραγμάτων», τους έχω γραμμένους. Σιγά μη μιλήσω γι' αυτούς!

 

Συμφωνούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ότι αφορά αυτό που λες για τους φωστήρες των εταιρειών. Αν καταφέρνανε κόβοντας την πειρατεία να αυξήσουν τις πωλήσεις τους ένα 20%(που εκτιμώ και ως ιδιαίτερα συντηρητικό με την έκταση που έχει η πειρατία) αμέσως-αμέσως χοντρικά θα αυξάνανε 20% τα bonus τους και μάλλον και τον μισθό τους. Εσύ αν κάνοντας αυτό που είναι καλό για την δουλειά σου, μπορούσες να αυξήσεις 20% τον μισθό σου θα το έκανες την ίδια στιγμή ή όχι; Συνεπώς οι φωστήρες(και είναι πράγματι εμείς τους κοροϊδεύμουεμ γιατί είμαστε απέναντι) ξέρουν καλά ότι δεν πρόκειται να αγοράσουν όλοι όσοι κατεβάζουν. Ένα μεγάλο ποσοστό να τους κάτσει(που θα τους κάτσει) πέτυχαν σε πρώτη φάση τον σκοπό τους και με το παράπάνω.

Πιθανότατα η εκτίμησή σου, σχετικά με το ποσοστό αύξησης των πωλήσεων αν σταματούσε η πειρατεία, να είναι σωστή. Προσωπική μου εκτίμηση πάντως - εκπορευόμενη καθαρά και μόνο από το πως λειτουργώ εγώ σαν καταναλωτής, οπότε ίσως και εσφαλμένη αν την αναγάγουμε στο σύνολο του πιθανού αγοραστικού κοινού - είναι ότι αυτό το ποσοστό θα ήταν σημαντικά μεγαλύτερο αν επέλεγαν να «εκλογικεύσουν» τις τιμές τους και τα κέρδη τους θα ήταν ακόμα μεγαλύτερα.

 

Αν απλώς καταφέρουν να κόψουν την πειρατεία, ένα υπολογίσιμο ποσοστό των πωλήσεων που υπολογίζουν να κερδίσουν, πιστεύω ότι θα χαθεί αυτομάτως και πάλι, διότι θα «αναγεννηθούν» οι παλαιότεροι, οι «παραδοσιακοί» τρόποι πειρατείας, τους οποίους ανέφερα πριν.

 

Για να το κάνω πιο απλό τι θα γινόταν αν ΟΛΟΙ επέλεγαν να κατεβάσουν τα τραγούδια. Με την λογική της καμμίας ζημιάς αφού δεν κλάπηκαν τα CD πες μου από που θα πληρωθούν ο δημιουργός, οι μουσικοί, τα στούντιο ηχογράφησης και όλο το συνάφι που ασχολείται με την προώθηση.

Τα τελευταία χρόνια που η πειρατεία βρίσκεται σε έξαρση και, όπως λένε, στερεί τόσα πολλά έσοδα από τη μουσική βιομηχανία, όλοι αυτοί που αναφέρεις από που πληρώνονται; Διότι, για να μη το έχουν κλείσει το μαγαζί τόσα χρόνια που η πειρατεία οργιάζει, σίγουρα από κάπου πληρώνονται. Τι να πω; Μπορεί να γίνεται ένα είδος αναδιανομής των εσόδων, τραβώντας από τις άλλες - εκτός της πώλησης δίσκων - πηγές εσόδων (συναυλίες, ζωντανές εμφανίσεις σε μαγαζιά, τηλεοπτικούς και ραδιοφωνικούς σταθμούς που αναμεταδίδουν το υλικό τους και χίλιες δυο άλλες).

 

Για την ευκολία της συζήτησης ας πιάσουμε την περίπτωση με τις κάρτες γραφικών(παρόμοια είναι τα πράγματα και στους άλλους τομείς). Ακριβώς όπως την περιγράφεις είναι η κατάσταση. Η λογική τους όμως είναι απλή. Θα αυξηθούν τα έσοδα. Πολύ ή λίγο δεν μπορούμε να το εκτιμήσουμε αφού δεν έχουμε στοιχεία αλλά θα αυξηθούν. Αυτό αρκεί και βλέπουμε. Επίσης μην είσαι σίγουρος ότι εφόσον σταματήσουν τα τόρρεντ θα μπορείς το ίδιο εύκολα να αντιγράψεις παιχνίδια(η μουσική βέβαια είναι διαφορετική περίπτωση). Χρειάζεται crack. Και μην νομίζεις ότι αυτοί που τα φτιάχνουν το κάνουν τζάμπα. Συμφέροντα είναι και στην πειρατεία και μάλιστα μεγάλα. Αρκεί να δεις τα pop-up για τσόντες και poker που ανοίγουν σε κάθε "underground" επίσκεψη και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Είναι ένας φίλος στην Ελλάδα ο οποίος, τα τελευταία δέκα χρόνια που τον ξέρω, ισχυρίζεται ότι όποιο παιχνίδι κυκλοφορεί και τον ενδιαφέρει, το αντιγράφει από το πρωτότυπο σε κενό δισκάκι, ξεπερνώντας την προστασία χωρίς ιδιαίτερο κόπο (με χρήση free προγραμμάτων τα οποία, απ' ό,τι λέει, δε σπάνε την προστασία, αλλά κάνουν το πρωτότυπο δισκάκι να αναγνωρίζεται από το drive ως μη προστατευμένο εξ αρχής) και φτιάχνοντας αντίγραφα 100% playable και λειτουργικά, και όλα αυτά με τον pc του σπιτιού του.

 

Δεν ξέρω, μπορεί και να λέει παραμύθια. Για τα προγράμματα δε που χρησιμοποιεί για να το κάνει αυτό, δεν τον έχω ρωτήσει αφού, όπως είπα νωρίτερα, δεν ασχολούμαι καθόλου με gaming, οπότε δεν είχα κάποιο ενδιαφέρον να μάθω.

 

Είναι πιθανόν - απ' όσο εσύ γνωρίζεις - να λέει αλήθεια; Διότι αν λέει αλήθεια, δε φαίνεται και τόσο δύσκολη η πειρατεία στα παιχνίδια, μέσω αντιγραφών. Τονίζω ότι δεν παίρνω θέση για την αξιοπιστία ή μη αυτών των ...δηλώσεων, διότι δε γνωρίζω. Απλώς μου κίνησε την περιέργεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πώ και εγώ την άποψη μου αν και λίγο άσχετη μετά από τα ατελείωτα πόστ σας και σε πληθυσμό αλλά και σε μέγεθος :P . Εγώ κατεβάζω. Καμιά φορα για ευκολία αλλά και πολλές φορές γιατί δεν μπορώ να κάνω και αλλιώς. Αμα οι τιμές ήταν λογικές πιστέψτε με δεν πρόκειται να κατέβαζα. Για κανένα λόγο.

 

Στην τελική ποιός δεν θέλει το παιχνίδι για τον υπολογιστή η την ταινία στην θηκούλα με τα βιβλιαράκιa να βγάζει και την ζελατίνα. Και ποιός θέλει να σκέφτεται αν το τόρρεντ που κατεβάζει έχει ιούς η όχι. Η θα παίξει το παιχνίδι ή θα κολλάει ή θα πρέπει να κάνω 500 διαδικασίες για να το κάνω να παίξει.

 

Πραγματικά η τελευταία φορά που αγόρασα cd ήταν το 2002. Τότε το cd του Πλούταρχου που έκανα δώρo στην αδερφή μου έκανε 22 ευρώ. Ε αν είναι δυνατόν. Και τώρα ένα παιχνίδι για Pc ή Ps3 πανάκριβο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ότι αφορά αυτό που λες για τους φωστήρες των εταιρειών. Αν καταφέρνανε κόβοντας την πειρατεία να αυξήσουν τις πωλήσεις τους ένα 20%(που εκτιμώ και ως ιδιαίτερα συντηρητικό με την έκταση που έχει η πειρατία) αμέσως-αμέσως χοντρικά θα αυξάνανε 20% τα bonus τους και μάλλον και τον μισθό τους. Εσύ αν κάνοντας αυτό που είναι καλό για την δουλειά σου, μπορούσες να αυξήσεις 20% τον μισθό σου θα το έκανες την ίδια στιγμή ή όχι; Συνεπώς οι φωστήρες(και είναι πράγματι εμείς τους κοροϊδεύμουεμ γιατί είμαστε απέναντι) ξέρουν καλά ότι δεν πρόκειται να αγοράσουν όλοι όσοι κατεβάζουν. Ένα μεγάλο ποσοστό να τους κάτσει(που θα τους κάτσει) πέτυχαν σε πρώτη φάση τον σκοπό τους και με το παράπάνω.

Που θα τους κατσει?

Μαλλον εχεις μαυρα μεσανυχτα.

 

1ον αυτα τα μετρα ειναι της πλακας. Η πειρατεια δεν σταματιεται!

2ον ακομα και αν καταφερουν και την περιορισουν στο 90% πχ, τα εξοδα τους ΔΕΝ θα αυξηθουν παρα ελαχιστα. Διοτι αυτο που λες "ενα μεγαλο ποσοστο οτι τους κατσει", στην πραγματικοτητα το ποσοστο αυτο θα ειναι ελαχιστοελαχιστο. Εχουν ηδη γινει 2 ερευνες(η μια ηταν και ειδηση πριν λιγο καιρο εδω) σε χωρες που περιορισαν κατα πολυ την πειρατεια μεσω τετοιων μετρων και........ το αποτελεσμα ηταν...... ΕΝΑ ΜΗΔΕΝΙΚΟ ως προς τα επιπλεον εσοδα των εταιριων. ΜΗΔΕΝ! ΤΙΠΟΤΑ.

 

Δες και διάφορες δημοσκοπησεις που γινονται σε φορουμ σχετικα με το αν θα αγοραζαν προιοντα(τραγουδια, ταινιες, προγραμματα, κλπ κλπ) εαν δεν μπορουσαν να τα κατεβασουν. ΟΧΙ απαντανε συνηθως το >97% των ερωτηθεντων....

 

Ολα ειναι θεμα χρηματων.

 

 

Για να το κάνω πιο απλό τι θα γινόταν αν ΟΛΟΙ επέλεγαν να κατεβάσουν τα τραγούδια. Με την λογική της καμμίας ζημιάς αφού δεν κλάπηκαν τα CD πες μου από που θα πληρωθούν ο δημιουργός, οι μουσικοί, τα στούντιο ηχογράφησης και όλο το συνάφι που ασχολείται με την προώθηση.

Εσυ συνεχιζεις κλασικα να ξεχνας (σκοπιμως :mad: ) το σημαντικο:

Ναι φυσικα και πρεπει να πληρωθουν ολοι αυτοι που ανεφερες.

Ομως σε τουτο τον καπιταλισιτκο κοσμο που ζουμε αυτοι(οι εταιριες και οι τραγουδιστες, για συνθετες κλπ δεν ισχυει αυτο αφου ειναι υπαλληλοι) δεν θελουν απλως να πληρωθουν, θελουν να ΥΠΕΡπληρωθουν!! :mad: Θελουν να πλουτισουν!!

Οποτε μην το ξεχνας να το γραψεις αυτο. :mad:

 

Ναι να πληρωθουν. Αλλά αυτοι θελουν να βγαλουν εκατομμυρια και δισεκατομμυρια.

Ε, εμα θελουν να βγαλουν εκατομμυρια να πανε να πνιγουν! :mad: Δεν θα παρουν τιποτα! Η απληστια τους θα τους φαει!

 

 

Να πώ και εγώ την άποψη μου αν και λίγο άσχετη μετά από τα ατελείωτα πόστ σας και σε πληθυσμό αλλά και σε μέγεθος :P . Εγώ κατεβάζω. Καμιά φορα για ευκολία αλλά και πολλές φορές γιατί δεν μπορώ να κάνω και αλλιώς. Αμα οι τιμές ήταν λογικές πιστέψτε με δεν πρόκειται να κατέβαζα. Για κανένα λόγο.

 

Στην τελική ποιός δεν θέλει το παιχνίδι για τον υπολογιστή η την ταινία στην θηκούλα με τα βιβλιαράκιa να βγάζει και την ζελατίνα. Και ποιός θέλει να σκέφτεται αν το τόρρεντ που κατεβάζει έχει ιούς η όχι. Η θα παίξει το παιχνίδι ή θα κολλάει ή θα πρέπει να κάνω 500 διαδικασίες για να το κάνω να παίξει.

 

Πραγματικά η τελευταία φορά που αγόρασα cd ήταν το 2002. Τότε το cd του Πλούταρχου που έκανα δώρo στην αδερφή μου έκανε 22 ευρώ. Ε αν είναι δυνατόν. Και τώρα ένα παιχνίδι για Pc ή Ps3 πανάκριβο είναι.

Πες τα για καταλαβει ο SV1EOD την πραγματικη αιτια και να μην νομιζει οτι δεν αγοραζει ο κοσμος επειδη θελει να το παιξει ψευτοεπαναστατης. :-(

 

Επίσης μην είσαι σίγουρος ότι εφόσον σταματήσουν τα τόρρεντ θα μπορείς το ίδιο εύκολα να αντιγράψεις παιχνίδια(η μουσική βέβαια είναι διαφορετική περίπτωση). Χρειάζεται crack. Και μην νομίζεις ότι αυτοί που τα φτιάχνουν το κάνουν τζάμπα. Συμφέροντα είναι και στην πειρατεία και μάλιστα μεγάλα. Αρκεί να δεις τα pop-up για τσόντες και poker που ανοίγουν σε κάθε "underground" επίσκεψη και θα καταλάβεις τι εννοώ.

1ον τα τορρεντ δεν θα σταματησουν. Πολυ απλα δεν γινεται αυτο.

Μόνο αν κλεισουν τελειως το ιντερνετ θα γινει αυτο. Αρα δεν θα γινει ποτέ!

 

2ον: τα τορρεντ δεν εχουν σχεση με τα κρακ προγραμματων και παιχνιδιων.

 

3ον οι περισσοτεροι που φτιαχνουν τα κρακ το κανουν τζαμπα.

 

4ον οι περισσοτερες σελιδες των underground teams δεν εχουν pop-ups. Οι distro σελιδες τους επισης δεν εχουν ουτε καν διαφημιστικα. Οι σελιδες που δρουν ως μεζαζοντες ειναι αυτες που εχουν pop-up καθως και πολλες εχουν και μολυσμενα αρχεια με ιους κλπ. Οποτε μην λεμε ο,τι θελουμε.... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομως σε τουτο τον καπιταλισιτκο κοσμο που ζουμε αυτοι(οι εταιριες και οι τραγουδιστες, για συνθετες κλπ δεν ισχυει αυτο αφου ειναι υπαλληλοι) δεν θελουν απλως να πληρωθουν, θελουν να ΥΠΕΡπληρωθουν!! :mad: Θελουν να πλουτισουν!!

Οποτε μην το ξεχνας να το γραψεις αυτο. :mad:

 

Ναι να πληρωθουν. Αλλά αυτοι θελουν να βγαλουν εκατομμυρια και δισεκατομμυρια.

Ε, εμα θελουν να βγαλουν εκατομμυρια να πανε να πνιγουν! :mad: Δεν θα παρουν τιποτα! Η απληστια τους θα τους φαει!

Η απληστία και η ματαιοδοξία αποτελούν μέρος της κουλτούρας της μουσικής βιομηχανίας. Η αλματώδης αύξηση του αριθμού νέων, μικρών δισκογραφικών δεν είναι τυχαία. Από κει και μετά, ο καθένας είναι άξιος των επιλογών του, είτε καλλιτέχνης ή έμπορος ή οτιδήποτε επάγγελμα ασκεί.

 

15 χρόνια μετά την έκρηξη του internet και την ευρεία διάδοσή του, οι δισκογραφικές και οι κινηματογραφικές αντί για να προσαρμοστούν παρέμειναν δεινόσαυροι. Αν δεν υπήρξαν υπηρεσίες όπως το YouTube και το iTunes να τους ανοίξουν τα μάτια ακόμα στρατηγική με βάση το CD / DVD θα έκαναν. Το ωραίο είναι ότι οι Cloud υπηρεσίες και η διασύνδεση συσκευών (κινητό / pc / tv) είναι ήδη εδώ.. να δούμε λοιπόν πως θα καθορίσουν με νομικές μπούρδες την ιδιοκτησία του χρήστη, γιατί το να την εφαρμόσουν είναι αδύνατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάτε ρε παιδιά να κλείσουμε το παράνομο κατέβασμα στην Ελλάδα. Υπάρχουν χιλιάδες λαθρομετανάστατες που γυρίζουν με cd-dvd και οι πωλήσεις τους λόγω ADSL έχουν πέσει στο 50%.

 

ΥΓ: Καλά αν σε αυτή την χώρα που πλέον έχουν ισοπεδωθεί όλα και καθημερινά φουντάρει ο κόσμος επειδή δεν έχει να φάει, κάποιοι νομίζουν ότι με το σταμάτημα της πειρατείας θα σκάμε 20ευρα σε cd/DVD και 50ευρα σε παιχνίδια μάλλον το έχουν χάσει. Και θα πώ αυτό που λένε πολλοί. Ας γίνει ο μέσος μισθός και στην Ελλάδα 2000 ευρώ και θα σου πώ που θα πάει η πειρατεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...