Προς το περιεχόμενο

Δικαστική διαταγή για μπλόκο από τους παρόχους στο παράνομο κατέβασμα αρχείων


laantonios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι ο μόνος που αυτό το επιχείρημα (με την πειρατεία φυσικό προϊόν μένει στο κατάστημα, οπότε όλα μέλι γάλα) μου φαίνεται εντελώς καθυστερημένο και με κάνει να χάνω την πίστη μου στο νοημοσύνη του ανθρώπινου είδους ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 260
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Προφανως και ειναι παρανομο. Κατι το οποιο, ειλικρινα, δεν μου καιγεται καρφι. Το οτι ειναι παρανομο και μη φιλε δεν ερχετε απο μας, ερχετε απο τους απο πανω, απο 10/50/100 ατομα που κανονιζουν το τι ειναι παρανομο και τι οχι. Το να μειωνει τη συνταξη της μανας μου ειναι νομιμο. Το κανει ταυτοχρονα και σωστο? Δεν μπορω να καταλαβω γιατι πατε και ασχολειστε με παρανομο η μη, το οποιο ειναι κατι που ουτως η αλλως, κανεις απο μας δεν εχει καθορισει.

 

Υπαρχουν εκατονταδες νομοι που δεν εχουμε φτιαξει εμεις, αλλα που καλως η κακως τους τηρουμε ακομη κι αν δε συμφωνουμε με αυτους. Το συγκεκριμενο δεν τον τηρουμε συνειδητα επειδη ξερουμε οτι ακομη δεν θα εχουμε καποιες επιπτωσεις. Σε ολους τους νομους αυτο κανουμε, αν ειναι να κλεψουμε το φπα ξεροντας οτι δε θα μας πιασουν το ριχνουμε στο οτι το κακο κρατος δεν ειναι ανταποδωτικο οποτε δεν κανουμε κατι κακο, αν ειναι να κλεψουμε απο την τραπεζα (και παλι ξερουμε οτι δε θα μας πιασουν), το ριχουμε στο οτι το κακο κεφαλαιο μας ξεζουμειζει και εν τελει δεν κλεβουμε αλλα κανουμε καλο στην κοινωνια. ΚΑι παει λεγοντας. Οσο δεν εχουμε επιπτωσεις σε οποιονδηποτε νομο τα ιδια θα κανουμε. Απλα στους αλλους νομους μεχρι στιγμης εχουμε δει τις επιπτωσεις τους για αυτο φυλαγομαστε.

Αυτο λοιπον που δεν μπορεις να καταλαβεις, ειναι οτι δε συζηταμε για το αν το κανουμε ολοι, ολοι λιγο πολυ κατι κατεβαζουμε. Το προβλημα ειναι οταν το κανουμε βουκινο και σημαια μας (μεχρι και κομμα τρομαρα μας), και τοτε εκει που μεχρι χτες πχ ημασταν ηρεμοι και ολοι κατεβαζαμε απο λιγο η πολυ, σημερα που τους μπηκαμε στη μυτη αρχισαν να μας κλεινουν τα καναλια επικοινωνιας, και να μας κανουν τη ζωη δυσκολη. Ποιος εχασε απο την ολη υποθεση;

 

Εχω φτιαξει καμια 40αρια PC ανθρωπων αγνωστων για μενα (δουλευω σε net cafe και αρκετοι που ερχονται εχουν προβλημα με το PC τους) εντελως δωρεαν, εργασιες που γνωστα μαγαζια για παραδειγμα θα χρεωναν 80 ευρω (αλλαγη HDD σε laptop , format κτλπα). Γιατι το εκανα δωρεαν? Γιατι αφενως, αν τους ελεγα 80 ευρω δεν θα το εφτιαχναν. Αφετερου, μερικα πραγματα ειναι απλα ΗΛΙΘΙΟ ΝΑ ΤΑ ΧΡΕΩΝΟΥΜΕ. Θες αλλο παραδειγμα, ποιο "κοντινο"? Ηρθαν 2 παιδια να παιξουν Pro evolution στο μαγαζι που δουλευω. Πληρωσαν για 1 ωρα και τους αφησα να παιξουν 2:30. Ξερεις γιατι? Γιατι δεν ειχαν λεφτα πανω τους. ΟΠΟΤΕ, ειτε τους αφηνα 1 ωρα, ειτε 10, θα κερδιζα κατι? ΤΙΠΟΤΑ. Το μονο που χρεωθηκα ειναι το πενιχρο ποσο για τη ΔΕΗ. Big deal. Ε κατι αντιστοιχο ειναι και με τη πειρατεια. Παιζω PRO EVO επειδη το κατεβασα πειρατικο. Αν επρεπε να δωσω 60 ευρω, ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΑΙΖΑ pro evo. Εχασε κατι η ΚΟΝΑΜΙ?

 

Κι εγω, μπορει να εφτιαξα 40 βρυσες εδω στους γειτονες στο τζαμπα. Αυτο δε λεει κατι. Δεν το κανω για να ζησω. 40 ημερες θα ελεγες στον ιδιοκτητη του νετ καφε οτι θα τις δουλευες δωρεαν; Αυτο γιατι δεν ηλιθιο να το χρεωνεις; Επειδη το κανεις για να ζησεις;

Αν ερχοταν τα παιδια να παιξουν τελειως τζαμπα θα τα αφηνες; Αντε ναι την πρωτη φορα. τη δευτερη; Την τριτη; Αντε να σου πληρωναν το πενιχρο ποσο στη δεη, αλλα για το μαγαζι τιποτε, θα τα αφηνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 χρονων ειμαι και εγω.περνω ενα 2 ευρω χαρτζιλικι την βδομαδα.για πειτε μου θεμα ιδεολογιας ειναι οτι κατεβαζω ενα παιχνιδι?ας πουμε θελω το νεο diablo ποσο κανει καμια 50αρα?θελω ποσες βδομαδεσ λοιπον με το χαρτζιλικι μου?25 βδομαδες? ποσοι μηνες ειναι αυτες?μαλιστα αλλα εγω ειμαι ιδεολογος οχι οτι δεν εχω να φαω.ρε ξεκολατε το κακο δν ειναι τα τορρεντς και τα κατεβασματα κτλπ αυτα ειναι για να τρογομαστε μεταξυ μας.εχει αρχισει και πεφτει ελεγχος στα παντα μεσα στο ιντερνετ.αντι να λετε εγω ειμαι πειρατης με ιδεολογια εγω χωρις και λοιπες μ@λ@κιες να καθησουμε κατω να βρουμε μια λυση ολος ο κοσμος αλλιως αντε γεια.επεισης απο ποτε ενας 17χρονος δεν μπορει να εχει πολιτικη αποψη?μαλλον συγκρινουν οι παλιοτεροι την δικη τους εφηβεια...ξυπνατε

 

Εγώ είμαι 15 χρόνια μεγαλύτερος από εσένα. Σε πολύ μικρή ηλικία είχα προλάβει και ασπρόμαυρη τηλεόραση στο σπίτι μου!

Για να αγοράσουμε κανένα απλό παιχνίδι (όχι σε pc που ήταν άφταστο όνειρο) περιμέναμε να έρθουν τα Χριστούγεννα.

 

Τώρα βλέπω κόσμο να παραπονιέται γιατί τα 100.000 μουσικά cd's που που κατέβασε θα κόστιζαν 1εκ ευρώ για να τα αγοράσει. Μήπως έχουμε χάσει τη μπάλα; Ποιος μπορεί να ακούσει τόσα τραγούδια; Μόνο αν είναι εισοδηματίας ή συνταξιούχος.

 

Προσωπικά, κατεβάζω τραγούδια και όταν κάτι μου αρέσει το αγοράζω. Σε πολλούς όμως έχει όμως περάσει η ιδέα ότι τα πάντα είναι δωρεάν.

Ακόμη και αυτοί που έχουν στην άκρη 50-100 ευρώ το μήνα, δεν τα δίνουν για αγορές στο διαδίκτυο. Γιατί εκεί είναι τζάμπα. Οπότε δίνουν το περίσσευμα σε καφέ-μπύρες γιατί εκεί δεν μπορούν να κλέψουν.

 

Πάντα υπήρχε η πειρατεία. Παλιότερα ήταν χέρι-χέρι. Αυτή η μέθοδος όμως δεν ήταν μαζική. Έδινες σε 5-6 φίλους σου κάποια cd-dvd. Τώρα αντί για 5-6 άτομα τα δίνεις σε 1-2δις.

 

 

Αν ο κόσμος θέλει να επαναστατήσει ας συνειδητοποιηθεί και ας βγει στους δρόμους. Αυτό το κατανοώ. Το να μένουμε στο σπίτι για να βλέπουμε τζάμπα hd-rips την στιγμή που η χώρα καταρρέει το θεωρώ αποβλάκωση (και βάζω και τον εαυτό μου μέσα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αμερικη ο κοσμος ξεσηκωθηκε εναντιον του SOPA και του PIPA και γι αυτο δεν ψηφιστικαν. Το ιδο θα γινει και εδω.

Ψηφίστηκε το CISPA όμως. Even worse...

 

Χεστήκαμε για το παράνομο downloading έργων πνευματικής ιδιοκτησίας. Εδώ μιλάμε για τρομερά εργαλεία λογοκρισίας και κάποιοι κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου. Έχει τεράστιες προεκτάσεις το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι 15 χρόνια μεγαλύτερος από εσένα. Σε πολύ μικρή ηλικία είχα προλάβει και ασπρόμαυρη τηλεόραση στο σπίτι μου!

Για να αγοράσουμε κανένα απλό παιχνίδι (όχι σε pc που ήταν άφταστο όνειρο) περιμέναμε να έρθουν τα Χριστούγεννα.

 

Τώρα βλέπω κόσμο να παραπονιέται γιατί τα 100.000 μουσικά cd's που που κατέβασε θα κόστιζαν 1εκ ευρώ για να τα αγοράσει. Μήπως έχουμε χάσει τη μπάλα; Ποιος μπορεί να ακούσει τόσα τραγούδια; Μόνο αν είναι εισοδηματίας ή συνταξιούχος.

 

Προσωπικά, κατεβάζω τραγούδια και όταν κάτι μου αρέσει το αγοράζω. Σε πολλούς όμως έχει όμως περάσει η ιδέα ότι τα πάντα είναι δωρεάν.

Ακόμη και αυτοί που έχουν στην άκρη 50-100 ευρώ το μήνα, δεν τα δίνουν για αγορές στο διαδίκτυο. Γιατί εκεί είναι τζάμπα. Οπότε δίνουν το περίσσευμα σε καφέ-μπύρες γιατί εκεί δεν μπορούν να κλέψουν.

 

Πάντα υπήρχε η πειρατεία. Παλιότερα ήταν χέρι-χέρι. Αυτή η μέθοδος όμως δεν ήταν μαζική. Έδινες σε 5-6 φίλους σου κάποια cd-dvd. Τώρα αντί για 5-6 άτομα τα δίνεις σε 1-2δις.

 

 

Αν ο κόσμος θέλει να επαναστατήσει ας συνειδητοποιηθεί και ας βγει στους δρόμους. Αυτό το κατανοώ. Το να μένουμε στο σπίτι για να βλέπουμε τζάμπα hd-rips την στιγμή που η χώρα καταρρέει το θεωρώ αποβλάκωση (και βάζω και τον εαυτό μου μέσα).

Ρε συ, και γω απο 4 ετων αγοραζω παιχνιδια αυθεντικοτατα. Ειχα περασει απο snes / master system κτλπα. Ουτε λεω οτι, BRAVO μας κατεβασουμε πειρατικα, ΖΗΤΩ. Απλα θελω να πω, οτι ΟΠΩΣ και να το κανουμε, με μισθο 400 και 500 ευρω, και να θες , δεν μπορεις να αγορασεις και πολλα πολλα, ενα cd το διμηνο (εφοσον κανει 60αρα), σωστα η οχι? Οποτε, ασχετα με το αν ειναι "σωστο" η "λαθος", δεν χανει η βιομηχανια εσοδα που εσυ τα κατεβαζεις, γιατι πολυ απλα, ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΖΕΣ. Οπως ειπα και στο παραδειγμα με τον τυπα στο παγκακι, πιστευεις οτι εχει οικονομικη δυνατοτητα να δωσει το Χ ποσο να αγορασει το photoshop? Αν το κατεβαζε ομως, ΟΥΥ ΠΕΙΡΑΤΗΣ 2 χρονια φυλακιση. Σου φαινεται μεμπτο?

 

Υπαρχουν εκατονταδες νομοι που δεν εχουμε φτιαξει εμεις, αλλα που καλως η κακως τους τηρουμε ακομη κι αν δε συμφωνουμε με αυτους. Το συγκεκριμενο δεν τον τηρουμε συνειδητα επειδη ξερουμε οτι ακομη δεν θα εχουμε καποιες επιπτωσεις. Σε ολους τους νομους αυτο κανουμε, αν ειναι να κλεψουμε το φπα ξεροντας οτι δε θα μας πιασουν το ριχνουμε στο οτι το κακο κρατος δεν ειναι ανταποδωτικο οποτε δεν κανουμε κατι κακο, αν ειναι να κλεψουμε απο την τραπεζα (και παλι ξερουμε οτι δε θα μας πιασουν), το ριχουμε στο οτι το κακο κεφαλαιο μας ξεζουμειζει και εν τελει δεν κλεβουμε αλλα κανουμε καλο στην κοινωνια. ΚΑι παει λεγοντας. Οσο δεν εχουμε επιπτωσεις σε οποιονδηποτε νομο τα ιδια θα κανουμε. Απλα στους αλλους νομους μεχρι στιγμης εχουμε δει τις επιπτωσεις τους για αυτο φυλαγομαστε.

Αυτο λοιπον που δεν μπορεις να καταλαβεις, ειναι οτι δε συζηταμε για το αν το κανουμε ολοι, ολοι λιγο πολυ κατι κατεβαζουμε. Το προβλημα ειναι οταν το κανουμε βουκινο και σημαια μας (μεχρι και κομμα τρομαρα μας), και τοτε εκει που μεχρι χτες πχ ημασταν ηρεμοι και ολοι κατεβαζαμε απο λιγο η πολυ, σημερα που τους μπηκαμε στη μυτη αρχισαν να μας κλεινουν τα καναλια επικοινωνιας, και να μας κανουν τη ζωη δυσκολη. Ποιος εχασε απο την ολη υποθεση;

Οπα κατσε. Δηλαδη με το χερι στην καρδια, διαφωνεις με το παρανομο του βιασμου / φθορα περιουσιακων στοιχειων / κλοπη / φονο κτλπα? Φανταζομε οχι. Γιατι? ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ! Σωστα? Με το να δωσεις ενα CD στο φιλο σου να αντιγραψει, συμφωνεις οτι ειναι παρανομο? Σου φαινεται λογικο να ειναι παρανομο? Και μη μου πεις παλι, μα πως θα ζησει ο Χ που παραγει το CD. Αν δεν μπορει να ζησει, να αλλαξει επαγγελμα. Εδω τιθεται το προβλημα. Οτι οι νομοι κατα της πειρατειας ειναι ΕΙΔΙΚΑ φτιαγμενοι να απαγορεψουν μια πραξη η οποια ειναι το λιγοτερο λογικη. Σου εχει απαγορεψει κανεις να δωσεις το jean σου να το φοραει ο γειτονας? ΟΧΙ. Σου χουν απαγορεψει να παρεις το jean σου των 100 ευρω, να το πας σε μια μοδιστρα και να σου ραψει ενα ολοιδιο με 10 ευρω? ΟΧΙ. Δεν ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο πραγμα? Εχετε κολλησει ολοι στο "παρανομο" της πραξης, και αυτο ειναι που σας κανει να το βλεπετε ως κατι κακο, ενω στην πραγματικοτητα, ΔΕΝ ειναι. Απλα επειδη η αντιγραφη ενος CD ειναι πολυ πιο ευκολη και απλη διαδικασια απτο ραψιμο ενος jean, ας την βγαλουμε παρανομη. Χμ, για να σκεφτω. Απαγορευεται να δανεισεις το jean σου για 5 ευρω τη μερα? ΟΧΙ! Γιατι αραγε? Δεν ειναι και αυτο ΚΑΙ πνευματικη ιδιοκτησια, μιας και καποιος εκατσε και σκεφτηκε / σχεδιασε πριν βγει το jean? Eκει μελι γαλα?

 

Κι εγω, μπορει να εφτιαξα 40 βρυσες εδω στους γειτονες στο τζαμπα. Αυτο δε λεει κατι. Δεν το κανω για να ζησω. 40 ημερες θα ελεγες στον ιδιοκτητη του νετ καφε οτι θα τις δουλευες δωρεαν; Αυτο γιατι δεν ηλιθιο να το χρεωνεις; Επειδη το κανεις για να ζησεις;

Αν ερχοταν τα παιδια να παιξουν τελειως τζαμπα θα τα αφηνες; Αντε ναι την πρωτη φορα. τη δευτερη; Την τριτη; Αντε να σου πληρωναν το πενιχρο ποσο στη δεη, αλλα για το μαγαζι τιποτε, θα τα αφηνες;

Εχω δουλεψει και δωρεαν (πχ. εκτος βαρδιας, απλα πηγαινα για βολτα, χρειαζοντουσαν 10 πραματα, τα εκανα), αλλα οκ, κατανοητο το παραδειγμα σου και εν μερει δικαιο. Συγκρινεις βεβαια λιγο ακυρα πραματα, γιατι αλλο πραμα να ΠΡΕΠΕΙ να δουλεψω για να εχω να ΦΑΩ φακες αυριο, και αλλο για να μεγαλωσω τα μηδενικα πισω απτο 1 στην τραπεζα. Θα μου πεις τωρα, και γιατι ειναι κακο να μεγαλωσεις τα μηδενικα στη τραπεζα. Ε οκ, δεν ειναι, απλα η συγκριση ειναι αστεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπα κατσε. Δηλαδη με το χερι στην καρδια, διαφωνεις με το παρανομο του βιασμου / φθορα περιουσιακων στοιχειων / κλοπη / φονο κτλπα? Φανταζομε οχι. Γιατι? ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ! Σωστα? Με το να δωσεις ενα CD στο φιλο σου να αντιγραψει, συμφωνεις οτι ειναι παρανομο? Σου φαινεται λογικο να ειναι παρανομο? Και μη μου πεις παλι, μα πως θα ζησει ο Χ που παραγει το CD. Αν δεν μπορει να ζησει, να αλλαξει επαγγελμα. Εδω τιθεται το προβλημα. Οτι οι νομοι κατα της πειρατειας ειναι ΕΙΔΙΚΑ φτιαγμενοι να απαγορεψουν μια πραξη η οποια ειναι το λιγοτερο λογικη. Σου εχει απαγορεψει κανεις να δωσεις το jean σου να το φοραει ο γειτονας? ΟΧΙ. Σου χουν απαγορεψει να παρεις το jean σου των 100 ευρω, να το πας σε μια μοδιστρα και να σου ραψει ενα ολοιδιο με 10 ευρω? ΟΧΙ. Δεν ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο πραγμα? Εχετε κολλησει ολοι στο "παρανομο" της πραξης, και αυτο ειναι που σας κανει να το βλεπετε ως κατι κακο, ενω στην πραγματικοτητα, ΔΕΝ ειναι. Απλα επειδη η αντιγραφη ενος CD ειναι πολυ πιο ευκολη και απλη διαδικασια απτο ραψιμο ενος jean, ας την βγαλουμε παρανομη. Χμ, για να σκεφτω. Απαγορευεται να δανεισεις το jean σου για 5 ευρω τη μερα? ΟΧΙ! Γιατι αραγε? Δεν ειναι και αυτο ΚΑΙ πνευματικη ιδιοκτησια, μιας και καποιος εκατσε και σκεφτηκε / σχεδιασε πριν βγει το jean? Eκει μελι γαλα?

 

 

Εχω δουλεψει και δωρεαν (πχ. εκτος βαρδιας, απλα πηγαινα για βολτα, χρειαζοντουσαν 10 πραματα, τα εκανα), αλλα οκ, κατανοητο το παραδειγμα σου και εν μερει δικαιο. Συγκρινεις βεβαια λιγο ακυρα πραματα, γιατι αλλο πραμα να ΠΡΕΠΕΙ να δουλεψω για να εχω να ΦΑΩ φακες αυριο, και αλλο για να μεγαλωσω τα μηδενικα πισω απτο 1 στην τραπεζα. Θα μου πεις τωρα, και γιατι ειναι κακο να μεγαλωσεις τα μηδενικα στη τραπεζα. Ε οκ, δεν ειναι, απλα η συγκριση ειναι αστεια.

 

Αυτο που εβαλα σε bold το θεωρω τελειως ακυρο, και ξανασκεψου του λιγακι. Παιρνεις απο καποιον κατι (με οποια μορφη και αν το πεις), και του λες οι αν δεν του αρεσει να αλλαξει επαγγελμα... Να σου κλεβουν και τη δουλεια σου, να σου λενε και να αλλαξεις επαγγελμα... ειναι καπως.

 

Κατα τα λοιπα, δε διαφωνω, οτι δεν ειναι και πολυ λογικο το να ειναι παρανομο να σου δωσω να αντιγραψεις ενα σιντι.

Εδω ομως πλεον ερχειται η εννοια των μεγεθων. Μεχρι ποσους φιλους μπορω να δωσω ενα σιντι για αντιγραφη ωστε να μη θεωρηθει ασυδοσια απο μεριας μου; Οι φιλοι μου εχουν κι αυτοι δικαιωμα να δωσουν κι αυτοι το ηδη αντιγραμμενο σε δικους τους φιλους για αντιγραφη; κι αν ναι μεχρι ποσους;

Καταλαβαινεις λοιπον οτι η απλη αυτη εννοια του "δινω στο φιλο μου ενα σιντι για αντιγραφη" δε στεκει στην πραγματικοτητα, διοτι παμε σε πυραμιδα. Αμφιβαλεις οτι αν αυριο εβγαινε μια δυνατη ταινια απο αυτες που κανουν εκατομμυρια στην πρεμιερα τους, κι αποφασιζαν οι υπευθυνοι να βγαλουν ΕΝΑ μονο αντιτυπο σε dvd-bluray κλπ, οτι μεσα σε μια βδομαδα θα το ειχε ολος ο πλανητης αντιγραμμενο;

Τελικα πρεπει να ειμαστε πολυ φιλοι ολοι μεταξυ μας :rolleyes:

 

Αν λοιπον υπηρχε τροπος να διατηρηθει αυτο το "δινω απλα στο φιλο μου", προφανως και δε θα γινοταν αυτο το σουσουρο. Οταν ομως εγω το δινω σε ενα φιλο μου, αυτος σε εναν αλλον, ο αλλος στον αλλον, κι ο τελευταιος το ριχνει και σε ενα site οπου το κατεβαζουν 2-3 χιλιαδες "φιλοι" του, τοτε προφανως και αλλαζει αυτο το αν "ειναι λογικο να ειναι παρανομο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το εννοουσα ετσι οπως ακουστηκε. Οταν λεω αλλαξε επαγγελμα, εννοω οτι οταν ενα επαγγελμα για Χ Ψ λογους δεν προσφερει κερδη, το λογικο ειναι ειτε να αλλαξουμε επαγγελμα, ειτε να αρχισουμε να προσσεγγιζουμε διαφορετικα τους πελατες μας. Στη συγκεκριμενη περιπτωση, απλα αλλαζουν τη νομοθεσια και κρινουν παρανομες πραξεις οι οποιες ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΠΡΟΙΟΝ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΛΟΓΙΚΕΣ για να συνεχισει η βιομηχανια αυτη να εχει κερδη. Απλα σκεψου τωρα να αρχισουμε ολοι αντι να αγοραζουμε 10 παντελονια, να αγοραζουμε 1 και να τα ανταλλαζουμε μεταξυ μας. Επειδη λοιπον οι βιομηχανια των ρουχων θα παψει να εχει κερδη, θα βγει νομος να απαγορευει την ανταλλαγη. Ε αυτο ακριβως ειναι και με τη πειρατεια, απλα μας εχει περασει στο υποσυνειδητο σαν κατι φοβερο και τρομερο επειδη παντου γυρω μας το παρουσιαζουν σαν κλοπη / παρανομια / φυλακιση και αηδιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το εννοουσα ετσι οπως ακουστηκε. Οταν λεω αλλαξε επαγγελμα, εννοω οτι οταν ενα επαγγελμα για Χ Ψ λογους δεν προσφερει κερδη, το λογικο ειναι ειτε να αλλαξουμε επαγγελμα, ειτε να αρχισουμε να προσσεγγιζουμε διαφορετικα τους πελατες μας. Στη συγκεκριμενη περιπτωση, απλα αλλαζουν τη νομοθεσια και κρινουν παρανομες πραξεις οι οποιες ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΠΡΟΙΟΝ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΛΟΓΙΚΕΣ για να συνεχισει η βιομηχανια αυτη να εχει κερδη. Απλα σκεψου τωρα να αρχισουμε ολοι αντι να αγοραζουμε 10 παντελονια, να αγοραζουμε 1 και να τα ανταλλαζουμε μεταξυ μας. Επειδη λοιπον οι βιομηχανια των ρουχων θα παψει να εχει κερδη, θα βγει νομος να απαγορευει την ανταλλαγη. Ε αυτο ακριβως ειναι και με τη πειρατεια, απλα μας εχει περασει στο υποσυνειδητο σαν κατι φοβερο και τρομερο επειδη παντου γυρω μας το παρουσιαζουν σαν κλοπη / παρανομια / φυλακιση και αηδιες.

 

Ξαναεπισημαινω το εξης. Αλλο να ανταλλαξουμε δυο τρεις φιλοι ενα παιγνιδι, κι αλλο να το αγορασω μονο εγω, να το δωσω σε εσενα (ως φιλος), εσυ να το δωσεις στον επομενο (φιλο σου), ο επομενος στο μεθεπομενο κλπ, και καποιος συναμα, να το εχει ανεβασει και στο ιντερνετ, και τελικα το δικο μου αγορασμενο να το εχουν "ανταλλαξει" καμμια πεντακοσαρια χιλιαδες "φιλοι μου". Δυστυχως λοιπον στην περιπτωση μας, αυτη την εποχη αυτο συμβαινει θελουμε δε θελουμε. Οποτε ουτε με αλλα προιοντα μπορουμε να το συγκρινουμε, γιατι δε γινεται να τα μοιραστουμε με πολυ κοσμο, ουτε να το κρινουμε βαση λογικης που λεει οτι "ειναι λογικο το να δωσω ενα προιον που αγορασα, δωρεαν σε ενα φιλο μου".

Μη βαζουμε λοιπον την ηθικη και τη λογικη σε αυτη τη συναρτηση, διοτι καθε αλλο παρα λογικο ειναι να θεωρουμε ηθικο το να παιξει το game of thrones σημερα στην αμερικανικη τηλεοραση, και σε 2 ωρες να το εχει ολη η υφηλιος. Και δε νομιζω να μου πει καποιος οτι αν δεν το κατεβαζε ουτως η αλλως ειναι ηλιθια σειρα που ποτε δε θα εβλεπε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά και τι διαφήμιση έγινε παγκοσμίως για την σειρά και το κανάλι.

Και αυτό έχει μια αξία. πχ εκτοξεύτηκαν οι πωλήσεις των βιβλίων που βασίζεται η σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θυμάμαι κάτι βιβλία τσέπης που γράφανε "Απαγορεύεται αυστηρά ο δανεισμός και η μεταπώληση".lol

 

Για να εφαρμοστεί ο νόμος για τα πνευματικά δικαιώματα,πρέπει να πληρωθούν αυτοί που θα κοιτάνε ποιοί κατεβάζουνε,τί κατεβάζουνε,αυτοί που θα δώσουν εντολή για καθέναν τους ξεχωριστά,αυτοί που θα προωθήσουν την εντολή στα εκτελεστικά και γι αυτό το σκοπό εντεταλμένα όργανα και τέλος να έχει κάμποση περιουσία για δάγκωμα ο "πειρατής".

 

Περισσεύουν;

 

Παίζει βέβαια και η κοινωνική αφύπνιση μέσω της παιδείας*....

 

 

 

* μας έκανα και γελάσαμαν πάλι σήμερις,έχω χούμορ ο μπαγάσας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σορυ για την "αναγεννηση" αλλα τελικα αυτο ισχυσε?

Γιατι εδω και 2 μερες δεν μπορω να μπω καθολου στο piratebay....

Eχει κανενας αλλος αυτο το θεμα ή απλα ετυχε σε μενα?

 

 

Σήμερα το πρωϊ, μπήκα κανονικά.

 

 

Αλλαξτε DNS servers. Done.

 

Διαβάζοντας το νήμα μετά από αρκετές ημέρες είδα τα παραπάνω. Και είπα να το τσεκάρω και διαπίστωσα ότι δεν φορτώνει. Είναι θέμα DNS server; Είναι φυσιολογικό να στο βγάζει στην αναζήτηση στο google και να μην κάνει resolve ο DNS της Otenet;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

:D

 

Γελάω γιατί πριν απο λίγο διάβαζα στο άλλο thread για το πώς το black ops 2 είχε μισό δις έσοδα,

και εμείς ακόμα κοπανιόμαστε για το αν κλέβουμε ή όχι! (την στιγμή που η κρίση μας εχει εξαθλιώσει)

 

Ο Ρομπέν των δασών, αυτό ακριβώς δεν έκανε? Παράνομος ή ήρωας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...