Προς το περιεχόμενο

Δικαστική διαταγή για μπλόκο από τους παρόχους στο παράνομο κατέβασμα αρχείων


laantonios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Για να καταλάβω: Παραπονιέστε που πλέον νομοθετείται και πλέον καταπολεμάτε η πειρατεία; Από πότε εσείς δικαιολογείστε και νομιμοποιείστε να καταπατάτε τα πνευματικά δικαιώματα στα ψηφιακά (άυλα) προιόντα, που με κόπο έχουν δημιουργήσει κάποιοι άνθρωποι, και να τους στερείτε τα νόμιμα δεδουλευμένα τους; Επειδή (μέχρι πρότινος) ήταν εύκολο και ανώνυμο να παραβαίνετε το νόμιμο και την ηθική;

Είμαι 100% σίγουρος πως είτε είσαι στιχουργός-συνθέτης είτε κάποιος πολύ κοντινός συγγενής σου.Τα δέχομαι αυτά που λες αλλά πρέπει να μου λύσεις κάποιες απορίες:

1.Γιατί πολλοί καλλιτέχνες και δισκογραφικές εταιρίες προωθούν τα προιόντα τους μέσω youtube εφόσον είναι παράνομο;

2.Ποιος σου είπε πως οι καλλιτέχνες νοιάζονται για τα πνευματικά δικαιώματα;Στα π@π@ρι@ τους και ξέρεις γιατί;Επειδή η πειρατεία τους βοηθά να ανεβάζουν το κασέ τους στα νυχτερινά μαγαζιά.

3.Πάμε στους δημιουργούς.....Για να γράψουν ένα τραγούδι ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ!!!!!!!! από τον τραγουδιστή ή την εταιρία και ύστερα ζητάνε και λεφτά για πνευματικά δικαιώματα.Δουλευόμαστε;;;;;;(Δες και το κουτί της Πανδώρας,σχετικά με την ΑΕΠΙ και παρατήρησε αυτόν που "κλειδώνει τις κότες" που έγραψε το "αυτή η νυχτα μένει " της Παπίου που φώναζε : ΟΠΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΡΠΕΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ.Άντε μην αρχίσω...(όπως λέει και το γνωστό ανέκδοτο)

4.Δισκογραφικές:Πότε επενέβη η επιτροπή ανταγωνισμού ή το ΣΔΟΕ ή οποιαδήποτε άλλη κρατική αρχή για τις τιμολογήσεις των cd,συνυπολογίζοντας και τα πλαστά συμβόλαια με αμοιβές καλλιτεχνών και δημιουργών;Αναρχία επικρατούσε και επικρατεί!!!!!

 

ΥΓ1 :όσον αφορά τις εταιρίες διανομής ταινιών δεν γνωρίζω και για αυτό δεν γράφω.

ΥΓ2 :έχω και άλλα να πω μα ήδη φλερτάρω με το ban,αν δε το έχω προσεγγίσει ήδη.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 260
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κατσε να μαντεψω τωρα... Εχεις δισκογραφικη? Φασισμός και σκοταδισμος ειπαμε οτι ειναι (δεν ξερω αν το διαβασες) οχι ο αποκλεισμος των sites αλλα οτι με προφαση αυτο θα κατεβαζουν καθε site που περιεχει ελευθερο λογο... Αν περασει αυτο με τα τορρεντς σε λιγο θα κανουν οτι θελουν στο νετ... Και δεν καταλαβα, σε χαλανε οι 17ρηδες επειδη εκφραζουν ελευθερα την αποψη τους για κατι που τους χαλαει? Η θα τους πεις εσυ τι να ψηφισουν?

 

Όχι δεν έχω δισκογραφική ούτε και κάποιο συμφέρον από οτιδήποτε σχετικό. Ίσα ίσα μου αρέσει που μπορώ και κατεβάζω ό,τι μου καπνίσει και ελπίζω να μην αλλάξει αυτό! Συμφωνώ εν μέρει με αυτό που λες περί ελευθερίας λόγου, αλλά θα είχες την ίδια γνώμη αν κάποιος σε κάποιο ανώνυμο blog σε συκοφαντούσε χρησιμοποιώντας το όνομα και τη φωτογραφία σου; Ή αν είχες μια εταιρία και ο ανταγωνιστής σου έγραφε σε sites ανυπόστατα πράγματα που βλάπτουν οικονομικά; Δε θα κινούσες διαδικασίες για να κατέβει το συντομότερο; Αν αυτό κατά τη γνώμη σου δεν υπόκειται στην "ελευθερία του λόγου" τότε συμφωνούμε απόλυτα.

Οι 17ρηδες μπορούν ελεύθερα να λένε την άποψή τους. Τό ίδιο μπορώ κι εγώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 17ρηδες μπορούν ελεύθερα να λένε την άποψή τους. Τό ίδιο μπορώ κι εγώ!

 

Εξηγησε μου γιατι οι 17+ που ειναι Πειρατες ειναι γραφικοι.αν δεν θες δημοσιως,δεχομαι και πμ.αλλα θελω να μου το εξηγησεις,γιατι ως τωρα συμφωνα με αυτα που λες,εσυ "τσακαλι" φιλε μου εισαι γραφικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπορείς να απολαμβάνεις και να διεκδικείς όσα αντέχει η τσέπη σου. Από εκέι και πέρα ΚΑΛΑ κάνεις και κατεβάζεις και κατέβαζε όσο μπορείς' date=' κι εγώ κατεβάζω, αλλά είναι επιπόλαιο το να το υπερασπίζεσαι κιόλας. Για την αιτία και την πρόφαση δε διαφωνώ μαζί σου. Είναι μεγάλη κουβέντα και μακάρι να μπορούσαμε να την κάνουμε από κοντά γιατί από εδώ τί να πρωτογράψεις! :) [/quote']

 

Δεν είναι καθόλου επιπόλαιο απο τη στιγμή που η πειρατεία μπορεί να λειτουργήσει και ως μέσο πίεσης για να αλλάξουν στρατηγική οι εταιρείες και να διαθέσουν αυτό που πραγματικά ζητάει ο καταναλωτής ( για παράδειγμα έν έτη 2012 να αγοράζουμε DVD είναι κωμικό ) και σε ΛΟΓΙΚΕΣ πάντα τιμές . Έχεις δίκιο η συζήτηση είναι τεράστια αλλα ακόμα και απο εδώ ( όσο είναι νόμιμο το insomnia :) ) μπορούν να βγουν συμπεράσματα αρκεί να θελουμε να κάνουμε σοβαρή συζήτηση και να μην έχουμε μόνο διάθεση να λοιδωρησουμε το συνομιλητή μας ...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά γιατι το συζητάμε το όλο θέμα .Σωστή ειναι η απόφαση.Ανευ επιχειρημάτων δεν χρειαζονται νομίζω

Τώρα ποιοι χαλάστηκαν που δεν θα κατεβάζουν τσόντες παιχνιδια και HD 720 1080 κτλ πραγματικά ειναι ανευ σημασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν είναι μόνο για τους φίλους που έκαναν τα παραπάνω σχόλια, αλλά προορίζεται για όλους τους "επαναστάτες-πειρατές"!

 

 

@ vforvendetta85(το 85 είναι ημερομηνία γέννησης;)

Είμαι 100% σίγουρος πως είτε είσαι στιχουργός-συνθέτης είτε κάποιος πολύ κοντινός συγγενής σου.Τα δέχομαι αυτά που λες αλλά πρέπει να μου λύσεις κάποιες απορίες:

1.Γιατί πολλοί καλλιτέχνες και δισκογραφικές εταιρίες προωθούν τα προιόντα τους μέσω youtube εφόσον είναι παράνομο;

2.Ποιος σου είπε πως οι καλλιτέχνες νοιάζονται για τα πνευματικά δικαιώματα;Στα π@π@ρι@ τους και ξέρεις γιατί;Επειδή η πειρατεία τους βοηθά να ανεβάζουν το κασέ τους στα νυχτερινά μαγαζιά.

3.Πάμε στους δημιουργούς.....Για να γράψουν ένα τραγούδι ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ!!!!!!!! από τον τραγουδιστή ή την εταιρία και ύστερα ζητάνε και λεφτά για πνευματικά δικαιώματα.Δουλευόμαστε;;;;;;(Δες και το κουτί της Πανδώρας,σχετικά με την ΑΕΠΙ και παρατήρησε αυτόν που "κλειδώνει τις κότες" που έγραψε το "αυτή η νυχτα μένει " της Παπίου που φώναζε : ΟΠΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΡΠΕΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ.Άντε μην αρχίσω...(όπως λέει και το γνωστό ανέκδοτο)

4.Δισκογραφικές:Πότε επενέβη η επιτροπή ανταγωνισμού ή το ΣΔΟΕ ή οποιαδήποτε άλλη κρατική αρχή για τις τιμολογήσεις των cd,συνυπολογίζοντας και τα πλαστά συμβόλαια με αμοιβές καλλιτεχνών και δημιουργών;Αναρχία επικρατούσε και επικρατεί!!!!!

 

ΥΓ1 :όσον αφορά τις εταιρίες διανομής ταινιών δεν γνωρίζω και για αυτό δεν γράφω.

ΥΓ2 :έχω και άλλα να πω μα ήδη φλερτάρω με το ban,αν δε το έχω προσεγγίσει ήδη.....

 

 

1) Δεν είμαι και δεν σχετίζομαι με κανέναν που παράγει πνευματικά ή ψηφιακά προϊόντα. Εγώ μόνο κιθαρίτσα παίζω, ζωγραφίζω λίγο, γράφω και κανά δοκίμιο που και που. Το Youtube πλεον έχει γίνει αντίστοιχο της τηλεόρασης, λειτουργεί σαν μέσο προβολής. Αν εσύ τώρα αναφέρεσαι στα plugins που μετατρέπουν τα τραγούδια σε mp3, φαντάζομαι καταλαβαίνεις γιατί δεν υπάρχουν εγγενώς στη λειτουργία του YouTube.

 

2)Εσένα ποιος σου είπε ότι δεν νοιάζονται;;; Η εργασία τους στα μαγαζιά είναι εποχική/παροδική. Το μεγαλύτερο μέρος του εισοδήματός τους, το βγάζουν από τα πνευματικά δικαιώματα και τα συμβόλαια. Εγώ προσωπικά, άμα ήμουν σε αυτή τη θέση, δε θα επιθυμούσα την πειρατική διάθεση των πνευματικών μου έργων, θα ήμουν κατά.

 

3)Τα μαγαζιά που παίζουν μουσική, υπάγονται σε ένα ιδιότυπο καθεστώς, το οποίο έχει είναι αρκετά πολύπλοκο για να αναλύσω. Θα περιοριστώ να πω ότι υπάρχουν μαγαζιά που παίζουν την μουσική από σιντιέρες με αντιγραμμένα και μαγαζιά που έχουν DJ, κάτι πολύ διαφορετικό. Αν θέλεις και εσύ να ακούς παρομοίως δυνατά την μουσική, υπάρχει το ραδιόφωνο, αναλογικό ή ψηφιακό (Grooveshark, Pandora). Αυτό με τα ΑΕΠΙ κα τα πνευματικά δικαιώματα επηρεάζει πολύ πιο εκτενώς τα βιβλία και τη λογοτεχνία. Είμαι και εγώ εναντίον των "αιωνίων" δικαιωμάτων πάνω στα βιβλία που, προωθούν ορισμένοι εκδοτικοί οίκοι για αν εμποδίσουν, σπουδαία βιβλία πολιτιστικής κληρονομιάς από τις αρχές του 20ου αιώνα, και με κάθε τρόπο την ελεύθερη διακίνηση τους τώρα που λήγει η προθεσμία. Αυτός είναι ένας λόγος για αντίδραση, όχι όμως και για τα τραγούδια του Μητροπάνου ή της Πέγκυ Ζήνα! εγώ είμαι της άποψης για πνευματικά έργα, θα πρέπει ο καλλιτέχνης/δημιουργός/παραγωγός/εταιρία να έχει αποκλειστικά δικαιώματα για μια 20-25ετία, μετά θα πρέπει να τίθενται σε καθεστώς ελεύθερης διακίνησης.

 

4)Και αυτό νομιμοποιεί εσένα ή οποιονδήποτε να κλέβει τα πνευματικά έργα άλλων; Θα συμφωνήσω ότι είναι καρτέλ και ότι σχεδόν καμμία κρατική οντότητα ή Ανεξάρτητη σε διεθνές επίπεδο δεν έχει ασχοληθεί διεξοδικά και καταληκτικά με το θέμα, είναι αυτό όμως ελαφρυντικό για να κατεβάζετε παράνομα ταινίες/παιχνίδια/μουσική; Επειδή δεν μπορείς να αγοράσεις τα τραγούδια της Lady GaGa εξαιτείας της υψηλής τιμολόγησης, έχεις το δικαίωμα να τα κλέβεις γιατί αλλιώς δεν θα μπορέσεις να επιβιώσεις;;;

 

Πες ότι θέλεις ελεύθερα, η ελευθερία της έκφρασης στο διαδίκτυο δεν απειλείται ακόμα, αν προσπαθήσουν να την περιορίσουν, τότε θα πρέπει να αντισταθούμε και να κινητοποιηθούμε. Όχι πάντως για το δικαίωμα πρόσβασης στα torrents και warez!!!

 

 

@SOADNICK

Ποια πνευματικά δικαιώματα? Είδες να βγαίνει ο Χατζηγιάννης και να κάνει δηλώσεις κατά της πειρατείας? Οι δισκογραφικές το κάνουν. Επίσης οι εκδοτικοί οίκοι δίνουν μόνο το 10% από τα κέρδη στους συγγραφείς. Και τέλος αν και πάρεις την κάθε μ@λ@κ!@ παιχνίδι και ταινία πρέπει να σκας τουλάχιστον 20-30 ευρώ γιατί να το αγοράσεις? Άσε που πολλές από τις αγορές γίνονται επειδή υπάρχει η "πειρατεία" και κάποιος δοκιμάζει πριν αγοράσει. Εγώ προσωπικά έχω αγοράσει 2 πράγματα επειδή τα είχα πρώτα δοκιμάσει.

 

 

Μα άμα δεν έχεις χρήματα επειδή είναι ακριβά (Θα συμφωνήσω ότι είναι υψηλές οι τιμές), γιατί θέλεις να τα αποκτήσεις; Δεν μπορείς να ζήσεις με αυτά που έχεις ή να βρεις άλλα φθηνότερα υποκατάστατα; Γιατί σώνει και καλά, εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος θα πρέπει με το ζόρι να παίξει το Modern Warfare 15 (ή αντικατέστησε το με κάποιο άλλο παιχνίδι ή ταινία ή μουσική ή οτιδήποτε) αφού δεν έχεις χρήματα; Υπάρχει κάποιοι συνταγματικό δικαίωμα που πηγάζει από την Προκήρυξη των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου που λέει ότι επειδή το εισιτήριο για να δεις τους Avengers είναι 20 ευρώ, εσύ νομιμοποιείσαι να την κατεβάσεις και να την δεις παράνομα; Η πειρατεία είναι αναφαίρετο ανθρώπινο δικαίωμα; Να κλέβεις τον κόπο του άλλου, προφασιζόμενος ένα σωρό δικαιολογίες περί υψηλών τιμών, συνωμοσιών, κτλ ή τώρα τελευταία που προέκυψε καινούργια δικαιολογία ότι καταπατείται το δικαίωμα στην γνώση και την πληροφορία και η ελεύθερη διακίνηση ιδεών μέσω του διαδικτύου;

 

Από πότε η ταινία Expendables έγιναν ιδέα που αξίζει διάδοσης και αξίζει κανείς να πεθάνει για αυτή; Από πότε έχεις εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος το δικαίωμα ή την νομοτέλεια να ισχυρίζεται ότι κατεβάζει πειρατικά το Elders Scrolls: Skyrim ή το M.I. Ghost Protocol για να προασπίσει το δικαίωμα του "ελεύθερου" διαδικτύου; Ή ότι αντιστέκεται στις "κακές" εταιρίες; Αυτό που κάνεις/κάνετε είναι κλοπή πνευματικών δικαιωμάτων, είτε θέλετε να το παραδεχτείτε είτε όχι και δεν πρόκειται να λάβετε ποτέ συγχωροχάρτι επειδή προφασίζεστε τις ακριβές τιμές!

 

Και είναι το λιγότερο υποκριτικό να έρχεστε εδώ να ωρύεστε και να παριστάνετε τον Τσε Γκεβάρα του διαδικτύου. Αυτός τουλάχιστον πολέμησε και πέθανε για "πολύ" πιο ουσιώδη ιδανικά όπως ανεξαρτησία, ελευθερία, και δημοκρατία παρά για το δικαίωμα του να κατεβάζει πειρατικά (και σε HD!) το καινούργιο blockbuster του Hollywood ή την καινούργια ταινία της Τζούλιας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ψηφίζατε;" Ακόμη κι αν όντως ήσουν ανέκαθεν κατά των κυβερνήσεων που μας έφεραν σε αυτή την κατάσταση, το να επιλέγεις τώρα να βγάζεις την ουρά σου απ'έξω από το να δεις πιο συνολικά μια κατάσταση, είναι η "εύκολη λύση".

 

Μπες και δες λίγο στο προφίλ μου τη ηλικία μου και μετά τα λέμε για το ποιός βγαζει την ουρά του απ'έξω. Σκέψου πιο πολύ αυτά που γράφεις και κάνε καλύτερη έρευνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πότε εσείς δικαιολογείστε και νομιμοποιείστε να καταπατάτε τα πνευματικά δικαιώματα στα ψηφιακά (άυλα) προιόντα, που με κόπο έχουν δημιουργήσει κάποιοι άνθρωποι, και να τους στερείτε τα νόμιμα δεδουλευμένα τους;

 

Κανείς δε στερεί τίποτα από κανέναν. Τα cd και τα dvd συνεχίζουν να βρίσκονται στα ράφια των καταστημάτων και όποιος μπορεί τα αγοράζει. Προσωπικά, αν είχα την οικονομική δυνατότητα, θα αγόραζα μόνο γνήσια dvd και cd. Σε μια περίοδο ετών - πριν πολύ καιρό - που τα οικονομικά μου πήγαιναν ιδιαίτερα καλά, είχα αγοράσει συνολικά ...22,000 cd από φυσικά ελληνικά καταστήματα, καθώς και καμιά 40,000 βινύλια. Τώρα που δεν έχω φράγκα, κατεβάζω αβέρτα και με εντελώς ελαφριά καρδιά, απλώς επειδή ακολουθώ την απλή λογική: Είτε κατέβαζα, είτε όχι, δεν υπάρχει περίπτωση να αγόραζα, αφού δε μπορώ. Για όλα τα προϊόντα ισχύει το ίδιο: Όποιος τα θέλει και μπορεί τα αγοράζει. Όποιος τα θέλει και δε μπορεί, τα αφήνει να τα αγοράσουν αυτοί που μπορούν. Αν έμπαινε στο κατάστημα και τα έκλεβε από το ράφι, τότε και μόνο θα στερούσε κάτι από κάποιον. Απλά πράγματα! Αν τώρα κάποιοι - όσοι κι αν είναι αυτοί - ενώ κονομάνε τ' άντερά τους, δεν αγοράζουν αλλά κατεβάζουν, είναι δική τους μαλακία και σαφώς όχι δικό μου πρόβλημα. Εγώ τους κοροϊδεύω που, ενώ μπορούν χωρίς να στερούνται, να έχουν την καλύτερη ποιότητα και όλα τα έξτρα features που προσφέρει το πρωτότυπο δισκάκι, περιορίζονται σε συγκριτικά «φτωχά» rips...

 

Α, και κάτι άλλο. Από τη στιγμή που είναι θεσμοθετημένο βάσει νόμου αυτό το αίσχος:

 

http://www.koutipandoras.gr/?p=18567

 

http://www.koutipandoras.gr/?p=19106

 

ακόμα κι αν παρανομούμε, πολύ καλά κάνουμε! Δεν κάνουμε τίποτα περισσότερο, από το να κλέβουμε τον κλέφτη. Δες ολόκληρη την εκπομπή και θα καταλάβεις τι εννοώ...

 

Άμα θες να ψυχαγωγηθείς με παραγωγές του Ηollywood θα πληρώσεις, αλλιώς υπάρχουν χιλιάδες άλλοι τρόποι ψυχαγωγίας.

 

Εγώ γουστάρω και αυτό τον τρόπο ψυχαγωγίας, επειδή αγαπώ και τον κινηματογράφο και τη μουσική. Από τη στιγμή λοιπόν που δεν κλέβω το φυσικό προϊόν από το ράφι του καταστήματος, αφήνοντάς το διαθέσιμο για όποιον θέλει και μπορεί να το αγοράσει, κατεβάζω και θα συνεχίσω να κατεβάζω. Αν με πιάσουν να εκμεταλλεύομαι αυτά που κατέβασα για να βγάλω λεφτά και όχι για αποκλειστικά προσωπική ευχαρίστηση, ας με κλείσουν μέσα. Για την ώρα, θα έλεγα τι να μου κλάσουν, αλλά είμαι σεμνό παιδί...

 

 

Το αυθεντικό υπάρχει εκει οποίος θέλει το αγοράζει δεν τον εμποδίζει κανεις.

 

Αυτό ακριβώς! +1000 από 'μένα...

 

κι εγώ κατεβάζω, αλλά είναι επιπόλαιο το να το υπερασπίζεσαι κιόλας

 

Από τη στιγμή που κι εσύ κατεβάζεις, το επιπόλαιο - και αστείο επίσης - είναι να σχολιάζεις το ότι κάποιος άλλος υπερασπίζεται το κατέβασμα. Ειδικά όταν, εσύ ο ίδιος λες: «Άμα θες να ψυχαγωγηθείς με παραγωγές του Ηollywood θα πληρώσεις». Αφού ούτε εσύ πληρώνεις, με πιο δικαίωμα προσπαθείς να νουθετήσεις τους άλλους;

 

πόσα μεμονομένα τραγούδια των 0.99 ευρώ αγόρασες τον τελευταίο χρόνο

 

Δεν ξέρω πόσα μεμονωμένα τραγούδια των €0,99 αγόρασε ο φίλος στον οποίο απευθύνεσαι. Ξέρω όμως πόσα αγόρασα εγώ: κανένα.

 

Αν μπορούσα να διαθέσω τα €0,99 Χ 20 (= €19,80) τραγούδια που περιλαμβάνει ένα cd, θα αγόραζα το πρωτότυπο. Α, και για πες! Άντε και κατεβάσαμε μεμονωμένα τραγούδια με €0,99...

...με τις ταινίες τι προτείνεις να κάνουμε, να βλέπουμε τα trailers στο youtube και να ...μαντεύουμε την εξέλιξη της υπόθεσης; Δε μπορώ να πω! καλή ιδέα ακούγεται. Θα εξασκούσαμε και το μυαλό μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καθόλου επιπόλαιο απο τη στιγμή που η πειρατεία μπορεί να λειτουργήσει και ως μέσο πίεσης για να αλλάξουν στρατηγική οι εταιρείες και να διαθέσουν αυτό που πραγματικά ζητάει ο καταναλωτής ( για παράδειγμα έν έτη 2012 να αγοράζουμε DVD είναι κωμικό ) και σε ΛΟΓΙΚΕΣ πάντα τιμές . Έχεις δίκιο η συζήτηση είναι τεράστια αλλα ακόμα και απο εδώ ( όσο είναι νόμιμο το insomnia :) ) μπορούν να βγουν συμπεράσματα αρκεί να θελουμε να κάνουμε σοβαρή συζήτηση και να μην έχουμε μόνο διάθεση να λοιδωρησουμε το συνομιλητή μας ...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου πως αν το dvd είχε 3 ευρώ δε θα κατέβαζες ταινίες; Οι "πιέσεις" για να "αλλάξουν στρατηγική οι εταιρείες" είναι φτηνή δικαιολογία... εκτός αν κοροιδευόμαστε. Και 1 ευρώ να είχε το dvd, από τη στιγμή που μπορείς να έχεις κάτι γρήγορα+τσάμπα και στ'@@ σου όλα τα άλλα, πάλι τζάμπα θα το κατέβαζες και το ξέρεις πολύ καλά. Και δεν είναι κακό, το σέβομαι ως άποψη! Αυτό που δε σέβομαι είναι το να καλύπτεις κάτι εμφανώς παράνομο με "απόψεις" και ιδεολογίες.

 

Αν υποθέσουμε πως μια μέρα όλος ο κόσμος σταματάει να πηγαίνει σινεμά, να αγοράζει dvd και γενικά να στηρίζει όλη αυτή τη βιομηχανία και μόνο κατεβάζει ταινίες... τί σε κάνει να πιστεύεις πως θα συνεχίσουν να βγαίνουν ταινίες; Με λίγα λόγια πατάς στις πλάτες όλων αυτών που πληρώνουν. Και έχεις και το θράσος να το θεωρείς και "δικαίωμά σου"; Τζάμπα μάγκας...

 

Αφού ούτε εσύ πληρώνεις, με πιο δικαίωμα προσπαθείς να νουθετήσεις τους άλλους;

 

Αυτό κατάλαβες από αυτά που έγραψα; Παιδαριώδη τα επιχειρήματά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βάζουμε τα πράγματα λίγο στην θέση τους γιατί κάποιοι παίρνουν φόρα και πετάνε κορώνες είτε από άγνοια είτε για εντυπωσιασμό.

 

Το πρόβλημα όσων (της πλειοψηφίας) αντιδρούν (σε παγκόσμιο επίπεδο) με τα νομοσχέδια σχετικά με το internet και τα πνευματικά δικαιώματα δεν έχουν να κάνουν με το αν πρέπει να υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα ή όχι. Αντιδρουν για την προσπάθεια ελέγχου του internet δηλαδή ελέγχου της πληροφορίας που διακινείται. Όπως όλοι γνωρίζουμε, ο έλεγχος της πληροφορίας είναι η απόλυτη δύναμη.

 

Το κόμμα των πειρατών, όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά σε όλη την Ευρώπη δεν αναφέρει πουθενά πως πρέπει να νομιμοποιηθεί το κατέβασμα παράνομου υλικού. Όσο υπάρχουν οι νόμοι, ισχύουν. Το σκεπτικό είναι να αλλάξει ο νόμος για το copyright, να μειωθούν τα όρια σε λογικά πλαίσια, ενώ υλικό πολιτιστικού περιεχομένουν (αρχαία κείμενα κλπ) να διακινείται ελεύθερο.

 

Το μεγάλο πρόβλημα όμως και αυτό για το οποίο φωνάζουν οι πειρατές είναι πως μέσω της "δικαιολογίας" του παράνομου λογισμικού δίνουν την δυνατότητα ελέγχου σε εταιρίες (ISP/Εταιρίες εκμετάλευσης copyright) να ελέγχουν τι διακινεί ο κάθε χρήστης, με λίγα λόγια να μπορούν να διαβάζουν ακόμα και την προσωπική μας αλληλογραφία.

 

Τώρα μπορείται να ξαναπλακωθείτε για το αν θα αγοράζατε ή όχι την τελευταία τσόντα της Τζούλιας και το cd του Ρουβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βάζουμε τα πράγματα λίγο στην θέση τους γιατί κάποιοι παίρνουν φόρα και πετάνε κορώνες είτε από άγνοια είτε για εντυπωσιασμό.

 

Το πρόβλημα όσων (της πλειοψηφίας) αντιδρούν (σε παγκόσμιο επίπεδο) με τα νομοσχέδια σχετικά με το internet και τα πνευματικά δικαιώματα δεν έχουν να κάνουν με το αν πρέπει να υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα ή όχι. Αντιδρουν για την προσπάθεια ελέγχου του internet δηλαδή ελέγχου της πληροφορίας που διακινείται. Όπως όλοι γνωρίζουμε, ο έλεγχος της πληροφορίας είναι η απόλυτη δύναμη.

 

Το κόμμα των πειρατών, όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά σε όλη την Ευρώπη δεν αναφέρει πουθενά πως πρέπει να νομιμοποιηθεί το κατέβασμα παράνομου υλικού. Όσο υπάρχουν οι νόμοι, ισχύουν. Το σκεπτικό είναι να αλλάξει ο νόμος για το copyright, να μειωθούν τα όρια σε λογικά πλαίσια, ενώ υλικό πολιτιστικού περιεχομένουν (αρχαία κείμενα κλπ) να διακινείται ελεύθερο.

 

Το μεγάλο πρόβλημα όμως και αυτό για το οποίο φωνάζουν οι πειρατές είναι πως μέσω της "δικαιολογίας" του παράνομου λογισμικού δίνουν την δυνατότητα ελέγχου σε εταιρίες (ISP/Εταιρίες εκμετάλευσης copyright) να ελέγχουν τι διακινεί ο κάθε χρήστης, με λίγα λόγια να μπορούν να διαβάζουν ακόμα και την προσωπική μας αλληλογραφία.

 

Τώρα μπορείται να ξαναπλακωθείτε για το αν θα αγοράζατε ή όχι την τελευταία τσόντα της Τζούλιας και το cd του Ρουβά.

 

Καλά εσύ μάθε πρώτα ορθογραφία που μου έγραψες το μπορείτε με αι και ξαναπέρνα από Δευτέρα να πουλήσεις πνεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βάζουμε τα πράγματα λίγο στην θέση τους γιατί κάποιοι παίρνουν φόρα και πετάνε κορώνες είτε από άγνοια είτε για εντυπωσιασμό.

 

Το πρόβλημα όσων (της πλειοψηφίας) αντιδρούν (σε παγκόσμιο επίπεδο) με τα νομοσχέδια σχετικά με το internet και τα πνευματικά δικαιώματα δεν έχουν να κάνουν με το αν πρέπει να υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα ή όχι. Αντιδρουν για την προσπάθεια ελέγχου του internet δηλαδή ελέγχου της πληροφορίας που διακινείται. Όπως όλοι γνωρίζουμε, ο έλεγχος της πληροφορίας είναι η απόλυτη δύναμη.

 

Το κόμμα των πειρατών, όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά σε όλη την Ευρώπη δεν αναφέρει πουθενά πως πρέπει να νομιμοποιηθεί το κατέβασμα παράνομου υλικού. Όσο υπάρχουν οι νόμοι, ισχύουν. Το σκεπτικό είναι να αλλάξει ο νόμος για το copyright, να μειωθούν τα όρια σε λογικά πλαίσια, ενώ υλικό πολιτιστικού περιεχομένουν (αρχαία κείμενα κλπ) να διακινείται ελεύθερο.

 

Το μεγάλο πρόβλημα όμως και αυτό για το οποίο φωνάζουν οι πειρατές είναι πως μέσω της "δικαιολογίας" του παράνομου λογισμικού δίνουν την δυνατότητα ελέγχου σε εταιρίες (ISP/Εταιρίες εκμετάλευσης copyright) να ελέγχουν τι διακινεί ο κάθε χρήστης, με λίγα λόγια να μπορούν να διαβάζουν ακόμα και την προσωπική μας αλληλογραφία.

 

Τώρα μπορείται να ξαναπλακωθείτε για το αν θα αγοράζατε ή όχι την τελευταία τσόντα της Τζούλιας και το cd του Ρουβά.

Ετσι μπραβο πεστα παλικαρι μου!Το θεμα δεν ειναι αν θα κατεβαινουν η οχι ταινιες και μουσικη αλλα η λογοκρισια που εχει να πεσει.Καποτε κοροιδευαμε ολοι μας την Κινα,το Ιραν κτλ για τις πρακτικες τους και να τωρα που το ιδιο προβλημα χτυπαει την πορτα μας.Θυμαστε τι σαματας ειχε γινει πριν μερικους μηνες για ενα email ενος τυπου που μιλουσε για χρεωκοπια της Ελλαδας και αμεσως πεσανε να τον φανε για την αποψη του,εεε τωρα ολο αυτο θα γινει καθημερινοτητα.Θα αρχισουν να φιμωνουν blogs,αποψεις και σκεψεις απλων ανθρωπων.Εκει ειναι το προβλημα μαγκες μου και οχι αν θα κανουμε download η οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εσύ μάθε πρώτα ορθογραφία που μου έγραψες το μπορείτε με αι και ξαναπέρνα από Δευτέρα να πουλήσεις πνεύμα.

Τρομερή επιχειρηματολογία...

 

edit: και το εσύ βάλτο και με bold για να προσβάλεις ακόμα περισσότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εσύ μάθε πρώτα ορθογραφία που μου έγραψες το μπορείτε με αι και ξαναπέρνα από Δευτέρα να πουλήσεις πνεύμα.

Σιγα ρε Μπαμπινιωτη κατεβα λιγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...