Προς το περιεχόμενο

Δικαστική διαταγή για μπλόκο από τους παρόχους στο παράνομο κατέβασμα αρχείων


laantonios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τρομερή επιχειρηματολογία...

 

edit: και το εσύ βάλτο και με bold για να προσβάλεις ακόμα περισσότερο

 

 

Συμφωνώ με αυτά που έγραψες, δεν έχω κάποιο επιχείρημα. Στην ειρωνία σου πήγαινε η "απάντησή" μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 260
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα θετικά μίας τέτοιας κίνησης σε συνδυασμό με τις εποχές που ζούμε...

 

Αύξηση χρήσης και δημιουργίας προϊόντων με άδειες Open Source και Creative Commons!

 

Ναι, να πάνε να τα κλείσουν όλα να δουν τι θα καταλάβουν! Όσα χρόνια και να περάσουν δε θα δουν ποτέ με ανοιχτά μάτια, ότι αυτό που θέλουν να κάνουν απλά δε γίνεται και το πετυχαίνουν στο 0.1%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αυτό δεν είναι μόνο για τους φίλους που έκαναν τα παραπάνω σχόλια, αλλά προορίζεται για όλους τους "επαναστάτες-πειρατές"!

 

 

@ vforvendetta85(το 85 είναι ημερομηνία γέννησης;)

 

 

1) Δεν είμαι και δεν σχετίζομαι με κανέναν που παράγει πνευματικά ή ψηφιακά προϊόντα. Εγώ μόνο κιθαρίτσα παίζω, ζωγραφίζω λίγο, γράφω και κανά δοκίμιο που και που. Το Youtube πλεον έχει γίνει αντίστοιχο της τηλεόρασης, λειτουργεί σαν μέσο προβολής. Αν εσύ τώρα αναφέρεσαι στα plugins που μετατρέπουν τα τραγούδια σε mp3, φαντάζομαι καταλαβαίνεις γιατί δεν υπάρχουν εγγενώς στη λειτουργία του YouTube.

 

2)Εσένα ποιος σου είπε ότι δεν νοιάζονται;;; Η εργασία τους στα μαγαζιά είναι εποχική/παροδική. Το μεγαλύτερο μέρος του εισοδήματός τους, το βγάζουν από τα πνευματικά δικαιώματα και τα συμβόλαια. Εγώ προσωπικά, άμα ήμουν σε αυτή τη θέση, δε θα επιθυμούσα την πειρατική διάθεση των πνευματικών μου έργων, θα ήμουν κατά.

 

3)Τα μαγαζιά που παίζουν μουσική, υπάγονται σε ένα ιδιότυπο καθεστώς, το οποίο έχει είναι αρκετά πολύπλοκο για να αναλύσω. Θα περιοριστώ να πω ότι υπάρχουν μαγαζιά που παίζουν την μουσική από σιντιέρες με αντιγραμμένα και μαγαζιά που έχουν DJ, κάτι πολύ διαφορετικό. Αν θέλεις και εσύ να ακούς παρομοίως δυνατά την μουσική, υπάρχει το ραδιόφωνο, αναλογικό ή ψηφιακό (Grooveshark, Pandora). Αυτό με τα ΑΕΠΙ κα τα πνευματικά δικαιώματα επηρεάζει πολύ πιο εκτενώς τα βιβλία και τη λογοτεχνία. Είμαι και εγώ εναντίον των "αιωνίων" δικαιωμάτων πάνω στα βιβλία που, προωθούν ορισμένοι εκδοτικοί οίκοι για αν εμποδίσουν, σπουδαία βιβλία πολιτιστικής κληρονομιάς από τις αρχές του 20ου αιώνα, και με κάθε τρόπο την ελεύθερη διακίνηση τους τώρα που λήγει η προθεσμία. Αυτός είναι ένας λόγος για αντίδραση, όχι όμως και για τα τραγούδια του Μητροπάνου ή της Πέγκυ Ζήνα! εγώ είμαι της άποψης για πνευματικά έργα, θα πρέπει ο καλλιτέχνης/δημιουργός/παραγωγός/εταιρία να έχει αποκλειστικά δικαιώματα για μια 20-25ετία, μετά θα πρέπει να τίθενται σε καθεστώς ελεύθερης διακίνησης.

 

4)Και αυτό νομιμοποιεί εσένα ή οποιονδήποτε να κλέβει τα πνευματικά έργα άλλων; Θα συμφωνήσω ότι είναι καρτέλ και ότι σχεδόν καμμία κρατική οντότητα ή Ανεξάρτητη σε διεθνές επίπεδο δεν έχει ασχοληθεί διεξοδικά και καταληκτικά με το θέμα, είναι αυτό όμως ελαφρυντικό για να κατεβάζετε παράνομα ταινίες/παιχνίδια/μουσική; Επειδή δεν μπορείς να αγοράσεις τα τραγούδια της Lady GaGa εξαιτείας της υψηλής τιμολόγησης, έχεις το δικαίωμα να τα κλέβεις γιατί αλλιώς δεν θα μπορέσεις να επιβιώσεις;;;

 

Πες ότι θέλεις ελεύθερα, η ελευθερία της έκφρασης στο διαδίκτυο δεν απειλείται ακόμα, αν προσπαθήσουν να την περιορίσουν, τότε θα πρέπει να αντισταθούμε και να κινητοποιηθούμε. Όχι πάντως για το δικαίωμα πρόσβασης στα torrents και warez!!!

 

 

@SOADNICK

 

 

Μα άμα δεν έχεις χρήματα επειδή είναι ακριβά (Θα συμφωνήσω ότι είναι υψηλές οι τιμές), γιατί θέλεις να τα αποκτήσεις; Δεν μπορείς να ζήσεις με αυτά που έχεις ή να βρεις άλλα φθηνότερα υποκατάστατα; Γιατί σώνει και καλά, εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος θα πρέπει με το ζόρι να παίξει το Modern Warfare 15 (ή αντικατέστησε το με κάποιο άλλο παιχνίδι ή ταινία ή μουσική ή οτιδήποτε) αφού δεν έχεις χρήματα; Υπάρχει κάποιοι συνταγματικό δικαίωμα που πηγάζει από την Προκήρυξη των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου που λέει ότι επειδή το εισιτήριο για να δεις τους Avengers είναι 20 ευρώ, εσύ νομιμοποιείσαι να την κατεβάσεις και να την δεις παράνομα; Η πειρατεία είναι αναφαίρετο ανθρώπινο δικαίωμα; Να κλέβεις τον κόπο του άλλου, προφασιζόμενος ένα σωρό δικαιολογίες περί υψηλών τιμών, συνωμοσιών, κτλ ή τώρα τελευταία που προέκυψε καινούργια δικαιολογία ότι καταπατείται το δικαίωμα στην γνώση και την πληροφορία και η ελεύθερη διακίνηση ιδεών μέσω του διαδικτύου;

 

Από πότε η ταινία Expendables έγιναν ιδέα που αξίζει διάδοσης και αξίζει κανείς να πεθάνει για αυτή; Από πότε έχεις εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος το δικαίωμα ή την νομοτέλεια να ισχυρίζεται ότι κατεβάζει πειρατικά το Elders Scrolls: Skyrim ή το M.I. Ghost Protocol για να προασπίσει το δικαίωμα του "ελεύθερου" διαδικτύου; Ή ότι αντιστέκεται στις "κακές" εταιρίες; Αυτό που κάνεις/κάνετε είναι κλοπή πνευματικών δικαιωμάτων, είτε θέλετε να το παραδεχτείτε είτε όχι και δεν πρόκειται να λάβετε ποτέ συγχωροχάρτι επειδή προφασίζεστε τις ακριβές τιμές!

 

Και είναι το λιγότερο υποκριτικό να έρχεστε εδώ να ωρύεστε και να παριστάνετε τον Τσε Γκεβάρα του διαδικτύου. Αυτός τουλάχιστον πολέμησε και πέθανε για "πολύ" πιο ουσιώδη ιδανικά όπως ανεξαρτησία, ελευθερία, και δημοκρατία παρά για το δικαίωμα του να κατεβάζει πειρατικά (και σε HD!) το καινούργιο blockbuster του Hollywood ή την καινούργια ταινία της Τζούλιας!

Για κόψε την ειρωνία, τις εξυπνάδες, τα bold και τα emotions.Δεν έχεις μόνο εσύ αυτή τη δυνατότητα,την έχουν κι άλλοι.Ας όψεται που δεν θέλω να χαλάσω την διαθεσή μου σήμερα ελέω τελικού CL, και το bannάρισμα το είχα σίγουρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό δεν είναι μόνο για τον φίλο που έκανε το παραπάνω σχόλιο, αλλά προορίζεται για όλους τους "επαναστάτες-πειρατές"!

 

Μα άμα δεν έχεις χρήματα επειδή είναι ακριβά (Θα συμφωνήσω ότι είναι υψηλές οι τιμές), γιατί θέλεις να τα αποκτήσεις;

 

Διότι μου αρέσει το τραγούδι ή η ταινία και θέλω να τα απολαμβάνω ό,τι ώρα μου κάνει κέφι.

 

Δεν μπορείς να ζήσεις με αυτά που έχεις ή να βρεις άλλα φθηνότερα υποκατάστατα;

 

Εννοείς, χωρίς να ακούω μουσική ή να βλέπω ταινίες; Όχι, δε μπορώ... Εκτός κι αν με το «να ζήσεις», εννοείς απλά το «να επιβιώσεις», οπότε ναι, μπορώ. Με τη διαφορά ότι η απλή επιβίωση, μπορεί να είναι το μόνο που χρειάζεται ένας σκύλος, ή ένα λουλούδι, αλλά όχι κι ένας άνθρωπος. Ο άνθρωπος επηρεάζεται από ερεθίσματα τα οποία του δημιουργούν επιπλέον επιθυμίες, εκτός από το απλοϊκό «να έχουμε ένα κομμάτι ψωμί και δόξα τω Θεώ»...

 

Όσο για το «να βρεις άλλα φθηνότερα υποκατάστατα», μπορείς να το κάνεις λίγο πιο σαφές; Εννοείς να αναζητήσω μουσική η οποία μπορεί να μη μου αρέσει, αλλά να την ακούω επειδή είναι ...φθηνή; Ή, ξέρω 'γω, αντί να βλέπω ταινίες όπως το «Once upon a time in America», να βλέπω κάτι σαν «Τα τσακάλια» του Δαλιανίδη, προκειμένου - εκτός των άλλων - να ...στηρίζω και τα ελληνικά προϊόντα; Μα, μιλάμε σοβαρά τώρα; Θεωρείς ότι υπάρχουν ...υποκατάστατα στα μουσικά και κινηματογραφικά γούστα του καθενός;;;

 

Υπάρχει κάποιοι συνταγματικό δικαίωμα που πηγάζει από την Προκήρυξη των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου που λέει ότι επειδή το εισιτήριο για να δεις τους Avengers είναι 20 ευρώ, εσύ νομιμοποιείσαι να την κατεβάσεις και να την δεις παράνομα;

 

Υπάρχει κάποιο συνταγματικό δικαίωμα - όχι νόμος, ο νόμος υπάρχει αλλά αποδεικνύεται ...παράνομος και αντισυνταγματικός - της Α.Ε.Π.Ι., προκειμένου να επιβάλλει με το έτσι θέλω στους δημιουργούς να υπογράψουν μαζί της σύμβαση, να ορίζει αυθαίρετα το ποιος και πόσο πληρώνει (υποτίθεται) για τα πνευματικά δικαιώματα τα οποία οικειοποιείται, αποδίδοντας ένα ελάχιστο ποσοστό στους πραγματικούς δικαιούχους, ή να στέλνει στο αυτόφωρο τον περιπτερά, επειδή άκουγε ραδιόφωνο στη βάρδια του, χωρίς να έχει πληρώσει για πνευματικά δικαιώματα; Δες την εκπομπή στα links που παρέθεσα πιο πριν και τα ξαναλέμε. Μέχρι τότε, το μόνο που έχω να πω είναι αυτό: Τους ετσιθελικά νομιμοποιημένους κλέφτες, πολύ καλά κάνει και τους κλέβει όποιος τους κλέβει. Αν μπορούν, ας μας κλείσουν όλους στη φυλακή. Εμείς θα συνεχίσουμε να τους πηδάμε δίχως σάλιο...

 

Αυτό που κάνεις/κάνετε είναι κλοπή πνευματικών δικαιωμάτων, είτε θέλετε να το παραδεχτείτε είτε όχι και δεν πρόκειται να λάβετε ποτέ συγχωροχάρτι επειδή προφασίζεστε τις ακριβές τιμές!

 

Αυτό που κάνουμε, δεν είναι κλοπή πνευματικών δικαιωμάτων και το λόγο τον εξήγησα σε post μου νωρίτερα, τεκμηριώνοντας την άποψή μου: Θα ήταν κλοπή, αν στερούσαμε τη δυνατότητα από αυτόν που θέλει και μπορεί, να αγοράσει το cd ή το dvd. Εκεί είναι, είτε τα κατεβάσουμε, είτε όχι. Ας πάνε να τ' αγοράσουν...

 

Η δική σου τεκμηρίωση αυτών που υποστηρίζεις, περιορίζεται στο ...συγκλονιστικά συνταρακτικό: «είτε θέλετε να το παραδεχτείτε είτε όχι»... Όταν αποφασίσεις να ρισκάρεις την αντιπαράθεση μέσω κάποιου αληθινού επιχειρήματος, το συζητάμε ξανά. Όσο όμως στηρίζεις αυτά που λες, με το «επειδή το λέω εγώ», προσωπικά δε σε αντιμετωπίζω ως σοβαρό συνομιλητή.

Επεξ/σία από deesnider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, να πάνε να τα κλείσουν όλα να δουν τι θα καταλάβουν!

Σιγουρα θα χασουν πολλα απο αυτη την κινηση το εχουμε πει πολλες φορες και ειδικα ο τομεας των ηλεκτρονικων.Τι να την κανεις σημερα την υπερtv αν δεν εχεις ιντερνερ(οχι παντως για να βλεπεις Πρετεντερη),την να το κανεις το pc αν ειναι να διαβαζεις μονο τα χαζα του ιντερνετ η για το facebook (δινεις 5€ αντι για 20 και τα βλεπεις στο κινητο σου),τι να τον κανεις τον σουπερ σκληρο δισκο αν δεν εχεις κατι να του βαλεις(φωτο,αρχεια κτλ χωρανε παλι στα 16giga στο κινητο) κτλ κτλ.Το μονο που εχουν λοιπον απο οικονομικης πλευρας ειναι να χασουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κόψε την ειρωνία, τις εξυπνάδες, τα bold και τα emotions.Δεν έχεις μόνο εσύ αυτή τη δυνατότητα,την έχουν κι άλλοι.Ας όψεται που δεν θέλω να χαλάσω την διαθεσή μου σήμερα ελέω τελικού CL, και το bannάρισμα το είχα σίγουρο.

 

Ούτε σε ειρωνεύτηκε ούτε εξυπνάδες σου είπε. Και δεν του απάντησες και τίποτα ουσιαστικό... Αγριάδες χωρίς επιχειρήματα μέσω forum τις ακούω βερεσέ. Σιγά μην εκνευριστείς και χάσεις τη μπαλίτσα σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το κομμάτι το απευθύνεις σε άλλο συμφορουμίτη, αλλά επειδή πιστεύω κι εγώ κάτι ανάλογο, θα απαντήσω για λογαριασμό μου σε όσα γράφεις.

 

Προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου πως αν το dvd είχε 3 ευρώ δε θα κατέβαζες ταινίες; Και 1 ευρώ να είχε το dvd, από τη στιγμή που μπορείς να έχεις κάτι γρήγορα+τσάμπα και στ'@@ σου όλα τα άλλα, πάλι τζάμπα θα το κατέβαζες και το ξέρεις πολύ καλά.

 

Αν ανατρέξεις λίγο πιο πίσω στο thread, θα δεις τον αριθμό των cd και των βινυλίων που έχω αγοράσει στο παρελθόν, όταν είχα μπόλικα λεφτά και δεν είχα κανένα πρόβλημα με τις τιμές. Το ίδιο έκανα και με τα dvd, αν και όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό, αφού η κύρια τρέλα μου είναι η μουσική. Είχα και τότε internet - και μάλιστα πολύ γρήγορο για την εποχή - αλλά αγόραζα σαν τρελός και κατέβαζα μόνο ό,τι δε μπορούσα να βρω στα καταστήματα. Οπότε, το τι ξέρω πολύ καλά και τι όχι, άσε να το ...ξέρω εγώ καλύτερα από 'σένα.

 

Αν υποθέσουμε πως μια μέρα όλος ο κόσμος σταματάει να πηγαίνει σινεμά, να αγοράζει dvd και γενικά να στηρίζει όλη αυτή τη βιομηχανία και μόνο κατεβάζει ταινίες... τί σε κάνει να πιστεύεις πως θα συνεχίσουν να βγαίνουν ταινίες; Με λίγα λόγια πατάς στις πλάτες όλων αυτών που πληρώνουν. Και έχεις και το θράσος να το θεωρείς και "δικαίωμά σου"; Τζάμπα μάγκας...

 

Ο κόσμος που πάει σινεμά, έχει ήδη μειωθεί δραματικά εδώ και χρόνια. Αυτοί που αγοράζουν δε dvd, είναι - όχι αριθμητικώς, αλλά σαν καταναλωτική ομάδα - αυτοί που αγόραζαν και πριν: Όσοι έχουν τα λεφτά να το κάνουν, χωρίς να στερούνται. Αριθμητικώς είναι προφανώς πολύ λιγότεροι από πριν, δεδομένου ότι όλο και λιγότερος κόσμος έχει πλέον οικονομική άνεση. Παρ' όλα αυτά, ταινίες συνεχίζουν να βγαίνουν, όχι απλώς αρκετές, αλλά με το τσουβάλι. Αυτό με κάνει να πιστεύω ότι θα συνεχίσουν να βγαίνουν ταινίες. Αν μετά από αυτό, εσύ πιστεύεις ότι τα έσοδα αυτής της τεράστιας βιομηχανίας που λέγεται κινηματογράφος, στηρίζονται «στις πλάτες» όσων απέμειναν να πηγαίνουν σινεμά ή να αγοράζουν dvd, είσαι τουλάχιστον ...ρομαντικός.

 

Το ακόλουθο σχόλιο όμως απευθύνεται σ' εμένα, οπότε ας απαντήσω πιο «άμεσα»...

 

Αυτό κατάλαβες από αυτά που έγραψα; Παιδαριώδη τα επιχειρήματά σου.

 

Αυτό κατάλαβα, ναι. Το μυαλό μου, μόνο τόσο που επιτρέπει να καταλάβω. Ή μάλλον, μπορώ να καταλάβω και κάτι ακόμα: Οποιοδήποτε επιχείρημα, είναι προτιμότερο από το «καθόλου επιχειρήματα» που επιλέγεις εσύ, αρκούμενος στο να χαρακτηρίζεις εκείνα των άλλων «παιδαριώδη». Εντάξει, αυτό μπορείς, αυτό κάνεις. Αν όχι, για ξεκίνα να παραθέτεις τα δικά σου «μη παιδαριώδη» επιχειρήματα και το συζητάμε ξανά...

 

...να μαντέψω; Δεν καταδέχεσαι να αντιπαραθέσεις επιχειρήματα, απέναντι σε ...παράνομους και κλέφτες. Βολικό, δε λέω...

 

Αγριάδες χωρίς επιχειρήματα μέσω forum τις ακούω βερεσέ.

Εγώ να δεις πόσο βερεσέ τις ακούω... Εδώ και τόσα post προκαλώ κι εσένα και τον άλλο «ομοϊδεάτη» σου να παραθέσετε επιχειρήματα. Αντί γι' αυτό, το μόνο που παραθέτετε είναι το - ο Θεός να το κάνει - επιχείρημα: «Όποιος κατεβάζει είναι κλέφτης». Τι να σου πω! Με ταπώσατε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αρκεστώ στο να υπερ-συμφωνήσω με τον προλαλησαντα (deesnider) ^

 

Α και πραγματικά όπως σου έχουν πει ήδη πολλά άτομα(βλ. alexhs gk κλπ. κλπ)μάθε επιτλεκους βρε nick_gr2 να υποστηρίζεις τις θέσεις σου και τα πιστεύω σου χωρίς να προσβάλεις τπυς άλλους. Ελεος δηλαδή.

 

 

Α και μην μου απαντήσεις με καμια φωτογραφία ηθοποιού η ζώου. Το πληκτρολόγιο για να γράφεις το έχεις. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου πως αν το dvd είχε 3 ευρώ δε θα κατέβαζες ταινίες; Οι "πιέσεις" για να "αλλάξουν στρατηγική οι εταιρείες" είναι φτηνή δικαιολογία... εκτός αν κοροιδευόμαστε. Και 1 ευρώ να είχε το dvd' date=' από τη στιγμή που μπορείς να έχεις κάτι γρήγορα+τσάμπα και στ'@@ σου όλα τα άλλα, πάλι τζάμπα θα το κατέβαζες και το ξέρεις πολύ καλά. Και δεν είναι κακό, το σέβομαι ως άποψη! Αυτό που δε σέβομαι είναι το να καλύπτεις κάτι εμφανώς παράνομο με "απόψεις" και ιδεολογίες. [/quote']

 

Επειδή το πας επι προσωπικού ( που είναι εντελώς λάθος γιατι έχεις σχηματίσει μια άποψη για αυτούς που κατεβάζουν και τη γενικευεις) και τραγούδια έχω αγοράσει νόμιμα επειδή μου αρέσουν πολυ και εάν είχαν τα windows 50 ευρώ θα τα αγόραζα δίχως δεύτερη σκέψη ( απο ανάγκη και όχι επειδή μου αρέσει η Microsoft ) πιθανόν εσένα να σου αρέσει να ζεις σε ένα κόσμο όπου κάνουν κουμάντο 2 η 3 εταιρείες και σου πουλούν κάτι που μπορείς να βρεις δωρεάν και νομιμα (Linux) πανάκριβα και να χαίρεσαι επειδή είσαι νόμιμος . Αλλα και η Microsoft δεν είναι ηλίθια . Συντηρεί την πειρατεία για να διατηρεί το μεγάλο ποσοστό χρήσης και να εκβιάζει τους κατασκευαστές και μέτα να ζητάει 500-600 ευρώ απο αυτούς που αναγκαστικά θα το πάρουν αυθεντικό λόγω ανάγκης με Πρόφαση την πειρατεία ... Αυτο και τέλος απο εμένα για το θέμα της πειρατείας γιατι αυτή θα είναι η παραπλευρη απώλεια απο αυτά που ετοιμάζονται ...

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω πως το ολο σκεπτικο των εταιρειων ειναι λαθος. Π.χ. θα μου κοψουν το PirateBay επειδη εχει και παρανομο υλικο? Εκτος απο το παρανομο υλικο εχει και πολλα νομιμα πραγματα οπως ντοκυμαντερ... Αν ειναι ετσι, ας κοψουν και ολο το Internet επειδη υπαρχουν site με παιδικη πορνογραφια.

 

Τιποτα.. ολα τα κανουν για το κερδος τους και τιποτε παραπανω.

 

024-0120155549-censorship1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ούτε σε ειρωνεύτηκε ούτε εξυπνάδες σου είπε. Και δεν του απάντησες και τίποτα ουσιαστικό... Αγριάδες χωρίς επιχειρήματα μέσω forum τις ακούω βερεσέ. Σιγά μην εκνευριστείς και χάσεις τη μπαλίτσα σου...

Εσένα ποιος σου μίλησε;Και τι σε νοιάζει για το αν θα χάσω την μπαλίτσα μου;και για ποια επιχειρήματα μιλάς και τι σε νοιάζει εσένα τι θα κάνω και τι θα λέω μες στο forum.Moderator είσαι;Μόνο αυτοί μπορούν να πουν το οτιδήποτε.μάθε πρώτα να εκφράζεσαι και την ειρωνία κράτα την.Ποτέ δεν ξέρεις που μπορεί να σου χρησιμεύσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@deesnider: Εσύ δηλαδή είσαι σοβαρός συνομιλητής; Και μάλιστα κατηγορείς εμένα για έλλειψη "τεκμηρίωσης"; Στο χωριό μου λέμε "είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα" αν έχεις ακουστά αυτή τη θυμική ρήση...

 

Άσε που έχεις και την ιδιαίτερα αρνητική και δικολαβική συνήθεια, να παίρνεις κομμάτια από το κείμενο και μετά να γράφεις ότι θέλεις. Κάνε, αν μπορείς, τουλάχιστον τον κόπο να παραθέτεις πέρα από αυτούσιο και σωστά το πρωτότυπο κείμενο, γιατί αλλιώς το κουμπί της αυτόματης παράθεσης δεν λειτουργεί...

 

Δεν πιστεύεις εσύ δηλαδή, ότι αυτό που κάνεις λέγεται κλοπή πνευματικών δικαιωμάτων; Και το "τεκμηριωμένο" επιχείρημα σου, για να το αποδείξεις, ήταν: Αυτό που κάνουμε, δεν είναι κλοπή πνευματικών δικαιωμάτων και το λόγο τον εξήγησα σε post μου νωρίτερα, τεκμηριώνοντας την άποψή μου: Θα ήταν κλοπή, αν στερούσαμε τη δυνατότητα από αυτόν που θέλει και μπορεί, να αγοράσει το cd ή το dvd. Εκεί είναι, είτε τα κατεβάσουμε, είτε όχι. Ας πάνε να τ' αγοράσουν... Να το χαίρεσαι. Είναι 1ου επιπέδου! Άμα δεν σου αρέσει η λέξη κλοπή και χρησιμοποιήσω στη θέση της τη λέξη "καταπάτηση", το "τεκηριωμένο" επιχείρημά σου θα πήγαινε κάπως έτσι: Δεν είναι καταπάτηση γιατί δεν τα πατάμε με τα πόδια μας [...], να φανταστώ;

 

Τα επιχειρήματα σου δεν χωράνε και πολλής παραπάνω ανάλυσης γιατί δεν λένε και τίποτα άλλο, πέρα από το να αναδεικνύουν την κακή νοοτροπία και αγωγή που εσύ και πολλοί άλλοι συμπολίτες μας σε αυτή τη χώρα διαθέτουν: "Εγώ θα κάνω ότι γουστάρω". Εύγε! Επειδή έχω σημαντικότερα πράγματα να κάνω από το να λογομαχώ στο διαδίκτυο, δεν θα κάτσω να αποκόψω μία-μία τις φράσεις-"επιχειρήματά" σου για να απαντήσω. Θα αφιερώσω μόνο ένα τελευταίο σχόλιο: Ότι εδώ πέρα για άλλη μια φορά, φανερώνεται η φαυλότητα συγκεκριμένης πλειοψηφικής (δυστυχώς) μερίδας Ελλήνων οι οποίοι κάνουν τους τζαμπατζήδες, τους τσάμπα μάγκες, τους καπνίζω όπου θέλω, τους κάνω ότι γουστάρω γενικότερα και λογαριασμό δεν δίνω (λες και ζουν μόνοι τους) και άμα λάχει "πηδάμε και χωρίς σάλιο" (όπως εσύ είπες) Να γιατί 5000 τηλεφωνήματα έσκασαν με το που βγήκε η βρώμα περί AIDS στις πιάτσες. Χωρίς καπότα φαίνεται ο μάγκας! Αυτή τη νοοτροπία φέρεις εσύ. Και συνέχισε να ψάχνεις νέους τρόπους για να κατεβάζεις τα "hits" που παίζουν στο MTV, τα blockbusters του Hollywood, και τις ταινίες "εκπαιδευτικού χαρακτήρα" του Σειρινάκη! Γιατί οι πρόγονοι σου ζούσαν χειρότερα σε σύγκριση με σένα, όταν δεν κατέβαζαν για να παρακολουθήσουν πειρατικά τον Borat! Ή δεν άκουγαν στο mp3 (που δεν είχαν) την Κοκκίνου.

 

Αξίζει να πας φυλακή για αυτές τις αηδίες; Γατί παρά την είδηση εδώ που όλοι σχολιάζουμε, και το ντοκιμαντέρ [...] της Πανδώρας, που λες ότι είδες, δεν έχεις συνετιστεί ούτε νουθετηθεί καταλλήλως για να προσέχεις τις λες και τι κάνεις...τώρα που ζυγώνουν τα φίδια. ---Αντικατέστησε τα ονόματα με ότι σου κάνει κέφι/βλέπεις/ακούς.......

 

 

 

@vforvendetta85: Φίλε ποτέ δεν είχα σκοπό να σε ειρωνευτώ. Το emoticon εκεί πάνω κατά λάθος μπήκε, επειδή βρέθηκε μαζί το ερωτηματικό και η παρένθεση. Εγώ μια απλή ερώτηση έκανα, για να δείξω ότι είμαστε κοντά ηλικιακά. Τα μέρη με bold μου αρέσει να τα βάζω για να τονίζω κάποια πράγματα, καθότι στο γραπτό λόγο δεν υπάρχει δυνατότητα να δείξεις εκφραστικά τη σημαντικότητα κάποιων πραγμάτων. Για τις εξυπνάδες που λες, εγώ θεωρώ ότι δεν έγραψα κάτι για να φανώ "έξυπνος", να "στην πω" ή να "βγω από πάνω". Ελπίζω να μη σε έθιξα, άθελά μου, και σου ζητώ συγνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μην το παρακάνετε με το Θέμα. ΑΝ τελικά τεθεί σε ισχύ βάζετε το DNS της Google και ξεμπερδέψατε...

Για την ιστορια, στη συγκεκριμενη περιπτωση ο περιορισμος δεν ειναι σε επιπεδο domain name.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...