Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft παρουσιάζει συγκεντρωτικά τις αλλαγές στο γραφικό περιβάλλον των Windows 8


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε γραφει κατι για τις gpu!

Μονο αυτο εχει:

The minimum computer requirements for WARP are the same as for Windows Vista, specifically:

Minimum 800 MHz CPU

MMX, SSE, or SSE2 is not required

Minimum 512 MB of RAM

 

Αν διαβασεις το αρθρο θα καταλαβεις τι και πως.

 

Δουλευει εκατερωθεν DX 10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είναι μια χαρά και αρκετά γρήγορα , πιο γρήγορα απο τα 7άρια.

Το μονο που με χαλάει είναι οτι δεν υποστηρίζει μικρες αναλύσεις

στο Metro UI και αυτό ειναι μεγάλη αδικία για τα netbook.

 

Ο χρόνος στο Boot έχει βελτιωθεί αρκετα και ακόμα πιο πολύ για όσους

έχουν SSD δίσκους. Γενικά την βλέπω σαν μια χαρά αναβαθμιση αν σκευτεί

κανεις ότι "δένει" Pc και Tablet , κατι που ακόμα δεν το έχει κάνει κανένας

ούτε καν η πρώτη στον τομέα των Tablet , η Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσον αφορα το interface ειναι windows 98 και οχι windows 8

Επισης τι προσπαθησαν να κανουν;;;

λογισμικο 2 σε 1

Οχι ρε m$ θελω το pc μου να μοιαζει με pc

Οχι με κινητο!

Γι αυτο εχω και pc..αλλιως θα ειχα μονο galaxy s2

Εγω απο την αλλη θελω το pc μου να μοιαζει και με pc και οταν θελω να μοιζει κ με κινητο!

Η καλυτερη κινηση που εκανε η ms,ever!!!

 

Υ.Γ.Τουλαχιστων,εγω που το χρησημοποιω εδω και 2 μηνες σαν κυριο λογισμικο(βασικα εχει 2 μηνες να δω τα 7αρια),δε βρηκα πολλες διαφορες στην εμφανηση με τα 7αρια!Εκτος του οτι λειπει το κλασσικο start και το Flip3D!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου αρέσει και πολύ μάλιστα. Φτάνει με τις eye candy π@π@ριές χωρίς λειτουργικότητα. Το βρίσκω όμορφο και sleek. Οι σύγχρονες τάσεις είναι back to simplicity. Και μάλλον θα τρέχουν και στο παλιό λάπτοπ μου αν είναι τόσο ελαφρά όσο υποστηρίζουν ;) Είναι αλήθεια βέβαια ότι πολλοί θα ξενερώσουν με τις αλλαγές στη χρήση όπως έγινε με XP και Vista, αλλά αυτό μένει να το δούμε στην πράξη. Γιατί στην τελική, στα blogs, στα screenshots και στη θεωρία όλα ωραία είναι, άλλα αν η MS τα κάνει μαντάρα στην ευκολία χρήσης, το έχασε το παιχνίδι για 15 χρόνια.

 

Πάντως βρίσκω την ενοποίηση desktop/tablet απόλυτα λογική και χρηστική για κάποιον που δεν έχει χρόνο για χάσιμο και δεν γουστάρει να μαθαίνει διαφορετικό τρόπο χρήσης για κάθε συσκευή που διαθέτει. Και πιστεύω πραγματικά ότι, όπως φαίνεται για την ώρα, το μελλοντικό «σύμπαν» της MS (pc, tablet, phone, apps) δείχνει πιο «δεμένο» από της Apple σε αναλογία με το εύρος του πάντα, αρκεί να μην τα κάνουν σκ@τά στην υλοποίηση. Αν όλα πάνε καλά, Win8+WP με Apollo σε ένα χρόνο το πολύ θα είναι...win κατάσταση.

 

+1 από μένα, με επιφύλαξη φυσικά ως την ώρα που θα το πιάσουμε στα χέρια μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Epic Fail δυστυχως τα 8.

 

Tα Mountain Lion που θα κυκλοφορησει η Apple θα ειναι πολυ πιο μπροστα..

 

Παλι Lion Hackintosh θα παω σιγουρα Mountain Lion

 

Και μην ξεχνάμε πως όλα τα προγράμματα που δούλευαν στην προηγούμενη έκδοση "θα δουλεύουν" και στη καινούργια. Μια χαρά είναι MS. Ενιαίο λειτουργικό για ταμπλέτα, pc και phone.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την αίσθηση ότι όσοι βλέπουν τα 8 θετικά είναι επειδή είναι προκατειλημμένοι λόγω του ότι είναι κάτι το καινούργιο. Αν τα 8άρια υπήρχαν ήδη αρκετό καιρό και έβγαζαν τώρα κάτι άλλο, θα επευφημούσαν το κάτι άλλο. Είναι η λογική του μάρκετινγκ που βάζει τον καταναλωτή να γουστάρει πάντα το πιο καινούργιο -άσχετα με τη χρηστικότητα και τις λειτουργίες πολλές φορές. Ας το έχουμε αυτό σαν παραδοχή και μετά σχολιάζουμε ό,τι θέλετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα αυτο που με εντυπωσιασε η ms με τα 8αρια,ειναι στο touch κοματι,οχι τοσο στο metro ui(που λιγο πολυ ηταν αναμενομενη η αψογη touch εμπειρια),αλλα στο desktop ui!

Απο τα vista&7 η touch εμπειρια κ χρηση,στο desktop ui των 8,βελτιωθηκε απιστευτα!

Πλεων για tablet δε προκειται να γυρεψω οτιδιποτε αλλο εκτος απο windows8!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την αίσθηση ότι όσοι βλέπουν τα 8 θετικά είναι επειδή είναι προκατειλημμένοι λόγω του ότι είναι κάτι το καινούργιο. Αν τα 8άρια υπήρχαν ήδη αρκετό καιρό και έβγαζαν τώρα κάτι άλλο' date=' θα επευφημούσαν το κάτι άλλο. Είναι η λογική του μάρκετινγκ που βάζει τον καταναλωτή να γουστάρει πάντα το πιο καινούργιο -άσχετα με τη χρηστικότητα και τις λειτουργίες πολλές φορές. Ας το έχουμε αυτό σαν παραδοχή και μετά σχολιάζουμε ό,τι θέλετε.[/quote']

 

Ναι μεν, αλλά το ότι είναι καινούριο συνήθως σημαίνει ότι είναι και βελτιωμένο. Εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ η αίσθηση «καινούριου» αλλά προσπαθώ να μείνω στο δεύτερο γιατί πλέον κοιτάζω την ευκολία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα προσωπικά μου αρέσει η αλλαγή στην εμφάνιση των παραθύρων. Το γυαλί του aero ήταν κουραστικό στο μάτι και ανούσιο. Δεν είναι τυχαίο ότι η εμφάνιση άλλων λειτουργικών συστημάτων(mac os, ubuntu) στα παράθυρα δείχνει πιο συμπαγής από το aero. Θέλω να ανοίγω ενα παράθυρο για να δω αρχεία, όχι τι βρίσκεται πίσω από το παράθυρο ή γυαλάδες παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok μια χαρά είναι για tablets αλλα μην περιμένετε να πάρει ο κόσμος τις οθόνες 26'' και βάλε που έχει στα pc του και να τις κάνει tablets είναι λίγο δύσκολο. :)

 

η οθόνη ενός pc ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ TABLETS... και ούτε θα γίνει ποτε.(μάλλον δηλαδή... :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok μια χαρά είναι για tablets αλλα μην περιμένετε να πάρει ο κόσμος τις οθόνες 26'' και βάλε που έχει στα pc του και να τις κάνει tablets είναι λίγο δύσκολο. :)

 

η οθόνη ενός pc ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ TABLETS... και ούτε θα γίνει ποτε.(μάλλον δηλαδή... :P )

Φαινεται οτι δεν εχεις προσεξει οτι τα περισσοτερα allinone που θα βγαινουν απο τωρα και στο εξης,θα ειναι κ με touchscreen οθονη!Και ας ειναι 27"!

Ασε που εχουν βαλει στο ματι και τα ultrabooks!Και θα δουμε πολλα απ'αυτα με touchscreen!

Εγω παντως,το ενωσα αρκετες φορες στη 40αρα tv και δε παιζεται! B)

 

Και κατι τελευταιο.Τι οριζουμε aero?

Γιατι εκτος απο το Flip3D(που δεν ανηκει στο aero),ολα τα υπολειπα που εχει καποιος στα Windows7 υπαρχουν και λειτουργουν κανονικοτατα κσι στο desktop ui των windows 8!

Απλα μπειτε λιγο στο κοπο να τα δοκιμασετε,να σιγουρευτειτε οτι δεν υπαρχουν καποια πραγματα και μετα βγειτε και κραξτε οσο θελετε!

post-192952-0-94177700-1337427594_thumb.png

post-192952-0-82988700-1337427985_thumb.png

post-192952-0-04411800-1337429628_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μπροβο για την παρουσιαση πολυ καλη. Απο κει και περα αυτο που ειδα σε οτι αφορα τη χρηστικοτητα του interface, γινεται σε μεγαλο βαθμο μια αντιγραφη του lion. Εκμεταλευση των γωνιων της οθονης ωστε να περναμε απο desktop σε metro (το ιδιο για lion για να περασουμε απο desktop σε launchpad αν θελουμε), αντιγραφη του mission control ωστε να εχουμε πολλαπλα desktops κτλ. Οκ θα πει οποιοσδηποτε οτι αυτα δεν ειναι παρα μονο ελαχιστα απ τα νεα χαρακτηριστικα των windows. Το θεμα ειναι οτι αυτο ειναι ολο το user interface τους που ειναι και αισθητικα πολυ πιο ασχημο απ το αντστοιχο της apple, το οποιο συμπληρωνει και μια 5ετια στην αγορα. Δεν λεω τα παραπανω για να τρολαρω μιας και χρησιμοποιω windows οσο και osx, αλλα οσο πιο αντικειμενικα γινεται μου φαινεται σαν μια κακοσχεδιασμενη κοπια.

Απο κει και περα πραγματικα ελπιζω να χουν κανει τρομερη δουλεια under the hood, μιας και για ολους οσους τα χρησιμοποιουμε για λογους δουλειας, θα δωσει μια σοβαρη ανασα στα μηχανηματα μας.

Αυτο που θα με νδιεφερε να μαθω ειναι τι γινεται σχετικα με την registry, μιας και οποιοδηποτε κολλημα των windows οφειλεται κατα κυριο λογο εκει. εχουν αλλαξει κατι η θα ξαναπαμε για format καθε χρονο για να καθαριζει το μηχανημα και να τρεχει σαν καινουριο? Ακομα και στα windows 7 δεν μπορω να πω οτι ειχα λιγα κολληματα ειδικα σε οτι αφορα 3d studio και maya καθως και τα δυο επηρεαζουν την registry ακομα και πατωντας new file :devil:, και θα μ ενδιεφερε πραγματικα παρα πολυ να φτιαξω μες τον επομενο χρονο ενα μηχανημα που θα λειτουργει απροσκοπτα οπωs κατα κυριο λογο τα apple αλλα με τις επιλογες και την ταχυτητα των windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μπροβο για την παρουσιαση πολυ καλη. Απο κει και περα αυτο που ειδα σε οτι αφορα τη χρηστικοτητα του interface, γινεται σε μεγαλο βαθμο μια αντιγραφη του lion. Εκμεταλευση των γωνιων της οθονης ωστε να περναμε απο desktop σε metro (το ιδιο για lion για να περασουμε απο desktop σε launchpad αν θελουμε), αντιγραφη του mission control ωστε να εχουμε πολλαπλα desktops κτλ. Οκ θα πει οποιοσδηποτε οτι αυτα δεν ειναι παρα μονο ελαχιστα απ τα νεα χαρακτηριστικα των windows. Το θεμα ειναι οτι αυτο ειναι ολο το user interface τους που ειναι και αισθητικα πολυ πιο ασχημο απ το αντστοιχο της apple, το οποιο συμπληρωνει και μια 5ετια στην αγορα. Δεν λεω τα παραπανω για να τρολαρω μιας και χρησιμοποιω windows οσο και osx, αλλα οσο πιο αντικειμενικα γινεται μου φαινεται σαν μια κακοσχεδιασμενη κοπια.

Απο κει και περα πραγματικα ελπιζω να χουν κανει τρομερη δουλεια under the hood, μιας και για ολους οσους τα χρησιμοποιουμε για λογους δουλειας, θα δωσει μια σοβαρη ανασα στα μηχανηματα μας.

Αυτο που θα με νδιεφερε να μαθω ειναι τι γινεται σχετικα με την registry, μιας και οποιοδηποτε κολλημα των windows οφειλεται κατα κυριο λογο εκει. εχουν αλλαξει κατι η θα ξαναπαμε για format καθε χρονο για να καθαριζει το μηχανημα και να τρεχει σαν καινουριο? Ακομα και στα windows 7 δεν μπορω να πω οτι ειχα λιγα κολληματα ειδικα σε οτι αφορα 3d studio και maya καθως και τα δυο επηρεαζουν την registry ακομα και πατωντας new file :devil:, και θα μ ενδιεφερε πραγματικα παρα πολυ να φτιαξω μες τον επομενο χρονο ενα μηχανημα που θα λειτουργει απροσκοπτα οπωs κατα κυριο λογο τα apple αλλα με τις επιλογες και την ταχυτητα των windows.

Ευτυχως για σενα,θα πρεπει να παραμεινεις στο mac!

 

Πρωτο δεν εχουν τα windows 8,πολλαπλα desktop και δευτερο οι γωνιες ειναι πιο πολυ για start menu και την εναλλαγη των applications(οχι των πολλαπλων desktop,οπως νομιζεις) και οχι τοσο για περνας απο το desktop ui στο metro ui(που γινεται κι αυτο)!

 

Κατι αλλο που επεσε στην αντιληψη σου,για να επιβαιβεωσεις οτι τα windows ειναι κακογραμενη κοπια των mac?

 

Υ.Γ.Η μεγαλυτερη απορια μου ειναι,γιατι καποιος που εχει το πιο τελειο λογισμικο,εχει την αναγκη να χρησημοποιει για την δουλεια του,μια κακαγραμενη κοπια,οπως τα windows και ταλαιπωρει τον εαυτο του?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...