Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft παρουσιάζει συγκεντρωτικά τις αλλαγές στο γραφικό περιβάλλον των Windows 8


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φαινεται οτι δεν εχεις προσεξει οτι τα περισσοτερα allinone που θα βγαινουν απο τωρα και στο εξης,θα ειναι κ με touchscreen οθονη!Και ας ειναι 27"!

Ασε που εχουν βαλει στο ματι και τα ultrabooks!Και θα δουμε πολλα απ'αυτα με touchscreen!

Εγω παντως,το ενωσα αρκετες φορες στη 40αρα tv και δε παιζεται! B)

 

Και κατι τελευταιο.Τι οριζουμε aero?

Γιατι εκτος απο το Flip3D(που δεν ανηκει στο aero),ολα τα υπολειπα που εχει καποιος στα Windows7 υπαρχουν και λειτουργουν κανονικοτατα κσι στο desktop ui των windows 8!

Απλα μπειτε λιγο στο κοπο να τα δοκιμασετε,να σιγουρευτειτε οτι δεν υπαρχουν καποια πραγματα και μετα βγειτε και κραξτε οσο θελετε!

 

ερώτηση για start menu έβαλες κάποιο προγραμματακι? επειδή από ότι είδα το παλιό start το έχουν αφαιρέσει πλήρως στην cp

 

+ αν είναι προγραμματακι τι είδος είναι?? κάτι που bootarei όταν ανοίγει το pc η ενσωματώνετε στα αρχεία των windows (explorer)

 

+ όταν ανοίγεις pc σε πάει κατευθείαν στο desktop η σε πάει στο κώλο metro και από εκεί επιλέγεις desktop?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ερώτηση για start menu έβαλες κάποιο προγραμματακι? επειδή από ότι είδα το παλιό start το έχουν αφαιρέσει πλήρως στην cp

 

+ αν είναι προγραμματακι τι είδος είναι?? κάτι που bootarei όταν ανοίγει το pc η ενσωματώνετε στα αρχεία των windows (explorer)

 

+ όταν ανοίγεις pc σε πάει κατευθείαν στο desktop η σε πάει στο κώλο metro και από εκεί επιλέγεις desktop?

Ναι!Το ViStart!

 

Μπουταρει οταν ανοιγεις το pc ,αλλα λειτουργει ακριβος σαν να εχεις το start menu των 7!

Ομως ειναι beta ακομη,αν και λειτουργει αψογα!

 

Οχι μπαινει πρωτα στο metro!Α και σε λιγο καιρο,θα βρουν το τροπο να το κανουν κ αυτο! :-)

Φυσικα δε το εψαξα ιδιαιτερα,γιατι εχω touchscreen και πρoτιμω να με βαζει απευθειας στο metro!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μοφα ειναι αυτο εδω περα φυσικα και θα μεινω στα win7 οπως ειπε και ενας παραπανω πρεπει να ξαποστειλουν τον ξεφτιλα τον καλλιτεχνικο διευθυντη που δημιουργησε αυτο το παλιοπραμα λογικα θα πατωσουν και η microsoft θα βαλει μυαλο στα win9. Entajh exei προτοτυπο σχεδιασμο αλλα εμενα δεν μαρεσει οπως και στοθς περισσοτερους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι!Το ViStart!

 

Μπουταρει οταν ανοιγεις το pc ,αλλα λειτουργει ακριβος σαν να εχεις το start menu των 7!Ακομη και αν πατησεις το κουμπι των win,ανοιγει αυτο και δε σε στελει στο metro!

Ομως ειναι beta ακομη,αν και λειτουργει αψογα!

 

Οχι μπαινει πρωτα στο metro!Α και σε λιγο καιρο,θα βρουν το τροπο να το κανουν κ αυτο! :-)

Φυσικα δε το εψαξα ιδιαιτερα,γιατι εχω touchscreen και πρoτιμω να με βαζει απευθειας στο metro!

 

thanx εγω έψαχνα κάτι που να ενσωματώνετε στο explorer και να μην είναι κάτι σαν extra πρόγραμμα ώστε να γίνετε να καταργηθεί τελείως το metro... έχω πάρα πολλά προγράμματα σε 26 οθόνη και μέσα στα πλακίδια κλπ χάνεσαι και όταν πας να βρεις κάτι εκεί μέσα ενώ τρέχει κάποιο πρόγραμμα το επικαλύπτει το μέτρο σε full screen μάλιστα η αποδοτικότητα πέφτει πάρα πολύ για κάποιον που θα βάλει τα 8 σε desktop και θα το έχει για κάτι παραπάνω απο fb

 

τα δούλεψα ένα μήνα περίπου και η αίσθηση ότι δουλεύω σε ένα μεγάλο tablet με μερικές δυνατότητες παραπάνω δεν μου πέρασε... την άνεση και την ταχύτητα των 7 (από θέμα στο πόσο γρήγορα και εύκολα κάνεις την δουλειά) δεν τα αγγίζουν... είναι φτιαγμένα και ραμμένα καθαρά για tablet έτσι όπως είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanx εγω έψαχνα κάτι που να ενσωματώνετε στο explorer και να μην είναι κάτι σαν extra πρόγραμμα ώστε να γίνετε να καταργηθεί τελείως το metro... έχω πάρα πολλά προγράμματα σε 26 οθόνη και μέσα στα πλακίδια κλπ χάνεσαι και όταν πας να βρεις κάτι εκεί μέσα ενώ τρέχει κάποιο πρόγραμμα το επικαλύπτει το μέτρο σε full screen μάλιστα η αποδοτικότητα πέφτει πάρα πολύ για κάποιον που θα βάλει τα 8 σε desktop και θα το έχει για κάτι παραπάνω απο fb

 

τα δούλεψα ένα μήνα περίπου και η αίσθηση ότι δουλεύω σε ένα μεγάλο tablet με μερικές δυνατότητες παραπάνω δεν μου πέρασε... την άνεση και την ταχύτητα των 7 (από θέμα στο πόσο γρήγορα και εύκολα κάνεις την δουλειά) δεν τα αγγίζουν... είναι φτιαγμένα και ραμμένα καθαρά για tablet έτσι όπως είναι

Να καταργηθει το metro,λιγο δυσκολα!Αλλα να γινει αυτο που λες,να ενσωματοθει το κλασσικο start και να μπαινεις απ'ευθεια στο desktop,νωμιζω οτι λιγο μετα τη τελικη εκδωση σιγουρα θα βρουν τροπο να το κανουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη σου πω οτι στα επομενα windows(που δε θα λεγονται windows) θα μεινει μονο το metro ui!

Γι'αυτο απολαυσε τα win7 οσο μπορεις,γιατι το 2015,μας βλεπω ολους με linux!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι να΄ναι..! Μάλλον απευθύνεται σε αυτούς που δεν ξέρουν καλά από υπολογιστές και ζαλίζονται ακόμα και με τα γραφικά. Ισως είναι και πλειοψηφία αυτοί και γι'αυτό να το κάνανε τόσο λιτό.

Πάντως την ευχρηστία δεν την πετύχανε. Εννοείται ότι είναι άθλιο και παιδικό έτσι όπως το κάνανε.

Απορώ ποιούς χρήστες ρωτήσανε και πήραν ιδέες..?

Τελικά προσθέσανε τίποτα στις δυνατότητες και στη λειτουργικότητα..?

Σαν να βλέπω τα 7 με κλειστά τα γραφικά είναι..!

Και με λιγότερη ευχρηστία.

Θέλω να δω πόσοι θα εγκαταλείψουνε τα 7άρια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι να΄ναι..! Μάλλον απευθύνεται σε αυτούς που δεν ξέρουν καλά από υπολογιστές και ζαλίζονται ακόμα και με τα γραφικά. Ισως είναι και πλειοψηφία αυτοί και γι'αυτό να το κάνανε τόσο λιτό.

Πάντως την ευχρηστία δεν την πετύχανε. Εννοείται ότι είναι άθλιο και παιδικό έτσι όπως το κάνανε.

Απορώ ποιούς χρήστες ρωτήσανε και πήραν ιδέες..?

Τελικά προσθέσανε τίποτα στις δυνατότητες και στη λειτουργικότητα..?

Σαν να βλέπω τα 7 με κλειστά τα γραφικά είναι..!

Και με λιγότερη ευχρηστία.

Θέλω να δω πόσοι θα εγκαταλείψουνε τα 7άρια!!!

Τα κλειστα τα γραφικα που τα ειδες?Τα γραφικα ειναι ακριβως ιδια με τα 7!Ποσες φορες να το πουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορώ να το κάνω να μοιάζει με win 2000 (όπως τα Xp που γυρνάνε σε 2000)

 

γιατί κατά την ταπεινή μου γνώμη η λειτουργία ενός λειτουργικού (κατά την ακριβή ένοια της λέξης) είναι να δίνει την πρωτοβουλία στις εφαρμογές και τα προγράμματα. Νομίζω ότι αρχικά λίγο με τα XP, και μετά με τα Vista και τα 7, έχουμε χάσει από χρηστικότητα για χάρη της εμφάνισης. και από μνήμη πως τα πάνε?

 

π.χ. εγώ έχω μηχάνημα με XP 32bit που ξεκινάει με 190ΜΒ RAM (ναι δεν τυο κάνω updates εδώ και χρόνια). ΦΥΣΑΕΙ, και το έχω από το 2007. και ένα άλλο QUAD Core στα 3.6GHz με XP 64 που ξεκινάει γύρω στα 450ΜΒ και πάει πολύ καλύτερα από ένα i7 me windows 7.

 

Γιατί να αναβαθμίσω ? Θα είναι πιο γρήγορα τα 8 από τα XP? Δεν είμαι σίγουρος. Επίσης, παίζω και παιχνίδια με πολλά fps σε 27'' 2560*1600 οθόνη DELL. Δεν είχα πρόβλημα , ούτε και στις FullHD ταινίες.

 

Επίσης, τα XP με ότι κανείς μπορεί να φανταστεί εγκατεστημένο (χωρίς παίχνίδια) πιάνουν γύρω στα 10GB. To πολύ 15.

 

Στο PC i7 με win7, Ο φάκελος των windows συνέχεια μεγαλώνει και έχει φτάσει αισίως 23GB. μαζί με τους άλλους φακέλους του συστήματος πλησιάζει τα 40. Σε λίγο θα γεμίσει Ο SSD. Παραπιπτώντως τα άλλα παλιά PC δεν έχουν SSD.

 

Συμπερασματικά, αν έχεις PC με XP ΔΕΝ σκέφτεσαι την αναβάθμιση, αν έχεις με 7 ή VISTa , το μηχάνημα συνέχεια δουλέυει , τι δ..ολο κάνει δεν ξέρω (δεν έχω ιους, έχω αγορασμένα ESET σε όλα τα PC). Ναι, αν είναι να βάλω win8 πρέπει να αναβαθμίσω για να τρέχω όμως ΤΙ? Αυτά που παίζουν πολύ καλά και σε XP .

 

Μην μου πείτε για win64 και τα XP 64 φυσάνε με ότι μηχάνημα και αν έχεις. και τυχόν προβλήματα με drivers έχουν πια λυθεί. Πολλές εταιρίες δίνουν τα προϊόντα τους με DRIVERS KAI ΓΙΑ xp64.

 

Αναμένω αντιδράσεις !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα όπως τα βλέπω τα παράθυρα στην εικόνα, chromeless, χωρίς διαφάνεια κτλ, μου αρέσει πάρα πολύ.

Έτσι προσπαθώ να τα έχω και στο win8 και στο win7. Στην αρχή χρησιμοποιούσα την διαφάνεια, τώρα καθόλου.

Γενικά έχω απενεργοποιημένα πολλά εφέ, όχι μόνο ενεργοβόρα, αλλά δε μου αρέσουν κιόλας.

 

Περισσότερο μου αρέσουν αυτά τα παράθυρα όπως τα δείχνουν, με γωνίες, light background, κείμενο αντί για κουμπιά, χωρίς title bar κτλ. Simple and snappy.

 

Να γίνεται να μπαίνει και κατευθείαν στο desktop ui (θυμάμαι ένα reg hack για την έκδοση cp, δεν ισχύει πλέον, το είχα κάνει έτσι), και να μένουμε εκεί όσοι θέλουμε, τότε θα είναι πολύ καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας τυπακος πιο πανω λεει τα Γουιντοοζ 8 κοπια απο το λογισμικο των Μακ (Απο τα γελια με εβγαλε απο το εξμποξ λαιβ την ωρα που ημουν πρωτος στο κολ οφ ντιουτι) και επισης λεει πως ειναι και "ομορφοτερα" των μακ.

Πειτε καποιος πως κανει λαθος. Που το μονο χρωματιστο που βλεπεις στα μακ ειναι τα κουμπια "Χ" "ελαχιστοποιηση" κλπ.

 

Ενας αλλος λεει να δω ποσοι θα εγκαταλειψουν τα 7αρια.

Χμμμ, ΟΛΟΙ. Ισως οχι απο την αρχη, αλλα μετα που θα τα τσεκαρουν, γιατι τωρα ολο λενε λενε λενε και δεν εχουν δοκιμασει τιποτα.

 

Ειναι απλα υπερταχυτατα σε σχεση με τα 7αρια σας, και σε σχεση με τα Μακ σας.

 

Το μετρο ουτε εμενα στην αρχη μου αρεσε αλλα ειναι τοσο βολικο, γρηγορο,

 

Επισης υπαρχει αυτη η τελεια αναζητηση που με το που γραψω κατι μου το εχει βρει αμεσως και δεν περιμενω καθολου σε συγκριση με τα αλλα λογισμικα.

 

Μ΄αρεσει που εφυγε το Αερο.

 

Και ξερετε ποτε θα τα βαλουν ΟΛΟΙ. Οταν δουν τους φιλους τους να τα συνδιαζουν με τα Ταμπλετς τους η τα Γουιντοουζ κινητα τους.

 

Υπαρχει σχεδιο απο την Μαικροσοφτ και πιστεψτε με δεν παιζει η αποτυχια, και θα το δειτε.

 

_______

 

Οου, μπαι δε γουει. Σημερα παω στο 12 φιλο\γνωστο μου να του εγκαταστησω τα 8 (κονσουμερ πριβιου) που δεν του αρεσαν στην αρχη, αλλα με το που τα ειδε 1-2 φορες απο τους αλλους επαθε πλακα. Και σκοπευει να τα περασει μολις βγουν μεσα στο μακ του γιατι τελικα δεν ειναι τοσο ευχρηστο οσο περιμενε το λογισμικο της Απλ.

 

_______

 

Μην γραφετε αλλες αηδιες πλεον χωις να εχετε τσεκαρει τιποτα, και μην ειστε χειτερς, δεν θα σας δωσει τιποτα η απλ.

Και μην γραφετε οτι αυτος που ειπα στην αρχη, γιατι θα Παιξω Χειλο:Ριτς και δεν αξιζει να με περνουν κιλς τσαμπα.

 

Πις.

 

Εμένα όπως τα βλέπω τα παράθυρα στην εικόνα, chromeless, χωρίς διαφάνεια κτλ, μου αρέσει πάρα πολύ.

Έτσι προσπαθώ να τα έχω και στο win8 και στο win7. Στην αρχή χρησιμοποιούσα την διαφάνεια, τώρα καθόλου.

Γενικά έχω απενεργοποιημένα πολλά εφέ, όχι μόνο ενεργοβόρα, αλλά δε μου αρέσουν κιόλας.

 

Περισσότερο μου αρέσουν αυτά τα παράθυρα όπως τα δείχνουν, με γωνίες, light background, κείμενο αντί για κουμπιά, χωρίς title bar κτλ. Simple and snappy.

 

Ναι ρε φιλε, Σμουθ πολυ. Αυτο γουσταρω και εγω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα win 8 είναι καλά για tablet (λόγο του metro) αλλά ως εκεί. Για μένα δεν υπάρχει λόγος να φύγει κάποιος από τα win 7 και να πάει στα 8. Το metro δεν κάνει για desktop.

Όσο για τους all-in-one υπολογιστές (οι οποίοι είναι καθαρή αντιγραφή των iMac) που ανέφερε κάποιος φίλος, τους θεωρώ πολύ fail, όχι επειδή είναι all-in-one αλλά επειδή έχουν touch screen. Δεν μπορώ να καταλάβω σε τι εξυπηρετούν!! Το πληκτρολόγιο και το ποντίκι συνεχίζουν να υπάρχουν και σε αυτούς, οπότε σε τι ωφελεί; Να έχεις δακτυλιές σε μια μεγάλη οθόνη ή για να κάνει κάποιος φιγούρα;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...