Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft παρουσιάζει συγκεντρωτικά τις αλλαγές στο γραφικό περιβάλλον των Windows 8


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πες μου τι χρειαζεσαι και ποια utilities,πρεπει να προσθεσεις στο windows8,για να γινει εργονομικο,οσο και τα 7?Πες μου 2(γιατι το πρωτο θα ειναι το start menu)!

Το start menu,που προσωπικα το προσθεσα,αλλα σχεδων μου ειναι αχριστο,γιατι κανω ολες τις δουλειες μου απο το πληρες πλεων explorer!

Για τα windows 7,χρησιμοποιω σταθερα 2 utilities και ενα antivirus!Στα 8 δε χρησιμοποιω τιποτα,γιατι δε μου χρειαζονται πλεων,ουτε καν το antivirus!

 

Και τελος,τον ιδιο κοπο και διαδικασια,που εκανα οταν πηρα τα 7ρια,για να σβησω το aero στο πρωτο μου λαπτοπ,τον ιδιο κοπο/διαδικασια εκανα στα 8 για να το επαναφερω!

 

start menu

taskbar με notification aera.

autohide taskbar

hide/show τα icons στην notification aera.

show desktop button στα αριστερα,στην taskbar

custom stat menu orb button.

group/ungroup/pinned icons στην taskbar

κλεισιμο παραθυρων με middle click στα taskbar icons η στο titlebar τους.

απολυτως κανενα εικονιδιο στο desktop.

desktop wallpaper slideshow

aero glass effect

task manager

αλλαγη αναμεσα στα παραθυρα μεσω win button+tab η alt+tab

snap feature

ctrl+alt+del menu

ολες τις λειτουργιες που δινει το properties του start menu/taskbar

customization του start menu και του control panel οπως θελω

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είναι αμαρτία πραγματικά να χαντακώνονται οι καινοτομίες,οι δυνατότητες και οι επιδόσεις

ενός καλού λειτουργικού,από αυτό το απαράδεκτο για τον μέσο χρήστη UI.

Δοκίμασα δύο φορές να εγκαταστήσω την Consumer Preview και λίγο καιρό μετά την απεγκατέστησα

και τις δύο φορές.

Καμία ασυμβατότητα,καλύτερες επιδόσεις αλλά είμαι desktop χρήστης κυρίως κι αυτό το Metro

με ξεβολεύει και με ξενερώνει αφάνταστα..

Δεν θα τα αγοράσω σίγουρα όπως έκανα για κάθε έκδοση των Windows μέχρι τωρα

και μάλλον ούτε από το θείο μου θα τα ζητήσω, για το ταπεινό μου Notebook(ευκαιρία για Mint).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμφανιση (για μενα τουλαχιστον αλλα ελπιζω και για τους περισσοτερους) λιγη σημασια εχει. Το να σου αρεσει κατι σε υπερθετικο βαθμο ή ακομα και να το θεωρεις κακασχημο, μετα απο ενα χρονικο διαστημα (ενα μηνα ας πουμε) θα το βλεπεις και δεν θα σου κανει τιποτα αισθηση... Η ολη ουσια και αυτα που θα επικρατησουν ειναι κατα ποσο ευχρηστο, λειτουργικο και συμβατο με hardware/software ειναι. Αν το "Χ" λειτουργικο ειναι καλυτερο σε αυτα τα τρια, τοτε ολοι (οι ανοικτομυαλοι τουλαχιστον) θα στραφουν σε αυτο.

 

Οσον αφορα την ευχρηστια και αυτη χρειαζεται ενα διαστημα συνηθειας, για να μετρησει η αποψη καποιου. Θα πρεπει πρωτα να τα χρησιμοποιησει αρκετα ωστε να εχει γνωμη αν τελικα κανει την δουλεια του γρηγοροτερα.

Αυτο ισχυει παντου, γνωριμα φανταζομαι παραδειγματα ειναι παρομοια προγραμματα γραφιστικης, γλωσσες προγραμματισμου, ακομα και παιχνιδια... πχ στον χειρισμο του προ ή του φιφα αν δεν παιξεις και τα δυο αρκετα και εισαι κολημενος στο ενα, τοτε το αλλο και να του ριξεις μια ματια/ενα βιντεακι/5screenshots... δεν θα σου αρεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω το κουμπί έναρξης παρά μόνο από δεξιά μια αναζήτηση που βγάζει και επιλέγεις από εκεί το οποίο δε βολεύει γιατί όταν έχει ανοικτό το ιντερνετ ή καποιο πρόγραμμα θα πετάγεται συνέχεια και θα γίνεται εκνευριστικό.

Επίσης δεν μ' άρέσουν τα τεράστια κουμπιά που έχουν βάλει στη διαχείρηση φακέλων, ποιο πολύ με office μου θυμίζει, ενώ μικραίνει και ο χώρος του παραθύρου των φακέλων, το windows media center έκανε την διαφορά στα vista και 7 και είναι λάθος η αφαίρεσή του, όλα αυτά τα περιττά γραφικά που εμφανίζονται πηγαίνωντας το ποντίκι δεξιά κάτω και δεν ξέρω που αλλού θα καταναλώνει πολλούς πόρους από το σύστημα, θα είναι ασταθές πιστεύω με όλα αυτά,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξαναποστάρω

Αυτό το διάβασε κανένας?

http://blogs.msdn.co...experience.aspx

 

γιατί αξίζει να διαβαστεί,αλλά κυρίως για να δείτε τις αντιδράσεις και τα σχόλια

των χρηστών.

Ελπίζω να αναθεωρήσουν στην MS, γιατί θα χάσουν μεγάλο μερίδιο οικιακών χρηστών.

Για εταιρικά περιβάλλοντα δεν το συζητάω κάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω το κουμπί έναρξης παρά μόνο από δεξιά μια αναζήτηση που βγάζει και επιλέγεις από εκεί το οποίο δε βολεύει γιατί όταν έχει ανοικτό το ιντερνετ ή καποιο πρόγραμμα θα πετάγεται συνέχεια και θα γίνεται εκνευριστικό.

Επίσης δεν μ' άρέσουν τα τεράστια κουμπιά που έχουν βάλει στη διαχείρηση φακέλων, ποιο πολύ με office μου θυμίζει, ενώ μικραίνει και ο χώρος του παραθύρου των φακέλων, το windows media center έκανε την διαφορά στα vista και 7 και είναι λάθος η αφαίρεσή του, όλα αυτά τα περιττά γραφικά που εμφανίζονται πηγαίνωντας το ποντίκι δεξιά κάτω και δεν ξέρω που αλλού θα καταναλώνει πολλούς πόρους από το σύστημα, θα είναι ασταθές πιστεύω με όλα αυτά,

1. Εμενα με βολευει. Τα περισσοτερα προγραμματα πλεον για το νεο γουιν 8 εουν τετοιο σεδιασμο ωστε να μην χρειαστει να παει το ποντικι σου εκει.

 

2. Τα τεραστια κουμπια ειναι θεμα γουστου, επισης μου αρεσουν.

 

3. Δεν καταναλωνει πολλους πορους, δεν ειναι ασταθες και ειναι πολυ ευχρηστα.

 

4. Τα εχεις δοκιμασει η τα ειδες σε βιντεο και εσυ; No offense.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

start menu

taskbar με notification aeara.

autohide taskbar

hide/show τα icons στην notification aera.

show desktop button στα αριστερα,στην taskbar

custom stat menu orb button.

group/ungroup/pinned icons στην taskbar

κλεισιμο παραθυρων με middle click στα taskbar icons η στο titlebar τους.

απολυτως κανενα εικονιδιο στο desktop.

desktop wallpaper slideshow

aero glass effect

task manager

αλλαγη αναμεσα στα παραθυρα μεσω win button+tab η alt+tab

snap feature

ctrl+alt+del menu

ολες τις λειτουργιες που δινει το properties του start menu/taskbar

customization του start menu και του control panel οπως θελω

Κανε απλα,το κοπο να εγκαταστησεις τα win8 και θα δεις οτι ολα που αναφερες πλην του start menu,υπαρχουν κανονικα στα win8!

Πραγματικα,τουλαχιστων απο εσενα,περιμενα να τα ειχες δοκιμασει πριν ποσταρεις! :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές φορές σαν να σε κοροϊδεύουν αυτές οι εταιρείες. Μετά τα φρου φρου των Vista και 7, η MS πουλάει λιτό και μίνιμαλ περιβάλλον στα 8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία φορά που κοίταξα το site προσφέρεται για συζήτηση/σχολιασμό ειδήσεων τεχνολογικής φύσης.Αντί γιαυτό,έχεις επιδοθεί σε ανελέητο προσηλυτισμό μπας και ασπαστούμε τα win 8.Το πως βλέπει ο καθένας τα win 8,guess what->είναι άποψή του!!!Οπότε να λείπουν οι χαρακτηρισμοί...

 

Επί του θέματος τώρα και μετά από δοκιμές και των 2 εκδόσεων των win 8 ,που παρά τις φιλόδοξες προσπάθειες μου δεν άντεξα να τις έχω installed παραπάνω από μερικές ώρες...

 

Δεν έχω touch screen (ούτε και έχω σκοπό να αποκτήσω),χρησιμοποιώ συνέχεια k/b shortcuts(hint:minimum mouse usage),χρησιμοποιώ αρκετά προγράμματα(μάλλον υπερβολικά πολλά θα έλεγα)και έχω το πολύ 3 εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας άρα ελπίζω να μπορείς να καταλάβεις ότι το metro για μένα είναι άκρως αντιπαραγωγικό η μάλλον παντελώς άχρηστο.(Σε θέμα εμφάνισης μου θυμίζει παιχνίδι για παιδιά προσχολικής ηλικίας-μονο τα teletubies λείπουν...)

 

Το aero,πέρα από eye-candy,δεν με απασχολεί αν θα λείπει.Moving on...

 

Δεν έχω win phone(πέρασε αλλά δεν ακούμπησε)ούτε xbox ουτε και tablet(δεν έχει καμία χρηστική αξία για μένα)οπότε η έννοια unify των λειτουργικών δεν με αφορά.

 

Δεν έχω καμία σχέση με social networks οπότε τα live updates μου είναι άχρηστα.

 

Under the hood έχουν κάνει εξαιρετική δουλεία αλλά δυστυχώς για μένα χαντακώνεται από το ui.Για να το θέσω αλλιώς,αν μου δίνανε τα win 7 με τις βελτιώσεις under the hood των win 8 τότε ευχαρίστως θα έλεγα shut up & take my money.

Μιλας με τετοιο τροπο,σαν να πρεπει η ms,να φταχνει τα λειτουργικα της,ειδικα για σενα,σαν να μην υπαρχουν αλλοι χρηστες των windows εκτος απο σενα!

Εμενα δε μαρεσει το ενα,θελω το αλλο,δεν εχω το ενα δε θελω να παρω το αλλο,ειμαι μονο pc user,δε θελω touch συσκευη κ.α κουλα!

Αν ημουν η ms,θα σου ελεγα,μη σωσεις και τα παρεις! :X

 

Υ.Γ.1 Το οτι προσπαθουμε να διορθωσουμε τις ανακριβειες που λεγονται,δε σημαινει,ντε και καλα οτι προσπαθουμε να προσηλυτισουμε κοσμο!

Υ.Γ.2 Ποιες 2 εκδοσεις,αναφερεσε?Γιατι η χ64&χ86,μια εκδωση ειναι!Οι αλλες 2 εκδωσεις(pro&RT) του λειτουργικου δε υπαρχουν ακομη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλας με τετοιο τροπο,σαν να πρεπει η ms,να φταχνει τα λειτουργικα της,ειδικα για σενα,σαν να μην υπαρχουν αλλοι χρηστες των windows εκτος απο σενα!

Εμενα δε μαρεσει το ενα,θελω το αλλο,δεν εχω το ενα δε θελω να παρω το αλλο,ειμαι μονο pc user,δε θελω touch συσκευη κ.α κουλα!

Αν ημουν η ms,θα σου ελεγα,μη σωσεις και τα παρεις! :X

 

Υ.Γ.1 Το οτι προσπαθουμε να διορθωσουμε τις ανακριβειες που λεγονται,δε σημαινει,ντε και καλα οτι προσπαθουμε να προσηλυτισουμε κοσμο!

Υ.Γ.2 Ποιες 2 εκδοσεις,αναφερεσε?Γιατι η χ64&χ86,μια εκδωση ειναι!Οι αλλες 2 εκδωσεις(pro&RT) του λειτουργικου δε υπαρχουν ακομη?

 

Δηλαδή πρέπει να σκέφτομαι τις ανάγκες των άλλων χρηστών πριν τις δικές μου;Κάτι σαν "δημοκρατία συναντά το λειτουργικό" ένα πράγμα;Και φυσικά να μην σχολιάζω πράγματα που δεν μου αρέσουν,μου είναι άχρηστα η και αδιάφορα;Λες να μου σταματήσει η ms το update επειδή κοιτάω την πάρτη μου στην τελική;

 

Εγω πάλι αν ήμουν η ms θα ευχόμουν για περισσότερους πελάτες σαν και εσένα...

 

Όταν προσπαθείς να "διορθώσεις ανακρίβειες" με τέτοιο ζήλο (βλέπε "πασχίζω όλη μέρα/μπούφος" κλπ)το μόνο που κάνεις είναι να χάνεις αξιοπιστία και να φαίνεσαι υπάλληλος/fanboy ms.

 

Αναφερόμουν στην developer και consumer preview(δεν ασχολήθηκα ποτέ με τα milestone leaks).Plz try again... :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε απλα,το κοπο να εγκαταστησεις τα win8 και θα δεις οτι ολα που αναφερες πλην του start menu,υπαρχουν κανονικα στα win8!

Πραγματικα,τουλαχιστων απο εσενα,περιμενα να τα ειχες δοκιμασει πριν ποσταρεις! :-(

 

α δηλαδη δεν χρειαζονται τελικα ρυθμισεις και utilities για να αποκτησω ολες τις παραπανω λειτουργιες;

απλως βαζω το 8 και ειμαι ετοιμος; αυτο λες;

 

Μερικές φορές σαν να σε κοροϊδεύουν αυτές οι εταιρείες. Μετά τα φρου φρου των Vista και 7, η MS πουλάει λιτό και μίνιμαλ περιβάλλον στα 8.

 

ακριβως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πρέπει να σκέφτομαι τις ανάγκες των άλλων χρηστών πριν τις δικές μου;Κάτι σαν "δημοκρατία συναντά το λειτουργικό" ένα πράγμα;Και φυσικά να μην σχολιάζω πράγματα που δεν μου αρέσουν,μου είναι άχρηστα η και αδιάφορα;Λες να μου σταματήσει η ms το update επειδή κοιτάω την πάρτη μου στην τελική;

 

Εγω πάλι αν ήμουν η ms θα ευχόμουν για περισσότερους πελάτες σαν και εσένα...

 

Όταν προσπαθείς να "διορθώσεις ανακρίβειες" με τέτοιο ζήλο (βλέπε "πασχίζω όλη μέρα/μπούφος" κλπ)το μόνο που κάνεις είναι να χάνεις αξιοπιστία και να φαίνεσαι υπάλληλος/fanboy ms.

 

Αναφερόμουν στην developer και consumer preview(δεν ασχολήθηκα ποτέ με τα milestone leaks).Plz try again... :mrgreen:

Τι να κανω ο καϊμενος,οταν απαντω στον αποπανω,οτι τα γραφικα του 8 ειναι τα ιδια με του 7 και να παραθετω και εικονες,και να ερχετε αμεσω μετα που ποσταρα,ενας αλλος να φωναζει για τα λιτα και παιδικα γραφικα του 8,και οτι τα γραφικα του 7 ειναι καλυτερα!

Αυτο δεν θα το ελεγα ζηλος,αλλα μ'αλλον μαζοχισμος εκ μερους μου!Καλυτερα θα ηταν να μιλουσα του τοιχου! :devil:

 

Η ms θα δει πρωτα τις δικες της αναγκες και μετα τις αναγκες του καθενος!Γι'αυτο πρωτα θα προωθησει το μετρο ui,για τα κινητα της και τα ταπλετ της και το τελευταιο που θα την απασχολησει αν καποιος δε θελει να εχει desktop&metro ui μαζι στο pc του!

Και οσο αφορα τις δικες μου αναγκες,που θελω touch συσκευες με windows,μετα απο 3χρονια αναμονης,επιτελους καλυπτονται απο το καινουριο λογισμικο της!

 

Η ms δε νωμιζω οτι εχει αναγκη απο πελατες σαν και μενα,γιατι στη συντριπτικη πλειοψηφια εχει πελατες σαν και σενα!Που παραπονιουνται συνεχως στα φορουμ,αλλα στο τελος σκυβουν το κεφαλι και περνουν αυτο που τους δινει και της λεν και ευχαριστω! :-D

 

α δηλαδη δεν χρειαζονται τελικα ρυθμισεις και utilities για να αποκτησω ολες τις παραπανω λειτουργιες;

απλως βαζω το 8 και ειμαι ετοιμος; αυτο λες;

Ναι!

post-192952-0-91668200-1337483859_thumb.png post-192952-0-61004600-1337484196_thumb.png post-192952-0-22253900-1337484229_thumb.png post-192952-0-15595400-1337484256_thumb.png

Η ρυθμησεις του λογισμικου,δε θεωρουνται utilities και δε φταιει το λογισμικο,αν εσυ βαριεσε να μπεις στις ρυθμησεις και να το κανεις οπως θες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry to disappoint αλλά δεν ανήκω στη συγκεκριμένη κατηγορία.Πολύ απλά θα μείνω στα 7 η θα κάνω πάλι μετάβαση σε linux,όπως έκανα και στα vista,αν δεν αλλάξουν κάποια πράγματα.

 

Λιγότερος μαζοχισμός τότε γιατί για μένα θεωρείσαι fanboy m8.Prove me wrong B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry to disappoint αλλά δεν ανήκω στη συγκεκριμένη κατηγορία.Πολύ απλά θα μείνω στα 7 η θα κάνω πάλι μετάβαση σε linux,όπως έκανα και στα vista,αν δεν αλλάξουν κάποια πράγματα.

 

Λιγότερος μαζοχισμός τότε γιατί για μένα θεωρείσαι fanboy m8.Prove me wrong B)

Μακαρι να εισαι οπως λες,γιατι κανεις καλο στο εαυτο σου,πρωτα απ'ολα!

Γιατι πιστευεις οτι εχω την αναγκη να σε κανω να πιστεψεις οτι ειμαι ή οχι,φανμποι καποιας εταιριας?

Φυσικα εχεις το ελευθερο να πιστευεις οτι θες για μενα,δε θα σε μαλωσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...