Προς το περιεχόμενο

Ξεθαμπωμα προβολεων αυτοκινητου


tstavrou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει κανει κανεις και που (με πμ); αξιζει, εχει δει διαφορα στο φωτισμο και ποσο κοστιζει περιπου; μπορεις να τη κανεις και μονος μου;

Με ενδιαφερει περισσοτερο στο ενα μπροστινο φαναρι να καθαριστει/ξεθαμπωθει το τζαμι εσωτερικα.

 

Ευχαριστω.

 

Αποστολή από το GT-S5830 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεθάμπωμα ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ? αν έχει εισχωρήσει σκόνη και υγρασία εσωτερικά , δεν είναι εντελώς σφραγισμενο και θα έχεις πάλι προβλήματα. Δύσκολο να ανοίξεις το φανάρι μονος σου και να το στεγανοποιήσεις με σιλικόνη...

 

Αν εννοείς ξεθάμπωμα εΞωτερικά αυτό είναι το μόνο εύκολο και χρειάζεσαι μόνο μια αλοιφη για γδαρσίματα (πχ 1Ζ κίτρινη, βλεπε Praktiker) και ένα πανάκι από μικροίνες. Τρίβεις κυκλικά και τέλος. Ούτε αλοιφαδόρος, ούτε χρήματα σε συνεργεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εψαχνα και εγω για τα φαναρια του θειου μου(ενα φιατ πουντο) τα οποια του βγαζανε 40% μειωμενο φωτισμο στο κτεο λογο θαμπαδας.Σε μαγαζι που τα πηγε ναι μεν κανανε δουλεια,αλλα εσκασε 40 ευρω και μετα απο δυο χρονια ξαναγινανε σκατα.

 

Οποτε εψαχνα φθηνες λυσεις στο ιντερνετ.Οι περισσοτεροι προτειναν κρεμες,αλοιφες,τριψιμο και χιλιες δυο διαδικασιες.Αλλοι πηγαιναν πιο μακρια και προτειναν λυσεις με πολυ ψιλα γυαλοχαρτα (2500 και πανω) και μετα περασμα με διαφανες ειδικο βερνικι για να μην ξαναχαλασει.

 

Ημουνα ετοιμος να του παρω καποια κρεμα σαν αυτη της 3Μ παραπανω και ξαφνου διαβαζω ενα ποστ.

Ο τυπος αυτος ελεγε οτι ολα αυτα ειναι περιττα εξοδα και οτι μπορει να γινει δουλεια με μια απλη ασπρη(χωρις χρωματα και αλλα μπιχλιμπιδια) οδοντροκρεμα!!!!!Εγω στην αρχη καραφλιασα και λεω ενταξει ουτε καν και δεν ασχοληθηκα παραπανω......

 

Τεσπα φετος το πασχα,ειχαμε παει μαζι σε ενα σουπερ μαρκετ μαζι με τον μπαρμπα και μου ηρθε η ιδεα του τυπου με την οδοντοκρεμα.Του λεω αυτο και αυτο,γελαει αλλα λεει ας το δοκιμασουμε.Τσιμπαμε δυο κατασπρες κολυνος και παμε σπιτι.

 

Βρεχω λιγο το φαναρι με το λαστιχο και απλωνω με ενα πανακι με μικροινες την μια οδοντοκρεμα στα δυο φαναρια.Την αφηνουμε κανα 15λεπτο το πολυ,βρεχω ισα ισα το πανακι και αρχιζω να τριβω χαλαρα για κανα 5 λεπτο.Αρχικα δεν φαινοταν καποιο αποτελεσμα(οπως και το περιμενα).Μετα ενω ετριβα αρχισαμε να ξεπλενουμε το φαναρι με το λαστιχο.ΕΕ με του που εβλεπες την οδοντροκρεμα να φευγει,αρχιζες να εβλεπες και το φαναρι να γυαλιζει!!!!!!!Μιλαμε παθαμε πλακα.Το φαναρι εκει που δεν φαινοταν καν η λαμπα μεσα εγινε κυριολεκτικα καινουριο!!!

 

Αφου τα καθαρισαμε και τα δυο,τα ξανα ποιασαμε με την δευτερη κολυνος για να τα καθαρισουμε στα σημεια και με πιο πολυ προσοχη.

 

Κοστος;3 ευρω οι δυο οδοντοκρεμες(αντε και ενα πανι με μικροινες).

Χρονος;Το πολυ να μας πηρε 35 λεπτα και σας ειπα το ειχαμε στο πολυ χαλαρο(απλα αφησαμε την οδοντοκρεμα επανω και μετα ξεβγαζαμε με νερο και τριβοντας απαλα).

 

Επισης το δοκιμασα σε ενα γκετζ και ενα μπορα με θολωμενα φαναρια.Ειχαμε ακριβως το ιδιο αποτελεσμα.

 

Ολα αυτα ασφαλως ισχυουν για το θαμπωμα απο εξω και οχι εσωτερικα.

Το ανεφερα απλα για καποιους εχου θολωμενα φαναρια και σκεφτονται για κρεμες των 25 ευρω ή μαγιαζια που κανουν αυτη την δουλεια.Απλα πριν κανεται οτιδηποτε δοκιμαστε αυτη τη λυση,γιατι μπορει να την γλυτωσετε με 3 ευρω..... B)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 1Ζ στο Praktiker δεν θυμάμαι να μου κόστισε πάνω από 7 ευρώ. Έκτος της αρκετά μεγαλύτερης ποσότητας από 2 κ 3 kolynos , σου μένει και μία από τις αποτελεσματικότερες αλοιφές για γδαρσίρματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωριζα οτι εκανε μονο 7 ευρω και εννοειται δεν αμφισβητω οτι κατι δεν κανει δουλεια αν δεν το δοκιμασω-δω.Παντως και με την ασπρη οδοντοκρεμα κανεις καλη δουλεια.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Δυστυχώς στη δική μου περίπτωση το θάμπωμα είναι εσωτερικό. Δε φαίνεται να είναι απο υγρασία, μάλλον λόγω πολυκαιρίας. Σκέφτομαι να επισκεφτώ το paintbull στο Περιστέρι για αυτή τη δουλειά. Έχει κανείς εμπερία απο εκεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ενημερωτικα για οσους εχουν παρομοιο προβλημα εκανα καθαρισμο του φαναριου με 10€ και εγινε καινουργιο!

 

Αποστολή από το GT-S5830 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονος σου σε μαγαζι με αλοιφαδορο?....

 

Οχι, το ειχα παει για βιολογικο καθαρισμο και το εφτιαξαν εκει. Να τονισω οτι το προβλημα ηταν καθαρα λογω πολυκαιριας του πλαστικου και οχι υγρασιας εσωτερικα.

 

Αποστολή από το GT-S5830 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

η οδοντοκρεμα κανει και για νικελ αλλα και για ζαντες.αλλα τα φαναρια δεν θα αντεξουν πολυ,να ξερεις.προσωπικα ειχα αλοιφη και το εκανα και εκανε καλη δουλεια αλλα χωρις αλοιφαδορο,δεν αντεχουν.σε καποιους μηνες θα ξαναδεις την κιτρινιλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...