Προς το περιεχόμενο

Αγορα SSD


omiroswagdy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια

Θελω να κανω μια αγορα ενος ssd γυρω στα 80-120gb.

Εχω βαλει στο ματι τον agility 3 της ocz των 120gb μιας ειναι αρκετα καλος για την τιμη του πιστευω. Αυτη την στιγμη εχω μια μιτρικη με sata ii αλλα συντομα θα κανω μια ολικη αναβαθμιση και φυσικα θα παω σε μητρικη με sata iii, επομενως θελω να παρω κατι καλο για να μην αλλαζω μετα.

Εσεις τι προτεινετε?

Ευχαριστω :)

Επεξ/σία από omiroswagdy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όπως σου είπε και ο terry ξαναρίξε μια ματιά στα νήματα που έχουν ανοιχτεί.

 

Ο Agility δεν είναι κακός απλά υπάρχουν καλύτεροι όπως ο Samsung 830 Series...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεψέ με δεν θα καταλάβεις καμία διαφορά για να μην σου πω ότι ο Samsung σου δίνει την αίσθηση του γρηγορότερου...

 

Aυτό απο που προκύπτει?

 

Dell U231X, Phenom II 960T, Samsung 830, άντε να δούμε τι άλλο έχει σειρά για να αποκτήσει διαστάσεις μύθου εδώ μέσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόμοιες "πατάτες" έχουν γραφτεί κυρίως για τον Agility 3 και ουκ ολίγες φορές.

 

Προσωπικά δεν τις θεωρώ πατάτες όπως λες καθώς έχουν περάσει και οι 2 δίσκοι από τα χέρια μου και στην πράξη δεν υπάρχει περίπτωση να επιβεβαιώσεις τα bench που σου δίνουν 100 ή 200 παραπάνω στο read/write speed. Ο 830 δούλευε πολύ πιο ομαλά και smooth σε αντίθεση με τον Agility 3 που παρουσίαζε κάποια κομπιασματάκια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόμοιες "πατάτες" έχουν γραφτεί κυρίως για τον Agility 3 και ουκ ολίγες φορές. Πιθανόν.

 

Προσωπικά δεν τις θεωρώ πατάτες όπως λες καθώς έχουν περάσει και οι 2 δίσκοι από τα χέρια μου και στην πράξη δεν υπάρχει περίπτωση να επιβεβαιώσεις τα bench που σου δίνουν 100 ή 200 παραπάνω στο read/write speed. Ο 830 δούλευε πολύ πιο ομαλά και smooth σε αντίθεση με τον Agility 3 που παρουσίαζε κάποια κομπιασματάκια...

 

Εντάξει, δεν έχω να πω κάτι άλλο μετά απ αυτό. Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά.

 

Μερικοί είστε ικανοί να σας βάλουν έναν 5400 hdd και να σας τον βαφτίσουν samsung, και δίπλα έναν οποιονδήποτε άλλον ssd και να βγάλετε τον samsung γρηγορότερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, δεν έχω να πω κάτι άλλο μετά απ αυτό. Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά.

 

Μερικοί είστε ικανοί να σας βάλουν έναν 5400 hdd και να σας τον βαφτίσουν samsung, και δίπλα έναν οποιονδήποτε άλλον ssd και να βγάλετε τον samsung γρηγορότερο...

 

 

Eίσαι απόλυτος για μια ακόμη φορά. Τι δεν κατάλαβες από αυτά που έγραψα?

 

Αυτή την στιγμή δεν έχω ούτε τον έναν ούτε τον άλλο αλλά είχα ΚΑΙ τους δύο για κάποιους μήνες.

 

Τα περί 5400 που γράφεις κ.τ.λ. απλά τα προσπερνάω.

 

Ας παρακάμψουμε λοιπόν την δικιά μου προσωπική άποψη όπως την ανέλυσα πιο πάνω και ας πάμε σε απόλυτα specs.

 

Σε τι λοιπόν είναι καλύτερος ο Agility 3? Λιγότερα IOPS, χειρότερος controller, απανωτά F/W για να διορθώσουν τα άπειρα BSOD που είχαν οι περισσότεροι κάτοχοι επί μήνες (και τελικά δεν διορθώθηκαν εντελώς) και ΜΟΝΟΝ μεγαλύτερη ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ταχύτητα εγγραφής η οποία επιβεβαιωνόταν ΜΟΝΟ με το ATTO και με κανένα άλλο bench.

 

Αυτά δεν τα λέω εγώ αλλά όλα τα Test που έχουν γίνει αλλά και η πλειονότητα των χρηστών μέσα στα forums...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...