Προς το περιεχόμενο

Γατάκι 2,5 μηνών - Πως το φροντίζω;


Uberalles_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και 2 ημέρες έχω ένα όμορφο γατάκι σπίτι μου, 2.5 μηνών.

 

Τι πρέπει να κάνω; Να τον πάω σε κάποιον κτηνίατρο αρχικά;

 

Τι φαγητό να του βάζω; Γάλα; Κονσέρβες;

 

Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την πρώτη ευκαιρία σε κτηνίατρο για εμβόλια κ.λπ. τον οποίο θα πρήξεις με ερωτήσεις :)

 

Τσέκαρε και αυτό.

 

Αναμένουμε πιξ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠο φαγητο βαζε του 3 φορες την μερα ξηρη τροφη για γατακια. Θα το βοηθησει στην πεψη του, διοτι σε αυτην την ηλικια ειναι καπως ευαισθητα ως προς τις διαροιες. Προσεχε την ποσοτητα και μη βαζεις παραπανω απ'οσο πρεπει γιατι θα το οδηγεις στο να κανει διαροιες και παλι.

Και νερο. Γαλα δε χρειαζεται απτη στιγμη που θα το ταιζεις με ειδικη ξηρη τροφη. Και σε καμια των περιπτωσεων, αγελαδινο γαλα.

 

Μαθε το να πηγαινει στην αμμο υγιεινης. Καθαριζε την καθε μερα, μαζι και τη λεκανη του οταν δεις οτι εχει βρωμισει. Αλλιως, θα ψαξει αλλου να κανει την αναγκη του (μεσα στο σπιτι συνηθως) καθως ειναι καθαρα ζωα και δεν θα επιλεξουν μια βρωμικη λεκανη.

 

Παρτου κατι να ακονιζει τα νυχια του.

 

Φερσου του ηρεμα, παρα μονο οταν κανει κατι που δεν πρεπει, μαλωσε το με ενα ξεκαθαρο "οχι" η κατι παρεμφερες για να αρχιζει να προσαρμοζεται στα δικα σου πρεπει και θελω και να μη ξεσαλωνει.

 

Αφιερωσε του οσο περισσοτερο χρονο μπορεις καθημερινα για παιχνιδι, παρεα κλπ. Σε αυτην την ηλικια που εχουν αποχωριστει τα αδερφια τους (που ηταν πηγη παιχνιδιου) το εχουν αναγκη για να μην πληττουν. Παρτου η φτιαξτου κανενα παιχνιδι. Φθηνα και all time classic "δωρα" που μπορεις να τους κανεις και να ξετρελαθουν ειναι μια κουτα ή μια μικρη μπαλα απο αλουμινοχαρτο.

 

Μια βολτα στο γιατρο για αποπαρασιτωση (αν εχει ψυλλους), κοψιμο νυχιων (αν το κρινεις απαραιτητο) και βασικα εμβολια.

 

Και στους 6 μηνες, στειρωση οπωσδηποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Σχετικά με το φαγητό,

 

του έχω πάντα λίγο γάλα, νεράκι και ξηρή τροφή και 1 φορά την ημέρα του δίνω λίγο από μια κονσέρβα για γάτες που πήρα.

Βασικά, μόλις του έδωσα αυτή την κονσέρβα, το έφαγε με τόση λαιμαργία! Μάλλον του άρεσε.

 

Την 1η ημέρα που δεν του είχα άμμο τα είχε κάνει στο πάτωμα αλλά όταν την επόμενη ημέρα του πήρα άμμο, τότε πήγε κατευθείαν εκεί.

 

Τι εννοείς να καθαρίζω την άμμο κάθε μέρα; Να βάζω καινούρια;

Επίσης, ποια λεκάνη του;

 

Αυτό για να ακονίζει τα νύχια του δεν έχω!

 

Θα του φτιάξω και την μπάλα από αλουμινόχαρτο που μου πρότεινες!

 

Όσον αφορά για παιχνίδια και να περνάμε περισσότερη ώρα μαζί του το προσπαθούμε όσο περισσότερο μπορούμε!

 

Όταν δεν κοιμάται όλη την ώρα παίζει, τρέχει! Πολύ δραστήριο!

Παίζει με τις κουρτίνες, με το χαλάκι της κουζίνας, με ότι γενικά κινείται στον χώρο!

 

Αλλά με αυτό που τρελαίνεται είναι με έναν μεγάλο καθρέφτη που έχω γιατί βλέπει τον ευατό του και νομίζει ότι είναι άλλη γάτα και τρελαίνεται!

Το πρωί, πήρε φόρα και του έριξε μια με το κεφάλι!! Ζαλίστηκε μετά!!

 

Αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση είναι ότι από την 1η ημέρα πάει και κοιμάται μέσα στην κουζίνα, στο κάτω μέρος που έχουμε τα ταψιά!!!

 

Εάν εντέλει το κρατήσω το γατάκι το 1ο πράγμα που θα κάνω είναι να το πάω στον κτηνίατρο!

 

Οι φωτογραφίες θα έρθουν πολύ σύντομα!

 

Συγννώμη εάν είναι χαζές οι απορίες μου αλλά δεν ξέρω και προσπαθώ να μάθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, δεν θα πετάς όλη την άμμο, θα πάρεις ένα τρυπητό φτυαράκι απο πετ σοπ και αυτό μαζεύει τις ακαθαρισίες αφήνοντας την αμμο.Μετά απο λίγες μέρες βέβαια θα αλλάξεις και όλη την άμμο.

Αστο να κοιμάται όπου θέλει, είναι μικρό και θέλει να νιώσει ασφάλεια και ζεστασιά, με τον χρόνο θα σε μάθει και πολύ πιθανα θα έρχεται στο κρεββάτι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

www.mycat.gr

αποπαρασίτωση και εμβολιασμός στον κτηνίατρο.Δες τα αυτάκια του αν ειναι μαυρα μέσα.αν ναι έχει ψώρα και πρέπει να του βάλεις κρέμα.Δεν ειναι τιποτα το έχουν πολλά γατάκια του δρόμου ή ακόμη και οικόσιτα μετα την γέννα.

Απο κει και πέρα θέλει λεκανίτσα με αμμο για την ανάγκη του και 2 μπολακια 1 νερο και ξηρά τροφή.

Την αμμο αλαζε την μια φορά την εβδομάδα όλη και 1 φορά την μέρα θα πηγαίνεις για "ψάρεμα" θα την καθαρίζεις δηλαδή με το τρυπητό φτυαράκι.

Επίσης βασικό για το στομάχι τους χορταράκι απο το petshop να του παίρνεις κάνει καλό.

Το ζητάνε πολύ.

α και μπράβο σου που το κρατάς να δείς οτι δεν θα το μετανιώσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

www.mycat.gr

αποπαρασίτωση και εμβολιασμός στον κτηνίατρο.Δες τα αυτάκια του αν ειναι μαυρα μέσα.αν ναι έχει ψώρα και πρέπει να του βάλεις κρέμα.Δεν ειναι τιποτα το έχουν πολλά γατάκια του δρόμου ή ακόμη και οικόσιτα μετα την γέννα.

 

 

Άπαξ και το πάει στο γιατρό για εμβολιασμό θα του καθαρίσει αυτός τα αυτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

του έχω πάντα λίγο γάλα, νεράκι και ξηρή τροφή και 1 φορά την ημέρα του δίνω λίγο από μια κονσέρβα για γάτες που πήρα.

Βασικά, μόλις του έδωσα αυτή την κονσέρβα, το έφαγε με τόση λαιμαργία! Μάλλον του άρεσε.

Καλη η κονσερβα αρκει να μη του προκαλει διαροιες. Προσεξε το αυτο γιατι στα μικρα ειναι συνηθες φαινομενο!

 

Τι εννοείς να καθαρίζω την άμμο κάθε μέρα; Να βάζω καινούρια;

Επίσης, ποια λεκάνη του;

Ε την αμμο που θα την βαζεις? Συνηθως σε μια μικρη (η μεγαλυτερη) λεκανη. Προσεξε η λεκανη να μην ειναι διπλα στο φαγητο του ή στο σημειο που το βαζεις για υπνο. Και καλο ειναι να μην μετακινεις τη λεκανη του. Να μαθει οτι ενα σημειο υπαρχει που θα πηγαινει για την αναγκη του.

 

 

Όταν δεν κοιμάται όλη την ώρα παίζει, τρέχει! Πολύ δραστήριο!

Παίζει με τις κουρτίνες, με το χαλάκι της κουζίνας, με ότι γενικά κινείται στον χώρο!

Καλο στοιχειο η ζωηραδα. Χαιρει ακρας υγειας και νιωθει ευτυχισμενο, παροτι μολις αποχωρηστηκε αδελφια κλπ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα εχτές και του πήρα λεκάνη για την άμμο του, μια πιο μεγάλη, και ένα φτυαράκι για να καθαρίζω την άμμο!

 

Την λεκάνη την έχω μέσα στην κουζίνα σε μια γωνία, μακριά και από το φαγητό του και από εκεί που κοιμάται.

 

Από εβδομάδα θα το πάω και στον κτηνίατρο να του κάνουμε ότι εμβόλια πρέπει και να μας δώσει και μερικές συμβουλές ακόμα.

 

Για παιχνίδια του έχω ένα αρκουδάκι και μετά με ότι αντικείμενο βρίσκει μέσα στο σπίτι, κουρτίνες, παντόφλες, χαλάκι κουζίνας(παίζει πάρα πολύ με αυτό) !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα εχτές και του πήρα λεκάνη για την άμμο του, μια πιο μεγάλη, και ένα φτυαράκι για να καθαρίζω την άμμο!

 

Την λεκάνη την έχω μέσα στην κουζίνα σε μια γωνία, μακριά και από το φαγητό του και από εκεί που κοιμάται.

 

Από εβδομάδα θα το πάω και στον κτηνίατρο να του κάνουμε ότι εμβόλια πρέπει και να μας δώσει και μερικές συμβουλές ακόμα.

 

Για παιχνίδια του έχω ένα αρκουδάκι και μετά με ότι αντικείμενο βρίσκει μέσα στο σπίτι, κουρτίνες, παντόφλες, χαλάκι κουζίνας(παίζει πάρα πολύ με αυτό) !!

 

Βρές άλλο χώρο καλήτερα, μακρία από την κουζίνα η το καθηστικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Βρές άλλο χώρο καλήτερα, μακρία από την κουζίνα η το καθηστικό σου.

 

Υπάρχουν λεκάνες σκεπαστές με πορτάκι μπροστά που το σπρώχνει για να μπει μέσα! Οπότε έτσι δεν λερώνει απ'εξω όπου και να το βάλεις. Έχουν μέχρι και φίλτρο στο πάνω μέρος για να μην μυρίζει.

 

cool.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...