Προς το περιεχόμενο

Εφορευτική επιτροπή


dimitrisOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σήμερα έμαθα πως όσοι ήταν στην εφορευτική επιτροπή του Μαΐου και είναι και του Ιουνίου στις 17 .

Επειδή με είχαν βάλει του Μαιου και πήγα κανονικά και τώρα πρέπει να πάω πάλι ;

Αν δεν πάω τι θα μου κάνουν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 238
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κανονικα δεν πρεπει να σου ερθει ξανα χαρτι;

 

Εγω παντως δεν ξαναπαω.Μεγαλη ταλαιπωρια,χωρις πληρωμη και ειδικα τωρα σε περιοδο εξεταστικης να πανε να κοψουν τον λαιμο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα, θα είναι ακριβώς τα ίδια άτομα; Δεν θα έπρεπε να στείλουν και σε άλλους;

Δεν έχουν λεφτά ούτε για χαρτί ή απλώς βαριούνται;;; :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα, θα είναι ακριβώς τα ίδια άτομα; Δεν θα έπρεπε να στείλουν και σε άλλους;

Δεν έχουν λεφτά ούτε για χαρτί ή απλώς βαριούνται;;; :confused:

που να τρεχουνε τωρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σου έρθει χαρτί γιατί να πάς;

Πάντως αν πρέπει να πας και δεν θες δε σου κάνουν τίποτα, απλά δεν μπορείς να πας ψηφίσεις γιατί υπάρχει περίπτωση να σε κρατήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν δεν σου έρθει χαρτί γιατί να πάς;

Πάντως αν πρέπει να πας και δεν θες δε σου κάνουν τίποτα, απλά δεν μπορείς να πας ψηφίσεις γιατί υπάρχει περίπτωση να σε κρατήσουν.

 

 

Πας με πατερίτσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Read more: ΕΚΛΟΓΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ ΟΔΗΓΙΕΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ | ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

 

ΑΔΑ: Β495Ν-ΧΥΡ

 

1. Συγκρότηση εφορευτικών επιτροπών (άρθρο 58 του π.δ. 26/2012)

 

Η ψηφοφορία διεξάγεται σε κάθε εκλογικό τμήμα ενώπιον πενταμελούς εφορευτικής

 

επιτροπής, που αποτελείται από τον αντιπρόσωπο της δικαστικής αρχής, ως πρόεδρο,

 

και τέσσερα μέλη. Τα μέλη των εφορευτικών επιτροπών, με ισάριθμα αναπληρωματικά,

 

κληρώνονται από το οικείο Πρωτοδικείο, μεταξύ των εγγεγραμμένων στους εκλογικούς

 

καταλόγους εκλογέων του δήμου, που ανήκει το εκλογικό τμήμα.

 

Σε όποιους δήμους οι κατάλογοι είναι καταρτισμένοι κατά εκλογικά διαμερίσματα, τα

 

μέλη των εφορευτικών επιτροπών κληρώνονται ή διορίζονται από αυτούς που είναι

 

εγγεγραμμένοι στους εκλογικούς καταλόγους του οικείου εκλογικού διαμερίσματος. Σε

 

όλες τις περιπτώσεις, μέλη πρέπει να κατοικούν στο δήμο ή το εκλογικό διαμέρισμα που

 

ανήκει το εκλογικό τμήμα, για το οποίο κληρώθηκαν. Σε περίπτωση διορισμού τους από το

 

αρμόδιο Πρωτοδικείο, τα μέλη των εφορευτικών επιτροπών πρέπει να έχουν τουλάχιστον

 

απολυτήριο δημοτικού σχολείου και να μην έχουν υπερβεί το εξηκοστό πέμπτο (65ο ) έτος

 

της ηλικίας τους.

 

Η κλήρωση ή ο διορισμός των μελών γίνεται εντός δεκαπέντε (15) ημερών από την,

 

κατά το άρθρο 31 παρ.3 του π.δ. 26/2012, έναρξη της προεκλογικής περιόδου, δηλαδή έως

 

την 3η Ιουνίου 2012 (άρθρο 58 παρ.3 του π.δ. 26/2012). Τα μέλη των εφορευτικών

 

επιτροπών ειδοποιούνται για το διορισμό τους με φροντίδα των οικείων Εισαγγελέων

 

Πρωτοδικών και με απόδειξη, πέντε (5) τουλάχιστον ημέρες πριν από την ημέρα

 

διεξαγωγής της ψηφοφορίας, δηλαδή το αργότερο έως την 11η Ιουνίου 2012 (άρθρο 58 παρ.6

 

του π.δ. 26/2012), και οφείλουν να ασκήσουν τα καθήκοντά τους ανεξαρτήτως, αν

 

ειδοποιήθηκαν εγκαίρως (άρθρο 58 παρ.7 του π.δ. 26/2012).

 

Στο σημείο αυτό επισημαίνεται ότι πρέπει να καταβληθεί κάθε δυνατή προσπάθεια, ώστε

 

να αποφευχθεί η κλήρωση ή ο διορισμός ως μελών, προσώπων που κωλύονται να ασκήσουν

 

τα καθήκοντά τους, διότι: α) έχουν υπερβεί το 65ο έτος της ηλικίας τους, β) δεν έχουν

 

απολυτήριο δημοτικού, γ) δεν κατοικούν στον οικείο δήμο, δ) είναι δημόσιοι και δημοτικοί

 

υπάλληλοι ή έμμισθοι υπάλληλοι δημοτικών νομικών προσώπων και ιδρυμάτων και όσοι με

 

αυτές τις ιδιότητες υπηρέτησαν την τελευταία τριετία προ της εκλογής, και ε) είναι

 

αποστρατευθέντες αξιωματικοί, όργανα των σωμάτων ασφαλείας και στ) έχουν διατελέσει

 

δήμαρχοι και πρόεδροι κοινοτήτων κατά την τελευταία τριετία (άρθρα 58 παρ. 4 και 59 παρ.

 

1 του π.δ. 26/2012).

 

Η 15νθήμερη προθεσμία που ορίζεται από το άρθρο 58 παρ.3 του π.δ. 26/2012, για την

 

κλήρωση ή το διορισμό των μελών των εφορευτικών επιτροπών, δεν πρέπει να εξαντληθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα εναν δικηγορο και ειπε οτι σιγουρα δεν ισχυει οτι ειναι οι ιδιοι. (Με καθε επιφυλαξη φυσικα απλα λεω τι μου ειπε..)

 

Για να το αλλαξεις, πρεπει να πας στην Ευελπιδων στο κτιριο 16 (καπου εκει, ρωτα και την αστυνομια και σου λεει) με τα απαραιτητα χαρτια (γιατρου ή οτι αλλο εχεις) που μπορουν να σε απαλλαξουν απο τη διαδικασια. Προσωπικα, μου ηρθε το χαρτι ελειπα και το ειδα 2 μερες πριν (μα αν ειναι δυνατον, σου αφηνουν ενα χαρτι στην πορτα, ουτε να το υπογραψεις ουτε τιποτα να ξερουν οτι εχεις λαβει γνωση τουλαχιστον). Πηγα στις 6 οπως και λεει για να διευκρινησω οτι δεν μπορω. Ημουν αναπληρωματικος (8ος και τελευταιος στην κατασταση που κραταγε εκει η δικαστικος αντιπροσωπος) και της λεω μολις σχολασα απο τη δουλεια και ηρθα κατευθειαν (δουλευω βραδυ) και οτι δεν γινεται να παω, πρεπει να κοιμηθω, δουλευω και παλι το απογευμα και μου λεει οκ, ασε ενα τηλεφωνο μηπως χρειαστεις και της το εδωσα λεγοντας της οτι ελπιζω πως οχι. 7 παρα δεκα με φωναζει μεσα (εγω περιμενα να ψηφισω) και μου λεει πρεπει να κατσεις εχουν ερθει μονο 3 ατομα. Με τα πολλα, δεν μπορω δεν γινεται, δουλευω κλπ μου λεει θα σου δωσω εγω χαρτι για την δουλεια σου. Ναι, αλλα η δουλεια μου ειναι μαυρα με χαρτι που θα κατσω εδω απλα και θα χασω τα χρηματα. Πιεση στην πιεση λεει οτι θελουν οι υπολοιποι. Μου λενε ολοι κανενα προβλημα φυγε και ετσι εφυγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...