Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 [PC]


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, psof είπε

To παιχνίδι είναι RPG.

Αν δεν σ'αρέσουν οι μάχες με τα όπλα δοκίμασε με stealth/tech ή με Melee ή αν δεν σ 'αρέσει τίποτα μπορείς να το βγάλεις ολόκληρο χωρίς να σκοτώσεις κανέναν απλά με διάλογο και επιλογές.

Νομίζεις θα ήταν ωραίο σε RPG να θερίζεις κόσμο απο τον πρόλογο με το πρώτο πιστολάκι με headshots λες και παίζεις CounterStrike; Υπάρχουν διάφορες κατηγορίες όπλων με progression και customization στο καθένα. Δεν ξεκινάς σαν τον John Wick.

Μπορεί στην αρχή να έχει bullet sponge αλλά μετά απο perks και upgrades στα αρχικά όπλα να σκοτώνεις πολύ πιο εύκολα αν το πάρεις σαν Terminator το παιχνίδι.

Η βασισμένη σε στατιστικά έκβαση της μάχης είναι στοιχείο που τα ηλεκτρονικά RPGs πήραν από τα pen and paper RPGs, τα οποία με τη σειρά τους αποτελούν μια πρόχειρη/άτσαλη προσέγγιση της πραγματικής ζωής. Γιατί στο επιτραπέζιο έχεις να κάνεις με ζάρια. Οπότε όλα πρέπει να εκφράζονται σε απλούς αριθμούς και σχέσεις. Δεν υπάρχει χώρος για λεπτομερή προσομοίωση. Πράγμα που δεν είναι σωστό. Η πραγματικότητα είναι πολύ πιο σύνθετη.

Δυστυχώς πολλοί συνήθισαν αυτή την παραδοξότητα και τη θεωρούν δεδομένη και επιβεβλημένη για κάθε RPG που θα βγει μέχρι το τέλος του κόσμου.

Ξαναλέω ότι το Fallout 4 είναι RPG και στο ρεαλιστικό survival mode σου επιτρέπει να τελειώνεις μάχες πολύ ταχύτερα αν πετυχαίνεις ευαίσθητα σημεία του εχθρού. Ενώ το crippling σε τρωτά σημεία(π.χ. πόδια, χέρια) επηρεάζει όλη τη λειτουργικότητα του χαρακτήρα σου. Π.χ αργό βάδισμα, δυσκολία στο σημάδι κτλ. Πράγματα που είναι σαφώς ρεαλιστικότερα από από το να βλέπεις τη ζωή του αντιπάλου ή τη δική σου ως απλά νούμερα που αυξομοιώνονται.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχει κανει καποιος προ-παραγγελια απο πλαισιο? Εχει παρει κανα τηλ να δουμε πως θα γινει η δουλεια αφου θα ειναι κλειστα τα καταστηματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Balantakos είπε

Εχει κανει καποιος προ-παραγγελια απο πλαισιο? Εχει παρει κανα τηλ να δουμε πως θα γινει η δουλεια αφου θα ειναι κλειστα τα καταστηματα?

Εχουμε κανει πολλοι γενικα απο καταστηματα,και φανταζομαι οτι απο την επομενη εβδομαδα θα πεσουν τηλεφωνα ή email για να γυρισε η παραγγελια απο παραλαβη απο καταστημα σε αποστολη στο χωρο/σπιτι.

Φυσικα οποιος θελει να σιγουρευτει 100%(δεν ξερω τι παραγγελια εχει βαλει ο καθενας),μπορει να επικοινωνησει μεσω email.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανενα νοημα δεν εχει η retail αγορά του παιχνιδιου απο οσα διαβαζω με το τεραστιο πατσ που βγαινει την πρωτη μερα, οτι αρχεια εχουν μεσα τα δισκακια ειναι αχρηστα στην ουσια. προτεινω ολοι να προβουν σε ψηφιακη αγορα. 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DlackDragon είπε

κανενα νοημα δεν εχει η retail αγορά του παιχνιδιου απο οσα διαβαζω με το τεραστιο πατσ που βγαινει την πρωτη μερα, οτι αρχεια εχουν μεσα τα δισκακια ειναι αχρηστα στην ουσια. προτεινω ολοι να προβουν σε ψηφιακη αγορα. 

δεν ειναι μονο τα δισκακια, εχει πολλα εξτρα στην προπαραγγελία.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Balantakos είπε

δεν ειναι μονο τα δισκακια, εχει πολλα εξτρα στην προπαραγγελία.

για σας που εχετε προ παραγγειλει οκ, καποιος που θα παει τωρα να το αγορασει δεν εχει νοημα το ρεταιλ εκτος απο συναισθηματικους και ψυχαναγκαστικους λογους, ακομα περισσοτερο με τις καθηστερησεις των μεταφορικων. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, DlackDragon είπε

για σας που εχετε προ παραγγειλει οκ, καποιος που θα παει τωρα να το αγορασει δεν εχει νοημα το ρεταιλ εκτος απο συναισθηματικους και ψυχαναγκαστικους λογους, ακομα περισσοτερο με τις καθηστερησεις των μεταφορικων. 

περαν απο το φυσικο περιεχομενο,η φυσικη εκδοση του παιχνιδιου εχει και το θετικο οτι μπορει να σου βγει φθηνοτερα με εξαργυρωση ποντων/κουπονιων,ασχετως που τωρα πεσαμε σε περιοδο lockdown.

1 ώρα πριν, Balantakos είπε

Εχει κανει καποιος προ-παραγγελια απο πλαισιο? Εχει παρει κανα τηλ να δουμε πως θα γινει η δουλεια αφου θα ειναι κλειστα τα καταστηματα?

Κοιταξα απο περιεργεια τωρα και βλεπω στο Πλαισιο βγαλανε τελειως το παιχνιδι απο το site,δεν ξερω γιατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

περαν απο το φυσικο περιεχομενο,η φυσικη εκδοση του παιχνιδιου εχει και το θετικο οτι μπορει να σου βγει φθηνοτερα με εξαργυρωση ποντων/κουπονιων,ασχετως που τωρα πεσαμε σε περιοδο lockdown.

πόσο πιο κάτω να βγει απο τα 45€ που παιζει στα κλειδαδικα? οπως και να χει εγω αυτο που ηθελα να θιξω ειναι οτι το ρεταιλ πλεον ειναι αχρηστο μιας και θα κατεβει πάλι σχεδον ολο το παιχνιδι απο την αρχη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DlackDragon είπε

πόσο πιο κάτω να βγει απο τα 45€ που παιζει στα κλειδαδικα? οπως και να χει εγω αυτο που ηθελα να θιξω ειναι οτι το ρεταιλ πλεον ειναι αχρηστο μιας και θα κατεβει πάλι σχεδον ολο το παιχνιδι απο την αρχη. 

Εγω προσωπικα το εχω κλεισει το παιχνιδι στα 49ευρω,μαζι με ολα τα pre order bonus απο γνωστη αλυσιδα.

Εχω 50ευρω σε ποντους επιστροφης,αρα αν μπορεσω να τους εξαργυρωσω,θα μου βγει το παιχνιδι δωρεαν μαζι με τα pre order bonus(steelbook,keychain)+οτι φυσικο περιεχομενο εχει το παιχνιδι.

Τωρα οταν με το καλο κυκλοφορησει το παιχνιδι που θα συνεχισει να πεφτει η τιμη του στα κλειδαδικα(και θα βγει αργοτερα και σε εκπτωση),προφανως και δεν θα αξιζει η αγορα του σε κουτατο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Fulgore είπε

 

Κοιταξα απο περιεργεια τωρα και βλεπω στο Πλαισιο βγαλανε τελειως το παιχνιδι απο το site,δεν ξερω γιατι.

Ειχαν αρκετα pre-order μαλλον σε σχεση με αυτα που περιμενουν να παραλαβουν, για 10 του μηνα.

Και το εβγαλαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, pirmen56 said:

Η βασισμένη σε στατιστικά έκβαση της μάχης είναι στοιχείο που τα ηλεκτρονικά RPGs πήραν από τα pen and paper RPGs, τα οποία με τη σειρά τους αποτελούν μια πρόχειρη/άτσαλη προσέγγιση της πραγματικής ζωής. Γιατί στο επιτραπέζιο έχεις να κάνεις με ζάρια. Οπότε όλα πρέπει να εκφράζονται σε απλούς αριθμούς και σχέσεις. Δεν υπάρχει χώρος για λεπτομερή προσομοίωση. Πράγμα που δεν είναι σωστό. Η πραγματικότητα είναι πολύ πιο σύνθετη.

Δυστυχώς πολλοί συνήθισαν αυτή την παραδοξότητα και τη θεωρούν δεδομένη και επιβεβλημένη για κάθε RPG που θα βγει μέχρι το τέλος του κόσμου.

Ξαναλέω ότι το Fallout 4 είναι RPG και στο ρεαλιστικό survival mode σου επιτρέπει να τελειώνεις μάχες πολύ ταχύτερα αν πετυχαίνεις ευαίσθητα σημεία του εχθρού. Ενώ το crippling σε τρωτά σημεία(π.χ. πόδια, χέρια) επηρεάζει όλη τη λειτουργικότητα του χαρακτήρα σου. Π.χ αργό βάδισμα, δυσκολία στο σημάδι κτλ. Πράγματα που είναι σαφώς ρεαλιστικότερα από από το να βλέπεις τη ζωή του αντιπάλου ή τη δική σου ως απλά νούμερα που αυξομοιώνονται.

Γιατί ασχολείσαι τότε με τη βλακεία και δεν βάζεις να παίξεις Fallout 4?

Είσαι και τυχερός αφού κυκλοφορεί ήδη και δεν χρειάζεται να περιμένεις.

18 hours ago, Skywalker333 said:

Γιατί αν το κάνεις αυτό, υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να σταματήσουν εντελώς οι early κωδικοί.

Άρα για τους early κωδικούς γίνεται η όλη δουλειά.

Εγώ πάντως δεν τον ξέρω τον τύπο αλλά από τις 5 γραμμές που διάβασα εδώ μου φάνηκε σαν κακομαθημένο που θα κρατήσει μούτρα γιατί δεν του έδωσαν κάτι δωρεάν.

Game promoter λοιπόν και όχι reviewer.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, NickTG είπε

Γιατί ασχολείσαι τότε με τη βλακεία και δεν βάζεις να παίξεις Fallout 4?

Είσαι και τυχερός αφού κυκλοφορεί ήδη και δεν χρειάζεται να περιμένεις.

Πολύ έξυπνο το σχόλιό σου.

Γιατί δεν παίζεις και εσύ ένα από τα εκατομμύρια RPGs με αριθμούς πάνω από τα κεφάλια των NPC και περιμένεις να βγει το Cyberpunk για να έχεις μια από τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, pirmen56 said:

Πολύ έξυπνο το σχόλιό σου.

Γιατί δεν παίζεις και εσύ ένα από τα εκατομμύρια RPGs με αριθμούς πάνω από τα κεφάλια των NPC και περιμένεις να βγει το Cyberpunk για να έχεις μια από τα ίδια.

Ποια είναι τα εκατομμύρια first person RPGs σε cyberpunk setting?

Επίσης εγώ καταλαβαίνω πως τα παιχνίδια δεν κρίνονται μόνο από τον τρόπο που υπολογίζουν τη ζημιά στις μάχες, ενώ γνωρίζοντας πως δουλεύουν αυτού του τύπου τα παιχνίδια περίμενα  ότι κάπως αντίστοιχα θα ήταν και εδώ.

Εσύ δείχνεις να μπερδεύεσαι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NickTG είπε

Ποια είναι τα εκατομμύρια first person RPGs σε cyberpunk setting?

Επίσης εγώ καταλαβαίνω πως τα παιχνίδια δεν κρίνονται μόνο από τον τρόπο που υπολογίζουν τη ζημιά στις μάχες, ενώ γνωρίζοντας πως δουλεύουν αυτού του τύπου τα παιχνίδια περίμενα  ότι κάπως αντίστοιχα θα ήταν και εδώ.

Εσύ δείχνεις να μπερδεύεσαι. 

Το RPG είδος μπορεί να εξελιχθεί. Δεν είναι ανάγκη να βασίζεται για πάντα σε απλοϊκά στατιστικά που παραβλέπουν ας πούμε ποιο σημείο του εχθρού βάλλεται.

Δεν είπα ότι δεν μου αρέσει γενικότερα το CP 2077. Είπα ότι περίμενα να δω εξέλιξη σε κάποια πράγματα όπως οι μάχες. Και ο αρθρογράφος του preview που παρέθεσα τα ίδια λέει. Παράξενος και αυτός;  Δεν είναι καθόλου τυχαία νομίζω η περιθωριοποίηση των "pen and paper" λογικής ηλεκτρονικών RPG τα τελευταία χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...