Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 [PC]


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδες επειδη δε μου περισευουν 3K για νεα gpu & cpu τη προκειμενη περιοδο 😆 εχω καμια ελπιδα με το συστημα μου να πιασω 60αρι με λιγο πετσοκομα εδω και εκει με ψιλο αξιοπρεπη ποιοτητα γραφικων ή θα μου τρεχει με 20 fps στα low? Να μη μπω καν στη διαδικασια να το αγορασω δλδ αν ειναι ετσι γιατι ειδα λιγα benchmark video και τρομαξα.....

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, vins είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Παντως στο γειτονικό θέμα για κονσόλες πέφτει πολύ κλαμα και θάψιμο και από ότι είδα οχι άδικα... Μεγάλο fail της πολωνεζας σε αυτά τα platforms που αγγίζει τα όρια της εξαπάτησης!

 

το  θεμα ειναι οτι  ουτε οι  3080 και 3090 δεν κανουν για ray ειδικα  στο \cyberpank./

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Nα μας πουν αυτοι που ειναι μεσα στην πολη εαν τα κτηρια στα οποια επιτρεπεται να μπεις και να ψαξεις ειναι αρκετα η ειναι μονο εκει για να υπαρχουν..

Και εσωτερικα και μπαλκονια και ταρατσες. Γενικως καθετη εξερεύνηση νομιζω ταιριαζει σαν περιγραφη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, giorgosmcmc said:

Παιδες επειδη δε μου περισευουν 3K για νεα gpu & cpu τη προκειμενη περιοδο 😆 εχω καμια ελπιδα με το συστημα μου να πιασω 60αρι με λιγο πετσοκομα εδω και εκει με ψιλο αξιοπρεπη ποιοτητα γραφικων ή θα μου τρεχει με 20 fps στα low? Να μη μπω καν στη διαδικασια να το αγορασω δλδ αν ειναι ετσι γιατι ειδα λιγα benchmark video και τρομαξα.....

Low-Medium κοντά στο 60αρι θα είσαι με οτι έχω διαβάσει για την 1070 σε 1080p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, morehp είπε

Και εσωτερικα και μπαλκονια και ταρατσες. Γενικως καθετη εξερεύνηση νομιζω ταιριαζει σαν περιγραφη

Ο.κ ενταξει αλλα δεν ρωτησα που μπορεις να πας μεσα στα κτηρια αλλα εαν ειναι αρκετα.

Δλδ πας σε ενα τετραγωνο που εχει π.χ 10 κτηρια,μπορεις να μπεις σε ολα?Στα μισα?Στα 7 απο τα 10?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ilos είπε

Λίγο που ασχολήθηκα σήμερα για μένα το game δε δείχνει τόσο unoptimized. Δηλαδή τα frametimes του είναι σχετικά σταθερά. Απλά γίνεται πολύ βαρύ όσο ανεβάζεις settings και κυρίως ανάλυση και RT. Για να έχετε ένα μέτρο σύγκρισης στην ίδια area που σε 1080p έχω 70-90 fps με τα περισσότερα settings σε medium, στα 1440p πέφτει φάπα στα 45-60 πάλι με τα ίδια settings. Αν έχεις συνηθίσει με 1440p native, δε μπορείς να παίξεις upscaled 1080p όπως έπαιζα με αυτά τα settings.

upscale.jpg

Το game δείχνει σαν ps4 era game, καμία σχέση όπως πχ είναι με DLSS. Επίσης ακόμα και από τα videos που έχουν βγει υπάρχει μεγάλη διαφορά με full RT και no RT. Υποθέτω αν το δω να τρέχει σε καμιά 3080/3090 από κοντά θα κάνουν ακόμα πιο μπαμ οι διαφορές. Αν πραγματικά σας αρέσει το game κάντε στον εαυτό σας την χάρη και δώστε το χιλιάρικο στον πέτσινο. Είναι άλλο παιχνίδι εντελώς με 3080/3090, δεν έχει επαφή με αυτό που αποτυπώνουν οι άλλες κάρτες και οι κονσόλες.

Τέλος για να ευθυμήσουμε λίγο γιατί ως γνωστό είμαι μεγάλος bigot και h8r από το TLOU2 thread αυτός είναι ο Cyber Tarp char μου.
P.S. Μόνο αν είστε 18+ και έχετε γερό στομάχι.😁

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

haters.jpg

 

 

Επειδή στο Cyberpunk 2077 μάλλον έχουν παρόμοιες επιδόσεις οι κάρτες μας με βάση το Guru3D,

πως τα κατάφερες και έχεις 70-90 fps; Σε ανοικτούς χώρους έχεις τόσα; Έχεις βάλει και κάποια settings στο Low;

Επίσης, γενικά η βέλτιστη τιμή για το Sharpening είναι 0,20; H μόνο για το συγκεκριμένο παιχνίδι το έβαλες τόσo;

 

cp2077.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Παιδες επειδη δε μου περισευουν 3K για νεα gpu & cpu τη προκειμενη περιοδο 😆 εχω καμια ελπιδα με το συστημα μου να πιασω 60αρι με λιγο πετσοκομα εδω και εκει με ψιλο αξιοπρεπη ποιοτητα γραφικων ή θα μου τρεχει με 20 fps στα low? Να μη μπω καν στη διαδικασια να το αγορασω δλδ αν ειναι ετσι γιατι ειδα λιγα benchmark video και τρομαξα.....

1080p60 low/medium είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν η ταπεινή μου προσωπική γνώμη:

Αγόρασα μέσω steam για να μπορέσω να παίξω κανα 2ωρο και να αποφασίσω αν θα κάνω refund και θα κρατήσω τα λεφτα μου ή αν θα κάνω refund και θα τα δώσω 100% CDPR.

Την πρώτη ώρα όντας επηρεασμένος από το hype φυσικά, πιεζα τον εαυτό μου να συγχωρεσει πράγματα.

Όπως compromises στα γραφικά (δεν εχω 3090 αλλα ούτε και καμια 570). Όπως το fact ότι δειχνει port από console. Όπως το γεγονός ότι το interaction είναι φτωχό και τα npcs είναι βαρετά (για τέτοιου είδους game). 

Τελικά το γεγονός ότι "με άφησε" να το κλείσω στο 2ωρο με επιβεβαίωσε.

Το ήθελα πραγματικά να μου αρέσει (ακομη κι αν ήξερα ότι το υπερβολικο hype δε θα λειτουργούσε πολύ υπερ) και το γεγονός ότι ακόμη δεν ξέρω πώς νιώθω εντέλει απαντάει μόνο του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, vins είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Παντως στο γειτονικό θέμα για κονσόλες πέφτει πολύ κλαμα και θάψιμο και από ότι είδα οχι άδικα... Μεγάλο fail της πολωνεζας σε αυτά τα platforms που αγγίζει τα όρια της εξαπάτησης!

 

Το λαθος της CD Project ειναι οτι ουδεποτε εδειξε το performance σε base consoles,ουτε εδωσε τετοιες εκδοσεις για review. Καποιος κατοχος τετοιας κονσολας μπορει να θεωρει οτι εξαπατηθηκε λογω ελλειψης footage.

Ωστοσο ενα τετοιο παιχνιδι open world,με τετοιο density και λεπτομερεια(για open world) , δεν ξερω αν θα μπορουσε ανθρωπινως να τρεξει καλυτερα σε τετοια hardware. Δηλαδη δεν θεωρω πως εχουν πολλα περιθωρια για optimize σε hardware 7ετιας.

Τελικα το delay 3 εβδομαδων παιζει να γινει μονο μονο για να κερδισουν χρονο, ουτως ωστε περισσοτερος κοσμος να κανει upgrade σε next gen consoles,για να μεινει λιγοτερο ποσοστο κοινου δυσαρεστημενου.

ΥΓ: Μου θυμιζει το Shadow of Mordor,που στο PS4 φαινοταν πανεμορφο και η PS3 version μια παρωδια

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Επειδή στο Cyberpunk 2077 μάλλον έχουν παρόμοιες επιδόσεις οι κάρτες μας με βάση το Guru3D,

πως τα κατάφερες και έχεις 70-90 fps; Σε ανοικτούς χώρους έχεις τόσα; Έχεις βάλει και κάποια settings στο Low;

Επίσης, γενικά η βέλτιστη τιμή για το Sharpening είναι 0,20; H μόνο για το συγκεκριμένο παιχνίδι το έβαλες τόσo;

 

cp2077.jpg

Είπαμε όλα medium τέσταρα και η area δεν πρέπει να ήταν ιδιαίτερα απαιτητική (το χολ έξω από την τουαλέτα που ξεκινάς σαν corporate). Τα crowds τα έχω στο medium επίσης ίσως παίζει ρόλο. Λογικά έξω θα είμαι 10-20 fps παρακάτω. Το sharpening το είχα μειώσει αρκετά γιατί σε άλλα games χτύπαγε άσχημα στο 50% ή έκανε και artifacts. Το CP θέλει λίγο παραπάνω sharpening σίγουρα από 20%.

5 λεπτά πριν, vins είπε

Όπως compromises στα γραφικά (δεν εχω 3090 αλλα ούτε και καμια 570).

Well η 580 δεν απέχει το ίδιο με την 3090 όσο και με την 570.😁

Επεξ/σία από ilos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ilos είπε

Είπαμε όλα medium τέσταρα και η area δεν πρέπει να ήταν ιδιαίτερα απαιτητική (το χολ έξω από την τουαλέτα που ξεκινάς σαν corporate). Τα crowds τα έχω στο medium επίσης ίσως παίζει ρόλο. Λογικά έξω 8α είμαι 10-20 fps παρακάτω.

Well η 580 δεν απέχει το ίδιο με την 3090 όσο και με την 570.😁

Well 5700xt oc εχω 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, vins said:

Λοιπόν η ταπεινή μου προσωπική γνώμη:

Αγόρασα μέσω steam για να μπορέσω να παίξω κανα 2ωρο και να αποφασίσω αν θα κάνω refund και θα κρατήσω τα λεφτα μου ή αν θα κάνω refund και θα τα δώσω 100% CDPR.

Την πρώτη ώρα όντας επηρεασμένος από το hype φυσικά, πιεζα τον εαυτό μου να συγχωρεσει πράγματα.

Όπως compromises στα γραφικά (δεν εχω 3090 αλλα ούτε και καμια 570). Όπως το fact ότι δειχνει port από console. Όπως το γεγονός ότι το interaction είναι φτωχό και τα npcs είναι βαρετά (για τέτοιου είδους game). 

Τελικά το γεγονός ότι "με άφησε" να το κλείσω στο 2ωρο με επιβεβαίωσε.

Το ήθελα πραγματικά να μου αρέσει (ακομη κι αν ήξερα ότι το υπερβολικο hype δε θα λειτουργούσε πολύ υπερ) και το γεγονός ότι ακόμη δεν ξέρω πώς νιώθω εντέλει απαντάει μόνο του.

Συμφωνώ σε οτι λές, απλά ας του δώσουμε και χρόνο.

Αυτό με το hype είναι που νομίζω οτι έκανε πολλούς απο μας να είμαστε πιο επικριτικοί αλλά δεν βοήθησε και το πόσο ακραία το έκανε hype η ίδια η εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...