Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 [PC]


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Ακριβώς frame δε ξερω και δε με νοιάζει σε πρωτη φάση αφου ευχαριστιέμαι το παιχνιδι αλλά εμένα με 3600 x και 5700xt  τρέχει το παιχνιδι νεράκι σε 1440 p ultra

 

Είμαι κανένα 4ωρο μέσα κ δυνατή μάχη έχω παιξει μόνο σε κλειστό χώρο οπότε δε ξερω τι γίνεται μετά. Σίγουρα είμαι κοντά στα 60 frames πάντως ή τουλάχιστον στα 50+ μάλλον με εξαίρεση την οδήγηση στη πολη που κ 35 frames να πέσει προσωπικά δε θα το καταλάβαινα . Όσο για τις σκηνές δράσης εκεί αν είχα 30 λίγα frames εκεί σίγουρα θα το επερνα χαμπάρι πιστεψτε με 

 

Βασικά περιμένω ρυθμίσεις από hardware unboxed, κανουν φοβερή δουλειά

 

Πάντως εκτός από πολυ συγκεκριμενες στιγμές τα γραφικά δεν με έχουν ενθουσιάσει. Προφανώς δεν έχω rt βέβαια 

Το rt ειναι που κανει ολη την ζημια..με rt on θυσιαζεις καμια 40fps..δε τα λες λιγα ειδικα αν παιζεις στα ορια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή ειπώθηκε κάτι για το CPU performance, σε 5120*1440 με RT off και DLSS στο ultimate performane ωστέ να μη μπουκαλιάζει η κάρτα κάπου 130+ minimum βγάζει o 10900k. Δοκιμάσμενο σε περιοχές με τίγκα κόσμο

Όσον αφορά τις κάρτες, χωρίς DLSS υπάρχει θέμα. Με DLSS και με RT off το παιχνίδι πάει άψογα. To RT προφανώς γονατίζει τα πάντα. Οποιοσδήποτε με 2060 και πάνω θα το ευχαριστηθεί με RT off και DLSS Q ή Balanced νομίζω. Για ultra settings σε 1440p θες 3070 / 3060ti / 2080ti και πάντα με συνοδεία DLSS Q ή Balanced. Δεν θα έχεις κλειδωμένο 60αρι αλλά θα είσαι εκεί κοντά. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, zeniath είπε

Να πούμε και κάτι άλλο εκτός από γραφικά μέχρι να έρθει κανα patch.

Streetkid & Melee (Blades) πάω και το ευχαριστιέμαι παρα πολύ. Σχεδόν 9 ώρες και ακόμα δεν εχω φύγει από το starter area (να φανταστω) ουτε κανένα Keanu Reeves έχω δει. Σαν gameplay/gamestyle είναι πραγματικά αυτό που ήθελα και με εχει ενθουσιάσει πάρα πολύ.

 

Φιλε αν γινεται να διαγραψεις το σχολιο σου γιατι μιλαει για gameplay και εδω ειναι το thread του performance, ευχαριστω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nomes είπε

Σας διαβαζω και αναρωτιέμαι αν μόνο εγώ έχω αποφασίσει να το παίξω όταν βγει το επόμενο patch γιατι κρασαρει σε τυχαια σημεία.

Kανένα crash μέχρι στίγμης. Bugs έχω συναντήσει μπόλικα. Πχ.

1) Ενώ έχω βάλει τον ήχο από τα ακουστικά, μετά από alt tab η μουσική παίζει από τα ηχεία ενώ οι διαλόγοι και τα εφφέ από τα ακουστικά.

2)Μετά από load save να εμφανίζει μαύρες μπάρες δεξιά και αριστέρα σε super ultra wide monitor οι οποίες εξαφανίζονται όταν κάνεις crouching !!

3)Εχώ πετύχει ethereal npcs, περνάς κανονικά από μέσα τους. Πχ. σαν Corpo με το που βγαίνεις από το ασανσέρ κάποιος NPC σου κλείνει τον δρόνο, κανένα πρόβλημα, περνάς από μέσα του.

4) Από τα 3 όπλα που μπορείς να έχεις έτοιμα ανά πάσα στιγμή, κάθε φορά που κάνω load εξαφανίζεται και από ένα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Deep2deep είπε

Δλδ με λιγα λογια πληρωσατε 60 ευρω για να γινετε "gamma" testers

Καλά εσύ πληρώνεις bandwidth για να κάνεις κριτική που πληρώσαμε και τι 😂

  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην κατάσταση που είναι ναι έπρεπε να έχει καθυστερήσει κι άλλο όπως φαινόταν ότι θα γινόταν. Αλλά η πίεση ήταν υπερβολική, εφόσον λοιπόν "εμείς" σαν gamers/consumers πιέσαμε για ένα παιχνίδι να βγει ενώ ξέραμε ότι θα έχει θέματα αυτά τα προβλήματα κατ'εμέ είναι αποδεκτά εφόσον φτιαχτούν σε μελλοντικά patch.

Να τους αφήναμε να το έβγαζαν πιο αργά αλλά τους έφαγαν όλοι, καλό θα ήταν λοιπόν να κάνουμε μόκο γιατί αυτό που ζητήσαμε παραλάβαμε κιόλας (όσον αφορά performance).

Όσον αφορά gameplay, feeling & story, μέχρι στιγμής είναι υπέροχο γιατί σε βάζει μέσα στην Night City και το νιώθεις ότι είσαι εκεί οταν παίζεις. Και θα πω κάτι που μπορεί να τσιτώσει κόσμο, αλλά μου αρέσει που έχει "καποια" GTA vibes αν και καθαρόαιμο RPG, είναι ένα ωραίο blend. Αντε να τελειώσουμε παλι την δουλειά σήμερα να ξαναλιώσουμε το βραδάκι.

Υ.Γ. Σπαστικό που πρέπει να πατάς 2φορές το Alt για να κάνεις holster το όπλο, πολύ σπαστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Herald είπε

Kανένα crash μέχρι στίγμης. Bugs έχω συναντήσει μπόλικα. Πχ.

1) Ενώ έχω βάλει τον ήχο από τα ακουστικά, μετά από alt tab η μουσική παίζει από τα ηχεία ενώ οι διαλόγοι και τα εφφέ από τα ακουστικά.

2)Μετά από load save να εμφανίζει μαύρες μπάρες δεξιά και αριστέρα σε super ultra wide monitor οι οποίες εξαφανίζονται όταν κάνεις crouching !!

3)Εχώ πετύχει ethereal npcs, περνάς κανονικά από μέσα τους. Πχ. σαν Corpo με το που βγαίνεις από το ασανσέρ κάποιος NPC σου κλείνει τον δρόνο, κανένα πρόβλημα, περνάς από μέσα του.

4) Από τα 3 όπλα που μπορείς να έχεις έτοιμα ανά πάσα στιγμή, κάθε φορά που κάνω load εξαφανίζεται και από ένα :P 

Κόσμο να περνάει απο μέσα σου και όχι απο δίπλα σου έχεις συναντήσει ? (εμένα μόλις μου συνέβει ξενέρωσα και το έκλεισα)

Επεξ/σία από panospeter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Zus said:

Με το σύστημα της υπογραφής μου τι να περιμένω από performance; Να φανταστώ ξεχνάμε 1440 και ότι πιάσουμε σε 1080 και αν;

καρφι για 1080!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, greekfragma είπε

8600K @ 4.9

5700 (oc/uv) 

32GB RAM (3200)

970Evo Plus

1440p freesync2

Να φανταστώ ότι θα παίξω σε High με κάποιες υποχωρήσεις;

Chromatic Aberration, Film Grain, Motion Blur   OFF

Είμαι σε δίλημμα αν θα ξεκινήσω το game μέσα στο ΣΚ ή αν θα περιμένω μερικές μέρες για κάνα ακόμα patch μετά το 1.03

ή και κανέναν ακόμα καλύτερο amd driver.

το ηχητικό κομμάτι είναι τόσο καλό για headset;

Το αν περιμενεις ή οχι ειναι καθαρα θεμα δικο σου, σιγουρα οποιος περιμενει θα το παιξει καλυτερα αλλα αν εχει αλλο οδηγο ετοιμο η AMD δεν το γνωριζει κανεις.. 

Το ηχητικο κομματι ειναι top notch οποτε ή ηχεια δυνατα ή καλα ακουστικα για καλυτερο immersion.. 

Να θυμισω εδω οτι ο συντελεστης DLSS 2.x υπολογιζετε στην εκαστοτε αναλυση στο 0.67x για quality, στο 0.58x για balanced και στο 0.5x για το performance και το ultra performance περιπου στο 0.33x για οσους ενδιαφερονται..

 

Απο αυτα που βλεπω στο CB2077 το balanced χανει πολυ λιγοτερο αναλογικα σε ποιοτητα απο το quality και ειναι το sweet spot σε 4k ενω το performance ειναι αισθητα χειροτερο απο το balanced..Αν καποιος θελει full raytracing fx τοτε το balanced ειναι μονοδρομος ακομη και με high end καρτα.. Αλλιως με λιγες υποχωρησεις και να μην επιλεχθει το psycho οπου μπαινει που ειναι πολυ taxing ισως και με quality..

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Balance και quality ακόμα και σε στατικές εικόνες δεν μπορώ να δω διαφορα σε 1440p. Το πρώτο δίνει και ένα + 15% στο performance . Ωστοσο το dlss σε Performance πέφτει πολύ η ποιότητα. 

Στα του παιχνιδιού 3 ώρες που πρόλαβα να παίξω έχει όλα τα γνώριμα χαρακτηριστικά της cd projekt,  ενδιαφέρον χαρακτήρες τρομερή ατμόσφαιρα, η προσοχή σε λεπτομέρεια εξίσου τοπ. Γραφικά σε υψηλές ρυθμίσεις και με ray tracing ίσως τα καλύτερα που έχουμε δει. Ειδικά ο φωτισμός κατά την διάρκεια της νύχτας είναι λες και βλέπω το blade runner 

Bugs υπάρχουν αλλα είναι κυρίως visual  και καμια σχέση με αυτά που περίμενα όταν διαβαζα τις γκρίνιες στο ίντερνετ. 

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω την εντύπωση με λίγο που το έπαιξα (πρώτη αποστολή) πως την AI ακόμη ένα παιχνίδι που ειναι καραμπινάτο φουτουριστικό high tech και μπλα μπλα μπλα... την έχει ξεχασμένη καπου στην δεκαετία του 90 όυτε καν στο millennium,.

Αν κάνω λάθος τα σχόλια σας δεκτά

Επεξ/σία από zvarthangalos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Το αν περιμενεις ή οχι ειναι καθαρα θεμα δικο σου, σιγουρα οποιος περιμενει θα το παιξει καλυτερα αλλα αν εχει αλλο οδηγο ετοιμο η AMD δεν το γνωριζει κανεις.. 

Το ηχητικο κομματι ειναι top notch οποτε ή ηχεια δυνατα ή καλα ακουστικα για καλυτερο immersion.. 

Να θυμισω εδω οτι ο συντελεστης DLSS 2.x υπολογιζετε στην εκαστοτε αναλυση στο 0.67x για quality, στο 0.58x για balanced και στο 0.5x για το performance και το ultra performance περιπου στο 0.33x για οσους ενδιαφερονται..

 

Απο αυτα που βλεπω στο CB2077 το balanced χανει πολυ λιγοτερο αναλογικα σε ποιοτητα απο το quality και ειναι το sweet spot σε 4k ενω το performance ειναι αισθητα χειροτερο απο το balanced..Αν καποιος θελει full raytracing fx τοτε το balanced ειναι μονοδρομος ακομη και με high end καρτα.. Αλλιως με λιγες υποχωρησεις και να μην επιλεχθει το psycho οπου μπαινει που ειναι πολυ taxing ισως και με quality..

 

Το balanced βλέπω και 'γω σαν sweet spot για 4Κ/max.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...