Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 [PC]


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσοι παίζουν καναπεδάτοι πως τα πάτε με το χειριστήριο; Προσωπικά δε μπόρεσα να παίξω και γύρισα πίσω στο p.c με k/m.

Είδα ότι λένε να αλλάξεις κάποια settings αλλά και πάλι δε βοήθησε και τρελά. Θα μου άρεσε να παίζω στην 75" στο σαλόνι αλλά είναι δύσκολο το k/m πάνω στο τραπεζάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, Xvipes είπε

Όσοι παίζουν καναπεδάτοι πως τα πάτε με το χειριστήριο; Προσωπικά δε μπόρεσα να παίξω και γύρισα πίσω στο p.c με k/m.

Είδα ότι λένε να αλλάξεις κάποια settings αλλά και πάλι δε βοήθησε και τρελά. Θα μου άρεσε να παίζω στην 75" στο σαλόνι αλλά είναι δύσκολο το k/m πάνω στο τραπεζάκι.

Driving με το controller όλα τα αλλά με το k&m . 
 

Μια χαρά είναι το optimization και το performance με βάση τα visuals . Απλά κόσμος με gpu του 15 περιμένει να παίζει σε high/ultra και προφανώς κάτι τέτοιο δεν γίνεται 

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, noFEARgr είπε

Driving με το controller όλα τα αλλά με το k&m . 
 

Μια χαρά είναι το optimization και το performance με βάση τα visuals . Απλά κόσμος με gpu του 15 περιμένει να παίζει σε high/ultra και προφανώς κάτι τέτοιο δεν γίνεται 

 

ε υπερβάλεις ρε συ τώρα (να το γράψω γω που δεν είναι δυνατό το λαπτοπ ναι, αλλα παράλογος θα ημουν,αφου ήξερα οτι δεν θα έτρεχε καλά)..αφού γράφουν άτομα με δυνατά μηχανήματα ότι τον πίνουν τα μηχανήματα τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

ε υπερβάλεις ρε συ τώρα (να το γράψω γω που δεν είναι δυνατό το λαπτοπ ναι, αλλα παράλογος θα ημουν,αφου ήξερα οτι δεν θα έτρεχε καλά)..αφού γράφουν άτομα με δυνατά μηχανήματα ότι τον πίνουν τα μηχανήματα τους.

Ναι αλλά τα γραφικά είναι μακράν καλύτερα από οτιδήποτε άλλο. Θα ήταν καλύτερα να έκαναν downgrade όπως στο W3 που έφαγαν κράξιμο ; Όποιος δεν έχει δυνατό rig ας κατεβάσει ρυθμίσεις τι να κάνουμε τώρα, πρέπει αυτός που σκάει χρήμα σε HW να απολαμβάνει visuals.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ανεβάσω 2 screenshots στο spoiler και θέλω να μου πείτε που οφείλεται αυτό το φαινόμενο που παρατηρώ στα σημεία που έχω κυκλώσει.


Πρόκειται για το έδαφος όταν υπάρχει μια πηγή φωτός, παρατηρώ ότι χαλάει τελείως την υφή του εδάφους..

Στους δρόμους συμβαίνει το ίδιο ακριβώς.


1η εικόνα: Στον κοκκινο κύκλο βλέπουμε πολλά ασπρα dots(σαν σπυράκια),

όταν όμως κάνω ζουμ με δεξί κλικ,
η 2η εικόνα δηλαδή :   αυτό εξαφανίζεται (μπλέ κύκλος) και συνεχίζει να υπάρχει στο πιο μακρινά σημεία του εδάφους ΄(πάνω απο τον μπλέ κύκλο)


Επίσης το συγκεκριμένο θέμα υπάρχει αρκετά στον δρόμο.
Ο,τι και setting να βάλω δεν μπορεί να εξαφανιστεί..
Μήπως έχει να κάνει με το AA που έχουν κάνει implement? 

Μόνο εγώ το έχω παρατηρήσει? Επίσης δεν είναι το μόνο game που συμβαίνει προφανώς.
 

Spoiler

20201211140135_1.thumb.jpg.f3c874b7697671c30c754e9e60fc12c3.jpg

20201211140139_1.thumb.jpg.b2e0b51b2aff5f2599f2a9e33949aa24.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

άντε να τα πούνε να ξεδόσουν... θέλουμε να ρωτήσουμε για το παιχνίδι και την ιστορία και μηχανισμούς και χάνονται στα άπειρα ποστς με τα benchmarks! Ήδη μια ερώτηση μου για μηχανισμό του παιχνιδιού θάφτηκε.
Ελπίζω οι mods να κάνουν υπομονή μια βδομάδα πριν πουν τέλος.

Είπαμε το παιχνίδι είναι βαρύ, είναι κακογραμμένο, μας δούλεψε η CDPR με τα delays ειδικά το τελευταίο, deal with it να πάμε παρακάτω, να ανακαλύψουμε το παιχνίδι όμως.

Καλά για τα όλα τα άλλα, αν και δεν πολυσυμφωνώ.

Γιατί σε δούλεψε; 
Ήξερες πως ήταν τα προηγούμενα build εν συγκρίσει με το launch; 
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ναι αλλά τα γραφικά είναι μακράν καλύτερα από οτιδήποτε άλλο. Θα ήταν καλύτερα να έκαναν downgrade όπως στο W3 που έφαγαν κράξιμο ; Όποιος δεν έχει δυνατό rig ας κατεβάσει ρυθμίσεις τι να κάνουμε τώρα, πρέπει αυτός που σκάει χρήμα σε HW να απολαμβάνει visuals.

ρε συμφωνώ!Εδώ στα ultra low το παίζω και φαίνονται τα πιο ωραία που χω δει.. φαντάζομαι μέχρι να στήσω υπολογιστή ξανά τι θα δω τότε!
Όχι ρε ουτε καν για downgrade, δε μίλησα ποτέ για τέτοιο, ούτε και το θέλω..και φοβάμαι μη πουν, άντε τα ρίχνουμε τώρα για να τρέχει οκ. Το γράψα και πριν, θα ήμουν παράλογος να ερχόμουν και να γκρίνιαζα γιατί δε παίζει καλά στο pc μου και αναγκάζομαι να παίζω με τα πάντα κλειστά, αλλά όταν στο πουθενά σε σημειό που έχω τα max fps μου πέφτει στα 5 και ανεβαίνει τότε είναι θεματάκι. Αλλά βλέπω απο σας με πολυ δυνατά μηχανήματα, που έχετε πρόβλημα, θέλει στρώσιμο το παιχνίδι, και θα γίνει με τον καιρό!

Αλλά να πουμε και για το παιχνίδι κάτι με τον καιρό λέω,μην αναλωθούμε με τα hw talks.

3 λεπτά πριν, LongTom είπε

Καλά για τα όλα τα άλλα, αν και δεν πολυσυμφωνώ.

Γιατί σε δούλεψε; 
Ήξερες πως ήταν τα προηγούμενα build εν συγκρίσει με το launch; 
 

 

ε γιατί έχει περφορμανς ισιουζ, τα bugs που χει αφού δεν είναι game breaking δεν ενοχλούν, γελας απλώς. Και γιατί ενώ είπαν θα  φάμε 21 μέρες καθυστέρηση για να τρέχει καλά σε παλιες κονσόλες, δεν τρέχει ούτε κει, ούτε στον υπολογιστή ιδιαίτερα. Θα τα φτιάξουν με τον καιρό, αλλά αποτι φαίνεται άργησαν να κάνουν optimize ή ήθελε κιάλλο χρόνο ένα τόσο μεγάλο project.

--------


Επίσης το παιχνίδι δεν έχει physics? Πέστε με το αμάξι σε άνθρωπο ή άλλο αμάξι, μάλλον θα κλάψετε! Μόνο στον τοίχο αν πέσεις θα κάνει ράγισμα. Δεν νιώθεις την πρόσκρουση! Τα κολωνάκια στα πεζοδρόμια είναι σα χάρτινα...
Ο άνθρωπος που θα πατήσεις απλώς θα γλιστρήσει πάνω στο αμάξι σου, και το άλλο αμάξι που θα τρακάρεις ίσως το σηκώσεις πάνω...Έπεσα με την μηχανή πάνω σε ένα μπροστινό αμάξι και το σήκωσα πάνω και πέρασα κύριος από κάτω του. Αίσθηση της ταχύτητας δεν υπάρχει, και κάπως περίεργη η οδήγηση είναι, με την μηχανή να προσφέρει την καλύτερη εμπειρία-το παίζω AKIRA!
Επίσης με πατάει το αμάξι μου συνέχεια όποτε το φωνάζω, αν ξεχαστώ και μείνω λίγο στην άκρη του πεζοδρομίου και το χω πλάτη :P

Επεξ/σία από xtrmsnpr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

ρε συμφωνώ!Εδώ στα ultra low το παίζω και φαίνονται τα πιο ωραία που χω δει.. φαντάζομαι μέχρι να στήσω υπολογιστή ξανά τι θα δω τότε!
Όχι ρε ουτε καν για downgrade, δε μίλησα ποτέ για τέτοιο, ούτε και το θέλω..και φοβάμαι μη πουν, άντε τα ρίχνουμε τώρα για να τρέχει οκ. Το γράψα και πριν, θα ήμουν παράλογος να ερχόμουν και να γκρίνιαζα γιατί δε παίζει καλά στο pc μου και αναγκάζομαι να παίζω με τα πάντα κλειστά, αλλά όταν στο πουθενά σε σημειό που έχω τα max fps μου πέφτει στα 5 και ανεβαίνει τότε είναι θεματάκι. Αλλά βλέπω απο σας με πολυ δυνατά μηχανήματα, που έχετε πρόβλημα, θέλει στρώσιμο το παιχνίδι, και θα γίνει με τον καιρό!

Αλλά να πουμε και για το παιχνίδι κάτι με τον καιρό λέω,μην αναλωθούμε με τα hw talks.

ε γιατί έχει περφορμανς ισιουζ, τα bugs που χει αφού δεν είναι game breaking δεν ενοχλούν, γελας απλώς. Και γιατί ενώ είπαν θα  φάμε 21 μέρες καθυστέρηση για να τρέχει καλά σε παλιες κονσόλες, δεν τρέχει ούτε κει, ούτε στον υπολογιστή ιδιαίτερα. Θα τα φτιάξουν με τον καιρό, αλλά αποτι φαίνεται άργησαν να κάνουν optimize ή ήθελε κιάλλο χρόνο ένα τόσο μεγάλο project.

--------


Επίσης το παιχνίδι δεν έχει physics? Πέστε με το αμάξι σε άνθρωπο ή άλλο αμάξι, μάλλον θα κλάψετε! Μόνο στον τοίχο αν πέσεις θα κάνει ράγισμα. Δεν νιώθεις την πρόσκρουση! Τα κολωνάκια στα πεζοδρόμια είναι σα χάρτινα...
Ο άνθρωπος που θα πατήσεις απλώς θα γλιστρήσει πάνω στο αμάξι σου, και το άλλο αμάξι που θα τρακάρεις ίσως το σηκώσεις πάνω...Έπεσα με την μηχανή πάνω σε ένα μπροστινό αμάξι και το σήκωσα πάνω και πέρασα κύριος από κάτω του. Αίσθηση της ταχύτητας δεν υπάρχει, και κάπως περίεργη η οδήγηση είναι, με την μηχανή να προσφέρει την καλύτερη εμπειρία-το παίζω AKIRA!
Επίσης με πατάει το αμάξι μου συνέχεια όποτε το φωνάζω, αν ξεχαστώ και μείνω λίγο στην άκρη του πεζοδρομίου και το χω πλάτη :P

Δεν κορναρει να πας στην ακρη; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Θα ανεβάσω 2 screenshots στο spoiler και θέλω να μου πείτε που οφείλεται αυτό το φαινόμενο που παρατηρώ στα σημεία που έχω κυκλώσει.


Πρόκειται για το έδαφος όταν υπάρχει μια πηγή φωτός, παρατηρώ ότι χαλάει τελείως την υφή του εδάφους..

Στους δρόμους συμβαίνει το ίδιο ακριβώς.


1η εικόνα: Στον κοκκινο κύκλο βλέπουμε πολλά ασπρα dots(σαν σπυράκια),

όταν όμως κάνω ζουμ με δεξί κλικ,
η 2η εικόνα δηλαδή :   αυτό εξαφανίζεται (μπλέ κύκλος) και συνεχίζει να υπάρχει στο πιο μακρινά σημεία του εδάφους ΄(πάνω απο τον μπλέ κύκλο)


Επίσης το συγκεκριμένο θέμα υπάρχει αρκετά στον δρόμο.
Ο,τι και setting να βάλω δεν μπορεί να εξαφανιστεί..
Μήπως έχει να κάνει με το AA που έχουν κάνει implement? 

Μόνο εγώ το έχω παρατηρήσει? Επίσης δεν είναι το μόνο game που συμβαίνει προφανώς.
 

  Απόκρυψη περιεχομένων

20201211140135_1.thumb.jpg.f3c874b7697671c30c754e9e60fc12c3.jpg

20201211140139_1.thumb.jpg.b2e0b51b2aff5f2599f2a9e33949aa24.jpg

Το dlss που το έχεις? Στο ultra performance εμένα μου βγαζει κουκίδες στον δρομο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 minutes ago, xtrmsnpr said:

Επίσης με πατάει το αμάξι μου συνέχεια όποτε το φωνάζω, αν ξεχαστώ και μείνω λίγο στην άκρη του πεζοδρομίου και το χω πλάτη :P

Να φωνάζεις τον ΚΙΤ και όχι τον ΨΙΤ :P

Επεξ/σία από Parapas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aekoupoli είπε

Το dlss που το έχεις? Στο ultra performance εμένα μου βγαζει κουκίδες στον δρομο

Είμαι με 5700XT , no DLSS.
Επίσης βρήκα την πηγή του προβλήματος.
Εχει να κάνει με το screen space reflection, στο OFF εξαφανίζεται το πρόβλημα ,
Επίσης όσο πιο χαμηλά είναι το setting τόσο το χειρότερο, α΄λλά και στο psycho να το βάλεις δεν μπορώ να πω οτι εξαφανίζεται τελείως.
Δεν γίνεται όωμς να παίξεις χωρίς αυτό το setting, κάνει τεράστια διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγάπη, μόνο!

27238464_Cyberpunk2077Screenshot2020_12.11-15_35_25_20.jpg.b79362eeff03356eb638ce0c9c7b0119.jpg

1 hour ago, silenoz66 said:

Θα ανεβάσω 2 screenshots στο spoiler και θέλω να μου πείτε που οφείλεται αυτό το φαινόμενο που παρατηρώ στα σημεία που έχω κυκλώσει.


Πρόκειται για το έδαφος όταν υπάρχει μια πηγή φωτός, παρατηρώ ότι χαλάει τελείως την υφή του εδάφους..

Στους δρόμους συμβαίνει το ίδιο ακριβώς.


1η εικόνα: Στον κοκκινο κύκλο βλέπουμε πολλά ασπρα dots(σαν σπυράκια),

όταν όμως κάνω ζουμ με δεξί κλικ,
η 2η εικόνα δηλαδή :   αυτό εξαφανίζεται (μπλέ κύκλος) και συνεχίζει να υπάρχει στο πιο μακρινά σημεία του εδάφους ΄(πάνω απο τον μπλέ κύκλο)


Επίσης το συγκεκριμένο θέμα υπάρχει αρκετά στον δρόμο.
Ο,τι και setting να βάλω δεν μπορεί να εξαφανιστεί..
Μήπως έχει να κάνει με το AA που έχουν κάνει implement? 

Μόνο εγώ το έχω παρατηρήσει? Επίσης δεν είναι το μόνο game που συμβαίνει προφανώς.
 

  Hide contents

20201211140135_1.thumb.jpg.f3c874b7697671c30c754e9e60fc12c3.jpg

20201211140139_1.thumb.jpg.b2e0b51b2aff5f2599f2a9e33949aa24.jpg

Αυτό δεν είναι RT, σωστά? Οι αντανακλάσεις στα περισσότερα παιχνίδια χωρίς RT εμφανίζονται/εξαφανίζονται ανάλογα πως τοποθετείς την κάμερα  - νομίζω - κάτι σαν trigger, αντί τού RT όπου κάνει σωστούς (και επίπονους) υπολογισμούς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Έχουν πει οι δημιουργοί του παιχνιδιού γιατί επέλεξαν να το φτιάξουν σε first person view mode;

Επίσης, έχει αναφερθεί μήπως κάποια στιγμή δώσουν κανένα 3rd person view mode;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, kostakis1978nov είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Έχουν πει οι δημιουργοί του παιχνιδιού γιατί επέλεξαν να το φτιάξουν σε first person view mode;

Επίσης, έχει αναφερθεί μήπως κάποια στιγμή δώσουν κανένα 3rd person view mode;

Ευχαριστώ

Ναι για να  εχει καλυτερο immersion  πραγμα που παιζωντας το βιωνεις πολυ καλυτερα απο 3ο προσωπο.. Οποτε καλα εκαναν εφοσον το παρουσιαζουν τοσο ομορφα και ρεαλιστικα... και οχι δεν εχουν πει κατ για 3rd person ....

Επεξ/σία από enable_your_mind
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...