Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 [PC]


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόνο με τις προπαραγγελιες καλύφθηκαν ήδη, τα δεδομένα δυσθεώρητα κόστη ανάπτυξης και προωθησης του Cyberpunk 2077 σύμφωνα με την CDPR..

https://www.dsogaming.com/news/cyberpunk-2077s-sales-have-already-exceeded-its-huge-development-and-marketing-costs/

Ενω το 59% αυτων αφορούσε στο PC και τα ρέστα στις κονσόλες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι γίνεται ρε παιδιά με το 1.04 Update, 500mb 2 ωρες να κανει install και ακόμα στο 69%.

Κανείς άλλος πρόβλημα;

edit : μια ωρα μετα, 92% και γραφει ακόμα με 8mb/s στο δισκο..... πρεπει να τα εχει παιξει το gog galaxy

Επεξ/σία από jackess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μετα το update ενώ χέει καλύτερη αποδοχή το παιχνίδι κάθε 5 λεπτά crasharei εχω δοκιμάσει τα πάντα μέχρι που το εκανα uninstall και ξανα install εκανα και validate από πισω δεν τρέχει τίποτα ούτε overclock ούτε τίποτα και συνεχίζει το crash.

Μου αρέσει που έλεγα ότι θα το λιώσω το σκ, καλα πάμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα τον αρχικο ενθουσιασμο και οσο συνεχιζω να εξερευνω την πολη δυστυχως αντιλαμβανομαι το ποσο "αδεια" ειναι αυτη. Δεν υπαρχουν events, τραγικο ΑΙ, τραγικη αστυνομια που εμφανιζεται απο το πουθενα, λιγα κτηρια στα οποια εχουμε προσβαση, δεν μπορουμε να αλλαξουμε εμφανιση στον χαρακτηρα, γενικα το open world aspect δεν εχει κατι ενδιαφερον δυστυχως. Περιμενα πολλα περισσοτερα μετα απο τοσο marketing και διαφημιση, και ομως η πολη δεν σε καλει να την εξερευνησεις.

Φυσικα το story μεχρι στιγμης τουλαχιστον ειναι καλο, αλλα ακομα και τα side quests δεν εχουν καμια σχεση με witcher. 

Αυτα που δεν μου αρεσουν στο παιχνιδι δεν νομιζω οτι μπορουν να διορθωθουν, δυστυχως. Οπως και να εχει προκειται για παιχνιδι το οποιο σιγουρα θα εχει ενα απολαυστικο στορυ που θα μας καθηλωσει αλλα κατα τα αλλα, υστερει αρκετα. Σιγουρα ενα σκαλι κατω απο GTA5, W3, RDR2 στο open world aspect τουλαχιστον..

Επεξ/σία από starmanwarz
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, polonos1313 είπε

Με το 1.04 σαν να κέρδισα λίγα fps και είναι πιο smooth γενικά.....αλλά...

παρατήρησα το εξής κουφό......Παίζω με τα πάντα στο low και έχω LOD στο high σε ανάλυση 1080 και πιάνω 32-45 fps (όταν κάνω sprint πάει κάτι φορές και 27-28). Αλλάζω ανάλυση 1024x768 και ενώ τα γραφικά γίνονται σαν το GTA 3 ,τα fps παραμένουν  ίδια....μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος ?

 

Ναι, CPU bottleneck. 

Aνέβα ανάλυση ή settings μέχρι να μην πιάνεις πλέον 32-45 και σταματά εκεί. Η κάρτα έχει να σπρώξει και άλλο, αλλά ο CPU την κόβει

3 ώρες πριν, ilos είπε

Και όμως έχεις, το ίδιο είχα δει και με τον 1600af που είχαν βάλει με την 2060 super. To game θέλει πολύ καλό cpu για να μη κόβει κάρτες. 

Πάντως με τον 10900 (ντάξει, το ξέρω, δεν είναι 1600AF) στα τίγκα crowded places είμαι 70% usage, ~65-70% max single thread usage και 130 fps minimum. Δεν γίνεται ο 1600 να μην πιάνει το 50αρι ξερώ γώ. Τι διάολο

Όσον αφορά το παιχνίδι τώρα, ένα mini review.

 

Τα quests είναι απλά από άλλο πλανήτη.Συγκεκριμένα, έχω ουσιαστικά ολοκληρώσει μόλις 1 main mission με Corpo. Στο 1ο αυτό main mission ξεκινώντας σου δίνει 2 τρόπους να προχωρήσεις την αποστολή. Στο 2ο βήμα, σου δίνει 3 διαφορετικούς, άρα έχουμε 6 παρακλάδια. Συνεχίζοντας, την αποστολή ξετυλιγόνται 3-4 ακόμα, και όλοι σχετίζονται με το τι διάλεξες στα προηγουμένα παρακλάδια. 1η αποστολή λοιπόν, περίπου 15-20 διαφορετικές εκβάσεις....αυτό τίποτα άλλο :P 

Το shooting δεν είναι επιπέδου FPS shooter, αλλά σίγουρα είναι αρκετά καλύτερο από παρόμοια open world παιχνίδια (watchdogs / gta / rdr2). Δεν έχω παράπονο.

Ο τεχνικός τομέας...well είναι από τις λίγες φορές που τα γραφικά και ο ήχος συντελούν στο πόσο καλό είναι ένα παιχνίδι. Υπάρχουν αρκετά παιχνίδια που λές ντάξει τώρα, δεν έχει καλά γραφικά αλλά φοβερό gameplay. Στο cyberpunk αισθάνομαι πως τα γραφικά είναι μέρος του gameplay. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, starmanwarz είπε

Μετα τον αρχικο ενθουσιασμο και οσο συνεχιζω να εξερευνω την πολη δυστυχως αντιλαμβανομαι το ποσο "αδεια" ειναι αυτη. Δεν υπαρχουν events, τραγικο ΑΙ, τραγικη αστυνομια που εμφανιζεται απο το πουθενα, λιγα κτηρια στα οποια εχουμε προσβαση, δεν μπορουμε να αλλαξουμε εμφανιση στον χαρακτηρα, γενικα το open world aspect δεν εχει κατι ενδιαφερον δυστυχως. Περιμενα πολλα περισσοτερα μετα απο τοσο marketing και διαφημιση, και ομως η πολη δεν σε καλει να την εξερευνησεις.

Φυσικα το story μεχρι στιγμης τουλαχιστον ειναι καλο, αλλα ακομα και τα side quests δεν εχουν καμια σχεση με witcher. 

Αυτα που δεν μου αρεσουν στο παιχνιδι δεν νομιζω οτι μπορουν να διορθωθουν, δυστυχως. Οπως και να εχει προκειται για παιχνιδι το οποιο σιγουρα θα εχει ενα απολαυστικο στορυ που θα απολαυσουμε αλλα κατα τα αλλα, υστερει αρκετα.

Απ'ότι έχω διαβάσει και από άλλους τελικά αυτό μάλλον θα ειναι.... αλλα δεν με χαλάει.
Τουλάχιστον θα απολαύσουμε ενα καλο story μαζι με τα side quests... σε ένα κινηματογραφικό παιχνίδι..
Δεν ειναι το παιχνίδι για να σε κρατάει μήνες να το παιζεις (όπως πολλοι υπολόγιζαν να ζουν μέσα στον κόσμο του - ίσως αυτό να γίνει στο multiplayer)... το βλέπεις απλά σαν μια ωραία ταινία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, InfinitySurfer είπε


Δεν ειναι το παιχνίδι για να σε κρατάει μήνες να το παιζεις (όπως πολλοι υπολόγιζαν να ζουν μέσα στον κόσμο του - ίσως αυτό να γίνει στο multiplayer)

giphy.gif

Δεν μπορω να διαβαζω συγκριση με το GTA, δεν εχει καμια σχεση ο κοσμος.

Το GTA ειναι ενας μεγαλος χαρτης, μεχρι εκει, δεν εχει καθολου βαθος.

Επεξ/σία από Balantakos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Freeroaming και τουρισμός για την ώρα. Φωτογραφίες και 'πέσιμο' σε συμμορίες για street cred & loot.

Βούτηξα σκουλαρίκια από τύπισσα που τα πούλησα 750 eddies! Έχει θέματα στο παλιό ΧΒΟΧ αλλά με έχει εκπαιδεύσει ο Todd Howard και η Bugthesda & δεν μασάω... :)

DimitrC_2077_4.jpg.9ba8744cdd26517453aac0b83fbe9eb7.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Warlord1981 είπε

Είδατε user score στο metacritic ;

κλαμα απο κονσολαδες,τουλαχιστον καντε review bomb στην εκδοση του PS4,οχι του PC.

To Deus Ex Mankind divided το καναν review bomb γιατι ειχε κανει κατι μακακιες στο marketing η Square Enix(ξεκλειδωνε 5 μερες πιο νωρις για οσους καναν preorder πχ) . Δικαιως τους κραξαν,αλλα το παιχνιδι καθε αυτου ηταν πολυ καλο και δεν αξιζε τα χαμηλα user scores. Γενικα τα user scores ειναι αναξιοπιστα,γιατι καθε τοσο επιρεαζονται θετικα η αρνητικα απο  εξωγενης λογους περαν του καθε αυτου παιχνιδιου.

Επισης γελαω με οποιον γραφει εδω στο φορουμ η γενικοτερα στο ιντερνετ. " Με το ταδε setup πιανω ταδε fps".

Κατσε ρε μεγαλε,πως τα πιανεις τα fps? Σε 4k max settings ? Σε 1080p low ? Σε 2K medium ? Με RT,χωρις? Με DLSS,χωρις ?

Με το ιδιο setup ο ενας πιανει 60 και ειναι ικανοποιημενος και ο αλλος σερνεται και κραζει. Μιλαμε για τρελο ραδιο αρβυλα

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικα με 3700x και 5600 xt unlocked σε επιπεδα 5700 ειμαι ευχαριστημενος απο την αποδοση σε 1920χ1200(ναι ειμαστε και εμεις οι ανωμαλοι με αυτη την αναλυση που δεν ανηκουμε πουθενα).Σε ολα high εκτος απο 3 options σε low και dynamic resolution 90% minimum, 60-72 fps μεχρι στιγμης.Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι τα loading times που ειναι φοβερα ακομα και σε hdd

Επεξ/σία από ougxar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, Molpadia said:

έχω την sapphire radeon rx 5700 xt 8gb nitro+ SE-OC αυτές είναι οι ρυθμίσεις μου και παίζει άψογα σε 2560x1440

1903948689_Cyberpunk207711-12-20202-35-43-181.jpg.e5a03842c2fa65bfb834c757080c9df3.jpg

Cyberpunk2077 11-12-2020 2-35-51 πμ-631.jpg

Cyberpunk2077 11-12-2020 2-36-00 πμ-416.jpg

Cyberpunk2077 11-12-2020 2-36-07 πμ-155.jpg

Cyberpunk2077 11-12-2020 3-13-27 πμ-756.jpg

Desktop 11-12-2020 2-43-15 πμ-671.jpg

Με το minimum resolution τοσο χαμηλα γινεται πολυ blurry ρε φιλος ιδιως οταν εισαι εξω και εχει βαθος η εικονα.

Η αναλυση παιζει δραματικο ρολο,το εβαλα μια σε μια τιβι 1080P ολα ultra και πηγαινε τεζα...στην ultrawide ομως με 3440Χ1440 ειναι δυσκολα τα πραματα για τη 5700xt,απο την αλλη το παιχνιδι ειναι τοσο καλο που την παλευω και με 40 fps!

Επεξ/σία από Anastazio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Molpadia είπε
Spoiler

 

έχω την sapphire radeon rx 5700 xt 8gb nitro+ SE-OC αυτές είναι οι ρυθμίσεις μου και παίζει άψογα σε 2560x1440

1903948689_Cyberpunk207711-12-20202-35-43-181.jpg.e5a03842c2fa65bfb834c757080c9df3.jpg

Cyberpunk2077 11-12-2020 2-35-51 πμ-631.jpg

Cyberpunk2077 11-12-2020 2-36-00 πμ-416.jpg

Cyberpunk2077 11-12-2020 2-36-07 πμ-155.jpg

Cyberpunk2077 11-12-2020 3-13-27 πμ-756.jpg

Desktop 11-12-2020 2-43-15 πμ-671.jpg

 

 

Ας ξεκινησουμε με το οτι δεν παιζεις καν σε 2560χ1440 λογω του max resolution στο 95%. 

Προσωπικα δοκιμασα το min κατω απο 75 και το αποτελεσμα δεν ηταν smooth στις αλλαγες, και προτιμησα να παιξω με settings

Για την εικονα γενικα, και οχι τοσο για fps, δοκιμασε να κλεισεις chromatic, film of grain και motion blur

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χθες βγηκε και αλλο patch απο οτι καταλαβαινω,υπαρχει καποια εντυπωσιακη διαφορα?(To patch εγκαθισταται με ρυθμους χελωνας btw)

 

Επεξ/σία από Anastazio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Alastor192 είπε

κλαμα απο κονσολαδες,τουλαχιστον καντε review bomb στην εκδοση του PS4,οχι του PC.

To Deus Ex Mankind divided το καναν review bomb γιατι ειχε κανει κατι μακακιες στο marketing η Square Enix(ξεκλειδωνε 5 μερες πιο νωρις για οσους καναν preorder πχ) . Δικαιως τους κραξαν,αλλα το παιχνιδι καθε αυτου ηταν πολυ καλο και δεν αξιζε τα χαμηλα user scores. Γενικα τα user scores ειναι αναξιοπιστα,γιατι καθε τοσο επιρεαζονται θετικα η αρνητικα απο  εξωγενης λογους περαν του καθε αυτου παιχνιδιου.

Επισης γελαω με οποιον γραφει εδω στο φορουμ η γενικοτερα στο ιντερνετ. " Με το ταδε setup πιανω ταδε fps".

Κατσε ρε μεγαλε,πως τα πιανεις τα fps? Σε 4k max settings ? Σε 1080p low ? Σε 2K medium ? Με RT,χωρις? Με DLSS,χωρις ?

Με το ιδιο setup ο ενας πιανει 60 και ειναι ικανοποιημενος και ο αλλος σερνεται και κραζει. Μιλαμε για τρελο ραδιο αρβυλα

 

Εσυ ρε μεγάλε όπως τα γράφεις έχεις παραβλέψει πολλά πράγματα.....

Αρχικά το ότι υπάρχει η δυνατότητα να υποβάλλουμε αξιολόγηση εφ' όσον έχουμε αγοράσει ένα προιόν  μπορούμε να το κάνουμε χωρίς την άδεια σου και χωρίς να πρέπει να υποβάλλουμε την γνώμη μας στην έγκριση σου

Οταν κάποιος εκφράζει την άποψη του τότε εκφράζει την προσωπική υποκειμενική του άποψη και τίποτα άλλο όση αξία έχει η δική σου γνώμη άλλο τόσο έχει η δική μου κοκ, ότι σε εσένα φαίνεται σωστό σε εμένα μπορεί να φαίνεται μια μαλακία και μισή και το αντίστροφο.

Το οτι γράφει ο καθένας τις εντυπώσεις του από την απόδοση του συστήματος του πάνω στο παιχνίδι με όποιο setup έχει θεμιτό είναι αν σου είναι τόσο δύσκολο μην παρακολουθείς το θέμα απλό είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι πάντως που γράφουν για απόδοση συστήματος αναφέρουν και τα settings μέχρι στιγμής, Δεν είναι κακό γιατί βοηθάνε άλλους χρήστες με παρόμοια συστήματα. Και σε άλλα επιμέρους ζητήματα είναι καλό να γίνεται κουβέντα. Πχ εγώ έγραψα πως να κάνεις force bind keys που δεν σε αφήνει το game να κάνεις remap, εκτός από κάποια που είναι hardcoded όπως το c και το f. Και μετά κάποια από τα άλλα παιδιά μου απάντησαν ότι και αυτά μπορείς να τα πειράξεις με mods από nexus mods. Μπορεί να μη μου πήγαινε το μυαλό ότι έχουν ήδη βγει mods δηλαδή, άρα ήταν χρήσιμη η κουβέντα για μένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...