Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 [PC]


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μετα απο λιγες ωρες gameplay και χωρις να αναφερθω στα bugs, performance issues κλπ εχω να πω πως οκ εντυπωσιακο το CP2077, καλη προσπαθεια CDPR, αλλα open-world/free-roaming games σαν την Rockstar κανεις δεν μπορει να κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, ilos είπε

Οι περισσότεροι πάντως που γράφουν για απόδοση συστήματος αναφέρουν και τα settings μέχρι στιγμής, Δεν είναι κακό γιατί βοηθάνε άλλους χρήστες με παρόμοια συστήματα. Και σε άλλα επιμέρους ζητήματα είναι καλό να γίνεται κουβέντα. Πχ εγώ έγραψα πως να κάνεις force bind keys που δεν σε αφήνει το game να κάνεις remap, εκτός από κάποια που είναι hardcoded όπως το c και το f. Και μετά κάποια από τα άλλα παιδιά μου απάντησαν ότι και αυτά μπορείς να τα πειράξεις με mods από nexus mods. Μπορεί να μη μου πήγαινε το μυαλό ότι έχουν ήδη βγει mods δηλαδή, άρα ήταν χρήσιμη η κουβέντα για μένα.

προφανως δεν ειναι κακο,το θεμα ειναι οτι για να ειναι χρησιμη μια πληροφορια οτι το ταδε συστημα αποδιδει τοσα fps,πρεπει να δινει καποια στοιχεια οσον αφορα στις ρυθμισεις που τρεχει,ειδαλλως παει αχρηστη η πληροφορια. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alastor192 είπε

κλαμα απο κονσολαδες,τουλαχιστον καντε review bomb στην εκδοση του PS4,οχι του PC.

To Deus Ex Mankind divided το καναν review bomb γιατι ειχε κανει κατι μακακιες στο marketing η Square Enix(ξεκλειδωνε 5 μερες πιο νωρις για οσους καναν preorder πχ) . Δικαιως τους κραξαν,αλλα το παιχνιδι καθε αυτου ηταν πολυ καλο και δεν αξιζε τα χαμηλα user scores. Γενικα τα user scores ειναι αναξιοπιστα,γιατι καθε τοσο επιρεαζονται θετικα η αρνητικα απο  εξωγενης λογους περαν του καθε αυτου παιχνιδιου.

 

Τα user reviews ειναι γενικοτερα μια μαλακια στη μορφη που ειναι τωρα. Τοσο στα metacritic οσο και στα καταστηματα.

Απο τη φυση τους ειναι πιο φυσιολογικο να τραβηξουν haters και δυσαρεστημενους σε σχεση με αυτους που μειναν ευχαριστημενοι απο την επιλογη τους.

Ποτε κανενας δε θα γραψει πηγα πηρα ενα βιβλιο απο το Public και ολα καλα. Αυτος ομως που θα το παρει και θα ειναι δυσαρεστημενος θα μπει επειδη μια σελιδα ηταν τσαλακωμενη θα μπει ανετα στην εκδικητικη λογικη "θα σας το κλεισω το μπουρδελο".

Το ιδιο ισχυει και στα games.

Οσο υπαρχει αυτη η καταχρηση της δημοκρατιας αυτο θα ειναι το αποτελεσμα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Alastor192 είπε

προφανως δεν ειναι κακο,το θεμα ειναι οτι για να ειναι χρησιμη μια πληροφορια οτι το ταδε συστημα αποδιδει τοσα fps,πρεπει να δινει καποια στοιχεια οσον αφορα στις ρυθμισεις που τρεχει,ειδαλλως παει αχρηστη η πληροφορια. 

Όχι ακριβώς. Αμα σού πώ οτι σε μια GTX 960 και i3 7100 πιάνω 60 fps σταθερά μια χαρά χρήσιμη είναι η πληροφορία. Όποιος έχει παρόμοιο hardware ξέρει οτι το παιχνίδι θα είναι playable, έστω και στα low settings ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση σε όσους παρήγγειλαν απο Public
Πηρατε ολα τα preorder bonus ;;;
Γιατι σε μενα μου ηρθε μονο το Steelbook..... το μενταγιον και μπρελοκ αφαντα....
Εγω το ειχα παραγγειλει πριιν απο 14 μηνες 

 

Spoiler

Το public εκανε λαθος και μου το εστειλε τσαμπα οποτε θα κανω τον κινεζο απλα ρωταω για να δω αν απλα ειχαν σειρα προτεραιοτητας η αν απλα δεν τα εστειλαν 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Όχι ακριβώς. Αμα σού πώ οτι σε μια GTX 960 και i3 7100 πιάνω 60 fps σταθερά μια χαρά χρήσιμη είναι η πληροφορία. Όποιος έχει παρόμοιο hardware ξέρει οτι το παιχνίδι θα είναι playable, έστω και στα low settings ;) 

Δεν ειναι καθολου χρησιμη πληροφορια. Σε τι αναλυση και τι settings πιανεις 60αρι ? Η RTX 3090 μπορει να πιανει average 10 fps σε 8K και 200 σε 1080p με τις ιδιες ρυθμισεις.  Το να βγουνε 2 ατομα με το ιδιο setup και να πεταξουν απλα ενα νουμερο ειναι αχρηστο,για τον λογο που προανεφερα,δεν τιθεται συζητηση προς αυτο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Δοκιμασες dlss performance?

Με όλα τα dlss modes το κάνει δυστυχώς. 

7 ώρες πριν, jousis είπε

Είσαι CPU limited.
Το γενικό ποσοστό του επεξεργαστή που βλέπεις είναι για όλα τα cores.
Μπορεί το ένα απο αυτά να είναι 100% και η κάρτα γραφικών να το περιμένει. Όσο πιο μικρή η ανάλυση ή πιο χαμηλή ποιότητα, τόσο πιο πολύ κάθεται η GPU.
Ανέβασε ποιότητα γραφικών να δεις οτι θα αρχίσει να ανεβαίνει και το GPU %.

Εχω βάλει να φαίνονται κι όλα τα cores. Κανένα δεν ξεπερνάει το 60% και πολλά κάθονται αρκετά χαμηλότερα. Πρέπει να είναι bug του παιχνιδιού δεν εξηγείται αλλιώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω για το ai. Ότι μα ότι πιο άψυχο υπάρχει. Σε σημείο που να με εξοργίζει αφάνταστα. Interaction 0, καμία μα καμία σχέση με το ότι πιο immersive που υποσχέθηκαν.

Κάτι που διάβασα κι είναι πολύ πετυχημένο είναι οτι το να πηγαίνεις απο το ένα μέρος στο άλλο είναι σαν ένα glorified loading screen, πανέμορφος κόσμος αλλά 'στατικός'.

Πας κάνεις ένα τυχαίο side mission και πας να σώσεις κάποιον. Λες ωραία θα το πάω stealth. Κι αυτός περνάει ακριβώς από μπροστά τους και δεν αντιδρούν.

Δεν ξέρω τι πήγε στραβά αλλά πήραμε πολύ καλά γραφικά και καλό story αλλά ξεχάσαν σχεδόν όλα τα υπολοιπα.

Το απολαμβάνω εν τέλει γιατί μου αρέσει πολύ το setting αλλά νομίζω οτι καλό είναι να λέμε και τα στραβά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Τα user reviews ειναι γενικοτερα μια μαλακια στη μορφη που ειναι τωρα. Τοσο στα metacritic οσο και στα καταστηματα.

Απο τη φυση τους ειναι πιο φυσιολογικο να τραβηξουν haters και δυσαρεστημενους σε σχεση με αυτους που μειναν ευχαριστημενοι απο την επιλογη τους.

Ποτε κανενας δε θα γραψει πηγα πηρα ενα βιβλιο απο το Public και ολα καλα. Αυτος ομως που θα το παρει και θα ειναι δυσαρεστημενος θα μπει επειδη μια σελιδα ηταν τσαλακωμενη θα μπει ανετα στην εκδικητικη λογικη "θα σας το κλεισω το μπουρδελο".

Το ιδιο ισχυει και στα games.

Οσο υπαρχει αυτη η καταχρηση της δημοκρατιας αυτο θα ειναι το αποτελεσμα.

Αυτά που λες ισχύουν εν μέρει... αλλα όχι απόλυτα. Και δεν είναι καμία κατάχρηση Δημοκρατίας.
Το καλο παιχνίδι, αν είναι καλό, θα φανει εν καιρώ.. όσο θα αυξάνονται αυτοί που θα το παίζουν, και θα τρώει και τα patches που θα πρέπει να τρώει..
Οι haters δεν μπορούν να το κρατήσουν αυτό.
Τωρα ειναι αρχή ακόμα, με bugs κλπ... γι'αυτό κάποιοι μιλάνε και αρνητικά.
Προς το παρόν δεν δίνω και πολύ βάση σε user scores κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Ας ξεκινησουμε με το οτι δεν παιζεις καν σε 2560χ1440 λογω του max resolution στο 95%. 

Προσωπικα δοκιμασα το min κατω απο 75 και το αποτελεσμα δεν ηταν smooth στις αλλαγες, και προτιμησα να παιξω με settings

Για την εικονα γενικα, και οχι τοσο για fps, δοκιμασε να κλεισεις chromatic, film of grain και motion blur

θα δοκιμάσω και έτσι όπως λές , αλλά το οπτικό αποτέλεσμα που έχω για μένα είναι πάρα πολύ καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά και από το τελευταίο update, είπα να δοκιμάσω και εγώ το παιχνίδι στο υφιστάμενο σύστημά μου, απλά για να πάρω μία γεύση.

Σε i5-3570K @4.4GHz και 980Ti, το παιχνίδι παίζει στα 1080p σε High Settings μεταξύ 30-45 Fps στους ανοιχτούς χώρους με High Density. Στους κλειστούς χώρους πάει πιό πάνω, αλλά κλείδωσα το Max framerate στα 45.

Δεν περίμενα αυτήν την απόδοση και η εμπειρία δεν είναι καθόλου κακή.

Με τα παραπάνω settings max-άρει η κάρτα γραφικών και ο επεξεργαστής μένει πίσω μιά ανάσα, με utilization της τάξης του 80% σε όλους τους πυρήνες. Αν για παράδειγμα ρίξεις την ανάλυση στα 900p, η κάρτα γραφικών πάει στο 80%, κερδίζεις λίγα frames, αλλά max-άρει κατευθείαν ο επεξεργαστής.

Αν ρίξω τα settings σε medium ή low το framerate σε ανοιχτούς χώρους και πάλι θα μείνει εκεί, διότι ο επεξεργαστής δεν μπορεί να δώσει περισσότερα.

Άρα, όσοι έχετε σύστημα αυτής της κατηγορίας, το sweet-spot είναι 1080p - High settings με κόφτη στα 45fps.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Μετά και από το τελευταίο update, είπα να δοκιμάσω και εγώ το παιχνίδι στο υφιστάμενο σύστημά μου, απλά για να πάρω μία γεύση.

Σε i5-3570K @4.4GHz και 980Ti, το παιχνίδι παίζει στα 1080p σε High Settings μεταξύ 30-45 Fps στους ανοιχτούς χώρους με High Density. Στους κλειστούς χώρους πάει πιό πάνω, αλλά κλείδωσα το Max framerate στα 45.

Από πού κλειδώνεις τα frames; ingame, Control panel, rivatuner; Vsync έχεις ανοίξει; Όλα τα settings τα έχεις στο high;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...