Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 [PC]


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, iddqdiddqd είπε

Αν δεν μπορεί να σταθεί απέναντι στο GTA 3 σε AI και emergent gameplay, γιατί είναι open world;

Κατα γενική ομολογία (και την περιορισμένη εμπειρία μου ως early Act 2) τα δυνατά σημεία του είναι αποστολές με βαρύ scripting. 


Και, ναι τα expectations μου εκεί ήταν: γράψιμο και cause & consequence του W3 θεωρούσα (πιστεύω οι περισσότεροι) ότι θα τα πιάνανε, εργατοώρες είχαν και το "στοίχημα" ήταν το open world, το fps το stealth και το hacking.

 

Σε πολλά, δεν πιστεύω ότι πετυχαίνουν. Το open world στέκεται μόνο από μακριά αν το βλέπεις χωρίς να αγγίζεις. Το βάθος των διαλόγων συχνά-πυκνά φέρνει άσχημα flashbacks από AC και ME:A όπου κάθε επιλογή μετά 1-2 ατάκες πάει στο ίδιο αποτέλεσμα, το background που "διάλεξες" είναι βασικά διακοσμητικό. Το fps είναι ικανοποιητικότατο, το hacking λίγο ρηχό αλλά αξιοπρεπές. Stealth δεν έχω επενδύσει παρά ελάχιστα, δεν ξέρω. 

Συγνωμη αλλα δεν πρεπει να παιζουμε το ιδιο παιχνιδι.. Το βαθος των διαλογων δεν ειναι καλο; Μου λες οτι οι επιλογες ειναι ιδιες μετα απο μια δυο ατακες αλλα δεν εχεις πιασει ακομη το act 2 καλα καλα.. What figures? Οι διαλογοι ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΙ και αναλογα τα attributes και τα skill points σου δινουν επιλογες αρκετες. Οκ δεν ειναι αμιγως rpg επιλογες με τεραστιο αντικτυπο στην εξελιξη αλλα καταλαβαινεις τι εννοω.. Δεν θελω να μπω σε λεπτομερειες υπαρχουν ομως αποστολες που μπορεις να επιλεξεις τι θα κανεις και οχι μονο στην αρχη αλλα και κατα την διαρκεια της αποστολης και επηρεαζουν την εκβαση της. Ειναι τοσο συμπυκνωμενη και ποιοτικη η ποσοτητα της πληροφοριας για τον κοσμο του παιχνιδιου και κυριως για το main story που φοβαμαι να βγω ευκολα εκτος ιστοριας για να μην χασω το immersion της κυριας.. 

Να το συγκρινω με το "emergent" gameplay του GTA3? Φιλε μου προφανως θελεις αλλου ειδους παιχνιδι απο οτι καταλαβα και κακως στραφηκες προς το cyberpunk.. Εγω ηθελα ενα next gen Deus Ex σε αναβολικα και οχι ενα GTA.. Και το πηρα και με το παραπανω.. Mπορει να μην εχει τον προσανατολισμο του Deus Ex σε θεματα πολιτικα αλλα ο κοσμος του εχει αποδωθει πολυ καλα imo..

Το open world στοιχειο υπαρχει οπως και η αλληλεπιδραση.. Απλα οπως ειναι φυσικο δεν εχει δωθει η βαρυτητα εκει.. Σε αυτα τα στοιχεια παιχνιδια της Rockstar ειναι απιαστα για αυτο που πουλανε σαν πακετο δεν λεω το αντιθετο αλλα οχι οτι δεν υπαρχει και αλληλεπιδραση.. Αλλα και αν πας διπλα σε ανθρωπους αντιδρουν και σκριπτακια ακους περνωντας απο διπλα τους και γενικα υπαρχει ΠΟΛΥ πραγμα να κανεις και οχι σκουπιδοπεριεχομενο αλλα με πραγματικο βαθος.. 

Το μεγαλο ζητημα που βλεπω εγω ειναι οτι προσπαθουμε να μπλεξουμε τους τελειως διαφορετικους κοσμους παιχνιδιων οπως το CB2077 με το GTA και με το RDR.. Το καθενα στον κοσμο του ειναι εξαιρετικο. Απλα καποιοι κοσμοι ειναι μοιραιο να μην εχουν το ιδιο αντικτυπο σε ολους τους gamers, γουστα ειναι αυτα αλλα επαναλαμβανω θεωρω οτι ειναι μεγα λαθος να ζηταμε ενα αμαγαλμα των καλυτερων στοιχειων απο ολα αυτα απο ενα παιχνιδι.. Εκει ειναι λαθος οι δικες μας προσδοκιες θεωρω..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MitsosDaBest13 είπε

Το GTA 5 που βγήκε το 2013, το θεωρώ πολύ ανώτερο.  Ίσως και να ήταν λάθος μου, που περίμενα κάτι αντίστοιχο από το Cyberpunk. 

Μου φαίνεται απίστευτο όμως, το ότι η CDPR ξόδεψε 300 εκατομμύρια και 8 χρόνια, για να προσφέρει αυτό το αποτέλεσμα...

ναι το καταλάβαμε. καλύτερα ας το αφήσουμε και να μην το συζητήσουμε άλλο. παίξε κανένα fortnite να ηρεμήσεις δεν πειράζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, jackess είπε

νομιζω πριν σε βαλει να επιλεξεις σου δειχνει πρωτα την skye και μετα τον angel και οταν ερχεται η ωρα να επιλεξεις σου αλλαζει τη σειρα για να μπερδευτεις (λογικα)

 

εγω περιμενω να κουτουπωσω τουτη παντως

photomode_14122020_200332.jpg

Αμαρτια το κοριτσι, ειναι και πιτσιρικι 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, vins είπε

Επειδή το glitch για το παντελόνι όπως και το θέμα οδήγηση τα ανέφερα εγω (για την οδήγηση ξεκαθαριζοντας ότι είμαι συνηθισμένος σε FH4 και όχι ότι περιμένω το ίδιο απο CP), έχω να πω ότι το story εμένα μου αρεσε πολύ δίνοντας στο παιχνίδι μια δεύτερη ευκαιρία, το 1st person όπως έγραψα το προτιμώ, to shooting θεωρώ ότι είναι overall καλό για RPG.

Σε οτι εχει να κάνει με γραφικά, συνυπολογιζοντας και το open world και όλα τα υπολοιπα που προσφέρει το παιχνίδι, είναι μοναδικό!

Ωστόσο συνεχίζω προσωπικά να είμαι ενοχλημένος γιατί μου πηδ@ει κυριολεκτικά την κατα τα άλλα όμορφη εμπειρία η έλλειψη ουσιαστικα AI, όπως επίσης και η φάση με το spawning των αστυνομικών. Mε επηρεάζει ουσιαστικά στο game play.

Τελος, επειδή γουστάρω τρελά τα cut scenes, δε γίνεται ρε φίλε να ειμαι τοσο immersed στη σκηνή με τον Jackie και ενω πάω να βουρκωσω να περνάει το πιστόλι μέσα από το κεφάλι του και να μοιάζει με το Ρούντολφ. Το έχασα τελείως το feeling και με τσατισε.

Το Forza Horizon 4 το ανέφερα ως σημείο αναφοράς για την οδήγηση , δε θυμόμουν καν ότι είχε αναφερθεί εδώ μέσα. 

Όσο για το glitch με το παντελόνι γελάει όλο το internet . Σε καμία περιπτωση μη  παρεις προσωπικα όσα έγραψα 

 

Αυτό με τον Jackie μου έτυχε και εμένα ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι όπως το περιγραφεις. Αλλά δε με πειραξε  το glitch, πιο πολυ με πειραξε ότι ξεκινάει το παιχνιδι κάπως αγαρμπα να είσαι ο V κ εδώ  ο καλύτερος σου φίλος (και εμένα σκασιλα μου μήπως τον έχω ξαναδεί :P) -και αυτό έχει αναφερθει ξανά εδώ μέσα δε θυμάμαι από ποιον -

 

Οπως και να έχει ήθελα να καταλήξω ότι το Cyberpunk κρίνεται υπερβολικά αυστηρά για λάθος λόγους. Οχι ότι δεν έχει προβληματα 

 

Προσωπικά από τα θεματα που έχει πιστευω οτι μόνο η ΑΙ επηρεάζει τη συνολική εμπειρία.

Προσωπικά  μόνο graphical glitches έχω δει κ 1 φορά σε μια αποστολή που δεν είχα λεφτά να συνεχίσω το guest κ πρακτικα δε μπορουσα να φυγω κ να διαλέξω άλλο guest  οπότε έκανα load. Αλλά αυτά συμβαίνουν σε τέτοια παιχνίδια για αυτό κάνουμε save συνέχεια σε βαθμό υπερβολής 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 2 μου σεντς, σε ένα ρηβιού που λογικά δεν θα ικανοποιήσει κανέναν.

https://ragequit.gr/reviews/item/cyberpunk-2077-pc-review/

Παίζει να είναι το μεγαλύτερο review που έχω γράψει ποτέ κιόλας.

  • Like 24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα πράγματα είναι απλά, όποιοι περίμεναν sandbox εμπειρία τύπου GTA, απογοητεύτηκαν. To game δείχνει την αξία του όταν κάνεις story/side quests missions και όχι όταν κάνεις free roam. Αν και προσωπικά είμαι περίεργος και μου αρέσει να περπατάω και να χαζεύω τα γραφικά και το design του κόσμου.

Από κει και πέρα ήθελα να περιμένω μέχρι να έρθει η 3080 μου πριν το ξεκινήσω για τα καλά, αλλά δεν άντεξα και τώρα με το που γυρνάω από την δουλειά το λιώνω.

Επεξ/σία από >-Nosakos<-
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, PerChi είπε

Εγώ άλλαξα το .exe με το HxD σε 3600x και επιτέλους δουλεύουν ολοι οι πυρήνες. +20-30fps

Περισσότερο info για αυτό? 

Αυτό λογικά θα είναι το fix 

https://www.talkesport.com/guides/how-to-increase-fps-in-cyberpunk-2077-for-amd-ryzen-cpus-hxd-hex-editor/

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκλεισα γύρω στις 5 ώρες στο παιχνίδι. Θα πω μόνο τι δεν μου άρεσε καθώς αντικειμενικά είναι παιχνιδάρα και έχουν ειπωθεί τα πάντα από τους προηγούμενους.

-Η προφορά και το λεξιλόγιο των χαρακτήρων. Παρόλο που το επίπεδο μου στα αγγλικά είναι πολύ καλό, εντούτοις στην εισαγωγή με Copro Lifepath κατάλαβα ελάχιστα πράγματα και αναγκάστηκα και κατέφυγα σε Wiki για να καταλάβω τι ακριβώς έγινε. Ειδικά αυτή η προφορά του φίλου σου (μισά Ισπανικά, μισά Αγγλική αργκό) σπάει νεύρα τόσο, που αναρωτιόμουν αν σου δίνεται αργότερα η δυνατότητα να τον σκοτώσεις!

- Γραφικά bug και glitches. Υπάρχουν εδώ και εκεί διάσπαρτα. Π.χ. σε μια φάση το αυτοκίνητο μου αιωρούνταν πάνω από το έδαφος ή πολλές φορές περνάς ανάμεσα από τους πεζούς. Έχω δει και άλλα κουφά για παράδειγμα το ασύστολο spawning τον αστυνομικών.

-Μέτριο UI. Θα μπορούσε να ήταν καλύτερο. Άλλα RPG μέσα σε 10 λεπτά τα έχω μάθει, με αυτό ακόμα να αισθανθώ οικειότητα.

- Αντοχή των εχθρών. Το παίζω στο Hard και ακόμα και οι χαμηλού επιπέδου εχθροί αντέχουν αν τους αδειάσεις ένα γεμιστήρα στο κεφάλι για αρκετή ώρα, λες και είναι ο εξολοθρευτής T-800. Αυτό είναι υπερβολικό.

-Επιδόσεις. Αν και τρέχει αξιοπρεπώς στο σύστημα της υπογραφής (ΟΛΑ τα settings στο Medium εκτός από Textures και LoD στο High επίσης κάποια που αφορούν τις σκιές νομίζω στο on και φυσικά RTX off) σε 1080p ανάλυση το χαμηλότερο που έχω δει είναι, όταν η σκηνή περιέχει πολύ κόσμο, ~52 καρέ, το ανώτερο 80 και avg γύρω στα  65 . Θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερα optimized. Αν με τα επόμενα patch και drivers με αυτά τα settings που προανέφερα έχω min 60 fps θα είμαι ευχαριστημένος. 

Λογικά όλα αυτά τα προβλήματα (με εξαίρεση την τρισάθλια αργκό) θα διορθωθούν με τα επόμενα patches. Αναμένουμε.

Συνολικά πρόκειται για ένα πολύ καλό παιχνίδι, όχι βέβαια κάτι εξωπραγματικό που περίμεναν πολλοί. Αν σας αρέσουν τα RPG πρέπει να το παίξετε, αν σας αρέσουν τα Cyberpunk games τότε ΣΙΓΟΥΡΑ πρέπει να το παίξετε. Συμφωνώ σε αυτό που είχε ειπωθεί στο net: είναι ένα Deus Ex on steroids. And that's enough for me!

 

Βαθμολογία με τα Bug 7,5/10, αν διορθωθούν τα θέματα των επιδόσεων, graphical glitches και της αντοχής των εχθρών άνετα του δίνω ένα 8,5/10!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...