Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 [PC]


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 minutes ago, {TDi}Dj2k..infc said:

Aμα κοστίζεις 8 δισεκατομμύρια νομίζω ότι δεν σκέφτεσαι πια όπως σκεφτόσουν παλιά, δηλαδή ως gamer, και από ότι φαίνεται ούτε η CDPR είναι υπεράνω του χρήματος. Έχουν χρόνο να το σώσουν κάπως, θα μπορούσαν το πρώτο expansion να το δώσουν δωρεάν, ειδικά άμα είναι μικρό όπως το Hearts of Stone, και χρεώνουν κανονικά το δεύτερο και μεγαλύτερο expansion.

Μην ξεχνάμε ότι θα έχει multiplayer το game με microtransactions μέσα όπως έχουν δηλώσει. Aπειρο χρήμα και από εκεί.

Άπειρο σίγουρα όχι μιας και τα spec του δεν είναι για πολλούς. Και όχι δεν θεωρώ 580/1060 για Gameplay στα 60fps,είναι οκ. 

Ίσως σε καμία 3ετια,εφόσον πάει καλύτερα η οικονομία και αναβαθμιστεί το κατώτερο - μέσο κομμάτι της hw κοινότητας.. 

Εξ'αλλου πόσο έκανε τότε η gtx980 που ήταν και κυριολεκτικά το BF και πόσο κάνει τώρα η 3070. Ποια ήταν η οικονομία το ' 14- '15 (σκατά ήταν) και ποια είναι τώρα. Και ποια θα είναι σε μια τριετία. 

Εν τέλη, το multi του CP, αν και όποτε βγει, δεν θα έχει καμία σχέση με αντίστοιχα παιχνίδια του χώρου, που μέσα από αυτό κερδίζουν τα μάλα. 

 

Edit

 

Μετά το CP2077, χρησιμοποιώντας ως σταθερές, τα χρόνια development, ποια εταιρία το έχει δημιουργήσει, με τι κεφάλαιο /γνώση και άλλα πολλά, το Star Citizen δεν φαντάζει καθόλου Vapor/scamware!

Υπάρχουν ελπίδες λοιπόν!! 

😀

Επεξ/σία από seithan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, liakinen είπε

P.S Ήμουν και εγώ ένας από αυτούς που δεν κατανοούσαν την σύγκριση με το GTA. Όμως βλέποντας το τελικό προϊόν διαπιστώνω ότι ναι μπήκε στα χωράφια του (αίσθηση ζωής στην πόλη, οδήγηση, αλληλεπίδραση με περιβάλλον & npcs) ότι κάνει και ένα GTA. Η σύγκριση σε αυτούς και μόνο τους τομείς δυστυχώς είναι εις βάρος του, χάνει από ένα παιχνίδι του 2013. Μπορεί να είναι λεπτομέρειες για κάποιους για άλλους όμως είναι κάτι ουσιώδες που λέγεται immersion.

Νομίζω ότι το "immersion" είναι η συνολική εμπειρία που αποκομίζεις παίζοντας. Αν επιλέξεις να δεις μεμονωμένα τα επιμέρους στοιχεία του αρχίζει να "σπάει".

Για παράδειγμα το GTA είναι πιο immersive ως προς στην αλληλεπίδραση με το περιβάλλον αλλά από την άλλη το Cyberpunk είναι μακράν πιο φωτορεαλιστικό (παρόλο που το πρώτο στοχεύει και σε αυτόν τον τομέα). Και οι δύο παράγοντες είναι εξίσου σημαντικοί αλλά παιδιά δεν είμαστε ακόμα στο στάδιο να έχουμε και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Ειδικά αν προσθέσουμε στην εξίσωση και τις απαιτήσεις σε hardware που θα ανέβαιναν κατακόρυφα. Ήδη το παιχνίδι είναι πολύ βαρύ. 

 

Εγώ θα έλεγα ότι και τα δύο παιχνίδια είναι αρκετά immersive για τη γενιά που μόλις διανύσαμε..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

αλλά παιδιά δεν είμαστε ακόμα στο στάδιο να έχουμε και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. 

 

Όπως έχουμε ξαναπεί οι ίδιοι έδωσαν την εντύπωση ότι και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτατό και δώρο το σπίτι του σκύλου θα πάρουμε και γκόμενα θα μας βρουν και και και... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakinen είπε

Το μέγα λάθος τους ήταν το αφύσικο hype που οι ίδιοι δημιούργησαν. Προσπάθησαν να βγάλουν ένα παιχνίδι που θα κάνει τα πάντα και μάλιστα στο 100%. Υπάρχουν στο Reddit και όχι μόνο (τα έχουν κάνει post και εδώ κάποιοι) συγκεντρωμένα όλα όσα κατά καιρούς έχουν ανακοινώσει οι devs ότι θα κάνει - θα έχει το παιχνίδι. Ε τι να κάνουμε σε κάποια η υλοποίηση είναι μέτρια σε άλλα απλά δεν υπάρχει. Θέλει να περάσει λίγος καιρός για να δούμε πως θα πάει το πράγμα. Στην αρχή είχαν πανηγύρια στην CDPR (πωλήσεις, εκατομμυριούχος ο founder κτλ), τώρα η μετοχή κατρακυλά οι αντιδράσεις όλο και πληθαίνουν. Θα βγάλουν patch αρκετά λένε όμως θα πρέπει να ξεκουραστούν κιόλας (άρα επεκτείνεται και η περίοδος τους). Η ουσία και γεγονός είναι ότι έχουν δεχθεί πλήγμα (αξιοπιστία κτλ). Ο χρόνος άλλη μία φορά δεν είναι με το μέρος τους. Δεν θεωρώ ότι οι αντιδράσεις έχουν σχέση με ότι είχε γίνει με το W3. Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν το συγκεκριμένο παιχνίδι αφήσει σχετικά γρήγορα την θέση του στον προγραμματισμό της εταιρείας (κάποια ίσως DLC, για multi έχω μεγάλες αμφιβολίες) και όλο το Focus επικεντρωθεί σε ένα Witcher 4, του οποίου η είδηση της ανακοίνωσης και μόνο θα αλλάξει το κλίμα.

P.S Ήμουν και εγώ ένας από αυτούς που δεν κατανοούσαν την σύγκριση με το GTA. Όμως βλέποντας το τελικό προϊόν διαπιστώνω ότι ναι μπήκε στα χωράφια του (αίσθηση ζωής στην πόλη, οδήγηση, αλληλεπίδραση με περιβάλλον & npcs) ότι κάνει και ένα GTA. Η σύγκριση σε αυτούς και μόνο τους τομείς δυστυχώς είναι εις βάρος του, χάνει από ένα παιχνίδι του 2013. Μπορεί να είναι λεπτομέρειες για κάποιους για άλλους όμως είναι κάτι ουσιώδες που λέγεται immersion.

Εχει βάση αυτό που λες συμφωνώ. Επίσης σε σχέση με το witcher 3 που το συστημα μάχης είναι μετριο (προς καλό) μεν αλλά παιζει μόνο του . 

Το cyberpunk θελεις δε θέλεις με το που μπεις στη μάχη θα συγκρίνεις με fps / με stealth gaming , με το που βγεις στη πολη θα παει το μυαλό σου στο gta , δε γίνεται να μη παει . 

 

Από εκεί κ περα ο καθένας ανάλογα τις εμπειρίες του κ τις απαιτήσεις σου κρίνει. 

Εμένα πχ που δε αρεσαν ποτε τα gta δε κάνω βόλτες ουτε στο c2077 κ δε με νοιάζει η μετρια οδήγηση.

Για να είμαι εντελώς ειλικρινής κ απαίσιο να μου φαινόταν το gameplay (που όμως δεν ειναι, είναι μια χαρά αλλά τίποτα ιδιαίτερο)  θα το έβαζα στο    easy κ θα το έπαιζα να το story, τους διαλόγους, την ατμόσφαιρα. Πιο πολυ μου τη σπάει το αθλιο Journal πχ που χάνεις κάτι από τους διαλόγους ή έχεις αφήσει μια αποστολή καιρό κ δε θυμάσαι τι κάνεις κ το journal δε λέει τίποτα 

 

Για τις απαιτήσεις που είχα εγώ από το game το βρίσκω εξαιρετικό. Τώρα συνολικά οκ , δε το λες κ αριστουργημα προφανως . Εγώ το ευχαριστιέμαι 100% πάντως κ αυτό είναι που μετράει στο τελος 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, liakinen είπε

Όπως έχουμε ξαναπεί οι ίδιοι έδωσαν την εντύπωση ότι και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτατό και δώρο το σπίτι του σκύλου θα πάρουμε και γκόμενα θα μας βρουν και και και... 

 

Υποσχέθηκαν δηλαδή ότι θα έχουμε πρωτοφανή αλληλεπίδραση με το περιβάλλον, physics και ρεαλιστική οδήγηση?

Ή μήπως μερικοί μόνοι μας το δημιουργήσαμε όλο αυτό στο μυαλό μας παρεξηγώντας λίγο κάποια πράγματα από τον ενθουσιασμό και νομίζοντας ότι θα παίξουμε το παιχνίδι που θα τα κάνει όλα τέλεια?

Εγώ πάντως δεν θυμάμαι να είδα κάποιο trailer που να μου έδινε την αίσθηση ότι το CB θα είναι πχ GTA simulator. Είχα την εντύπωση ότι το αυτοκίνητο απλά θα έκανε λίγο πιο fun το χρόνο να πας από το Α στο Β. Όπως ακριβώς με το άλογο στο Witcher και στα υπόλοιπα RPG's του είδους.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, vste είπε

Για διαβαστε λιγο ολο το thread (καντε κλικ στο Tweet) και οι μεν και οι δε..

 

Αυτος που έγραψε το tweet (πρωτη φορά τον βλέπω) , απο αυτά που γράφει πραγματικα ξέρει  από game design. Οι περισσοτεροι reviewers είναι άσχετοι που απλά τρέχουν το παιχνίδι για να ανέβει το review day one / πιο γρήγορα από τον ανταγωνισμό. 

 

Προσωπικά δεν έχω προσεξει αυτά που λέει, γιατι ευτυχώς δε με νοιάζει να κρίνω το παιχνιδι συνολικά απλά παίζω διασκεδαζοντας 

Επεξ/σία από nickk0kkav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Υποσχέθηκαν δηλαδή ότι θα έχουμε πρωτοφανή αλληλεπίδραση με το περιβάλλον, physics και ρεαλιστική οδήγηση?

Ή μήπως μερικοί μόνοι μας το δημιουργήσαμε όλο αυτό στο μυαλό μας παρεξηγώντας λίγο κάποια πράγματα από τον ενθουσιασμό και νομίζοντας ότι θα παίξουμε το παιχνίδι που θα τα κάνει όλα τέλεια?

Εγώ πάντως δεν θυμάμαι να είδα κάποιο trailer που να μου έδινε την αίσθηση ότι το CB θα είναι πχ GTA simulator. Είχα την εντύπωση ότι το αυτοκίνητο απλά θα έκανε απλά λίγο πιο fun το χρόνο από το να πας από το Α στο Β. Όπως ακριβώς με το άλογο στο Witcher και στα υπόλοιπα RPG's του είδους.

Spoiler

 

 

Sorry αν εχει ξαναμπει. Παντως εχει links για το τι υποσχεθηκαν.

ΞΑΝΑΛΕΩ! Το παιχνιδι το γουσταρω τρελα. Και εγω παιζω κυριως για το σεναριο και πραγματικα μου αρεσει πολυ η ιστορια και ο κοσμος. Τα GTA, κλπ δεν μου αρεσουν. Αυτο και το Witcher τα λατρεψα.

Αλλα δεν μπορω επειδη μου αρεσει το παιχνιδι να δικαιολογω και τα παντα. Στην προκειμενη η CDPR συμπεριφερθηκε σαν EA και βαλε.. Δυστυχως μονο η Valve εχει μεινει ασπιλη.

Επεξ/σία από vste
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Υποσχέθηκαν δηλαδή ότι θα έχουμε πρωτοφανή αλληλεπίδραση με το περιβάλλον, physics και ρεαλιστική οδήγηση?

Ή μήπως μερικοί μόνοι μας το δημιουργήσαμε όλο αυτό στο μυαλό μας παρεξηγώντας λίγο κάποια πράγματα από τον ενθουσιασμό και νομίζοντας ότι θα παίξουμε το παιχνίδι που θα τα κάνει όλα τέλεια?

Εγώ πάντως δεν θυμάμαι να είδα κάποιο trailer που να μου έδινε την αίσθηση ότι το CB θα είναι πχ GTA simulator. Είχα την εντύπωση ότι το αυτοκίνητο απλά θα έκανε απλά λίγο πιο fun το χρόνο από το να πας από το Α στο Β. Όπως ακριβώς με το άλογο στο Witcher και στα υπόλοιπα RPG's του είδους.

Υπάρχουν συγκεντρωμένα από χρήστες. Δηλώσεις και video από devs κτλ είναι τόσα πολλά που θέλει διάβασμα. Δεν θα σου πω για το συγκεκριμένο που λες αλλά η αίσθηση διαβάζοντας μερικά είναι ότι ή δεν τα κατάφεραν (deadlines, άλλοι λόγοι κτλ) ή εξαπάτησαν.

 

Με πρόλαβε ο Τσάκαλος ο επάνω 😅

Επεξ/σία από liakinen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπηκα σε 2-3 απο αυτα και αμεσως καταλαβα τι flop list ειναι αυτη.. Τα μισα και αν ισχυουν.. Τα περισσοτερα με μια προχειρη ματια ειναι ερωτησεις στο twitter που απλα δεν επιβεβαιωσε η CDPR αλλα ευσεβεις ποθοι και συμπερασματα που εβγαλαν καποιοι απο καποια αλλα πραγματα που μπορει να ειπαν. Κοινως ενα τεραστιο rant συνηθισμενο της καταστασης στο twitter δηλαδη..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει απλή 60Hz οθόνη και όχι σταθερά fps βλέπει που κυμαίνεται στα χαμηλά και κλειδώνει με rivatuner και βάζει Vsync από control panel. Μέσα από το game κλείσιμο σε Vsync και κλειστό το frame lock. Αρκετά smooth εμπειρία με αυτόν τον τρόπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, vste είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

Sorry αν εχει ξαναμπει. Παντως εχει links για το τι υποσχεθηκαν.

ΞΑΝΑΛΕΩ! Το παιχνιδι το γουσταρω τρελα. Και εγω παιζω κυριως για το σεναριο και πραγματικα μου αρεσει πολυ η ιστορια και ο κοσμος. Τα GTA, κλπ δεν μου αρεσουν. Αυτο και το Witcher τα λατρεψα.

Αλλα δεν μπορω επειδη μου αρεσει το παιχνιδι να δικαιολογω και τα παντα. Στην προκειμενη η CDPR συμπεριφερθηκε σαν EA και βαλε.. Δυστυχως μονο η Valve εχει μεινει ασπιλη.

Απαιτεί πολύ ψάξιμο από όλο αυτό που παρέθεσες αλλά με μια πρώτη γρήγορη ματιά βλέπω ότι μερικά άρθα είναι "επιβεβαιωμένα" από διάφορες πηγές που άκουσαν και είδαν αλλά όχι επίσημα δια στόματος CDPR...

Μερικά όντως μπορεί να ειπώθηκαν επίσημα αλλά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το αν ισχύουν όλα.

Τέλοσπάντων, δεν είμαι ο δικηγόρος τους, απλώς νομίζω ότι και το community κάπου ξέφυγε με τον ενθουσιασμό και κατέλειξε να προσγειωθεί απότομα στην πραγματικότητα.

Εννοείται ότι δεν τους δικαιολογώ σε καμία περίπτωση για το υλικό που απέκρυψαν σκοπίμως (base consoles) οδηγώντας τον πελάτη να πιστεύει ότι θα έπερνε παρόμοια εμπειρία με αυτό που έβλεπε τόσο καιρό από την PC build. Εκεί ναι, να πέσει τσεκούρι βαρβάτο. 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μεγάλο θέμα και αδιαμφισβήτητο είναι η AI που υπολείπεται. Αυτό το έχουν πει και το ξέρουμε.  Τα περισσότερα από τα άλλα δεν νομίζω ότι έχουν σοβαρή (αν έχουν καν) υπόσταση.. πιο πολύ με ευσεβείς πόθους και αυθαίρετα συμπεράσματα τα βλέπω. 

Το όλο πράγμα κάνει μπαμ από χλμ το ξαναλέω .. ανετοιμο.. και σε αυτό φταίνε αυτοί και το άκυρο σχεδιάγραμμα τους. Αλλά ώς συνήθως μέρος της gaming community έχει πέσει σαν ορνεα από πάνω να κατασπαράξει την κατάσταση.. σημεία των καιρών

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...