Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 [PC]


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Cascaded shadow range: CPU-related το έχω στο  Low

Crowd Density: CPU-related στο medium γιατί στο Low μοιάζει άδειος ο κόσμος.

Τα υπόλοιπα ότι προτείνουν στο Digital foundry. 

Σε 1200p με 1660ti και 3770k oc 4.4ghz κλειδωμένα 45fps στην δυσκολότερη περιοχή  (έξω από το σπίτι του/της V.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Το όλο πράγμα κάνει μπαμ από χλμ το ξαναλέω .. ανετοιμο.. και σε αυτό φταίνε αυτοί και το άκυρο σχεδιάγραμμα τους. Αλλά ώς συνήθως μέρος της gaming community έχει πέσει σαν ορνεα από πάνω να κατασπαράξει την κατάσταση.. σημεία των καιρών

Ας μην το σπρώχνανε στους GTA-δες* και ας μην βάζανε διαφημίσεις παντού πριν καν βγει για να μαζέψουν preorders απο τον κάθε άσχετο (με RPG), να μην είχαν αυτό το μπάχαλο τώρα.

Ας φτιάξουν λίγο το ΑΙ τώρα και το car/npc culling που είναι εκνευριστικό (+τα breaking bugs) και δεν πειράζει. Ένα τίμιο 8/10 παιχνίδι είναι, πολύ ωραία quests και lore με βάθος. Θα κρατήσει το κοινό του για πολύ καιρό.

 

*δεν το λέω υποτιμητικά, τελευταίο gta μου ήταν το 2, δεν ξέρω το παιχνίδι, απλά έχω καταλάβει απο τα λεγόμενα των τελευταίων ημερών οτι μαζεύτηκαν πολλοί που περίμεναν sandbox jerk simulator.

Επεξ/σία από jousis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To GTA το έπαιξα μια φορά όταν βγήκε στο PC. Δεν ασχολήθηκα καθόλου με τα χτενισματα, τα ρούχα και τα λοιπά εξτρα της πόλης καθώς οι 3 χαρακτήρες ήταν κλασικές καρικατούρες κι απλά δεν με ένοιαζε τι θα φορούσαν καθώς προχωρούσα αυτή την τρελή στημένη/linear χαζοκομωδία. Το Λος Σαντος ήταν αντιγραφή του Λος Αντζελες το οποίο το έχουμε δει σε χιλιάδες σειρές και ταινίες ανα τα χρόνια. 30 ώρες campaign με τις κλασικές αποστολές Rockstar. Μου άρεσε, γέλασα αλλα δεν το ξανακούμπησα.

maxresdefault.jpg

Open World κόσμο σαν την Night City δεν έχω δει ποτέ. Απλά χάνεσαι κοιτώντας όχι μόνο δεξιά και αριστερά αλλά και πάνω κάτω. Είναι πραγματικά μια καινούργια εμπειρία τόσο στους εξωτερικούς χώρους όσο και στους εσωτερικούς. Η λεπτομέρεια που έχει το κάθε δωμάτιο ή ασανσέρ ή ταράτσα ή χαρακτήρας είναι ανεπανάληπτη. Έχω κλείσει ήδη 35 ώρες και νιώθω ότι είμαι ακόμα στην αρχή. Μάλλον θα κλεισω 100 στο πρώτο μου playthrough και ήδη δεν μπορώ να περιμένω να αρχίσω το δεύτερο με εντελώς διαφορετικό V τόσο σε επιλογές όσο και gameplay.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα την ξαναγράψουν εκ του μηδενός την ΑΙ αν χρειαστεί, φίλτατοι, να είστε σίγουροι για αυτό. Δεν υπάρχει περίπτωση να λανσάρουν ποτέ Multiplayer στο οποίο οι NPCs και η Αστυνομία είναι τόσο "βασικοί" όσο είναι τώρα. Απλά αυτό μάλλον θα γίνει σε ορίζοντα 2ετίας.

Και, για τον ίδιο λόγο, σίγουρα θα εισάγουν και 3rd Person mode (το οποίο προς το παρόν δεν υπάρχει γιατί δεν έχουν φτιάξει τα κατάλληλα character models ακόμα). Αλλά θα χρειαστεί να ξαναοργανώσουν Motion Capture συνεδρίες για να γίνει αυτό.

Υπάρχει πάντα και το ενδεχόμενο η ΑΙ να κόπηκε τελευταία στιγμή επειδή δεν θα άντεχαν να την σηκώσουν οι last-gen κονσόλες. Περίπτωση στην οποία η μελλοντική επανεισαγωγή της θα είναι πολύ ευκολότερη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας τελειώσει την αποστολή με τον Royce, βάζω μία τελεία στο παίξιμο του παιχνιδιού, για να του δώσω τους πολυπόθητους μήνες που χρειάζεται για να γίνει καλύτερο.

Προσωπικά, στις 10-κάτι ώρες που πέρασα μαζί του, δεν είδα κάποιο ενοχλητικό bug. Το πρόβλημα είναι η ΑΙ των διακοσμητικών NPCs που σου σπάνε το immersion, όπως και η αστυνομία που τηλεμεταφέρεται δίπλα σου, όταν κάνεις κάτι. Επίσης ο χειρισμός του αυτοκινήτου δεν μου άρεσε. Τέλος, θεωρώ ότι το παιχνίδι μπορούσε να τρέχει καλύτερα.

Η ιστορία φαίνεται να είναι πολύ καλή, είναι Deus Ex on steroids, αλλά είμαι ακόμα στην αρχή για να βγάλω συμπεράσματα. Ξετρελάθηκα με τους χαρακτήρες, τόσο στους διαλόγους όσο και στο πόσο προσεγμένα είναι τα μοντέλα τους. Jackie, Evelyn, Judy. Fuck, ακόμα και ο Royce που είχε το πρόσωπό του 5 εκατοστά από το δικό σου.

Καταπληκτικά πράγματα. 

Αν είχα το απαραίτητο hardware, μπορεί και να συνέχιζα. Αλλά η μή διαθεσιμότητα high end hardware για PCs, next gen κονσόλες, όπως και το ότι δεν υπάρχει ακόμα η next gen έκδοση του παιχνιδιού για PS5, SeX, σε συνδυασμό με το ατελείωτο κράξιμο που πέφτει βροχή, μου δίνουν να καταλάβω ότι δεν είναι τώρα ο καιρός για να παίξω το Cyberpunk.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την ΑΙ δεν ξέρω, αλλά το Multiplayer είναι άλλο project, απο 22 και μετά (ήταν 21).
Το παιχνίδι αυτό ήταν 1st person λόγω σχεδιασμού, ξεπεράστε το αυτό. Character models υπάρχουν (εκτός του κεφαλιού) :)

@psof

Αν θες, μέσα στα config files (υπάρχουν και mods) μπορείς να πειράξεις το walk/drive speed.
Εγώ το έχω πάει στο μισό για να περπατάω και να οδηγάω αργά και να απολαμβάνω.
Εναλλακτικά, μπορείς να βάλεις έξτρα κουμπιά (με ένα απλό copy paste - επίσης υπάρχουν mods) που θα είναι η "αργή" οδήγηση ή το "αργό" περπάτημα.
Ότι καλύτερο έχω κάνει, απόλαυση.

Επεξ/σία από jousis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jousis είπε

Το παιχνίδι αυτό ήταν 1st person λόγω σχεδιασμού, ξεπεράστε το αυτό. Character models υπάρχουν (εκτός του κεφαλιού) :)

 

 

Δεν με ενοχλεί προσωπικά η απουσία 3ρδ πέρσον, ούτε στο ελάχιστο. Απλά το παραθέτω ως πληροφορία για το μέλλον. Δεν γίνεται να παίξεις Multiplayer και οι συμμετέχοντες να κινούνται έτσι στην οθόνη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, HellionKal είπε

 

 

Δεν με ενοχλεί προσωπικά η απουσία 3ρδ πέρσον, ούτε στο ελάχιστο. Απλά το παραθέτω ως πληροφορία για το μέλλον. Δεν γίνεται να παίξεις Multiplayer και οι συμμετέχοντες να κινούνται έτσι στην οθόνη.

Το κοντινό over-the-shoulder-view, δεν με χαλάει καθόλου. Υπάρχει σε Mod αυτό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα animation δλδ είναι περίεργα. Ε, δεν είναι και παράξενο αυτό, δες και τα (generic) npc animations.
Λογικά στο MP project θα τα αλλάξουν αυτά.

Το παιχνίδι είναι πάντως στημένο για 1st person ξεκάθαρα.
Ειδικά μέσα σε κάτι στενά και κάτι κτίρια, δεν θα παίξει ωραία το 3rd.
Τώρα, αν το θέλει κάποιος με το ζόρι, ας το βάλει.

Αλλά για φαντάσου να είχαν επίσημη επιλογή και να αρχίζαμε πάλι... στην τάδε πολυκατοικία, η κάμερα δεν χωράει και σφηνώνει εκεί, στο τάδε στενό, πάει πάνω απο το (χαμηλό) ταβάνι, κτλ κτλ.

 


 

Επεξ/σία από jousis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να έχω την επιλογή για 3rd person όπου με βολεύει, και όπου δεν με βολεύει, να το έχω 1st.

Θελω να έχω την επιλογή και για τα δύο. Όπως γίνεται στην οδήγηση.

Οι περιορισμοί στα options είναι όχι χειρότερο.

Μετα το παραπάνω βίντεο πάντως... κάποιος θα βγάλει mod..σίγουρα. Super!!!:)

Επεξ/σία από InfinitySurfer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, InfinitySurfer είπε

Θέλω να έχω την επιλογή για 3rd person όπου με βολεύει, και όπου δεν με βολεύει, να το έχω 1st.

Όσο πιο πολλές επιλογές, τόσο πιο πολύ γκρίνια.
Βάλανε RT GI σαν επιλογή και γκρινιάζουμε γιατί η 3080 μας δεν μπορεί να παίξει min 60fps με RT GI και λέμε "bad optimization" :D

Συν οτι ο χρόνος να αναπτύξουν και μια 3rd person camera θα αφαιρούταν απο κάπου αλλού και το παιχνίδι ήδη έχει κομμένα features. Κρίμα θα ήταν.

Επεξ/σία από jousis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
44 λεπτά πριν, HellionKal είπε

 

 

Δεν με ενοχλεί προσωπικά η απουσία 3ρδ πέρσον, ούτε στο ελάχιστο. Απλά το παραθέτω ως πληροφορία για το μέλλον. Δεν γίνεται να παίξεις Multiplayer και οι συμμετέχοντες να κινούνται έτσι στην οθόνη.

Άρα πράγματι τα χέρια είναι έτσι περίεργα και στις σκιές και δεν είναι οπτικό τρικ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...